ddkk

Přečtené 1367Tatínek není k zahození
říjen 2021 (26.-27.)
Tatínek není k zahození 2004, Arnošt Goldflam


Ptám se, ptám se, pampeliško
? - říjen 2021
Ptám se, ptám se, pampeliško 1959, Zdeněk Kriebel

Tohle je další zapomenutá dětská knížka z hlubin naší knihovny. Vůbec si ji nepamatuju a přitom má krásné Trnkovy ilustrace, které ji samy o sobě povyšují na jiný level... Básničky, spíše říkanky, se mnohdy podobají jazykolamům a zdají se mi docela vtipné, ba i užitečné pro malé děti. Některé by se jim mohly i líbit: Vážka Modrá jehla šije vzduch nad rákosem u lopuch. Dělá na něm dlouhé stehy, jak by k němu šila břehy. Okřídlená jehlo v sítí, kde máš ouško? Kde máš niti? Ještě smyčku, uzel, kruh... šije, šije znova vzduch. Ale některé se líbí i mně: Modrá jiskra Jsi elektrická jiskra, ledňáčku. Čímpak by asi - nebýt tebe- zažehl červen letní nebe, co modře hoří bez mráčků? A nakonec prazvláštní báseň pro malé děti - už ten název! Rezoluce Bylo, bylo - suchá tráva. Chceme život, co se žije! Život, který zalétává jako nové letadlo pilot Radost, Fantazie: aby s námi nespadlo cestou k zemi svobody, k zemi, co už není bájí, kam už s dětmi nahlédají všechny národy. Ach jo, skoro jsem zapomněla na tehdejší propagandu, tady určenou dětem od 8 let! Dávám za tři, hlavně kvůli Trnkovi.


Tchyně
říjen 2021 (12.-26.)
Tchyně 2021, Sally Hepworth

Příběh o vztazích v jedné australské rodině vyprávěný ve dvou časových rovinách z pohledu tchýně a její snachy. No ano, i já jsem se během života dostala k oběma rolím - byla jsem snachou své tchýně a nyní naopak jsem tchyní partnerce mého syna. A vůbec to není jednoduché. Se zkušenostmi, které mám, stále našlapuji opatrně a po špičkách, abych něco nezkazila. Snažím se o vstřícnost a empatii a zdá se, že to je s naší Kristýnkou oboustranné. Jsem si jistá, že můj syn nemá o ničem ani potuchy, ale hlavní je, že je spokojený stejně jako mí vnuci... V mnoha ohledech jsem tchýni Dianě velmi rozuměla, v mnohém jsem s ní souhlasila. Komunikovat (pokud možno vřele nebo alespoň přátelsky) s cizí ženou jiné generace je hrozně těžké a mnohdy podléháme falešnému dojmu, že všichni myslí podobně jako my. Samozřejmě je to nesmysl. I Diana si často uvědomovala, že ne vše, co řekla nebo udělala je pro její snachu Lucy srozumitelné... To, jak příběh dopadl, mne ani moc nepřekvapilo. Dalo se to čekat. Dávám za tři, protože mi chybělo napětí i překvapivost.


Svědectví o životě v KLDR
říjen 2021 (24.-25.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Chce se mi napsat: dobrá práce, Nino! Sedm příběhů obyčejných lidí, kterým se podařilo uniknout z KLDR do Jižní Koreje, zobrazuje otřesnou realitu nejtotalitárnějšího režimu na světě. Autorka má skutečně velké charisma a především nesmírnou empatii, s níž si dokázala získat důvěru zpovídaných Korejců. Je to upřímné, pro většinu z nás objevné a mnohdy těžko uvěřitelné. Z rozhovorů je mnohdy cítit i to, jak je těžké vymanit se z celoživotního vymývání mozku a šmahem vše, co bylo, úplně zatratit. Pro nás jsou Korejci, ať už severní nebo jižní, stejní. Ale není to pravda. Na mnoho uprchlíků se v Soulu pohlíží jako na vyžírky a přivandrovalce, a to přesto, že v Jižní Koreji se o realitě KLDR přece jen ví více než třeba u nás... Pro mne byla snad nejhorší představa tříletých dětí, které se učí nemilosrdně střílet (!) na nepřátele (což jsou vlastně všichni mimo KLDR). Jak moc taková "výchova" dokáže pokřivit člověka? Pro doplnění doporučuji knížku S každou padající hvězdou.


