Hana H.

Karty na stoleKarty na stoleAgatha Christie

Klasická Agatha, jako vždy skvělá detektivka.

dnes

MyšiMyšiGordon Reece

Já si při čtení vzpomněla na film Univerzální uklízečka a už se mi nepovedlo tu myšlenku z hlavy dostat.
Takže dobrý.

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Četlo se to vcelku dobře, ale nemyslím si, že bych se k této knize někdy vracela. Na můj vkus byla příliš romantická.
Poznámka k překladu - hádejte, co je špatně na větě:

Stejně jako dřív chatrč zůstala zvenčí nenalíčená.

Pro část lidí možná nic, ale já si myslím, že nářečí by se v překladech nemělo používat, nebo pouze v odůvodněných případech, kdy je nějaké použito i v originále (např. v přímé řeči) a tento fakt je třeba nějak vyjádřit i v překladu.

Pro ty, kterým na větě nepřipadalo špatně nic - líčidly se líčí obličeje, nikoli stěny obydlí :-) a stěny tudíž nejsou nenalíčené ani nalíčené, ale obarvené, neobarvené, vymalované, nevymalované...

První krevPrvní krevAngela Marsons

Série s Kim Stone mě vážně baví, ani tahle kniha není výjimkou.

PozdějiPozdějiStephen King

Přečteno rychle, taková milá, krátká knížka, i když hororem bych ji úplně nenazvala.

Černé létoČerné létoM.W. Craven

(+ SPOILER) Dobré, ale:
SPOILER - že by si vrah nevšiml při porcování a následném balení kousků těla tetování, to se mi fakt nezdá pravděpodobné.

20.12.2021

Angličtina na rovinuAngličtina na rovinuDarren Crown

Nádhera, pobavila jsem se.

"Pamatuji si debatu s několika manažery v jedné nadnárodní společnosti o slově meeting. Všichni obecně souhlasili, že „schůzka“ pokrývá většinu území slova anglického, ale mnozí cítili, že „mítink“ je výstižnější při popisu jednak pravidelně vyhrazeného a zároveň zcela promarněného času."

Při čtení těchto vět jsem si vzpomněla, jak ještě před plyšákem zavedl náš vedoucí pondělní ranní schůze, které se konaly vždy, i když na nich zpravidla nebylo co probírat. Prázdné plky jednoho silně podměrečného mužíčka, jehož jedinou kvalifikací pro místo vedoucího bylo členství v KSČ, naprosto splňovaly zde uvedenou definici slova mítink.

Jinak - studentům angličtiny můžu jen doporučit. Není nad to, když se něco dozvíte zábavnou formou, lépe se to pamatuje.

06.10.2021

Žlutý baronŽlutý baronJakub Patočka

Devastace morálky společnosti, devastace životního prostředí "firmou". Doporučuji e-knihu stejných autorů Otrávená Bečva: Jeden, nebo hned dva zločiny?

05.10.2021

Je to jinak, mamiJe to jinak, mamiTamara Tainová

Něco jako červená knihovna pro gaye, samotný "příběh" je velmi jednoduchý a na můj vkus se až moc točí kolem sexu. Nevím, jestli autorka chtěla upozornit na všechny problémy homosexuálů najednou, ale rozhovory Sofi a Borise jsou tak neuvěřitelné a rádoby poučné a vysvětlující obecně známé skutečnosti, že se skoro nedaly číst. Pokud snad chtěla autorka zapůsobit kupříkladu na křesťanskou část společnosti, nejsem si jista, že zvolila správnou formu.

Nezaujalo.

05.10.2021

Krvavé kaskádyKrvavé kaskádyKarel Nosek

Nemůžu si pomoci, připadá mi to jako kniha poplatná době, ve které vyšla. Samý komunista a soudruh, jako by ve vyhlazovacím koncentračním táboře téměř nikdo jiný nebyl (navíc ke konci roku 1944). Židé zmíněni spíše mimochodem.
Na jaře 1945 pak o Američanech - jak je možné, že ještě nedojeli do Prahy? To myslel autor vážně?
Utajené léky a zdravotnické pomůcky z lékárny koncentráku, které osvobození Češi chtěli odvézt do Prahy - "Američané o tom nesmějí vědět". Ti samí Američané, kteří Mathausen osvobodili... Holt nevděk světem vládne.

03.10.2021

Tíha olova: A co jsme do novin nepsaliTíha olova: A co jsme do novin nepsaliSabina Slonková

Mohu doporučit. Škoda, že tyto noviny již nejsou co bývaly a fakta o korupci a metodách likvidace protivníků v politice je třeba hledat jinde.

26.09.2021

Děti hněvuDěti hněvuNela Rywiková

Za mne jako detektivka spíše ne. Začátek vypadal celkem slibně, pak se děj podivně táhl a nakonec snaha o akci a jakési vysvětlení. Ostravština je pro oživení hezká (kajsik, dřisty :-) ), ale na postavách a příbězích by to chtělo zapracovat.

