zuzak82 Online zuzak82 komentáře u knih

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Docela zajímavý příběh, ještě docela neohraný. Vadilo mi, že texty songů nebyly přeloženy.
Další díl bude o Gillian, což mě moc neláká. Raději bych rovnou třetí díl o Ethanovi.

24.08.2022 3 z 5

Oheň mezi námi Oheň mezi námi Brittainy C. Cherry

(SPOILER) Alyssa a Logen jsou hrdiny druhého dílu série Elements. Autorka se v příběhu dotkne několika vážných témat a přesto to funguje a nepůsobí překombinovaně. Na jedné straně téma těžkého dětství, lásky/nelásky rodičů, domácího násilí, drog a nemoci. Na druhé straně přátelství, silné vztahy mezi sourozenci, vášeň a láska.
Přidejte si hlavního hrdinu Logana, který je opravdu nejednoznačný. Dokáže být milující, zraňující, sobecký, prchlivý, podléhající situaci, ale i bojující. V jednu chvíli vás štve, jak ničí sebe i své okolí, v další chvíli ho obdivujete, kde bere v srdci lásku a pochopení k těm, kteří ho několikrát v životě zklamali.
Alyssa je také zvláštní. Pozitivní, přátelská, podporující, věrná, ale někdy až příliš závislá na něm a lásce k němu.

A pak jsou tady vedlejší postavy, které hrají důležitou roli v životech hrdinů, ovlivňují je, jsou jejich součástí a přitom by jejich příběh vydal na samostatnou knihu. Především sourozenci hlavních hrdinů Kellan a Erika dostali hodně prostoru a jen přidali další náboj emocí.
A musím zmínit rovněž matku Logena, kterou v podstatě vidíte jen z jeho pohledu. A autorka skvěle dokázala vystihnout několik rozporuplných pocitů Logana vůči jeho matce od pochopení, lásky, přes zklamání, naštvání, strach až po neschopnost situaci změnit, protože ten druhý odmítá udělat krok ke změně.

Pro mě lepší než první díl. Tento se mi zdál uvěřitelnější, emocionálnější a lépe prokreslený. Dala bych 90%,

15.06.2022 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

(SPOILER) Druhý díl byl slabší než první. Asi do půlky jsem si říkala, že to je průměr. Jakmile se však změnil vztah mezi hrdiny na milenecký, tak konečně bylo cítit z knihy více emocí. Celkově bych dala 75 %.

04.06.2022 4 z 5

Zlomený rytíř Zlomený rytíř L. J. Shen

(SPOILER) Před čtením tohoto dílu jsem si znovu přečetla knihu Ruckus, kde jsou hlavními hrdiny Rosie a Dean (rodiče Knighta). V epilogu knihy se poprvé objevují jako malé děti hrdinové této knihy- Knight a Luna. A pak jsem znovu četla Scandalous s Trentem a Edie, což jsou pro změnu rodiče Luny. Takže když se pak v této nové knize protnou příběhy obou generací, tak mě to zasáhlo.

Ze začátku mě příběh Luny a Knighta bavil. Postupem času už mě však začalo otravovat, jak si vždycky v hlavě něco vykonstruovali, unáhleně jednali a pak si dělali naschvály nebo zbytečně se hádali, místo aby si promluvili upřímně. Jednou nebo dvakrát mi tohle v tomto žánru přijde jako standard, ale číst to snad na každé druhé straně už mě pak nebavilo.

Naštěstí vstoupí brzy do děje Rosie a příběh dostane i emocionálnější náboj.

Příběh Dixie pak byl zajímavý. Nápad s její minulosti se mi líbil, protože přinesl Knightovi možnost přehodnotit svůj postoj k ní. Celkově by mě asi bavila i samostatná kniha s jejím příběhem.

Celkově bych hodnotila 70%. Pro mě určitě lepší než první díl této série Nové generace. A docela se těším na další díl.

13.03.2022 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

(SPOILER) Bavilo mě to od začátku do konce. Mělo to atmosféru, sympatické hrdiny (Kivi, Tipp, Jaren, Naari) a zajímavý závěr. Moc se mi líbilo budování vztahu mezi Kivi a Jarenem (jsem holt milovnice YA fantasty s milostnými linkami).