Krásná čarodějka
říjen 2021 (15.-24.)
Krásná čarodějka 1984, Vladimír Neff

Rekovný hrdina Petr z Kukaně, neznající nic než pravdu, mě provázel pěkných pár dnů. A byla to podivuhodně krásná procházka! Podle Petrova stvořitele a vypravěče jeho životní poutě, tedy Vladimíra Neffa, se bez Petra neobešla snad žádná významnější dějinná událost tehdejší Evropy. Velmi umně ho Neff dosadil do skutečných reálií i do vlastních fabulací, připravil mu spoustu úžasných dobrodružství a ještě ho obdařil skvělým intelektem a morálním myšlením. A tak si říkám, jaká škoda, že to vše, co si na Petra a s Petrem Neff vymyslel, nebyla tak úplně pravda. Jakpak by asi dneska vypadal náš svět, kdyby se všechny Petrovy ideje a záměry vyplnily! Výborně jsem se bavila - už jen pasáže s Albrechtem z Valdštejna, jeho údajným dvojníkem, s mužem se železnou maskou i pochyby o tom, kdo a kdy byl vlastně v tom Chebu zabit a dokonce "existoval vůbec nějaký Albrecht z Valdštejna ?!?" prostě nemají chybu. Znovu musím vyzdvihnout skvělou historizující Neffovu češtinu. Ta hra se slovy, ta vynalézavost v slovosledu a do toho jak rána z čistého nebe třeba výraz "job"! Je vidět, jak se Neff vůbec nebral vážně a vsadím se, že si to psaní bezvadně užíval. A vlastně se ani nedivím, že téhle češtině současná mladá generace jaksi nerozumí. Jo, kdo nemá načteno... Moc se mi líbila celá trilogie a znovu musím smeknout před Panem spisovatelem Vladimírem Neffem.


Prasklina
říjen 2021 (13.-18.)
Prasklina 2021, Sharon J. Bolton

Na novou knihu SB jsem se moc těšila, zatím jsem četla všechny, které u nás od ní vyšly a na sérii s Lacey nedám dopustit. Nicméně, Prasklina je něco trochu jiného. Je to psychothriller, který se odehrává zčásti v kulisách starobylého Cambridge, zčásti v exotickém prostředí extrémně vzdáleného a extrémně chladného ostrova New Georgia (nikoli v USA). Obě místa jsou atraktivní, mrazivý ostrov s ledovci, opuštěnou stanicí velrybářů a s tučňáky, pak obzvlášť. Hlavní hrdinka, Felicity, je glacioložka, což je mému srdci rovněž blízké. Je krásná, chytrá, ale problematická...proč, to vše se odhalí až na konci. Příběh je napínavý, i když trochu rozvleklý. Až do chvíle, kdy se pomalu ukáže, co vše může být za všemi těmi zvláštními událostmi, stalkingem a vraždami skryto. Pak začne děj nabírat tempo a závěr na mrazivém ostrově s překvapivým rozuzlením letí jako bouřlivý vítr v tamějších šířkách... Dávám za čtyři a doporučuji.


Ďolík
? - říjen 2021
Ďolík 2021, Emma Adbåge

Našim vnukům se moc líbí ilustrace, hned si nakreslené děti pojmenovali podle svých kamarádů, zjistili, co je to ušanka, na co je švihadlo i co znamená slovo ďolík....Bylo to docela příjemné čtení o partě dětí, viditelně prvňáků, které mají to štěstí, že na školním dvoře jim kdosi vybagroval ďolík - s obrovským pařezem i s kořeny, s klacky, balvany a keři, i se vzrostlými stromy. Jenže, dospěláci, co je mají na starost, mají strach, že se někomu něco stane. A taky že jo, jenže na schodech u školy! Přesto, že je v tom slavný ďolík nevinně, nechají ho zahrnout....Jak to dopadne? No přece dobře. Není ďolík, je kopeček... Doporučuji.


Dítě
říjen 2021 (11.-16.)
Dítě 2017, Fiona Barton

Pro mne výborná četba, stejně jako Vdova. Příběh, opět vyprávěný několika osobami, je napínavý až do samotného konce a přiznávám, že řešení celého komplikovaného případu mě docela překvapilo. Kate Waters je sympatická novinářka, která dosud neztratila empatii. Je chytrá, schopná a komunikativní. Líbí se mi. Dávám pět hvězdiček, protože mě to fakt bavilo, a doporučuji.


Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech
? - říjen 2021
Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech 2019, * antologie


Velcí umělci: Jejich život a dílo
? - říjen 2021
Velcí umělci: Jejich život a dílo 2018, Andrew Graham-Dixon


Prsten Borgiů
říjen 2021 (07.-15.)
Prsten Borgiů 2000, Vladimír Neff

Pokračování skvělých dobrodružství Petra z Kukaně je snad ještě napínavější než byl první díl. Jeho osud si s ním zahrává, on však dokáže díky své neohroženosti, inteligenci ba i vzdělání (kolik jen jazyků ovládá slovem i písmem!), i své čestnosti a pravdomluvnosti všechno překonat. Hrdina jak se patří! Navíc - jeho otčinou jsou Čechy... Je to neskutečná rozkoš číst, ba i poslouchat - tu skvostnou Neffovu češtinu, rozmanitou, plnou nádherných málo už slýchaných slov i slovosledu, s krásnými přechodníky , přirovnáními i s vtipným a lehce ironickým nadhledem. Čiročiré potěšení. Doporučuji.


Černobyl 01:23:40
? - říjen 2021
Černobyl 01:23:40 2020, Andrew Leatherbarrow


Útočiště
říjen 2021 (05.-11.)
Útočiště 2020, Jérôme Loubry

Skvělé! Do úplně nejposlednější chvíle není nic jisté. Několikrát během čtení si říkáte "aha, tak takhle!" a ono je to stejně všechno jinak. A konec? Nejlepší ze všeho. Jérôme Loubry se tak u mne zařadil hned za mého oblíbeného Bussiho (shodou okolností žijícího v normandském Rouenu, tedy v té části Francie, odkud pochází i Loubry a kam Loubry umístil děj své knihy...) Bylo to napínavé, spletité i plné emocí. Doporučuji.


Eichmann: Architekt holocaustu
říjen 2021 (06.-09.)
Eichmann: Architekt holocaustu 2021, Roman Cílek

Roman Cílek má opravdu nastudováno. Knížka o Eichmannovi (četla jsem druhé doplněné vydání) se četla jako detektivka. Cílek v ní popisuje vlastně kompletní Eichmannův životopis včetně soudobých výsledků zkoumání jeho psychiatrického profilu: průměrně inteligentní člověk, takový úřednický typ, kterému byla svěřena neuvěřitelná moc nad miliony. Člověk, který odeslal do vyhlazovacích táborů smrti statisíce židovských mužů, žen i dětí včetně kojenců. Člověk, který - podle vlastního mínění - jen vykonával rozkazy podle svého nejlepšího vědomí a zřejmě i pochybného svědomí. Nic s ním nehnulo, nacistické řešení tzv. židovské otázky bylo nezbytné a on se toho jen ujal... I když je celá řada skutečností, které Cílek popisuje, obecně víceméně známých, v knížce je spousta informací, které jsem nevěděla. Netušila jsem nic o jednání s představiteli židovských organizací v Maďarsku, jimž Eichmann a spol. nabízeli výměnu milionů Židů za deset tisíc náklaďáků, které Němci chtěli použít na východní frontě. Dověděla jsem se také, že Eichmannova rodina prakticky až do konce války bydlela v luxusní vile v Praze na Ořechovce (protože se tam paní Eichmannové prostě líbilo - bodejť by ne!). A také o celé řadě nechutných detailů z fungování vyhlazovací mašinérie i o poválečném zákulisí. SPOILER ( i když jde o obecně známá fakta). Konec byl vlastně vůbec nejnapínavější - útěk do Argentiny a patnáct let života celé rodiny v poměrně skromných podmínkách. Konečně v roce 1960 Eichmannův únos za bílého dne a poté složitý soud v Jeruzalémě. Místy se člověku obrací žaludek nad bezcitností a cynismem nacistických zrůd i nad jejich pocitem nadřazenosti. Nad genocidou, které nemá obdoby. I nad poválečnou politikou některých vlád, které umožnily útěk a život stovek nacistů hlavně v jižní Americe, USA i jinde. Četla jsem jako e-book. Bohužel, Epocha si nedala žádnou práci s korekturami. Text se hemží spoustou chyb, překlepů i vynechaných slov. A to si Roman Cílek nezaslouží. Dávám za čtyři a doporučuji.


