ZNellyZ

Příspěvky

Dvě na jednohoDvě na jednohoZuzana Francková

Tohle nebylo dobré. Oproti jiným knihám od autorky je tohle silný podprůměr. Naivní hrdinka s přítelem, tak na pár facek, kdy vlastně nejvíc chápete chování Dity. Alena sice mluví, jak moudrá kniha, ale její myšlení je opravdu na věkové hranici dvanácti až čtrnácti let. Zápletkou měl být souboj o kluka, který je tak na třech stránkách a jinou pointu ta kniha neměla, než že blbec blbcem zůstane.

včera


Co jsme si nikdy neřekliCo jsme si nikdy neřekliYasmin Rahman

Skvělá kniha od které jsem to ani nečekala. Nemám moc ráda střídání pohledů, ale tady mi to vůbec nevadilo. Každá dívka byla jedinečná a stejně tak její životní příběh. Téma sebevražda je vždy velmi citlivé téma a její podání v této knize bylo něco naprosto jedinečného. Rozhodně budu knihu doporučovat dál a doufám, že se dočkáme dalších knih od autorky.

11. srpna


Smolná sezónaSmolná sezónaMoïra Fowley-Doyle

Nápad je dobrý, ale moc jsem nevěděla, co od knihy čekat. Ze začátku jsem si myslela, že jde o romantiku pro dívky, pak o detektivku či thriller a nakonec bych to označila jako psychologický román. Nápad byl dobrý, ale zorientovat se v příběhu a samotné zápletce mi trvalo skoro celou knihu. Děj byl roztáhly a ne vždy zajímavý a měla jsem celkem problém se do knihy začíst. Byla to zajímavá kniha, ale nesedla mi.

05. srpna


BeataBeataZuzana Francková

Kniha je sice určená pro dívky, ale tématem mi sedla i ve 22. Líbí se mi, jak v knize nejde jen o lásku, ale ukazuje i různé nešťastné situace, kterými si musí hlavní hrdinka projít.

02. srpna


Čekání na láskuČekání na láskuZuzana Francková

Po dlouhých letech se vracím zpět k těmto naivním románkům a musím říct, že mě to baví. Je to jednohubka na pár hodin, ale má v sobě i smutný příběh a nejde jen o zamilování a odmilování. U této knihy by neuškodilo více stran s Radkem a Blankou, protože mi ten závěr přišel až moc rychlý, ale pro mladší slečny naprosto super.

26. července


DanielaDanielaZuzana Francková

Není to úplně něco, co budu všem na potkání doporučovat, ale jako příjemná jednohubka posloužila dobře. Příběh Danieli je smutný a to právě proto, jak snadno se může stát realitou. Je dobře, že se autorka nebála takového tématu a snad se kniha stane varováním i ostatním dívkám v podobném věku.

26. července


Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Kniha se mi moc líbila, ačkoliv nejsem čtenářka tohoto tématu. Děj utíkal velmi rychle a na každé straně se něco dělo. Rozhodně si přečtu i další knihy, protože mě osud Cilky zajímá a díky náznaku jejího životu po válce, který mě dost naštval, bych se ráda dozvěděla, jak to bylo dál.

22. července


19841984G. Orwell (pseudonym)

Zřejmě půjdu proti proudu, ale mě to neoslovilo. Připadalo mi to zbytečně zdlouhavé a místy se informace opakovaly. Bylo tam pár momentů, které mě překvapily, ale přiznám se, že jsem se do čtení musela nutit a teprve od třetí části mě kniha opravdu upoutala. Nejsem si úplně jistá, jestli je to ten druh knihy, která je vhodná k maturitě, už jen kvůli spoustě skrytých významů a stylu, kterým je psaná a ne každý učitel se dostatečně věnuje rozboru. Za mě zůstává favoritem Farma Zvířat.

18. července


Sidonie ČeskáSidonie ČeskáHana Parkánová-Whitton

Hana Whitton psát umí. Už několik let jsem její věrná čtenářka a musím říct, že se mi velmi líbí, jak píše především o české historii. Sice se v jejich knihách vyskytují opakující se vzorce jako roztržky v manželství a osoby, které se snaží sňatek překazit, ale stejně je to zaručená oddechovka, která dokáže čtenáře vtáhnout.

20. června


Podzim, na který nezapomenuPodzim, na který nezapomenuRobin Constantine

Zápletka mě moc nezaujala a bohužel ani postavy. Celé to bylo rychlé, naivní, ale svým způsobem asi ideální pro dívky o pár let mladší než já. Jako pozitivum hodnotím zajímavý začátek, kniha se četla rychle a nebyla takovým utrpením.

