13werka 13werka komentáře u knih

Popravčí Popravčí Chris Carter

Krátké kapitoly, neobyčejná vynalézavost při vymýšlení brutálních způsobů vražd a spád, díky kterému se knížka dobře čte. Byla to moje už asi šestá "carterovka" a ani tentokrát mne autor nezklamal.

08.11.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle bylo moje první seznámení s autorkou. A dopadlo velmi dobře - čtivě napsané těžké téma holocaustu. Příběh, který člověk jen tak nezapomene. Určitě ráda sáhnu po další knížce této autorky.

25.06.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Autorka podle mého názoru umí hezky popisovat osudy běžných lidí i to, jak je mohou ovlivnit jak drobné náhody, tak dějinné události. Její postavy nejsou charakterově ploché, mají své kladné i záporné stránky (i když musím říci, že v mých očích měla vypravečka Anežka měla spíš ty záporné a trochu mi lezla na nervy i svým postojem k životu). Děj přirozeně plyne, takže se knížka dobře čte. Jen konec mi přišel takový hodně zvláštní a vlastně jsem nepochopila, proč se knížka jmenuje zrovna Slepá mapa. Nicméně ani tentokrát autorka nezklamala.

05.03.2020 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Pěkně napsaný příběh (vlastně dva v jednom), který se dobře čte. Příběh starce z knížky je hodně syrový a udělal z knížky o něco víc než detektivku.

17.04.2019 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Kniha je poměrně rozsáhlá a musím říci, že by jí možná určité zestručnění neškodilo - podle mého zbytečně rozsáhlé popisy toho, co všechno Mina dezinfikuje, i toho, co Vincent rozkládá na čísla, která pak zase sčítá, někdy děj trochu brzdí a jsou na škodu celkovému spádu příběhu. Ale jinak má kniha zajímavý námět, dobře se čte, ke konci získává větší spád a rozuzlení je docela překvapivé (v jednu chvíli mne sice napadlo, kdo by pachatelem mohl být, ale motiv ani celé řešení jsem neodhalila).

19.01.2023 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Příběh má dvě linky, které se pravidelně střídají po kapitolách. Ta první se odehrává v současnosti a popisuje pátrání kriminalistů po vrahovi. Soustřeďuje se právě na Týra. Ten kromě vyšetřování (které trochu komplikuje fakt, že on a jeho parťačka Karóline nejsou na své domácí půdě, ale byli místním vyšetřovatelům vysláni pouze na pomoc) řeší i problém se svou dávnou minulostí, která vyplula na povrch v souvislosti s jednou, vlastně nevinnou, poznámkou patoložky.
Druhá linie se odehrává ve velmi nedávné minulosti a sledujeme v ní studentku Soldís, která se po rozchodu s přítelem rozhodne přijmout místo vychovatelky a pomocnice v domácností právě u rodiny Ásy a Reyniho. To, co původně vypadalo jako skvělá práce, se jí postupně začne měnit v noční můru, protože na farmě se dějí podivné věci. Pán domu má sklony k poněkud zvláštnímu chování, v domku, kde Soldís bydlí, se ozývají podivné zvuky a někdo jí přemisťuje věci, na sklo jídelny někdo napsal znepokojující vzkaz. A tato linie se pomalu přibližuje do bodu, kdy ta první začala
Musím říci, že se mi víc líbila ta linka z minulosti. Ačkoliv jsem věděla, jak tato linka vlastně skončí, tak mne dokázala udržet v napětí a nechyběla jí tajemnost a mrazivá atmosféra. Linie sledující vyšetřování je podle mého názoru trochu slabší, vyšetřovatelé hodně tápali a občas mi přišli nesystematičtí. A musím říci, že jsem si k hlavnímu hrdinovi úplně cestu nenašla (i když to nebylo tak, že by mi lezl příšerně na nervy, jak už se mi u některých knížek stalo). Rozhodně jsem ale zvědavá na další díl této série. Už proto, že zatím nevím, proč se jmenuje Černý led.