Vzhledem k prostředí, kde se to odehrává, čekejte i scény, které obsahují násilí, smrt, mučení (vykonávané zkoušky jsou ve své podstatě mučení, sami je nazývají v knize zkouškami utrpením), i zmínky o sexuálním zneužívání. Hrdinka prožívá strach, utrpení, vinu, ale i naději, odvahu, náklonost, sounáležitost. Nejde tak o depresivní knihu.

Spoilery:
Pokud máte načtené YA fantasty, tak vám je hned jasné, že mezi Jarenem a Kivi bude vztah. Myslím, že většina odhadne tak do 1/3 knihy, kdo je Jaren ve skutečnosti.
Během čtení jsem si také říkala, že je jasné, že Kivi má spojistost s rebely, akorát jsem si přesně nebyla jistá, jak silnou roli tam má. A poslední stránky mě přinutili, abych si přečetla znovu scény s Kivi a Tildou. Je to jako když jste viděli film Šestý smysl, a pak jste měli chuť si to pustit znovu, protože víte, že když některé scény uvidíte (přečtete) znovu, tak budou mít mnohem větší náboj a význam.

Těším se na pokračování.

20.02.2022 5 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

(SPOILER) Četla jsem novější verzi e-knihy z roku 2020.

Pozitivně hodnotím:
* zajímavý děj
* čtivost
* některé postavy jsou velmi dobře vykreslené nebo zajímavé/záhadné (především Alex, Matt, Liam nebo Devon)
* vtipné slovní přestřelky mezi Alex a Mattem i jinými postavami
* potencionální milostný trojúhelník

Negativně hodnotím:
* milostná linka Alex a Gaba - tahle dvojice pro mě byla bez chemie, a to především tím, že jejich vztah vznikl moc rychle a navíc spolu ani neměli mnoho scén, navíc v prvních kapitolách Alex smutní pro svého snoubence a říká o něm, že byl láska jejího života, aby o několik dnů/týdnu později hned skočila na jiného?
* nerovnoměrné vykreslení postav a vztahu mezi nimi - Alex se stane součástí týmu, který má jen několik členů (Gaba, Matta, Jamieho, Mikaylu, Douglase, následně Nicka), mohly tam být lépe vykreslené jejich příběhy, povahy nebo vztahy mezi nimi (především Mikayla mi přišla taková nic moc vykreslená postava).

Celkově bych hodnotila na 70%. Kniha mě zaujala, takže jsem hned sáhla po dalším díle. Knížka je vhodná pro příznivce knih Cassandy Clare a podobných YA fantasy.

03.01.2022 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

(SPOILER) Když jsem četla anotaci, tak jsem myslela, že půjde o trochu starší hrdiny. Ti se však poprvé potkají v 18 letech. A slíbí si, že se budou dalších 5 let setkávat pouze 9.listopadu.

První část knihy je romantická, často s vtipnými dialogy. Cítila jsem z toho takovou auru toho jejich mládí, očekávání z budoucnosti, snahu najít sám sebe a svoje priority v životě. I když Fallon byla v této fázi života vnitřně nejistá a s bolestivou minulostí, tak Ben působil jako hnací motor v jejich vztahu. Především on byl ten aktivní, pozitivní a okouzlující.
Jenže brzy dojde k tragédie, která hrdiny ještě více sblíží, aby je o pár hodin později rozdělilo rozhodnutí jednoho z nich. A od té chvíle začne drama, následované ještě hutnějším dramatem, kdy na povrch vyplouvá minulost Bena. A zde se postupně snižovalo moje nadšení.

Po konci knihy na mě minulost Bena působila překombinovaně. Při zpětném pohledu na první setkání Bena a Fallon, mi už nesedělo ani jeho chování. Kde se vzala ta jeho přímost, vtipnost, nadhled a pozitivní jiskra, když se měl do toho momentu předešlé dva roky utápět ve smutku, lítosti a vině? To vše trochu snížilo můj zážitek z knihy.