05. května


Jsme všichni sněhové vločky?Jsme všichni sněhové vločky?Holly Bourne

Kniha se mi líbila a jednu hvězdu strhávám z důvodu, že to nebude ten typ knihy, co budu každému dávat jako objev roku, který si musí přečíst. Zápletka byla neobvyklá a líbilo se mi, jak si s tím autorka poradila. Ačkoliv mi občas začínala Olive být nesympatická, tak jsem ji v určitém ohledu chápala. Celkem mě mrzí závěr, který nechával spousty otázek, ačkoliv je to možná u tohoto druhu knih lepší. Ráda si od autorky znovu něco přečtu

24. dubna


Čemu jsem věřilaČemu jsem věřilaHuntley Fitzpatrick

Bylo to strašný. Tím nemyslím, že by to byl úplný propadák, ale oproti autorčiným dalším knihám mi přišlo, že tady vůbec nevěděla, co dělá. Všechny postavy mi kompletně pili krev, snad kromě té postarší paní, které dělala Gwen společnost. Zbytek bych s chutí vyflákala a Gven s Viv asi nejvíce. Měla jsem problém se prvních sto stran zorientovat v ději, autorka přeskakovala z přítomnosti do minulosti, jak se jí to hodilo a já pak nevěděla, jestli se některé věci doopravdy staly před pár dny nebo před měsíci. V popisu se píše, jak moc nechce Gwen Casse vidět, ale přišlo mi, že se k němu chovala, až moc otevřeně. Jejich vztah byl jako na houpačce a vlastně byla celá zápletka nesmyslně roztáhlá skoro na 400 stran.

18. dubna


10 pravd a spousta odvahy10 pravd a spousta odvahyAshley Elston

Ráda jsem se vrátila k druhému dílu, protože mě znova čekaly skvělé postavy, ale oproti prvnímu dílu se celý děj podivně táhnul. Teprve posledních cca 50 stran mě dokázalo vtáhnout a chtít knihu dočíst. Ačkoliv byl nápad dobrý, tak neměl stejné kouzlo jako předchozí díl. I tak se, ale k autorce moc ráda vrátím.

13. dubna


10 rande naslepo10 rande naslepoAshley Elston

Skvělá kniha! Na krátko jsem upadla do čtecí krize a tahle knížka mě z ní rychle dostala. Skvěle propracované s úžasnými hrdiny, kdy si celou Sophiinu rodinu rychle zamilujete. Těším se na pokračování.

03. dubna


Kluk mého srdceKluk mého srdceHuntley Fitzpatrick

Zápletka s Calvinem byla super, ale vztah Tima a Alice mě tak nenadchl, jak vztah Sam a Jase. Jejich vztah mi přišel divně uspěchaný a ne tak promyšlený. I přesto mě, ale kniha bavila a vývoj Tima jako postavy byl skvělý.

28. března


Můj život u sousedůMůj život u sousedůHuntley Fitzpatrick

Skvělá oddechovka, která se četla sama. Všechny postavy byly skvělé, tedy kromě Claye a Nan, která se zachovala jako největší blbka. Překvapivě se vybarvil Tim, který mi byl ze začátku proti srsti, ale nakonec jsem si přála, aby byl v knize víc. Těším se na druhý díl a doufám, že bude stejně dobrý jako ten první.

14. března


Pravidla pro holkyPravidla pro holkyCandace Bushnell

Kniha je spíše pro mladší čtenáře. Já osobně jsem čekala asi něco na styl C. Hoover, kdy to bude emoční jízda a místo toho přišlo zajímavé téma, ne úplně dotažené do konce. Marin byla občas na pár facek, stejně jako její kamarádka Chloe. Grey byl zlatý a snad jeden z mála světlých bodů v knize. Rozjezd knihy pomalejší, ale pak jsem se do toho začetla a zřejmě proto dávám tři hvězdy.

06. března


SlaďoušekSlaďoušekJenny Han

Ačkoliv to není vůbec moje věková skupina, tak mě kniha příjemně překvapila svou vtipností, určitou naivitou, která byla ale naprosto v pořádku, vzhledem k věku hlavní postavy a především tím, jak skvěle se četla. Věděla jsem, že Han umí psát, ale nikdy bych neřekla, že mě může kniha pro věkovou skupinu 11+ tak bavit.