24.11.2023 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Knížka má, stejně jako předchozí Carterovy knížky, krátké kapitoly, které dávají dějí spád a díky kterým se dobře čte. Příběh má jen omezené množství postav, takže si v nich čtenář udrží dobrý přehled. Řekla bych, že tu tentokrát není tolik popisu brutality jako v předchozích knihách (i když některé části pro útolocitné povahy tedy nejsou). Trochu podivné mi připadalo jednání vraha v závěru příběhu, ale nakonec - kdo víc, co se honí v myslích takto vyšinutých osob... Možná právě Carter, který pracoval jako soudní psycholog, do toho trochu vhled má.

13.02.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Dobrá detektivka, která se příjemně četla. Líbil se mi popis malé české příhraniční vesničky.

16.01.2021 4 z 5

Nová dívka Nová dívka Daniel Silva

Únos mladičké saúdskoarabské princezny je začátkem příběhu, ve kterém se spojí Gabriel Allon, šéf izraelské tajné služby, a princeznin otec - princ Chálid, následník saúdskoarabského trůnu. Chálid, který svým podílem na vraždě disidentského novináře zklamal původní naděje Západu, že bude reformátorem Saudské Arábie, požádá o pomoc při záchraně své dcery právě Allona. Patrání po unesené princezně je pouze začátkem příběhu, který je viditelně inspirován i současnými politickými událostmi (vražda saúdskoarabského novináře v Istanbulu, použití radioaktivních látek při likvidaci nepohodlných osob, pronikání ruského vlivu do arabského světa). Právě díky inspiraci reálnými událostmi, znalostí prostředí tajných služeb a jejich spojením s vyfabulovaným příběhem jsou myslím Silvovy thrillery zajímavé. Navíc autor umí udržet čtenáře v napětí a občas nechybí ani nějaký překvapivý zvrat.

07.02.2020 4 z 5

Skála Skála Peter May

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak mne příběh pohltil, včetně střídání dějových rovin. Rozuzlení bylo taky docela překvapivé. Za mne plný počet

14.03.2019 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

V druhé knize ze série Mentalista tentokrát Mina s Vincentem řeší případ únosů malých dětí. Navíc se tu dozvíme i něco ze soukromí všech vyšetřovatelů a zejména tajemství z minulosti Miny. A i přesto, že jsem trochu tušila, kdo by mohl za případem stál, dokázali mne autoři na konci i překvapit. Ale knize by slušel větší spád, zejména popisy toho, jak Mina vše dezinfikuje, Vincent rozkládá na čísla a jak se všichni vyšetřovatelé v parném létě potí, jsou poněkud otravné.

16.01.2024 3 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Musím říci, že knihy s Erikou nebo Kate se mi líbily víc a na některých místech mi přišla zápletka trochu přitažená za vlasy a jednání Williho i Maggie malinko nelogické, ale kniha má napětí a místy i docela dobře vystiženou atmosféru, kdy se budete buď bát spolu s Maggie nebo o ni. Takže myslím, že tenhle autorův úkrok stranou od jeho předchozích sérií špatný určitě není. Ale těším se, až se zas potkám s Erikou :)

18.12.2023 4 z 5

Zmiz, dokud můžeš Zmiz, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Kniha je docela vyváženým mixem detektivního pátrání po vrahovi a zmíněné romantické linky rozvíjející se mezi Laurel a Hughem, který ještě doplňují trochu znepokojivé otázky související s Laurelinou sestrou (protože Hugh má pravdu - jaká je statistická pravděpodobnost, že v malém mestěčku typu Genessis Valley budou v krátké době po sobě řádit dva sérioví vrazi...?). Pokud jste četli první knihu této řady - Uteč, dokud můžeš, tak se vám nejspíš bude líbit i tato - je napsaná ve stejném stylu. Laurel a Hugh tvoří sympatickou hlavní dvojici doplněnou několika dalšími neméně sympatickými spolupracovník a jejich vztah se zajímavým způsobem posunuje. Jen na pachatele jsem měla tentokrát podezření (do značné míry správně) už v půlce knihy, což se mi běžně nestává. Ale nebojte se - zůstanou tu otevřená i některá tajemství, abyste se mohli těšit na to, zda a kdy vyjde díl s dalším případem. A plus u mne kniha má i za pěknou obálku.