Královny nemají nohy
říjen 2021 (02.-07.)
Královny nemají nohy 2000, Vladimír Neff

Výtečné! Vladimír Neff byl skvělý vypravěč. Zasvěcený v historii, dokonalý znalec rodného jazyka, se schopností spřádat krásné, vtipné, poutavé i napínavé příběhy plné hlubokých myšlenek, sepsaných nevídanou češtinou. Je čirou radostí číst příběhy Petra Kukaně z Kukaně, napsané s láskou a humorem i nadhledem. Vladimír Neff s laskavostí sobě vlastní vkládá do úst svého duchaplného hrdiny (takto vystudovaného rétora!) dodnes platné myšlenky. Za všechny alespoň ty, jimiž doslova vytřel zrak vévodovi a vévodkyni ze Stramby: "...Nemáme pro zázrak žádné pojmenování. A to je to nejšílenější, co se může lidskému tvoru přihodit. Člověk je zvyklý všechno označit jménem. A když něco, s čím se setkal, nemůže jménem označit, nezbývá mu než padnout před tím na kolena a kořit se v zbožné hrůze a vědomí vlastní nedostatečnosti..." "Věru mezi vírou a nevírou není zásadní a nesmiřitelný rozpor, stejně jako není zásadní a nesmiřitelný rozpor mezi životem a smrtí. Neboť, jak známo, život je umírání a podmínkou života je smrt...Rozpor je mezi účastí a neúčastí. Mezi zájmem a netečností, mezi živou myšlenkou a mrtvou formulí, mezi věděním a hlupstvím. Ale není rozporu mezi nocí a dnem, mezi slovem přitakání a odmítnutí..." Velmi doporučuji.


Prázdniny s Dominikou
? - říjen 2021
Prázdniny s Dominikou 1968, Jiří Svetozar Kupka

Nedávno jsem se probírala knihovnou a narazila na další knížku mého dětství. Prolistovala jsem jí a musím přiznat, že se mi postupně celý fantaskní příběh vybavil jako na dlani... Mít jako dítě takovou tetu, jakou je Dominika, to by bylo! Líbila se mi moc tehdy, líbí se mi i nadále - Dominiku si přečteme s vnuky. Pokud knížku ještě někde objevíte, doporučuji se do ní aspoň podívat.


Prokletý kraj
říjen 2021 (02.-05.)
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

Bylo to spletité, občas maličko komplikované, ale bylo to dobré. Michaela Klevisová znovu ukázala, jak skvěle umí vnímat a hlavně popsat prostředí, v nichž se její příběhy odehrávají. Pošumavskou ves s osamělými staveními i s opuštěnými polorozpadlými usedlostmi v podzimní přírodě tak jsou jako na dlani... Tentokrát s velkým pochopením a empatií zabrousila do rodinných historií a vztahů ve složitém prostředí vesnice s obyvateli několika odlišných národností. A ukázala, jak málo toho víme o dějinách vlastní rodiny, jak málo nám záleží na vlastních kořenech. A jak jsou důležité... Moc se mi to líbilo, i když jsem se občas trochu ztrácela ve složitých vztahových propletencích. Dávám plný počet a doporučuji.


Kouzlo krajiny krásných koní
? - říjen 2021
Kouzlo krajiny krásných koní 2021, Zdeněk Novák

Tohle je opravdu nádherná publikace o chloubě našeho chovatelství, o snad nejstarším velkém hřebčínu na světě, o hřebčínu v Kladrubech nad Labem. O světovém unikátu - o starokladrubském koni, který je od roku 1995 českou národní kulturní památkou. Národní hřebčín Kladruby nad Labem se v roce 2019 zaslouženě zařadil na Seznam světového dědictví UNESCO, a to také díky úžasné krajině Kladrubské Polabí... Kniha obsahuje opravdu krásné fotografie Jiřího Podrazila a také zasvěcený text odborníka na krajinu i památky, Ing. Zdeňka Nováka. Doporučuji nejen knihu, ale také návštěvu kladrubského hřebčína, který je jedním slovem skvostný, stejně tak jako krajina, která ho obklopuje.


Hravé úkoly pro šikovné děti
? - říjen 2021
Hravé úkoly pro šikovné děti 2017, neznámý, neuveden

Všechno, co popisuje anotace, v tomhle zábavném bloku opravdu je. Navíc je trhací, takže sice vlastně na jedno použití, ale zato se dá využít pro zábavu vícero dětí najednou. Používáme ho zatím průběžně, protože jsme ještě nestihli všechny listy s úkoly a hrami využít. Navíc je to blok velmi skladný a lehoučký, takže se dá přihodit do batůžku i s pastelkami a kdykoli a kdekoli vytáhnout na světlo boží a dítka zabavit. Třeba při čekání na oběd v restauraci. Nebo v autě. Užitečná věcička, kterou jsme koupili za pár kaček v KK. Doporučuji.