02. března


Lásku nespočítášLásku nespočítášKira Gembri

Velmi zajímavá kniha, která sice měla pomalejší rozjezd, ale jak jsem se začetla, nemohla jsem se odtrhnout. Nechyběla romantická linka, vtipy a bylo celkem zajímavé sledovat člověka s OCD. Narozdíl od knihy Nespadni, neutop se, neumírej byla hrdinka sympatická a i přes velké obtíže se dokázala postupně se svou nemocí posunout dál. Jay je takový ten tvrďák na oko, kterého si díky jeho vtipu hned zamilujete. Trochu mi vadí, že nevíme jak to bylo s Alexem dál, ale to je snad jediná chybka, kterou bych mohla vytknout.

27. února


Nespadni, neutop se, neumírejNespadni, neutop se, neumírejLise Villadsen

Průměrná kniha, kterou jsem zvládla přečíst za pár hodin. Téma bylo zajímavé, ale musela jsem se přenést přes Cecílino otravné chování, které mě vytáčelo snad při každém její objevu. Linka s Kristofferem mi připadala navíc. Celý děj i vztahy mezi postavami mi připadaly nepřirozeně rychlé a ačkoliv to mohla být zajímavá kniha, snaha o romantickou linku knihu dost poškodila. Čekala jsem od příběhu více, zvláště kvůli tématu, které se v ní řeší. Škoda nevyužitého potenciálu.

23. února


Láska mezi písmenkyLáska mezi písmenkyJodi Picoult

Druhý díl byl sice lepší než první, ale stále to nebylo nic skvělého, co budu všem doporučovat. Stále otravná a ufňukaná Delilah je naprosto nesnesitelná, už z předchozí knihy, vše zachraňuje jen Oliver, který občas umí i pobavit. Zápletka ke konci nebyla špatná, ale vzhledem k Jules mi to přišlo dosti nefér. Ale chápu, že čtenářky potřebovaly nějaký "happyend", který se nám nabízel, už v prvním díle.

23. února


Láska mezi řádkyLáska mezi řádkyJodi Picoult

Na to, že je hrdince patnáct, občas se chovala na deset. Bylo to naivní a rozhodně spíše pro věk 10-12 než výše, ačkoliv tam byly pasáže, které bych spíše tipovala ke starším. Když to shrnu, nebylo to úplně něco skvostného a zábavného, ale četlo se to poměrně rychle a děj hezky utíkal. Oliver je podle kresby fešák a bylo pro mě zajímavé sledovat pokusy a nápady při dostávání Olivera ven z knihy.

16. února


Válečná smršťVálečná smršťVictoria Aveyard

Celá série mě bavila, i když občas se moc zaměřovala na myšlenky a pocity. Střídání pohledů byla také zajímavá taktika, protože nám ukázala, že Maven není jen panák a moc dobře ví, co chce Iris udělat. Evangeline jako dohazovačka mě neskutečně bavila. Co se týká konce, tak jsem trochu šťastná, že jsme nedostali happyend, který jsme všichni chtěli a kniha je svým způsobem neuzavřená. Stále se nám nabízí spousty otázek ohledně Jezerníků, Norty, Cala i Mare. Pokud bych měla shrnout celou sérii i poslední díl, tak dávám plný počet hvězd. Děj byl promyšlený a ačkoliv tam bylo dost popisu myšlenek, které se často opakovaly, ani mi to nevadilo. Všechny postavy byly vytrhnuté ze svého světa a museli se za chodu přizpůsobit nastalé situaci. Autorka přesně věděla, co nemá a každá kapitola posunula příběh dál a nebyla pouze vycpávkou. Sérii jsem naprosto hltala, poslední 3 díly jsem přečetla během šesti dnů a už dlouho mě nějaké knihy tak neuchvátily. Dokázaly mě naštvat, rozbrečet, donutit přemýšlet a nikomu z postav pořádně nevěřit. Chápu, že ne každému sedne, ale já ji s klidným svědomím budu doporučovat dál.

25.11.2021


Králova klecKrálova klecVictoria Aveyard

Stejně jako u druhého dílu, tak i tady jsem nadšená. Ano, poslední dva díly nejsou úplně o akci, ale na druhou stranu se postavy vyvíjí, je to více o jejich psychice a myšlení a opravdu hltám každou stranu. Stále nevím komu je správné věřit, kdo zradí a kdo je přítel a to je možná to, co mě na téhle sérii tak baví. Bylo pro mě zajímavé sledovat Mavena a postupně si skládat jeho střípky do sebe. Ačkoliv jsem tušila, jak konec skončí, doufám že čtvrtý díl vše otočí k mému přání. Já si sérii užívám, ačkoliv jsou poslední díly více o popisu.

