pista53

Vzdálenost mezi mnou a třešníVzdálenost mezi mnou a třešníP. Peretti

Ačkoliv se tato kniha řadí do dětské literatury a je určená pro čtenáře od 9ti let, je to příběh takřka existenciální. V hlavní roli nejsou žádná zatoulaná štěňátka ani nešťastná láska ve školních lavicích, ale Stargardtova choroba. Tou onemocní holčička Mafalda a tato nemoc způsobuje, že se jí v očích dělá "mlha", která postupně pohlcuje celé vidění. Toto zhoršování zraku počítá Mafalda vzdáleností, na kterou dokáže ještě uvidět svoji milovanou třešeň ve školní zahradě. Průvodcem tímto nelehkým obdobím jsou jí přátelská školnice Estella, která vždy říká věci, tak, jak jsou, bez obalu, (na rozdíl od rodičů, kteří se ji snaží stále chránit a skutečnosti různě jemně zastírat) a ke které se vždy utíká, a nezvladatelný a trochu neukázněný Filippo. Ten je jí nakonec všímavým a citlivým parťákem.
Na jednu stranu je to kniha neveselá, ale na druhou je plná naděje a odvahy překonat sama sebe a brát život takový, jaký nám byl určen. Pro mě velký čtenářský zážitek!

Dny opuštěníDny opuštěníE. Ferrante

Je to kniha, která strčí do kapsy mnohé detektivky, co se týká napětí, husté atmosféry, emocí i popisovaných mezních situací. A přitom se nejedná o žádný zločin, ale "JEN" o docela běžný rozchod dvou lidí. Ano, stává se to, kdo z nás to alespoň jednou za život nezažil na vlastní kůži. Ale jak se zdá, ne každý to zvládne bez těžkých šrámů na duši a dokáže rozbitý vztah opustit se vztyčenou hlavou. A toto se stalo Olze, spisovatelce, žijící v Turíně se svými dvěma dětmi a psem Otou. Kniha popisuje pád na úplné dno lidského neštěstí. Je to kniha depresivní, neveselá a musím se přiznat, že mi konání a pohnutky hlavní hrdinky byly až fyzicky nepříjemné. Necítila jsem k ní ani pochopení ani soustrast. A těch pár vět na konci, kdy se snad její život pomalu obrací konečně lepším směrem, mi špatný pocit z četby nenapravil. Asi si už další knihy od této autorky nepřečtu.

Vendulka: Útěk za svobodouVendulka: Útěk za svobodouO. Kundra

Nápad na sepsání tohoto silného příběhu vzešel z nálezu fotky 12ti leté Vendulky Voglové, kterou objevil novinář Ondřej Kundra v archivu známého československého fotografa Zdeňka Lukase. Byl to rodinný přítel Voglových a fotka vznikla během příprav židovské rodiny do transportu do Terezína. A Ondřej Kundra se rozhodl po 80 letech Vendulku, která emigrovala po válce do USA, vyhledat.
Kniha nevypráví jen příběh Vendulky a jejích blízkých, kteří prošli Terezínem a hrůzami Osvětimi, strastiplným útěkem z pochodu smrti a odchodem do emigrace, ale je také příběhem Zdenka Lukase a potažmo i celé druhé poloviny 20. století. Je napsána velmi poutavě a zajímavě. Určitě doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a milují knihy A. Lustiga.

Nerozluční přáteléNerozluční přáteléE. Dziubak

Krásná kniha pro malé děti s nádhernými ilustracemi od autorky knihy Rok v lese.

Borovicové ostrovyBorovicové ostrovyM. Poschmann

Postavit do příběhu pospolu dvě postavy zcela odlišného názoru i charakteru je vždy vděčné a zajímavé téma. Zde spisovatelka pomohla k setkání německému postaršímu universitnímu profesorovi píšícímu vědeckou práci na téma fenoménu vousů a dospívajícího Japonce, který se rozhodl spáchat sebevraždu. Náhodným setkáním na tokijském nádraží se započne jejich společná pouť - ten prvý se vydává po stopách básníka Bašóa, druhý chce pomocí příručky nalézt to nejlepší místo, kde ukončit svůj život. Kniha je plná nejen velmi absurdních a místy až komických situací, kdy se střetávají názory Středoevropana, s postoji a kulturou mladého Japonce, ale jsou tu až filosofické pasáže na téma smyslu života a především krásné popisy opěvující jejich pouť po posvátných místech Japonska, o vzrostlých borovicích a měsíci v úplňku. Inu, spisovatelka v sobě nezapře básnířku a v této knize je to velmi působivé spojení. Je to čtení nevšední a jemné.