Žádně nadšení jako například v případě první přečtené knihy M.Goffy se u mne rozhodně nekonalo, překvapuje mě tedy ta spousta pětihvězdičkových hodnocení.

20.09.2021

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

(+ SPOILER) Pár základních rad pro udržení demokracie. Možná je kniha příliš stručná, ale zřejmě byla určena skupině Američanů, kteří příliš nečtou a tlustospis by je mohl od přečtení odradit. Před volbami u nás by bylo pěkné, kdyby si podobná skupina našich obyvatel, která se nechává ovlivnit řetězovými e-maily a planými sliby, tuto knihu o pár desítkách stran přečetla. Ale to je marné.
Jeden citát za všechny:

"Dalším způsobem umírání pravdy je magické uvažování čili nepokryté přijetí rozporů. Prezident v kampani slíbil snížit daně všem, odstranit státní dluh a navýšit výdaje na sociální politiku i obranu. Tyto sliby jsou navzájem v rozporu. Je to stejné jako říct, že z kurníku vezmu vejce, uvařím je natvrdo a naservíruju manželce, současně je usmažím a nakrmím jím děti, pak je slepici vrátím nerozbité a budu se dívat, jak se klube kuře."

Řeč je sice o Trumpovi, ale slovo prezident zde můžeme v naší situaci zaměnit kupříkladu za slova předseda vlády či třeba ministryně práce a sociálních věcí ( to jen jako info pro ty, kterým význam tohoto citátu před našimi volbami nedochází)

doplňuji - jak již bylo napsáno níže, byla by to ideální povinná četba, případně materiál pro výuku ZSV.

04.09.2021

Vteřinu potéVteřinu potéWilliam R. Forstchen

To už tu bylo, ne? Malevil... Třeba je tohle pro mladší čtenáře stravitelnější, protože elektronika v čudu, to je přece hotové peklo, ne? A argument "najdu si to kdykoliv na internetu" už by najednou neobstál. Když si člověk uvědomí, do jaké míry je zajištění našich základních životních potřeb závislé na elektronice, není to příliš povzbudivé zjištění.
Jinak zpočátku vcelku čtivé, později spíš nuda a samozřejmě nezbytná a předvídatelná hra na city.

22.08.2021

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemKrvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemTimothy Snyder

Těžké čtení, ale důležité. Doporučuji. Asi to nepřečtete jedním dechem, na to je to příliš děsivé, ale vytrvejte do konce.

19.08.2021

KlinikaKlinikaHenry Denker

Dočetla jsem, téma alkoholismu zpěvačky-herečky mě nezaujalo.

13.07.2021

SoběstačnýSoběstačnýZuzana Dostálová

(+ SPOILER) Knížka, která by klidně mohla být napsaná podle skutečnosti. Rozvod - realita, žena, která zůstává s dítětem sama - realita, dítě donucené okolnostmi rychle dospět - realita, rakovina a smrt - realita, starý nemocný člověk, jehož stav se postupně zhoršuje, ale on si to nerad připouští - realita.
A samozřejmě rozvedený tatínek jakožto onuce nové mladší ženy, která ho navleče do mladistvých hadrů (takže dospívající syn se za něj stydí) a byla by nejradši, kdyby na dítě z předchozího vztahu zapomněl - realita. Otec měl vlastně jediný světlý okamžik, kdy jako rodič neselhal - v případě úchyláčka z Alzy. Jinak se projevil ve všech případech jako totální ubožák a podpantoflák. Bohužel ne každý muž je chlapem a je ochoten o to, co si pořídil, se i postarat.

Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži... (Antoine de Saint-Exupéry) Tak asi tak, pánové.

Vlastně je to dnes naprosto běžný příběh.

11.07.2021

V temnotěV temnotěMike Omer

Zdá se, že tohle bude další pěkná série thrillerů

08.07.2021

Až na kostAž na kostEllison Cooper

Děj si sice opět dlouhodobě pamatovat nebudu, ale celkově se pro mě série Sayer Altairová řadí v žánru k těm dobrým.

24.06.2021

Zločiny beze ctiZločiny beze ctiLene Wold

Knihy na toto téma jsou všechny podobné. Ženy, které se v tomhle narodily, můžeme politovat. Ty, které si život v podobné zemi vybraly dobrovolně, si za případné následky mohou samy.

21.06.2021

VýjezdovkaVýjezdovkaDavid Urban

(+ SPOILER) Tak jsem to zkusila přečíst a fakt jsem se snažila. V mnohém souhlasím s komentářem Klilad.
Iritovaly mě formulace jako "přípravek podobný lžíci" dále otázky policajtů např. "Co to je syndrom náhlého úmrtí?" Pro mě naprosto zbytečné dialogy, jen aby se něco řeklo a povídka byla delší, úchylná Jája to taky nezachránila.
Celkově nezajímavé, jednoduché, autor se vyžívá v popisu postarších mrtvol, zápletka ovšem nulová. Autor by možná měl sepsat nějaké příběhy, kde kriminalistická práce nevyznívá jako totální nuda. Třeba tak, jako to umí zde již zmiňovaný Martin Goffa nebo Dominik Dán.
To, že autor (pravděpodobně záměrně) vybral případy, kde vlastně o žádné trestné činy nešlo, jen umocnilo nudnost povídek.

