Všechny stránky Amelie

Osmnáctiletá Amelia Griffinová je posedlá slavnými Kronikami Ormanu, které napsal mladý, velmi uzavřený a záhadný autor N. E. Endsley. Jsou to knihy, které ji svedly dohromady s nejlepší kamarádkou Jennou poté, co Ameliinu rodinu opustil otec a všechno se rozpadlo. Takže když mají kamarádky šanci navštívit knižní veletrh, kde má Endsley vystoupit, Amelia nemůže radostí dospat. Tohle je dokonalý způsob, jak odstartovat léto před nástupem na vysokou. V jednom okamžiku se však všechno pokazí. Jenna se setká se slavným autorem - a Amelia ne. Pohádají se jako nikdy předtím, a než se Amelia může omluvit a všechno urovnat, Jenna náhle zemře při autonehodě. Amelia je najednou zmítána žalem a bez rady a přítomnosti nejlepší přítelkyně netuší, co se svou budoucností. Když jí přijde záhadné a velmi vzácné limitované vydání Kronik Ormanu, je přesvědčená, že knihu nějak poslala Jenna. Vystopuje ji až do obskurního, ale kouzelného knihkupectví, kde se šokovaná Amelia setká tváří v tvář se samotným záhadným (a moc hezkým!) autorem N. E. Endsleym. On byl důvodem hádky obou přítelkyň a on je možná také vodítkem k tomu, co Jenna chtěla Amelii celou dobu sdělit......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478172/big_vsechny-stranky-amelie-wqs-478172.png 4.339
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

Amelia Unabridged, 2021

Kniha Všechny stránky Amelie

rarášek
20. listopadu

Moje knížka je po přečtení plná lepíků. :D Objevilo se tady mnoho myšlenek, které jsem si prostě potřebovala nějak zaznamenat, abych je případně mohla znovu najít. Čtení jsem si dávkovala po malých kouscích, protože mi to jinak nedovolovala škola, ale jsem za to ráda, protože jsem si knihu o to více vychutnala. Při čtení mnou hodně cloumali emoce a v některých částech jsem se prostě neubránila slzám. Někdo tady poznamenal, že Amélie si velice snadno a rychle získává lidi kolem sebe. Je to pravda a díky tomu mi připomněla postavu Komi z anime Komi Can't Communicate, které je teď právě na Netflixu. Akorát na rozdíl od ní, Amelie s lidmi dokáže komunikovat. :D Velice jsem hlavně podlehla celému příběhu hlavně díky tomu, že je Amelie takový knihomol jako já a další. Hodně jsem si oblíbila Valino knihkupectví a strašně ráda bych viděla oddělení Ormanu. Nemůžu si pomoct, ale tahle kniha se mi prostě hodně líbila a neměním na ni názor ani po několika dnech, co jsem ji dočetla. Člověk někdy potřebuje takovou knížku, aby si trochu ulevil od toho stresu reálného světa. Kéž bych viděla kolem sebe ty velryby, jako to umí samotná Amelie. :)

Prokrastinuji
17. listopadu

Žánrově heavy contemporary moc nečtu, ani nevyhledávám, takže si netroufám moc porovnávat s ostatními tituly v tomhle žánru. