pista53

Přečtené 248Nebe nad Jemenem
listopad 2021 (10.-28.)
Nebe nad Jemenem 2019, Tomáš Šebek

Lékaře bez hranic už delší dobu sleduji i podporuji a tak bylo celkem nasnadě, že přijde čas, přečíst si o jejich práci i nějakou literaturu. A že to je práce více než záslužná, to velmi dobře a bez jakéhokoliv sentimentu popisuje ve své poslední knize Tomáš Šebek alias Ohňostroj (ano, opravdu se v tamní řeči překládá jméno Tomáš jako Ohňostroj, čímž vzniká spousta nezapomenutelných situací a mnohdy to pomáhá odlehčit jinak tíživou chvíli). V knize se popisují jednotlivé případy, medicínské zásahy, na které není připraven žádný běžný absolvent medicíny, ale musí je vyřešit akutně, s rozvahou a chirurgickou přesností. Popisují se zde válečná zranění i běžné operace apendixu či komplikované porody. K ruce si zde stojí křesťané, muslimové, zarytí věřící i ateisté. Skoro 60% všech případů zde tvoří děti, a ty, jak víme, by neměly ve válce vůbec co dělat..... Není to však jen kniha o medicíně. Šebek si všímá i běžného života v Jemenu, ikdyž poznat jej na vlastní kůži je mu zapovězeno, neboť se smí pohybovat jen v rámci nemocnice, a to jen od 7-18 hodiny a pak bývá autem převezen do guesthousu nedaleko, odkud se nesmí vzdálit. Inu, přísné bezpečnostní předpisy. Pokyny ovšem obdržel i ve věci týkající se jednání s jemenskými ženami. Jak s nimi jednat, jak je moci vůbec vyšetřit či co je v jejich blízkosti přípustné. Zajímavé byly i jeho krátké medailonky dvou lékařek, které se mu podařilo vyzpovídat a které velmi otevřeně odpovídaly na Šebkovy zvídavé otázky. Jiný kraj, jný mrav, ale některé věci běžný Evropan prostě pochopit nemůže.... „...tihle lékaři popisují možnost léčit lidi jako privilegium. Jako něco, co vůbec není samozřejmé. A to je pro mě nejsympatičtější přístup, který bych si chtěl i pod tlakem zachovat. Tyhle prototypy lékařů přistupují ke svým pacientům s absolutní úctou, respektem, pokorou a vlastně i poděkováním, že je mohou léčit. Jinými slovy, podle mě by měl správný doktor před zahájením léčby pacientovi poděkovat za důvěru, kterou v něj coby lékaře vkládá, a velebit ho, že se vůbec nechá léčit! Připadá vám to přitažené za vlasy? Mně vůbec ne. Nikdy nikdo nebude dokonalým lékařem, který všechno zná a všechno umí. Budete na správné cestě, když budete v každém případě postupovat tak, jako byste léčili sami sebe anebo drahého rodinného příslušníka....“ Amen, Pane Šebku!


Pianistka
listopad 2021 (10.-27.)
Pianistka 2004, Elfriede Jelinek


Warren XIII. a prokleté třináctiny
srpen - listopad 2021
Warren XIII. a prokleté třináctiny 2021, Tania del Rio


1984
listopad 2021 (05.-07.)
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)


Král medvědů
říjen - listopad 2021
Král medvědů 2021, James Oliver Curwood


Lolita
říjen - listopad 2021
Lolita 2007, Vladimir Nabokov


Hladový lán
září - říjen 2021
Hladový lán 2021, Andrew Michael Hurley

To je tak, když se člověk nechá zlákat velmi povedenou obálkou. Jméno autora neznám, ikdyž jsem si, (zpětně), zjistila, že už mu u Nakladatelství Argo jedna kniha u nás vyšla. Vlastně jsem ani nečetla anotaci.... Takže zprvu jsem si myslela, že půjde o komorní příběh rodičů, kteří se musejí vyrovnávat se smrtí svého malého syna. A já si řekla: Óoj, do čeho jsem se to jen pustila? Tohle je zrovna téma, kterého mi vůbec není zapotřebí! Pak se to přehouplo v příběh skoro duchařský, s hrozivou dějovou linkou sahající hluboko do minulosti vesnice, kam se mladá rodina přestěhovala z Edinburghu. A mě napadlo, že to sice není úplně můj šálek kávy, ale napětí to rozhodně nepostrádalo a to tajemství kolem pozemku jejich domu, mě napínalo jako kšandy. A v druhé polovině už to nebyl žádný čajíček, ale pěkné psycho. To už jsem se nedivila všem zúčastněným, že jdou raději mladým z cesty a s jejich synkem nechtějí nechávat o samotě ani psa, natož své děti. Doporučuji tedy milovníkům napětí a duchařských historek. P.S.: Zajíci nejsou tím, čím se zdají být.


Satanarcheolegenialkohrozný punč přání
? - říjen 2021
Satanarcheolegenialkohrozný punč přání 1993, Michael Ende

Většina lidí (včetně mě), má Michaela Endeho spojeného hlavně s Nekonečným příběhem a jeho velmi dobrým filmovým zpracováním, které ovlivnilo nejedno dětství či dospívání. K jeho další knize Punč přání, jsem se dostala až v dospělosti díky mým dětem, ačkoliv poprvé u nás vyšla už v roce 1993. Nakladatelství ARGO jí dalo velmi krásnou grafickou podobu a tou si mě, milovníka všech krásných dětských knih, naprosto získalo. A každou čtenou stránkou jsem byla nadšenější a natěšenější, jak to všechno dopadne a prožívala s dcerkou každou minutu příběhu. Ten se totiž odehrává jednoho Silvestrovského večera, přesně od 17 – 00 hodin a vy tak můžete se zatajeným dechem sledovat vývoj situace a krácení nemilosrdně ubíhajícího času. A o co že tam jde? Vlastně o všechno! O to, zda dobro zvítězí nad zlem, a zda podlý kouzelník Škodolib s přeukrutně zlou tetou Tyranií nakonec namíchají punč přání a po jeho požití obrátí svět vzhůru nohama. Výroba je však neskutečně obtížná, každý z nich musí přiložit svůj kus vědomostí k dílu, jeden druhého se u toho snaží přechytračit a navíc se u nich projevuje stále větší a patrnější účinek alkohrozného nápoje. „Oba sice měli dost vysmolená hrdla a leccos snesli, ale že museli pít v takovém spěchu a mok byl ďábelsky silný, měli brzy jaksepatří nakoupeno...“ A v neposlední řadě jim stáli v cestě dva protivníci, (původně jejich domácí mazlíčci), kteří je naštěstí včas prokoukli – opelichaný kocour Mauricio a revmatický havran Kuba. Dvojka jinak normálně v přírodě nepřátel na život a na smrt, okolnostmi však donucena spolupracovat a nakonec najít společnou řeč a táhnout za jeden provaz. Kniha oplývá neskutečným humorem a takovým krásným jazykem a obraty, že je tu namístě poděkovat i překladateli Radovanu Charvátovi. Je to opravdu skvostné. Takže pokud hledáte něco ke čtení s dětmi, u čeho nebudete usínat, ale budete se náramně bavit a na každé večerní čtení se nesmírně těšit, namíchejte si tento silný a opojný drink. Budete nadmíru spokojeni!!!


Nejhorší obavy
říjen 2021 (04.-05.)
Nejhorší obavy 2020, Michal Sýkora


Písečný vlk
srpen - září 2021
Písečný vlk 2017, Åsa Lind


Plechový bubínek
září 2021 (08.-22.)
Plechový bubínek 1969, Günter Grass


Akira 1
září 2021 (11.-19.)
Akira 1 2021, Katsuhiro Otomo

V žánru mangy jsem stále ještě nováčkem a přečtené tituly by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Průvodce mi dělá moje 14letá dcera a když vyšel Akira a já jí nový přírůstek v našem knihkupectví nahlásila, její nadšení nebralo konce. A to, samosebou, vzbudilo mou zvědavost. Naprostá klasika žánru, vydaného v Japonsku už v roce 1984, se odehrává v blízké budoucnosti roku 2019, kdy se svět vzpamatovává ze 3. světové války a v megapoli Neo-Tokio se připravují na olympiádu, která by měla naznačovat nový počátek, nový rozmach města i nastolení nového řádu. Ovšem všechno má svůj rub a líc a pod povrchem tu probublává druhá tvář města, ta „za tou dálnicí“, která spojuje zakázané místo, kde kdysi vybuchla vodíková bomba rozpoutavší válku. Tady vládne tvrdou rukou Plukovník a jeho armáda, je zde tajná laboratoř, kde se provádějí kdovíjaké výzkumy a vyrábí se pilulky, pro které by mnozí byli ochotni i zabíjet. Seznamujeme se s teenagery, kteří se potulují po barech, bezstarostní, zvlčilí a bez zábran, štvoucí městem své nabušené motorky a bojující mezi sebou v různých motorkářských ganzích. Seznamujeme se s kámoši Kanedou a Tecuem, kteří drželi při sobě, dokud se na zakázané dálnici nestali svědky střetu s velmi podivnou bytostí – je to dítě či stařeček? A kam tak najednou zmizel? A kam se poděl zraněný Tecuo? Děj uhání zběsile stejně jako Kanedova vytuněná Honda a je neskutečně akční. Honičky, přestřelky a souboje se střídají s napětím a s velmi mrazivým tajemstvím, které se ukrývá ve výzkumné laboratoři a vy byste tomu sakra chtěli přijít na kloub!! Zatímco ruce by chtěly strašně rychle listovat stránkami a číst, co se stane, oči to vše zdržují a těkají po každém jednotlivém okénku, hledajíc každičký detail v kresbě, plechovku na chodníku, nápisy či graffiti na stěnách klubů nebo jemné hnutí emocí na tvářích hrdinů. Katsuhiro Otoma je totiž vskutku bravurní kreslíř a každá maličkost na stránce má své místo a smysl. Jediné, co mě na tom znervózňuje, je fakt, že zatím není udáno datum vydání druhého dílu...