18.06.2021

SáraSáraDominik Dán

(+ SPOILER) Už je to nuda psát pořád dokola u knih D. Dána, že to bylo dobré :-) Kladně hodnotím rovněž skutečnost, že autor nepoužil prostě jed pralesniček a hotovo, ale že ví také o tom, že v našich podmínkách z nich ten jed jen těžko vymámíte.

13.06.2021

PohřbeníPohřbeníEllison Cooper

Asi nic, co by ve mně zanechalo nehynoucí vzpomínku. Místy překlad (nebo snad překlepy?) na hranici srozumitelnosti.

05.06.2021

Moje studená válkaMoje studená válkaRené Benda

(+ SPOILER) Zajímalo by mě, co z toho je pravda a co ne. Nedovedu si například představit, že by tehdejší pohraničníci neměli s sebou psa, když jedou kontrolovat narušení hranice, takže se mi zdá nereálné, že by Tomáše nenašli.
Závěr knihy s tím polepšeným stbákem je pro mě sentimentální fikce a vůbec celá druhá část knihy mi moc nesedla.
Skutečnost, že ve věci přemýšlení o sexu a ženách se hlavní hrdina za dvacet let (ženatý otec dvou dětí) prakticky nikam neposunul, je dost děsivá :-)
Jen drobná poznámka - neutíkal z komunismu, ale ze socialismu, až ke komunismu jsme se přece jen nedohrabali :-)

01.06.2021

Smrt jménem závislostSmrt jménem závislostJosef Vondrka

(+ SPOILER) Četla jsem elektronickou verzi se spoustou chyb, kromě různých překlepů, chybějících písmen, což samozřejmě mohlo být zaviněno nedokonalou opravou OCR, se poměrně často vyskytují i klasické hrubé chyby jako např.neshoda podmětu s přísudkem, záměna mě/mně atd. Proto jsem se s přečtením trochu prala.
Příběh samotný není nijak zvlášť složitý, ale to se při nevelkém rozsahu stran nedalo očekávat. Myslím, že o dané problematice (neb vlastní zkušenost naštěstí nemám ) jsem se víc dozvěděla z knihy My děti ze stanice ZOO. I tato kniha je však přínosem pro ty, kdo se chtějí o závislostech a jejich léčbě něco dozvědět, už jen proto, že je z českého prostředí.

29.05.2021

Nejkrutější měsícNejkrutější měsícLouise Penny

(+ SPOILER) Zase jedna pěkná vraždička z vesnice Three Pines a navíc zrada starého přítele. Hezky napsáno, klasika jako v předchozích dílech, příběh je dobrý. Ale budu se opakovat - škoda té věci s původem agentky Nicholové - příbuzní z Československa, Polska a Rumunska... To už je trošku přitažené za vlasy, bez problému bych snesla kombinaci Československo - Polsko, ale proč Rumunsko? Zřejmě na to budu narážet i v dalších dílech, protože je pravděpodobné, že rodina agentky bude hrát v příbězích roli i nadále.

25.05.2021

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsmeProč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsmeJaroslav Kmenta

Logicky vysvětlené něco, co se zdá na první pohled absolutně nepochopitelné. A jestli se naše země stane opět ruským satelitem, tak až přijde čas, bude nejlepší naše dobře jazykově vybavené děti poslat pryč a na cestu a nový život jim dát něco do začátků. Pak už můžeme jen doufat, že na nás někde daleko budou myslet v dobrém.

22.05.2021

Jednou nohou v hroběJednou nohou v hroběDominik Dán

Hezké, napínavé, trošku drsnější v některých částech, nepřekombinované. Tak asi 4,5

20.05.2021

Vražedný chladVražedný chladLouise Penny

Opět pěkná detektivka z krásné vesničky Three Pines a zcela bez hektolitrů krve a vyhřezlých vnitřností. Prostě taková klasika. Oceňuji, že autorka se navíc nevyžívá ani v milostných scénách, které mi v detektivkách a thrillerech vyloženě vadí (jako například u Lisy Jackson nebo Sandry Brown).
Autorce bych pouze vytkla to "československé" příjmení Nikolev. Možná si měla zjistit, jaká příjmení se v našich končinách vyskytují, nebo umístit zemi předků agentky Nicholové trošku víc na východ. I když samozřejmě vím, že pro Kanaďany, Američany apod. jsme v podstatě něco jako jedna z bývalých zemí SSSR a země bývalého východního bloku až tak nerozlišují.

13.05.2021

ZátišíZátišíLouise Penny

Tato série mi v té záplavě nových knih dlouho unikala, ale konečně jsem si přečetla první díl a musím říct, že je to pěkná klasická detektivka na anglický způsob.

09.05.2021