Hana H.

Přečtené 806Vždyť je to hračka
? - leden 2022
Vždyť je to hračka 1971, Agatha Christie


Na vrcholu vlny
? - leden 2022
Na vrcholu vlny 2012, Agatha Christie


Očkování - hrozba nebo záchrana?
? - leden 2022
Očkování - hrozba nebo záchrana? 2020, Tomáš Kašpar

Aha, opět cenzura zapracovala, takže rozvedu své hodnocení knihy, označím jako SPOILER (takže cenzore - tento důvod padá). Tato kniha vlastně popisuje podstatu toho, co dnes pan prof. Turánek nazývá trefně "Vakcinačním jarmarkem". Autor posbíral informace z různých zdrojů, které v knize uvádí. Je na čtenáři, jestli začne hledat a co si najde sám. Otázkou ovšem je, co se ještě dohledat dá, protože cenzura je v současné době značná. To, že vědci, lékaři atd. mají různé názory, je normální a normální je o nich diskutovat, naopak není vůbec normální lidi, kteří mají jiný názor, jakkoli dehonestovat. Není pak divu, že té části obyvatel, která o tom, jaký lék si vezme, přemýšlí, je tento způsob informování podezřelý. Cenzuru názorů známe z minulosti, jaký měla důvod víme všichni. Čirou náhodou jsem včera viděla film Jan Palach, kde o cenzuře tam padla věta, která naprosto koresponduje s nynější situací. Na konci publikace zcela správně autor uvedl Odmítnutí odpovědnosti, kde je jasně uvedeno, co je a co není cílem jeho knihy. Při čtení knihy jsem si mimochodem vzpomněla na jednu scénu ze seriálu Teorie Velkého třesku, kdy Benadette v diskuzi o vedlejších účincích jednoho léku farmaceutické společnosti, která ji zaměstnává, řekla: "Možná, ale jak říkají naši právníci - je hodně věcí, které tohle způsobují".


Životní terno
? - leden 2022
Životní terno 2019, Fredrik Backman


Karty na stole
? - leden 2022
Karty na stole 2002, Agatha Christie

Klasická Agatha, jako vždy skvělá detektivka.


Myši
? - leden 2022
Myši 2011, Gordon Reece

Já si při čtení vzpomněla na film Univerzální uklízečka a už se mi nepovedlo tu myšlenku z hlavy dostat. Takže dobrý.


Kde zpívají raci
? - leden 2022
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Četlo se to vcelku dobře, ale nemyslím si, že bych se k této knize někdy vracela. Na můj vkus byla příliš romantická. Poznámka k překladu - hádejte, co je špatně na větě: Stejně jako dřív chatrč zůstala zvenčí nenalíčená. Pro část lidí možná nic, ale já si myslím, že nářečí by se v překladech nemělo používat, nebo pouze v odůvodněných případech, kdy je nějaké použito i v originále (např. v přímé řeči) a tento fakt je třeba nějak vyjádřit i v překladu. Pro ty, kterým na větě nepřipadalo špatně nic - líčidly se líčí obličeje, nikoli stěny obydlí :-) a stěny tudíž nejsou nenalíčené ani nalíčené, ale obarvené, neobarvené, vymalované, nevymalované...


První krev
? - leden 2022
První krev 2021, Angela Marsons

Série s Kim Stone mě vážně baví, ani tahle kniha není výjimkou.


Později
? - leden 2022
Později 2021, Stephen King

Přečteno rychle, taková milá, krátká knížka, i když hororem bych ji úplně nenazvala.


Nano
? - prosinec 2021
Nano 2014, Robin Cook


Černé léto
? - prosinec 2021
Černé léto 2020, M.W. Craven

Dobré, ale: SPOILER - že by si vrah nevšiml při porcování a následném balení kousků těla tetování, to se mi fakt nezdá pravděpodobné.


Stíny nad zálivem
? - prosinec 2021
Stíny nad zálivem 2018, Lucy Clarke


Sběratel nevěst
? - prosinec 2021
Sběratel nevěst 2011, Ted Dekker


Slušní lidé
? - prosinec 2021
Slušní lidé 2021, J. P. Delaney (pseudonym)


Poslední důkaz
? - listopad 2021
Poslední důkaz 2021, Jeffery Deaver


Vrahova žena
? - říjen 2021
Vrahova žena 2021, Victor Methos


Byl jsem agentem NKVD
? - říjen 2021
Byl jsem agentem NKVD 2003, Anatolij Granovskij


Angličtina na rovinu II
? - říjen 2021
Angličtina na rovinu II 2015, Darren Crown


Matčin hrob
? - říjen 2021
Matčin hrob 2021, Lisa Regan


Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas
? - říjen 2021
Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas 2018, Světlana Alexandrovna Alexijevič


Hřích náš každodenní
? - říjen 2021
Hřích náš každodenní 2021, Dominik Dán


Je to jinak, mami
? - říjen 2021
Je to jinak, mami 2019, Tamara Tainová

Něco jako červená knihovna pro gaye, samotný "příběh" je velmi jednoduchý a na můj vkus se až moc točí kolem sexu. Nevím, jestli autorka chtěla upozornit na všechny problémy homosexuálů najednou, ale rozhovory Sofi a Borise jsou tak neuvěřitelné a rádoby poučné a vysvětlující obecně známé skutečnosti, že se skoro nedaly číst. Pokud snad chtěla autorka zapůsobit kupříkladu na křesťanskou část společnosti, nejsem si jista, že zvolila správnou formu. Nezaujalo.


