Batman: Evropa

GOTHAM. BERLÍN. PRAHA. PAŘÍŽ. ŘÍM. Poté, co neznámý nepřítel nakazí Batmana smrtícím virem, musí se Temný rytíř vydat do Evropy, aby našel lék. Není však jedinou obětí viru. Jeho největší nepřítel, Joker, se nakazil stejnou ničivou nemocí. Jak Batman, tak Joker dostali různé kousky skládačky, a ani jeden z nich nemůže záhadu vyřešit bez toho druhého......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417131/batman-evropa-j6u-417131.jpg 3.641
Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Crew

Batman: Europa, 2016

Kniha Batman: Evropa

Disease

Je to sice lehce křečovitý pokus vyjet ze zaběhaných kolejí, ale pár hlášek mě fakt pobavilo a celkové vyznění podtrhuje parádní kresba.

Felipé

Vyústění příběhu pro mě bylo poněkud zklamáním a zasazení do evropských měst je pro příběh vlastně celkem zbytečné. I tak se mi ale komiks líbil a musím říct, že vyobrazení známých evropských míst včetně Prahy mě jako Evropana velmi potěšilo. Příjemným bonusem je i stručné nastínění historie jednotlivých míst.
Zpočátku mi dělala poněkud problém kresba, na kterou jsem si ale postupně zvykl a která k dílu přesně seděla a skvěle vystihovala zhoršující se stav hlavních hrdinů.
Každému Čechovi, který miluje komiksy, musí zaplesat srdce nad pohledem na Jokera a Batmana na Karlově mostě.

Kverulant
08.09.2020

Kresba je kvalitní a její psychedeličnost umožňuje představit si stavy dvou ústředních postav. Skoro je mi kvůli ní líto říct, že příběh je navzdory skvělé zápletce a nečekanému parťáckému duu průměrný. Cestování po Evropě je dobré zpestření, a vlastenci zaplesají nad Prahou, ale cestopis obsahuje pár chybek/úletů typu "planetárium" na berlínském Teufelsbergu. Jako jednohubka OK.

fvalek
30.08.2020

Abych pravdu řekl, chápu, že někteří lidé mají problém s nevyužitím potenciálu některých lokací, s kresbou nebo i příběhem, ale já problém překvapivě neměl. Kresba byla... přinejmenším abstraktnější a divočejší než klasická, ale postupně jsem si zvykl a moc se mi líbila. U sešitu Paříž jsem si dokonce myslel, že kresba nějak odráží psychický stav hrdinů, ale když se v Římě zase zklidnila, tak jsem byl trošku na pochybách (protože ta Paříž, to je vážně tak trošku "griffonage"). Barvy, atmosféra a postupně i zápletka by mi možná sedělo i do Black Label, hlavně ten skvělý závěr.

Co se týče postav, nedá se moc svítit, Batman a Joker jsou prakticky vlastní archetypy, kde se moc věcí nemění. Přesto bylo zajímavé sledovat dvě hlavní specifika - zoufalost z viru a spolupráci. Možná je škoda, že hlavním vypravěčem byl jen Batman, protože i Joker by možná zasloužil vyprávět alespoň částečně některé úseky. Finální šiřitel viru mě překvapil, ale potěšil.

Ony lokace... je potřeba si uvědomit, že někteří Američané sotva vědí, že existujeme, takže vzhledem k této skutečnosti byla Praha a další města úžasně představena, a to nejen kresbou a reáliemi, ale i velice vřelým a důstojným popiskem s velkým důrazem na historii. Asi bych se vyhnul komplexu "píše se o mně" a nebudu říkat, že nás odbyli jen proto, že jsem Čech a chci tam víc Česka, protože na rozsah komiksu o 4 kapitolách jsme tam toho měli až až a popravdě mě potěšilo, co o nás psali a jak nás pojali. Rozhodně lepší krásná Praha, světlo v socialismu, než Řím, město k*rev a zlodějů, jak bylo popsáno. :D

Takže vcelku hezká klasická jednohubka, která hraje na působivou kresbu a prostor než nutně na rozvětvený příběh a psychologii postav. Já jsem byl spokojený, přestože Batman není můj nej a nic od něj nečekám. :)

KubaHanzelin
16.06.2020

Těžké zklamání, mělo to obrovský potenciál, který zůstal nevyužit. O kresbě radši nemluvě, ta se tentokrát opravdu nepovedla

dexterman
06.06.2020

Jak to jen popsat? Kresba dobrá . Děj taky . Potenciál měst a lokalit kde se toto dílo odehrává je ale naprosto nevyužit . Což je škoda

D.L.S.
28.05.2020

Teda ta kresba byla určitě jedna z nejlepších, trochu inspirovaná ,,Pochmurným domem v pochmurném světě", což je jen dobře. Každé město má svou nádhernou atmosféru, obzvlášť se mi líbila romantická, zdrogovaná Paříž a taky zasněžená Praha (tak krásně zasněžená, že je to fakt možný jen v komiksu). A docela mě to i nutí se zamyslet... Nápad to byl super, příběh trochu slabší, obzvlášť ten konec působil dost odflákle, jak už tu někteří zmiňovali, ale víte co, mě to až tak nevadí, čas od času trocha tý romantiky bez pointy a smyslu neuškodí. Alespoň že teď všichni víme, jak chutná Batman a jak to celé s tím koronavirem začalo... (lidi, nejezte netopýry XD)

Storm.b
15.05.2020

"Evropa" zřejmě nepřekvapí žádnou strhující detektivní zápletkou či šokujícím koncem, a přesto... Pokud vás fascinuje nejednoznačný vztah mezi Batmanem a Jokerem, pokud se vám zamlouvá představa komiksu postaveného především na jejich rozhovorech, a pokud toužíte vidět Jokera, jak v přátelském špičkování drží Batmana kolem ramen na Karlově mostě... pak zajisté chápete mé nejvyšší hodnocení, protože přesně o tom to je :) Jak moc nemusím Azzarella v jiných batmanovských komiksech, v tomhle překvapivě téměř neakčním kousku zaujal.