Moje dlouhé mlčení

Podtitul: Život a holocaust Dlouhé mlčení Eriky Bezdíčkové, která jako dívenka přišla v nacistických koncentrácích o většinu rodiny, touto knihou končí. Její autorka se rozhodla promluvit nejen k evropským studentům, kterým dodnes při svých četných přednáškách vypráví o hrůzách totalitních režimů, jimiž sama prošla. Své vzpomínky sepsala do knihy, kterou právě držíte v rukou. Nebylo to pro ni lehké, strašlivé zážitky zůstaly dodnes velmi živé. A spáchané křivdy nelze nijak napravit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40586/moje-dlouhe-mlceni-fLV-40586.jpg 4.866
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Kartuziánské nakladatelství

Kniha Moje dlouhé mlčení

Morisius

Zajímavý životní příběh plný smutných událostí. Měl by si tuto knihu přečíst každý.

Tatrman

Pravdivé, smutné... spojeno s osobním setkáním s autorkou.

gargamelka

Příběh která pohltí, napsaný syrově a autenticky. Doba v které člověk ztrácí lidskost a důstojnost. Je odkázán na štěstí nebo náhodu, mnohdy ztratí i své nejbližší a najít za ně náhradu je nemožné. Knížka je poměrně útlá, ale napsaná všeříkajíc. Čím si autorka prošla, jaká byla cesta, následky a problémy. Smeknout nad sílou vnitřního člověka a vzít si ponaučení z historie

Paulus.1987

Životní příběh paní Bezdíčkové nabízí čtenáři pohled na holokaust z několika úhlů.

O postavení slovenských Židů během války se dozvídáme na začátku, kdy autorka píše o své rodině a dětství na Slovensku. Mimo jiné mě velmi zaujala informace, že Slovenský stát platil Třetí říši 500 říšských marek za každého deportovaného Žida...

O příjezdu a pobytu v Osvětimi a dalších táborech autorka píše relativně věcně, nepopisuje do detailu každodenní utrpení a brutalitu, ale i přesto je čtenář šokován.

Po útěku z pochodu smrti dochází na další aspekt příběhu paní Bezdíčkové, a to bezprostřední vyrovnávání se s prožitým utrpením. Nejistota, bezmoc, výčitky své i od ostatních lidí, proč přežila právě ona, doživotní trauma ze ztráty blízkých, zejména milované maminky.

Kvůli svému židovskému původu měla autorka těžký život i za komunismu, konkrétně po procesu s Rudolfem Slánským.

Ačkoliv je knížka útlá a čte se jedním dechem, obsahuje dost zajímavých informací. Autorka v ní píše nejen o svém životě, ale i dalších okolnostech a o potřebě znát minulost, mluvit o ní, především s dětmi ve školách. Zvlášť nyní, kdy jsou rasistické tendence ve světě opět na vzestupu...

Matus96
28.10.2018

Zdravím vás prosím vás kto ma túto knihu a nepotrebuje ju tak veľmi rad by som ju kúpil už ju hľadám 2 roky a nikde ju nemôžem zohnať.. Ďakujem

slunicko1958
07.06.2018

Protože jsem o paní Bezdíčkové a jejích životních osudech už něco věděla, zaujaly mě jiné aspekty. Doslova mě šokovala traumata, s kterými se musela vyrovnávat po návratu z koncentráků, např.: nevím, co mám dělat, nevím, kam mám jít, nevím spoustu důležitých informací pro normální život. Nikdo mě nechce. Nic neumím. A mám vůbec právo žít, když všichni moji blízcí zemřeli?
I toto je důsledek holokaustu, kterého se nezbavíte do konce života.

zuzca.h
07.01.2018

Velmi krátké shrnutí životního osudu paní Bezdíčkové. Je až neuvěřitelné co vše člověk dokáže zvládnout a přežít a jít dál a dál bojovat. Autorka měla ve svém životě neuvěřitelnou smůlu, ale zároveň i štěstí, na lidi kolem sebe, kteří jí pomohli. A klobou dolů,že je o všem co prožila nejen za 2sv. války schopná mluvit, protože lidé nesmí zapomenout na to co bylo v minulosti na to jak se k sobě navzájem chovali a co si byli schopní udělat.

Chemiczka
08.01.2017

Krátká, ale všeříkající zpověď o utrpení během šoa, ale i době poválečné. Na Eriku Bezdíčkovou jsem narazila již dříve, díky dokumentárním filmům. Ať už se jednalo o zmiňovaných "Sedm Světel", a nebo o epizodu "Neznámích hrdinů" či nového "Návratu do Osvětimi".
Z každého slova je cítit láska - vím knihy o holocaustu je to prapodivné. Ale vskutku kniha je o lásce - lásce manželské (ačkoliv to nebylo horoucí vzplanutí), lásce rodičovské (Eričin nádherný vztah s rodiči, především maminkou) a také lásce k životu. Ačkoliv sama autorka připouští, že přežila díky obrovské dávce štěstí, přesto v sobě pořád měla sílu žít a nevzdala se (i proto, že stále toužila najít svou rodinu, milovanou maminku).
Nečekejte podrobné popisy brutality koncentračních táborů, dlouhosáhlé popisy všech dnů a měsíců, které byla Erika nucena prožít v těch nejhorších podmínkách, které nebyly k žití. Přesto je kniha pravdivým svědectvím o utrpení, i když si neklade za důraz šokovat syrovým popisem událostí.
Nádherné svědectví pro budoucí generace - hlavně nezapomenou !!!