Dávám 85 %.

PS: V ději se na chvílí objeví Miles a Tate z knihy Odvrácená tvář lásky. Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. O to víc mi pak při čtení došlo, proč se mi líbí mnohem víc než 9.listopad. Odvrácená tvář lásky působí dospěleji (má starší hrdiny) a mnohem reálněji.

28.12.2021 4 z 5

Laskavý jed Laskavý jed Natalie Mae

(SPOILER) Zahru chce podniknou se svou kamarádkou dobrodružnou cestu na slavnost, kde si budou tři možní královští nástupci trůnu vybírat společníky pro závod, jehož vítěz se stane novým vládcem země. Tito společníci jim mají díky své magické síle pomoci získat výhodu a přežít smrtící závod v poušti. Aby však získali trůn a zároveň velkou magickou moc, tak musí na konci závodu zabít lidskou oběť. Jak už anotace prozradila, tak se Zahra shodou okolností stane právě touto lidskou obětí. A tak musí vymyslet, jak se z této šlamastyky dostat. Brzy se tedy ocitne mezi třemi soupeřícími královskými sourozenci, bratry Jetem a Kastem a jejich sestrou Sakiri.

Na začátku knihy jsem se bála, že čtu jen další průměrnou YA fantasty. Ale od chvíle, co Zahru vejde do královského města a stane se z ní přímý účastník závodu, tak se vše rozjede.

Autorka podle mě skvěle zachytila pocity Zahru, která vůbec nezná královské uchazeče o trůn, ale musí se pokusit zjistit, kterému může věřit a kdo by ji mohl být ochoten pomoct. Kdo z nich by byl největším přínosem pro ni? Kdo z nich by byl největším přínosem pro její zemi? A co když se do toho zapojí její city, laskavost a zodpovědnost. A mají ji věřit oni?

Asi nejvíce se mi líbilo, že ani jeden z královských sourozenců není vyloženě jednoznačný. Oba bratři projdou určitým vývojem, stejně tak i Zahru. Rovněž pomocníci královských sourozenců jsou dobře napsaní, především Maia (pomocnice Kasta) má zajímavý příběh. Musím říci, že často jsem u některých scén nedokázala říct, jak se postava zachová v další scéně.

Nejvíce mě asi bavil děj okolo Kasta. Protože my ho uvidíme ze začátku jako někoho, kdo tvrdí, že je očerňován Jetem, aby vypadal horší než je. Ale pak stále více ukazuje svou temnější a paranoidní tvář. Přitom však postupně zjišťujete, že takový v minulosti nebyl.
Nejvíce se mi líbily scény, kdy si k němu snažila najít cestu Zahru, přestože se choval jak se choval, protože v něm ještě viděla světlo. Rovněž vztah mezi Kastem a jeho pomocnicí Maii byl mnohem hlubší a bolestivější, než to na začátku knihy vypadalo, což vyvrcholilo v Epilogu.
Kaste se tak zařadí mezi ty antihrdiny, kteří jsou temní a svými činy si hloubí díru, do které padají víc a víc. A Vy přesto s ním určitým způsobem soucítíte a doufáte, že mu někdo pomůže nahoru, než to s ním vzdáte i Vy.

Hodnotím 80% a těším se na další díl. Snad vyjde i u nás.

19.12.2021 4 z 5

Průvodkyně duší Průvodkyně duší Alžběta Komrsková

(SPOILER) Když jsem četla tuto knihu, vzpomněla jsem si na předešlou knížku autorky a její hodnocení, které jsem zde psala. Je příjemné vidět, že některé věci se zlepšily k lepšímu a naopak mě pár věci zklamalo. Obě knížky ode mě ve výsledku dostávají 70%. A když se mám rozhodnout hvězdičkami, tak se přikláním spíše ke 3*.
Autorka má zajímavé nápady na příběhy a velký potenciál, ale bohužel vždy mám pocit, že něco chybí. Níže uvádím pozitiva i negativa, ale pozor obsahují spoilery.