24.10.2023 4 z 5

Puls Puls Felix Francis

Příběh je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Chris a poměrně dost místa je v něm věnováno jejím pocitům a řešení osobní situace (její problémy jsou popsány docela sugesivně - až mi jí bylo chvílemi líto). Samozřejmě i v této knížce se čtenář dostane na dostihy, resp. tentokrát spíše do jejich zákulisí. Celý příběh má slušný spád a dobře se čte. Líbilo se mi, že autor tentokrát zase zvolil jiného hrdinu a provázal dostihy s jiným prostředím i problémy. Jen možná konec je trochu na hranici uvěřitelnosti, ale na druhou stranu je napínavý, takže i to lze skousnout.

28.08.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Moje první setkání s Erikou Fosterovou a jsem spokojená. Knížka se četla velmi dobře.

08.07.2021 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Řekla bych, že tato kniha patří k těm Vondruškovým lepší (poslední knihy na mne dělaly dojem, že byly ušity horkou jehlou). Je to takové příjemné čtení na dovolenou.

07.08.2020 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tentokrát mne linie vzpomínek tolik nezaujala, ale i tak jsem knížku četla s chutí a líbila se mi (byť lepší mi přišly předchozí příběhy). Plný počet hvězdiček si zaslouží - není to jen detektivka, je to zajímavý příběh

25.04.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Knížka, která se čte jedním dechem, byť tentokrát mi konec přišel trochu překombinovaný. Vyhovovaly mi krátké kapitoly. A děsí mne, jaké hrůzné způsoby vražd dovede autor vymýšlet

03.01.2019 4 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Myslím, že ani v této knize autorka nezaostala za svým standardem. Příběh se rozvíjí v krátkých kapitolách, takže má docela spád. Postava Jossie se stále rozvíjí, dokáže se více spoléhat na svůj tým a pokračuje i její vztah s kolegou Noahem. Jestli jste četli některou předchozí autorčinu knihu a líbila se vám, tak myslím, že ani tato vás výrazněji nezklame. A je ji myslí možné číst i bez znalosti těch přechozích – v průběhhu pátrání ty klíčové okamžiky potřebné pro pochopení souvislostí, autorka zmíní. Ale samozřejmě je lepší číst celou sérii od prvních knih (zejména ty první dvě je lepší přečíst v pořadí, ve kterém vyšly).

07.04.2024 5 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Musím říci, že tak do tříčtvrtin se knížka četla docela dobře, měla spád i logiku a zdálo se, že spěje k nějakému rozumnému řešení případu. To, že tam hraje roli náhoda, mi nijak nevadilo, protože bez té se vyšetřování prostě někdy dopředu nepohne, a na to, že každá autorova detektivka se o vykřičený dům nebo dívky lehkých mravů minimálně otře, jsem si už zvykla a považuji to za takový autorův folklór. Ale konec mne docela zklamal - myslím, že se dost nepovedl a celou knížku podle mého názoru tak trochu "zabil". Autor nakonec totiž vymyslel hrozně komplikované a nereálné rozřešení celého případu zmizelých dívek, které končí až u samotného krále Ferdinanda. Takže celkově hodnotím knihu jako autorův současný průměr (což není moc lichotka, protože mi v poslední době autorovy detektivky připadají takové trochu "ušité horkou jehlou").

06.09.2023 3 z 5