Žárlivost a jiné povídky
září - říjen 2021
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Výborné, dobře vypointované povídky, jejichž společným tématem jsou lidské emoce, především žárlivost v různé podobě. Příběhy, na nichž je dobře poznat, že je psal zkušený autor thrillerů. Jsou různorodé, odehrávají se na různých místech a v různých situacích. Všechny jsou vtipné, napínavé a zábavné. A ano, nevěra se nevyplácí a jak se říká, dráždit hada bosou nohou je vždycky riskantní. Doporučuji. Nesbo je prostě skvělý vypravěč.


Vyvolení
září - říjen 2021
Vyvolení 1993, Chaim Potok

Moc zajímavá knížka, která mě donutila doplnit si informace týkající se nejen judaismu, ale i historických okolností týkajících se vzniku státu Izrael. Samotný příběh vypovídá o vnitřních rozporech v židovských komunitách vyznávajících různé směry této víry a zachovávaných po staletí díky nastavenému systému. Je to zvláštní v 21. století, ale dodržování striktních tradic je zřejmě pro mnohé nevyhnutelné. Na druhé straně je tu vidět snaha především mladé generace vymanit se ze svazujících přísných pravidel a žít život moderněji a otevřeněji... Vyvolení jsou krásným (pomalým) příběhem přátelství dvou mladých hochů a vztahů otců a synů . Doporučuji.


Postav si vlastní dinosauří muzeum
? - říjen 2021
Postav si vlastní dinosauří muzeum 2019, Jenny Jacoby

Všeobecná oblíbenost dinosaurů u našich hošíků a jejich kámošů nás přivedla k bezvadné knížce. Nejen že je plna zajímavostí o různých ...saurech, ale navíc obsahuje "bednu plnou kostí", z které si můžeš vylamovat vybrané součástky dinousauřích koster a ty pak na správných místech svého muzea sestavovat a doplňovat. Náš nejvíce nejoblíbenější pravěký dravec - samozřejmě Tyranosaurus Rex (něžně dětmi zván Tý-áR) je samozřejmě obsažen také, rovnou na celé dvoustraně. A k tomu všemu ještě řada fosilních doplňků - hádejte, který vyvolal největší obdiv a všeobecné veselí? No přece zkamenělý dinosauří exkrement! Je to bezva zábava pro děti od 5 let ( a samozřejmě pro jejich příslušné dospěláky). Doporučuji.


Šachová novela
? - říjen 2021
Šachová novela 2001, Stefan Zweig

K téhle útlé novelce mě přivedla jiná knížka - zmiňuje ji Jo Nesbo ve sbírce povídek Žárlivost. Nedalo mi to a díky skvělým komentářům jsem si Šachovou novelu musela taky přečíst. A dávám zapravdu svým oblíbeným - je to skvost. Vůbec to vlastně není o šachu. Je to úžasná psychologická studie lidského myšlení, vystaveného - čemu vlastně? - ničemu. Je to o skutečných duševních útrapách člověka, který je cíleně izolovaný od zbytku světa, od jakékoli činnosti a jakékoli duševní potravy. Je to o touze zaměstnat mozek, čímkoli, jen aby nebyl vystaven zničující nicotě. To, že se hlavní hrdina dostane k příručce šachových partií, je jen náhoda. A i když šachy nejsou zrovna jeho parketou, dokáže jedinou možnost jak zaměstnat mysl, využít do poslední mrtě. A poté se dostane do téměř schizofrenní situace - je vůbec možné hrát šachy sám se sebou? Být bílý a černý současně? A jak se taková těžko představitelná zkušenost projeví v jeho dalším životě? Šachová novela není pro šachisty o šachu. Je to mnohem hlubší sonda do myšlení inteligentního člověka v krajní situaci. Doporučuji.