23.11.2021


Křišťálový mečKřišťálový mečVictoria Aveyard

Zřejmě budu jediná, které se i druhý díl líbil podle ostatních komentářů. Ano, kniha byla zdlouhavá, ale na druhou stranu je to fantasy a tam prostě popis a pár nudných pasáží patří. Kdyby to mělo 2 díly a bylo to rychlé, zase by se knize ubral potenciál, které má. Mare byla zmatená ve svých pocitech, které se jí střídaly jak jarní počasí, ale na druhou stranu, divíte se jí? Osoba, které věřila ji zradila, ocitla se ve vyhnanství a není to poprvé a naposledy, kdy prošla zkouškou důvěry. Neví komu věřit, kdo lže a kdo říká pravdu nebo polopravdu. Já sama jsem byla na emoční horské dráze, natož kdybych byla na jejím místě. Děj sice nebyl tak akční jako první díl, ale stále bych ho nezatracovala. Měl své kouzlo, donutil mě brečet, donutil mě přemýšlet, donutil mě pochybovat a ve chvíli,kdy ve mně kniha vyvolá několik emocí, tak je prostě dobrá. Celkem má kniha 4 díly a dost mě zajímá, jak bude příběh pokračovat, protože je jasné, že finální bitva bude, až v posledním díle.

22.11.2021


Rudá královnaRudá královnaVictoria Aveyard

Po dlouhé době jsem se vrátila k fantasy a vybrala si tuhle dlouho odkládanou sérii. Ze začátku jsem se musela do čtení nutit, ale po pár stránkách mě kniha strhla a nepustila, až do konce. Kromě milostného trojúhelníku, kdy jsem nevěděla komu fandit (Maven byl jasnější favorit), je v knize spoustu akčních scén a zvrat na konci byl něco, co jsem naprosto neodhadla, že se stane (chvilku mě takový závěr napadnul, ale vždy jsem to utlačila někam dozadu). Nemůžu se dočkat druhého dílu.

20.11.2021


Láska & štěstíLáska & štěstíJenna Evans Welch

Ačkoliv to nebyla typická romantika, byla to snad první kniha, která se opravdu zabývala sourozeneckým vztahem, jeho vývojem a vlastně mi ani nevadila absence romantiky. Začátek měl trochu pomalý rozjezd, ale hrdinové byli sympatičtí a celou knihu jsem si neskutečně užívala. Za mě plný počet.

16.11.2021


První opravdový polibekPrvní opravdový polibekKasie West

K West jsem se vrátila nevědomky vrátila po dlouhé době, jelikož poslední dobou zažívá velkou popularitu. Až teď jsem zjistila, že některé knihy které jsem četla jsou právě od ní a díky propagaci ostatních se na ně zapomíná. Tato kniha byla zajímavá hned z několika hledisek. Ačkoliv by kniha mohla být spíše pro mladší, mě bavila. Bylo to vtipné, svižné, malá detektivní zápletka byla taky super a přiznám se, že pachatele jsem hádala špatně. Postavy byly sympatické a celá kniha se nesla v určité lehkosti, která by mě 100% vytáhla ze čtecí krize.

14.11.2021


451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Přiznám se, že jsem asi od knihy čekala trochu více. Rozhodně poklona autorovi za téma, které si vybral a skvěle zpracoval. Na druhou stranu jsem chtěla něco víc surového, například jako Orwellova Farma zvířat.

10.11.2021


Kudy ke hvězdámKudy ke hvězdámJenn Bennett

Kniha byla velmi vychvalovaná a nedá se jí upřít originální prostředí, co se YA týče. Kempování, astronomie, příroda, poznávání parků a zajímavé fakta, jak přežít v divočině. Bohužel, ačkoliv se jedná o poměrně průměrnou knihu v počtu stran, měla jsem pocit, že jich je tak 2x tolik. Děj i styl psaní byl podivně protáhlý a vlastně mě nebavilo číst dál. Podobně dlouhé Štěstí v lásce od West jsem přečetla během chvilky a ačkoliv to taky nebylo úplně podle mého gusta, stránky mi ubíhaly samy. U této knihy jsem opravdu měla pocit, že knihu každou chvíli odložím, ačkoliv jsem neměla problém s dějem nebo postavami.

07.11.2021


1