MagMagJ. Kerouac

Je to nostalgie. Maga jsem četla poprvé snad před 20ti léty, ale to neznamená, že by mé okouzlení z této krátké knihy nějakým způsobem vyprchalo. I teď jsem hltavě četla putování malého Maga do nového, pro něj neznámého světa velkoměsta, jeho čisté i naivní postřehy z cestování autobusem i stopování na krajnicích silnic. Veden starším, ostříleným bráchou, který to umí pořádně roztočit v klubu na ságo. Tady jsem nejvíc poznávala starého dobrého Jacka Kerouaka. V jazzovém klubu, pod skoro kulometnou palbou slov a dlouhých souvětí, opojeného jazzem a životem. Fakt super čtení. A hlavně ta nostalgie....

Marcy a hádanka od sfingyMarcy a hádanka od sfingyJ. Todd-Stanton

Krásná kniha pro malé děti plná úžasných ilustrací, ve kterých je spousta detailů, vychytávek a skrytých maličkostí, které děti tak rády luští a prohlíží. Určitě se k ní budeme vracet, protože jsou tam i zajímavosti ze starého Egypta, které se dětem můžou s přibývajícím vysvětlovat. Zkrátka dobré čtení pro vnímavé děti.

Ježibaby, Pacička a zajíciJežibaby, Pacička a zajíciA. Mikulka

Naprosto skvělá kniha pohádek. Četli jsme s devítiletým synem a např. pohádka o neprůstřelném jelenovi nás úplně odbourala. Mikulkova fantasie nemá hranic. Některé ty situace a příběhy jsou tak absurdní a střelené, že je to příjemná změna od klasických pohádek. A navíc je tam cítit ta jeho "brněnština" a to mě hladí na duši a krásně se mi to čte.

Podbrdské ženyPodbrdské ženyJ. Poncarová

Opravdu velký obdiv před spisovatelkou! Podbrdské ženy jsou její prvotina a přitom její styl je lehký a zralý. Kniha se "čte sama" - popisy událostí, prostředí i vykreslení jednotlivých charakterů běží při čtení před očima jako film.
Je to kniha neveselá. Tři generace žen a na pozadí jejich osudů se odehrávají velké mezníky našich dějin, druhá světová válka, nástup komunismu i okupace v 68. roce. Jen chvilková euforie z osvobození a konce války a pak na hlavní hrdiny padne deprese a realita 50. let jako těžká deka. Jsou uzavřeni do svých koloběhů, životních stereotypů, s jen malou možností se z nich vymanit. Na konci sice svitne naděje, ale kdoví?
Mám ráda knížky Jiřího Hájíčka a Petry Soukupové a Janu Poncarovou si velmi ráda zařadím vedle nich. Určitě doporučuji a další její knihu budu netrpělivě vyhlížet.

Neviditelná republikaNeviditelná republikaJ. Peruga

Ze začátku plynula kniha velmi opatrně až plytce. Až po půli si mě dostala svým vyprávěním o "cestě" Marian Eyere, jejím intimním deníku. Kniha není ani tak o cestování, cestopisech či starých knihách, ale o hledání sebe sama a svých kořenů. (Ikdyž pasáže týkající se starých tisků, antikvariátů a knihoven takřka voní koženými vazbami a dřevy rytými napříč létům.....).