Jeden den Ivana Děnisoviče
září 2021 (28.-29.)
Jeden den Ivana Děnisoviče 2002, Alexandr Isajevič Solženicyn

Sovětské pracovní tábory byly fakt hnusárna. Musel je vymyslet pomatený psychopatický mozek, jemuž na nějakém tom lidském životě moc nesešlo. Zcela podle hesla " один человек неважно, нас много" (na jednom člověku nesejde, nás je mnoho). A k tomu všudypřítomný stihomam, možnost vyřídit si s jinými vlastní účty, využít situace... Dneska už o tom, co byly gulagy a co se v tehdejším SSSR skutečně dělo, víme hodně, Jeden den Ivana Děnisoviče dobře zapadá do mozaiky podobných děl. Jenže Solženicyn byl první, kdo se odvážil o tom všem napsat a nést vlastní kůži na trh. Bylo to nepředstavitelné a šokující. A i proto stojí zato si jeho knížky přečíst. Doporučuju.


Nebezpečná hra
28. září 2021
Nebezpečná hra 2021, Camilla Läckberg

Tak tohle se mi líbilo. Příběh by klidně snesl delší a hlubší zpracování, ale i v této podobě stojí zato. Kdyby nebyl tak tragický, napsala bych, že je zábavný, ale to se asi opravdu moc nehodí... Dvě dvojice nešťastných teenagerů, kterým zdánlivě nic nechybí. Kromě lásky a péče vlastních rodičů. A kteří skrývají svá vlastní tajemství... Doporučuji.


Poslední věta
září 2021 (26.-27.)
Poslední věta 2021, Lisa Genova

Jsou věci v životě, na které se nikdo nemůže předem připravit. Nemoci, jakou je ALS, patří mezi ně. Nikdo z nás si ani na okamžik není ochoten připustit, že by ho něco tak strašného mohlo potkat. A pokud o ALS nic neví, tím větší hrůza, deprese a bezmoc se ho postupně zmocňuje. Nikdo zatím neví, jak a proč vzniká, jak si vybírá své oběti, nikdo dosud nemá tu moc ALS porazit... Příběh pětačtyřicetiletého úspěšného klavíristy a jeho rodiny je neuvěřitelně silný. Autorka krok za krokem odhaluje nejen postupující projevy nemoci. Vůbec si nebere servítky a syrově ukazuje všechno, co nemocného a jeho pečovatele provází, a to především bezmoc a jistotu, že není jiné cesty, než se smířit s příšerným koncem, protože nic jiného než smíření a také odpuštění nezbývá... Lisa Genova odhaluje také vše, co je ve vztazích bývalých manželů skryto. Jak osamělý může být i úspěšný člověk, kterému zdánlivě nic nechybí. Jaké kořeny může mít arogantní a bezohledné chování. A jak strašné je zjištění, že se ve chvíli nouze nejvyšší třeba nenajde nikdo, kdo by byl ochoten pomoci... Je to výborný román, k němuž Lisa Genova načerpala obrovské množství informací přímo u zdroje - u lidí, kteří trpěli ALS, u jejich pečovatelů, lékařů i rodinných příslušníků. Je to příběh, který se klidně může komukoli a kdykoli stát. A i proto stojí určitě za přečtení. Doporučuji.


Muž bez tváře
září 2021 (04.-25.)
Muž bez tváře 2021, Peter May

Peter May v poslední době už podruhé lovil v šuplíku. Po Karanténě ani Muž bez tváře však bohužel nedosahuje kvalit předchozích knih, třeba série Enzo a už vůbec ne Ostrova Entry nebo skvělé trilogie z ostrova Lewis... Muž bez tváře je zdlouhavý, místy nudný a z mého pohledu docela slabý příběh. Klouže po povrchu a ani slibná linie s autistickou dívenkou se vlastně nijak nevyvíjí. Pro mne opět nepřesvědčivé a i když mám v knihovně všechny zatím u nás vydané knihy PM, příště si určitě počkám, než si další koupím.


Vesmír: 60 úžasně zajímavých skutečností
? - září 2021
Vesmír: 60 úžasně zajímavých skutečností 2018, neznámý, neuveden

Tohle je další z knížek pro děti od tří let ze série 60 úžasně zajímavých skutečností. A je zajímavá. Má hezké jednoduché obrázky s okénky, v nichž je spousta zajímavých informací (některé jsem ani já vůbec netušila!) rozdělených do kategorií Kdy? Co? Kde? Jak a kolik? Proč? Pravda nebo lež? A tohle víš? Právě jsme dokoukali výborný film o Apollu 11 První člověk, a tak se nám to hezky hodí. Doporučuji. P.S. Víte, kde se na Zemi vzalo zlato a platina? A jak je to s plenkami pro kosmonauty? A jakou vlastně barvu má Slunce?