Hlavní pozitiva knihy:
- autorka už minule dokázala, že píše velmi čtivě a tady to jen potvrzuje
- tentokrát nás příběh zavede do asijského prostředí, které je netypické pro české autory a samotný nápad se mi velmi líbil
- děj je tentokrát jednodušší, obsahuje méně akce, ale je podrobněji popsán (oproti minulé knize, kde děj od určité části působil zhuštěně a zkratkovitě, což bylo ke škodě)
- příběh sleduje jen pár postav a nejlépe je asi vykreslena hlavní postava Průvodkyně - Nandini
- velmi mě zaujala postava Nirdóse (škoda, že ve knize neměl ještě větší prostor, i když je pro příběh důležitý již nyní).

Hlavní negativa:
- postava prince Arjina a celá jeho linka (jeho charakter mi prostě nesedí, doteď nechápu, co na něm Nandini vidí, čím si vysloužil její oddanost, a proč ho pomáhá dosadit na trůn), Nirdós ho to vystihl přesně - hloupý princ
- pokud byl záměr autorky ukázat, že prince cesta a Nandini změnily, tak to se nestalo (chtělo to přidat jeho postavě více cílevědomosti, urputnosti, snahy.... prostě cokoliv, kde by bylo cítit, že konečně vzal vše do svých rukou a chce se změnit a vést říši, a to tam prostě nevidím)
- slabá romantika (vzájemné city jsou jen naznačené, pozor velký spoiler ....... vlastně doteď nevím, zda se pro ni vrátil v epilogu z lásky nebo jiné pohnutky)
- strýc od prince je hlavní záporná postava, ale nemá v knize příliš prostoru, takže ho jako ohrožení moc nevnímáte, a když ještě vidíte chování prince, tak se ani nedivíte, že se ho chtěl zbavit a vládnout sám

23.10.2021 3 z 5

Bílý jasmín Bílý jasmín Leandra Sold (p)

Zajímavý nápad na děj, ale bohužel zpracováni už je horší. Postavy jsou ploché a bez života. Děj popsán zkratkovitě a díky tomu na mě vše působilo odtažitě. To že hrdinka okamžitě zatouží po někom mi nevadí, pokud je to dobře popsané a věřím tomu, ale tady to tak nebylo. A kdyby to bylo jen jednou (Aiden), ale ono to je hned dvakrát (Daniel). A vlastně u všech postav i události.
Chtělo by to více popsat podrobněji a do hloubky, ať už první setkání Yas s ostatními (př. Danielem, Aidanem, Dianou, Laurou...), jak se k ní postavy chovají, co z toho vyvozuje, co k nim cítí a na základě čeho. To vše tam podle mě chybělo. A popsat to pár větami nestačí.
A kdyby šlo jen o postavy, ale i děj je stručně popsán, že to postrádá zcela atmosféru.

16.10.2021 2 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

(SPOILER) Hodnotím 90%.
Kniha mě od první stránky zaujala a styl psaní mi vyhovoval. Vytvořený svět byl zajímavý a já osobně knihy inspirované slovanskou mytologii nevyhledávám, přesto se mi to líbilo.
Jsem ráda, že se autorka soustředila na vykreslení postav, než aby knihu přeplnila mnoha různými dějí. I tak však kniha nabízí témata k zamyšlení.
Hlavní dvojice Siva a Bogobor (Belek) byli skvělí. Především Belek byl opravdu skvěle napsán. Rovněž Jedwiga byla originální záporačkou.
Co bych možná vytkla jsou některé linky, které byly zbytečné nebo by chtěly rozepsat více. Spoiler - linka s Ladou mi přišla úplně zbytečná, protože na mě působila stylem - potřebujeme, aby Siva měla důvod donést ji ty kosti, tak tam zničehonic vytáhneme Ladu. Podle mě by její roli mohl zastat Andrej, to by mělo větší smysl a dopad.
No a závěr knihy se mi líbil a přiznám, že i ta slza mi ukápla.

01.11.2020 5 z 5

Jako ve filmu Jako ve filmu Kelly Oram

Nate si plní svůj sen, začne studovat na univerzitě hudbu a dostane příležitost zúčastnit se recitálu, který mu může pomoci v budoucí kariéře. Ale vše ostatní se spíš stává pomalu zlým snem. Jeho dva bratři, se kterými bydlí na koleji a hraje v kapele, mu nedopřejí trochu klidu. Neustále mu dohazují holky, i když on už má přítelkyni dva roky. Rozhodne se tedy, že se odstěhuje. Díky náhodě se stane spolubydlícím Jorden, což jeho přítelkyni nadchne. Ale jen do chvíle, než zjistí, že Jorden je dívka. A drama muže začít....

Tak dobře, nebude to drama, ale spíše romantická klišé. Originální je však nápad, že postava Jorden tvrdí, že každý den v životě se dá připodobnit k nějakému filmu.
Každá kapitola knihy je nazvána podle filmu, který právě "prožívají" např. Srdcová sedma, Lets Dance, Praštěná holka....
Nate není zrovna znalec filmu, a tak ho Jorden přiměje ke filmovému vzdělávání (rozuměj každý večer spolu koukají na filmy). A tak objevuje nejen krásu filmových klasik, ale i výhody být s někým jako Jorden. Optimistickým, přátelským a podporujícím člověkem.

A protože jsem filmový fanoušek, tak jsem si tyto filmové odkazy užila. Postavy mi byly velmi sympatické. Bylo to čtivé, romantické a optimistické.

10.10.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Tentokrát hodnotím plusy a mínusy. Celkem bych dala lepších 60%, především za velmi čtivou formu psaní i samotné knihy.

Plusy:
+ knížka je velmi čtivá
+ obsahuje i přepis zpráv z mobilu, které si postavy posílají a tvoří podstatnou část knihy, což bylo fajn a dodávalo to příběhu trochu reálnosti, protože dnes je to přece běžná součást našich životů a způsob komunikace

Mínusy:
- příběh cenu za originalitu nezíská, je to typické klišé (ale i to lze napsat výborně, tady to však bylo průměrné)
- někdy jsem si říkala, zda autorka musela děj zkracovat a obětovala tomu logiku nebo to jako myslela vážně...?
Příklad (spoiler) - Hlavní hrdinka na začátku tajně miluje roky svého nejlepšího kamaráda, zjistí, že se mu taky líbí a jdou na rande. Rande je skvělé a na konci si dají pusu. A s oběma ta pusa ani nehne a hned si uvědomí a sdělují, že se vlastně nemilují a nechtějí spolu chodit? ....To jako vážně?...A pak se navíc o pár minut později hrdinka líbá s jiným?... Tak to už jsou kroutila hlavou.
A podobných věcí tam bylo více.

10.10.2020 3 z 5

Sherwood Sherwood Meagan Spooner

Hlavní hrdinka Marion, přijde ve válce ve vzdálené zemi o svého snoubence Robina. Na Robinův majetek a panství si dělá zálusk šerifová práva ruka Gisborne, který jí nabídne sňatek. Žal Marion po ztrátě snoubence a touha uchovat část jeho bojovného a spravedlivého ducha, ji přiměje se pokusit zachránit ze spárů šerifa a Gisborna, bratra své služebné Willa, který je obviněn z pytláctví a zločinu. Při jeho záchraně ji omylem považuji za ducha Robina,který se navrátil, aby pomohl svému lidu zkoušenému hladem, příliš vysokými daněmi a tvrdou rukou šerifových spojenců. Marion začíná nebezpečnou hru, kdy navlékne mužské šaty a stává se Robinem Hoodem. Musí porazila a přelstít Gisborna, který chce Robina dostat pro jeho nezákonné jednání.
Tato verze Robina Hooda mě bavila. Na jednu stranu by šlo některé pasáže hlavně na začátku knihy zkrátit (například kapitoly ze společného dětství s Robinem), ale na druhou stranu dotváří pohled na mladou dívku, která se již od dětství vymykala nezdolnou touhou po dobrodružství a byla rovnocenným partnerem Robinovi. A tak vlastně nepřekvapí, když najde odvahu postavit se Gisbornovi i šerifovi. Kniha mě i mírně překvapila, jakým směrem se asi v půlce obrátila. A myslím, že nespoileruji, když uvedu, že nakonec v srdci Marion najde i místo pro novou lásku.