Pastva pro oči
září 2021 (03.-11.)
Pastva pro oči 2020, Myla Goldberg

Knihy z odeonské edice Světová knihovna mám ve velké oblibě. Tato kniha se ke mně dostala opět na základě zadání Čtenářské výzvy a je velká škoda, že v přehršli ostatních téměř zapadla, nepovšimnuta. Myla Goldberg je autorkou celkem čtyř knih, u nás je bohužel přeložena zatím jen tato nejnovější, z roku 2019. Forma vyprávění je nevšední, text je koncipován jako katalog k výstavě fotografky Lilian Prestonové, který dává po její smrti dohromady dcera Samantha Jane. Popisky u jednotlivých fotografií krásně ilustrují fotografčin talent, smysl pro světlo i danou chvíli a provázejí nás stejně naléhavě jejím životem, jako útržky z deníku, dopisů nebo vzpomínky jejích přátel. Příběh je rozkročen do období 50. - 70. let minulého století, kdy ženy umělkyně neměly zrovna na růžích ustláno, fotografie jako umělecký směr byla „v plenkách“ a nedejbože, aby se žena ještě k tomu všemu rozhodla vychovávat své dítě jako svobodná matka! Tímto vyprávěním se nám otevírá obraz Ameriky, sešněrovaný konvencemi, kdy Lilian musí utéct z Clevelandu do New Yorku, aby mohla, přes zákaz rodičů, studovat na umělecké škole, až po postupné uvolňování v letech 60. a éru hippies. Je to však i kniha o mateřství, o přátelství a umění, za které musela autorka doslova bojovat a svá díla obhájit před veřejností. Za své dílo byla zavřena v Ženské detenční věznici a postavena před soud. Pastva pro oči je skvělá kniha! Takže pokud chcete silný příběh, určitě se nechte zlákat!!


Jak Fiškus sázel masovou kuličku
září 2021 (05.-10.)
Jak Fiškus sázel masovou kuličku 2021, Sven Nordqvist


Zápisky z blázince
září 2021 (03.-08.)
Zápisky z blázince 2008, Miroslav Macháček


Jak Fiškus s Pettsonem vyrazili stanovat
září 2021 (03.-04.)
Jak Fiškus s Pettsonem vyrazili stanovat 2021, Sven Nordqvist


Dort pro Fiškuse
srpen - září 2021
Dort pro Fiškuse 2020, Sven Nordqvist


Co je ti do toho
? - srpen 2021
Co je ti do toho 2020, Hana Lundiaková


Smrkovec
červenec - srpen 2021
Smrkovec 2021, Klára Břicháčková

Poslední dobou je velmi těžké odolávat krásným knihám pro děti a stejně tak nešlo jen tak odložit tento krásný komiks, netradičně vyvedený v akvarelových obrázcích Kláry Břicháčkové. Velmi milý a krásně ilustrovaný příběh o malém obru Smrkovci, který se jednoho dne vyklube z vejce hluboko pod zemí a začne pátrat po tradičních otázkách smyslu bytí - odkud přicházím, kdo jsem a kam kráčím...Bavila mě mytologie kolem vzniku a života obrů....."Ty jsi obřinec, pocházíš z rodu, který vznikl díky velmi línému obrovi Slíďošovi...". Četla jsem se sedmiletou dcerkou a moc se jí to líbilo. Líbili se jí obři, seschlí jako rozinky a hlavně parťák na cesty, mravenec Miloš. Já jsem si zase užila nezištnou pomoc zvířátek, často přátel na život a na smrt i pro děti srozumitelně zpracovaný koloběh života. Jen mě trochu mrzelo, že příběh není víc podrobný, spousta věcí je tam jen naťuklých, ráda bych se dozvěděla víc. Klidně bych si dala říct s pokračováním. Konec tomu přímo vybízí, tak třeba se dočkáme. Bylo by to fajn. Vřele doporučuji!


Tajemství 13. nástupiště
červen - srpen 2021
Tajemství 13. nástupiště 2003, Eva Ibbotson


Knížka o postelích a dvě pohádky navrch
srpen 2021 (10.-19.)
Knížka o postelích a dvě pohádky navrch 2015, Sylvia Plath


Čtyřlístek na nebezpečném ostrově
? - srpen 2021
Čtyřlístek na nebezpečném ostrově 2018, Jaroslav Němeček

Příběh se nám moc líbil. Bylo dobré členění na krátké kapitoly, s malou dcerkou to hezky ubíhalo. Byla tam akce i legrace.


Němý hlas: Kniha první
? - srpen 2021
Němý hlas: Kniha první 2021, Jošitoki Óima


Městečko Lážoplážo - Zlatá velryba
? - srpen 2021
Městečko Lážoplážo - Zlatá velryba 2018, Tereza Pařízková


Just Kids – Jsou to jen děti
červenec 2021 (25.-31.)
Just Kids – Jsou to jen děti 2013, Patti Smith


Na co slova nestačí
červenec 2021 (20.-31.)
Na co slova nestačí 2020, Brigid Kemmerer


Dopisy ztraceným
červenec 2021 (09.-20.)
Dopisy ztraceným 2019, Brigid Kemmerer


Portnoyův komplex
červen - červenec 2021
Portnoyův komplex 2006, Philip Roth


Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha
červen - červenec 2021
Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha 2021, Zdeněk Ležák


Zpověď knihkupce
červen - červenec 2021
Zpověď knihkupce 2020, Shaun Bythell


Truhla času
duben - červen 2021
Truhla času 2021, Andri Snær Magnason

Tato kniha islandského prozaika, básníka, ekologického aktivisty a dokonce i horkého kandidáta do prezidentských voleb v roce 2016 mě svou krásnou obálkou upoutala na první pohled. A byla to trefa do černého! Je to příběh k zamyšlení, plný dobrodružství a otázek. Je vyprávěný ve dvou úrovních. V té první zůstala na světě hrstka dětí v čele se zvídavou Sigríd a stařenkou Lilian, která jako jediná zná legendu o princezně Havrantýnce a jejím otci, neohroženém králi. Chtěl dobýt svět a zvítězit nad časem. A v té druhé je chlapec Kári, jehož láska k princezně může zastavit Zlo, šířící se Pangeou. Ale je to vůbec legenda? Lze obelstít Čas? Je to kniha místy dost krutá, nabízející filosofické otázky nad plynutím času a nad silou přátelství a úcty k přírodě. A své si v ní najdou jak dětští čtenáři, tak dospělí.


Poslední bourbon
červen 2021 (16.-24.)
Poslední bourbon 1995, Bohuslav Vaněk-Úvalský


Holky ze severu
červen 2021 (09.-15.)
Holky ze severu 2019, Šeng Kche-i


Z lásky k Praze
červen 2021 (06.-12.)
Z lásky k Praze 2018, Gene Deitch


Čertík Fidibus
květen - červen 2021
Čertík Fidibus 1970, Günter Spang


Tři jablka spadlá z nebe
květen - červen 2021
Tři jablka spadlá z nebe 2020, Narine Abgarjan

Nejprve se musím zpětně omluvit a hluboce sklonit před touto knihou! Už v první třetině jsem si ji dovolila odsoudit a hodnotit, ale to jsem ji tedy velmi špatně odhadla!! Před ní jsem totiž na jeden zátah přečetla oba díly Šikmého kostela a začátek této knihy na mě opět padl jako těžká duchna. Opět těžké osudy lidí, tentokrát žijících v někdy až nelítostných podmínkách odříznuti v bohem zapomenuté vesnici Maran, kdesi v Arménii....ale tentokrát to bylo jiné. Čím déle jsem četla a poznávala příběhy jednotlivých rodin, jejich nelehkých údělů i zkoušek nakládaných na jejich těžkou prací sehnutá záda, tím více z toho překvapivě čišel optimismus a jakási všudypřítomná naděje. Že zítra bude líp, že přece znovu přijde jaro, zase vzejde obilí.... A co pro mě bylo nejvíce občerstvující, byly vztahy na vesnici. Žádné záště, pomluvy a nevraživost, ba naopak. Pospolitost, vstřícně podaná ruka v nouzi a všudypřítomná laskavost. Nakonec došlo i na pár vyloženě úsměvných okamžiků, dojemných a tak lidských, že mé srdce se opravdu tetelilo blahem. Doporučuji k přečtení i pohlazení na duši!


Svědectví o životě v KLDR
květen 2021 (27.-31.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková


Stela v zemi tučňáků
březen - květen 2021
Stela v zemi tučňáků 2020, Tereza Pařízková


Republika
květen 2021 (11.-27.)
Republika 2020, David Zábranský


1 ...