Rosemary a její syn
? - září 2021
Rosemary a její syn 1997, Ira Levin

Pokračování příběhu Rosemary a jejího syna Andyho po třiceti letech ve mně vyvolává rozpaky. Je to prostě jiné. Ďábel si přichází na své, což jsem ovšem spolu s mámou Rosemary nechtěla moc připustit. O to překvapivější (a drastičtější) byl konec příběhu. A což teprve úplný konec a definitivní rozuzlení! Já přesto zklamaná nejsem. Příběh neustále, i když po Levinovsku pozvolna, gradoval a zápletka byla čím dál zajímavější... Na knize je ovšem vidět, že ji Ira Levin psal už ve svém pokročilejším věku, kdy už možná občas ztrácel pozornost. Například v knize Rosemary má děťátko se dvojice stěhuje do bytu v budově Bramford, zatímco v pokračování se mluví o Dakotě. Taky tak nějak vyšuměl náznak incestu, který Levin rozehrává, ale už se k němu nevrací. .. Nicméně to nebylo špatné, i když na "děťátko" druhá část nemá.


Rosemary má děťátko
? - září 2021
Rosemary má děťátko 1976, Ira Levin

Ani já nejsem příznivkyní hororů, vyjma ovšem takových, jakým je třeba Kingova Misery anebo právě doposlouchaná Rosemary od Iry Levina. Podotýkám, že film Romana Polanského jsem viděla a nijak mi to neubralo ze zážitku z knihy... Nenápadný děj, podezřelé dění pozvolna se rozvíjející kolem manželů Rosemary a Guye, zlověstní sousedé a tragické osudy některých jejich přátel, zvláštní průběh těhotenství a konečně dítě...Horor z příběhu činí to tušení zla, které ve čtenáři narůstá, to skoro civilní napětí, které se pomalu šíří stránku za stránkou. Už skoro víte, jak to všechno dopadne a stejně se bojíte, aby nebylo ještě hůř... Výborný Levinův horor a protože jsem nikdy nečetla pokračování Rosina příběhu, tentorkát si ho nenechám ujít. A doporučuji.


Český ráj
? - září 2021
Český ráj 2018, Jaroslav Rudiš

Tak jo, denně tři plzně, nikdy to nepřelakovat a stále řádně pružit! To jsou nejpodstatnější životní moudra saunovací partičky. Obyčejní chlapi a sonda do jejich duší (mají-li jaké...). Zasvěcené úvahy o ženách i o jejich docela obyčejných životech... Vůbec to nebylo špatné a docela jsem se pobavila. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Petra Čtvrtníčka, který to mužské plkání pozvedl na vyšší level.


Pohádky z bramborových řádků
? - září 2021
Pohádky z bramborových řádků 1972, Carl Sandburg


Nejmenuji se Miriam
srpen - září 2021
Nejmenuji se Miriam 2016, Majgull Axelsson

Příběh Maliky - Miriam je mimořádný. Jen málokterá kniha o holokaustu se mne tolik dotkla jako právě tato... Babička vypráví vnučce o svém více než půl století starém tajemství, o tom, kdo vlastně je a kým se díky náhodě stala. A díky kterému přežila nevyslovitelné hrůzy, na které ona sama ani nechce vzpomínat. A které jí také umožnilo prožít důstojný život...Je to příběh, který je přes veškerou svou nepochopitelnost, uvěřitelný, je to příběh, který odhaluje méně známou hrůznou genocidu Romů... Přesto, že jsem o nacistických koncentrácích už leccos přečetla, netušila jsem nic o pokusech s nemocí noma na podvyživených romských dětech. Nevěděla jsem nic o protiromské švédské politice padesátých let. A přiznám se, že jsem skoro nic nevěděla ani o podmínkách v Ravesnbr"ucku... Tak jako klokan.1905 mohu jen shrnout: čtěte, tady jsou slova zbytečná.


Nevítaný host
? - září 2021
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Asi to není úplně špatné, ale, bohužel, inspirace Agáthou Christie je jednoznačná. Nemám ráda podobné pokusy, navíc s vyústěním, které se moc nepovedlo. Kdo je skutečným vrahem bylo docela dobře odhadnutelné, motivy zločinu trochu kulhaly. Tak trochu z nouze ctnost. Co jsem ocenila, byl úplný závěr - dokonce jsem se musela zasmát: To ti patří!