12.11.2019 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Druhý díl se mi líbil víc než první. Jude se snaží prosazovat své zájmy skrz Cardena, čelí intrikám svých nepřátel i přátel a zaplétá se i do svých vlastních. Postupně se stále více pere s city vůči Cardanovi.

A na konci knihy už dává smysl i název knihy a po dlouhé době jsem byla překvapena a zasažena stejně jako hlavní hrdinka, jak se to zvrtlo. Ale něco mi říká, že opět nebude vše tak jak se na první pohled jeví... nezbývá než čekat na další díl.

15.08.2019 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Škoda, že už touto knihou série končí. Zakončení bylo napínavé, místy dojemné a nostalgické (s odkazy na minulý děj). Přestože má kniha skoro 1000 stran, přečetla jsem ji skoro jedním dechem. Možná by děj mohl být místy zkrácený, ale na druhou stranu dostaly prostor všechny důležité postavy z minulých dílů (Říše bouří i Věže úsvitu). Na celé sérii mám ráda, že Maas zvládá střídat romantické linky, vyjádřit sílu přátelství a spojenectví a přehledně popsat akčnější pasáže. Líbí se mi všechny dvojice, kterým Maas vdechla v sérii život (a nejraději Locarna a Elide, kteří i zde dostanou prostor). Za mě by to bylo za 90%. Moje nejoblíbenější knihy série zůstávají Dědička ohně a Říše bouří.

07.08.2019 4 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

(SPOILER) Líbilo se mi to a těším se na další díl. Velmi silných 80%.
Trošku mi jen vadila přílišná naivita hrdinky Vivian. A taky to, že podle ní i Kasiana to měl krutý mafiánský svět, ale ona byla zcela nedostatečně hlídaná a skoro nepotrestána za svou neposlušnost. Ne že bych hrdince přála muka, ale tohle mě bilo do očí.

17.02.2024 4 z 5

Princezna klamu Princezna klamu Danielle L. Jensen

Tohle mi nesedlo. Styl psaní mi přišel strohý, příliš rychlý, pádící vpřed a nechavajici za sebou všechny postavy. Ani atmosféra ostrovů, pouště nebo moře z knihy nebyla cítit. Je to příběh lásky, zrady i boje o moc, ale po emoční stránce to na mě bohužel vůbec nefungovalo.

14.12.2023 3 z 5

Pád a hnev Pád a hnev Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Tohle je eroticko-romantická fantasty, takže se připravte na spoustu žhavých detailně popsaných erotických scén. Chemie mezi Lis a Thornem byla od začátku výborná. A přestože se spousta motivů z jiných knih autorky opakuje, bavilo mě to. Takže jsem zvědavá na další díl.
Pokud Vám však erotické scény v knihách vadí, tak se téhle knize raději vyhněte obloukem.

09.12.2023 4 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

(SPOILER) Mona Kasten opět buduje postupně a pomalu vztah mezi Adamem (Beastem) a Rosie. Tentokrát máme pohledy obou hrdinů, což je určitě výhoda. Hodně dialogů se odehrává přes Instagram nebo mobily. Jsou dobře napsané, takže opravdu věříte vznikajícímu napětí a vztahu mezi nimi (určitě mnohem lepší než třeba v knize Drahý Aarone od M.Zapaty). Osobně mi však přišlo škoda, že je kniha rozdělané do dvou dílů. Podle mě by stačil jeden delší díl. Taky mi přišlo střídání jmen a přezdívek kluků z kapely ze začátku docela zmateční (už to tu někdo zmínil).

Po dlouhé době jsem fakt váhala nad hodnocením, protože se mi to líbilo, ale nebylo to nic, co by pro mě vybočovalo z řady. Od Mony mám pár knih, které jsem četla vícekrát a patří mezi mé oblíbené (Začít znovu, Cítit znovu), ale zbytek mi přišel už průměrný.
Hodnotila bych 70%.

09.05.2023 3 z 5