Bowie: Ilustrovaný životopisBowie: Ilustrovaný životopisF. Ruiz

Ikdyž David Bowie nikdy nebyl můj největší "idol", vždy jsem ho svým způsobem obdivovala. Jeho chameleonství v tvorbě i v životě a jeho smysl pro experimentování. Kniha mě okouzlila už svojí obálkou a uvnitř moje nadšení pokračovalo. Velmi se mi líbilo použití ich formy - kniha se najednou stala velmi osobní a naléhavá a prožitek ze čtení tím intenzivnější. Je velmi krásně výtvarně zpracovaná, jen škoda množství chyb v textu a někdy dosti krkolomného překladu. Kniha poputuje dál jako opožděný dárek k Vánocům a jsem si jistá, že u obdarovaného způsobí stejný nevšední zážitek. Vřele doporučuji!

OddanostOddanostP. Smith

Velmi zvláštní kniha. Lyrická, jemná a intimní. Skoro deníkové záznamy střídají vzpomínky na rodinu a někdy až niterné střípky nálad. Poezie. Bohužel druhá část - příběh mladé dívky a staršího muže, se mi nelíbila.

11.12.2018

Kouzelná skříňka pro GwendyKouzelná skříňka pro GwendyS. King

Silný příběh mistra napětí tentokrát pro dospívající čtenáře. Zvědavost mi nedala a přečetla jsem si ji. Sledovat osobní příběh zprvu 13ti leté holčiny, která dostane od neznámého cizince takový dar-nedar bylo dechberoucí. Zpočátku zázrak, poté prokletí. Je to příběh o houževnatosti a zodpovědnosti. Myslím, že slušná výbava pro adolescentní čtenáře. Takže holkám, které nebaví "limonádové" čtení vřele doporučuji. A vlastně i těm ostatním....

11.12.2018

Emil a detektivovéEmil a detektivovéE. Kästner

Četli jsme s osmiletým synkem a bylo to velmi hezké, vtipné i napínavé. Bylo skvělé číst synovi o tom, jak se parta kamarádů, zpočátku úplně cizích kluků, vydá pomoci Emilovi s polapením zloděje. Myslím, že vzájemná pomoc a účast jsou hodnoty, které by se měly dnešním dětem připomínat. A v této knize je to popsáno s humorem a krásným nadhledem. Dialogy jsou zde jako z Poláčkových Bylo nás pět a to mě moc bavilo.

27.10.2018

Dívka z inkoustu a hvězdDívka z inkoustu a hvězdK. M. Hargrave

Dcerka (11 let) dostala knihu za vysvědčení a byla spokojená. A jelikož se u nás doma o knihách moc rádi bavíme, hned mě přemluvila, abych si ji přečetla taky.
Knížka se mi líbila, ikdyž je pravda, že by si autorka mohla dát víc práce s detailnějším rozpracováním charakterů hlavních postav. Vše je jen v náznacích a někdy mi úplně unikaly motivace postav - co a proč dělají nebo co je k jejich chování vede. Sice je to kniha pro malé čtenáře, ale tohle je i u této věkové hranice velmi důležité, aby si dokázali vytvořit k postavám nějaký vztah. Jinak měla kniha úžasný spád, plný legend a dobrodružství. Líbily se mi popisy týkající se kartografie - to bylo hodně zajímavé a neotřelé. A konec mě hodně překvapil. Žádný laciný happyend. Jsem ráda, že jsme knihu četly. Doporučuji.

30.07.2018

Překlep a ŠkraloupPřeklep a ŠkraloupT. S. Končinský

Máme s dětmi přečtenou už spoustu knih, ale už dlouho mě žádná takto nepobavila svojí jedinečnou fantasií a originalitou. Při čtení jsem se opravdu smála nahlas a vždy jsem měla pocit, že mě čtení osvěžilo svým krásným, hravým jazykem. A jako bonus jsou tam velmi pěkné ilustrace, které výborně doplňují tento jedinečný svět skřítků entropíků. Moc doporučuji ke čtení s dětmi i bez nich!!

11.05.2018

Hořkej světHořkej světJ. Škvorecký

Výborná kniha a můj první Škvorecký. Nalezla jsem ho v jedné pražské knihobudce, krásně voněla, byla ošahaná a skvělá. Zábavná, lehce mrazivá.....povídky, jejichž datace sahá od časů těsně před druhou světovou válkou až po léta 60. Postřehy z dob dětství i dospívání, lehce autobiografické a přesné. Byla jsem nadšená!

11.01.2018