Mise Afghánistán
srpen - září 2021
Mise Afghánistán 2015, Tomáš Šebek

Tak takhle to vypadá v nemocnici v bojových podmínkách, kde denně hrozí smrtelné nebezpečí. Kde se lékaři musejí rozhodovat okamžitě, kde není čas na konzultace a kde jde často o vteřiny. Nepředstavitelné situace, s nimiž se lékaři potýkají často sami, protože prostě nikdo další není k dispozici... Chce to spoustu odvahy, obětavosti i schopnosti improvizovat, taky asi i značnou dávku odolnosti a - v tom nejlepším slova smyslu - jisté otrlosti. To, čeho jsou lékaři bez hranic denně svědky, by většina z nás těžko zvládala. A nejde jen o dospělé oběti, nejhorší ze všeho je to, že často na příšernou místní situaci doplácejí ti nejmenší... Poučná kniha, kterou je dobré si přečíst. Kdo ví, co vše se ještě právě v Afghánistánu odehraje... Doporučuji.


Strašidýlko Stráša
? - srpen 2021
Strašidýlko Stráša 2018, Alena Mornštajnová

Mrňavý strašpytel Stráša, vlastně Bubu, je naším dalším oblíbencem. Je tak roztomilý a naivní, že si ho oba vnoučci hned zamilovali. A nejen Strášu. Taky jeho kamarády - Helenku a Matěje i Luisu (kampak se nám zatoulala?) a Slávka. Moc se jim líbily hezké ilustrace Galiny Miklínové. Je to povedená knížka pro menší děti s hezkým a napínavým příběhem, kterou mohu jen doporučit.


Sněžná slepota
? - srpen 2021
Sněžná slepota 2019, Ragnar Jónasson

Díky knize jsem se dověděla zase něco víc o Islandu, o místních tunelech, počasí...Ale příběh sám mě moc nezaujal, chybělo mi napětí, ztrácela jsem se v ději i postavách a dočetla jsem jen s vypětím všech sil. U mně tentokrát jen za dva.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
? - srpen 2021
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, Patrik Hartl


Jen aby, řekla moje žena
? - srpen 2021
Jen aby, řekla moje žena 2017, Michael Třeštík

Zpříjemnila jsem si den. Glosy, ba i kratičké příběhy z FB páně Třeštíkově, jsou vtipné, lehce ironické, vesměs optimistické a nejvíce ze všeho zábavné. Moc se mi líbí, jak se Michael Třeštík dokáže na svět dívat s nadhledem a suchým humorem, a hlavně jak si dokáže dělat legraci i sám ze sebe. To vážně každý nedokáže: -Vždycky je mi divné, když dostanu skvělý, opravdu výborný nápad, a on mi pak dává výhradně naprosto debilní výsledky. -Včera si na nás Ela po dlouhé době udělala čas. Hodně času. Až jsem začal uvažovat o zařazení do programu ochrany utajovaného dědy. -Vždycky mě potěší, když někdo, kdo je několik hodin denně na Fejsbuku, řekne, že nemá čas číst knížky. Hm, možná ten Fejsbuk kvůli panu Třeštíkovi vezmu na milost... Doporučuji.


Máslem dolů
? - srpen 2021
Máslem dolů 2012, Petr Šabach

Tak tohle je moc příjemné čtení. Takové normální, naše, české, vtipné a veselé, někdy smutné. U některých příběhů s Evženem i s Arnoštovými rodinnými příslušníky jsem se musela smát, u jiných zamyslet. Šabach byl prostě skvělý vyprávěč. - Bacha, vykřikne najednou Evžen, hází přes mou hlavu v záklonu bundu a zároveň se mne snaží stáhnout znovu dolů. Chabě protestuju, ale pak se sesunu zpátky na podlahu. Škvírou v kabátě pozoruju, jak do kupé vchází průvodčí a že by prosil jízdenku. Zkusmo trochu zaštěkám. Jen tak, co to s ním udělá. - Cestujete se psem?, ptá se průvodčí Evžena. - Se psem Kazanem, hlásí Evžen. - Má košík? - Samozřejmě! - Hezkej pes, konstatuje průvodčí. - Čistokrevnej, chlubí se Evžen. - A má pěkný boty! loučí se s námi oběma uznale průvodčí... Doporučuju.


1 ...