Krvavé kaskády
? - říjen 2021
Krvavé kaskády 1978, Karel Nosek

Nemůžu si pomoci, připadá mi to jako kniha poplatná době, ve které vyšla. Samý komunista a soudruh, jako by ve vyhlazovacím koncentračním táboře téměř nikdo jiný nebyl (navíc ke konci roku 1944). Židé zmíněni spíše mimochodem. Na jaře 1945 pak o Američanech - jak je možné, že ještě nedojeli do Prahy? To myslel autor vážně? Utajené léky a zdravotnické pomůcky z lékárny koncentráku, které osvobození Češi chtěli odvézt do Prahy - "Američané o tom nesmějí vědět". Ti samí Američané, kteří Mathausen osvobodili... Holt nevděk světem vládne.


Ruský týden
? - září 2021
Ruský týden 1990, František Ringo Čech


Tíha olova: A co jsme do novin nepsali
? - září 2021
Tíha olova: A co jsme do novin nepsali 2001, Sabina Slonková

Mohu doporučit. Škoda, že tyto noviny již nejsou co bývaly a fakta o korupci a metodách likvidace protivníků v politice je třeba hledat jinde.


Děti hněvu
? - září 2021
Děti hněvu 2016, Nela Rywiková

Za mne jako detektivka spíše ne. Začátek vypadal celkem slibně, pak se děj podivně táhl a nakonec snaha o akci a jakési vysvětlení. Ostravština je pro oživení hezká (kajsik, dřisty :-) ), ale na postavách a příbězích by to chtělo zapracovat. Žádně nadšení jako například v případě první přečtené knihy M.Goffy se u mne rozhodně nekonalo, překvapuje mě tedy ta spousta pětihvězdičkových hodnocení.


Oživlý kámen
? - září 2021
Oživlý kámen 2016, Louise Penny


Tyranie: 20 lekcí z 20. století
? - září 2021
Tyranie: 20 lekcí z 20. století 2017, Timothy Snyder

Pár základních rad pro udržení demokracie. Možná je kniha příliš stručná, ale zřejmě byla určena skupině Američanů, kteří příliš nečtou a tlustospis by je mohl od přečtení odradit. Před volbami u nás by bylo pěkné, kdyby si podobná skupina našich obyvatel, která se nechává ovlivnit řetězovými e-maily a planými sliby, tuto knihu o pár desítkách stran přečetla. Ale to je marné. Jeden citát za všechny: "Dalším způsobem umírání pravdy je magické uvažování čili nepokryté přijetí rozporů. Prezident v kampani slíbil snížit daně všem, odstranit státní dluh a navýšit výdaje na sociální politiku i obranu. Tyto sliby jsou navzájem v rozporu. Je to stejné jako říct, že z kurníku vezmu vejce, uvařím je natvrdo a naservíruju manželce, současně je usmažím a nakrmím jím děti, pak je slepici vrátím nerozbité a budu se dívat, jak se klube kuře." Řeč je sice o Trumpovi, ale slovo prezident zde můžeme v naší situaci zaměnit kupříkladu za slova předseda vlády či třeba ministryně práce a sociálních věcí ( to jen jako info pro ty, kterým význam tohoto citátu před našimi volbami nedochází) doplňuji - jak již bylo napsáno níže, byla by to ideální povinná četba, případně materiál pro výuku ZSV.


Neublížíš
? - srpen 2021
Neublížíš 2017, Henry Marsh


Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
? - srpen 2021
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem 2013, Timothy Snyder

Těžké čtení, ale důležité. Doporučuji. Asi to nepřečtete jedním dechem, na to je to příliš děsivé, ale vytrvejte do konce.


Ve stínu
? - srpen 2021
Ve stínu 2021, Dominik Dán


Takový hněv
? - srpen 2021
Takový hněv 2021, Cara Hunter


Boží oko
? - srpen 2021
Boží oko 2017, Barry Eisler


Poupátka
? - červenec 2021
Poupátka 2021, Hana Lehečková


Nesmazatelné záznamy
? - červenec 2021
Nesmazatelné záznamy 2020, Edward Snowden


Dětské duše
? - červenec 2021
Dětské duše 2021, Angela Marsons


Manželé odvedle
? - červenec 2021
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena


1 ...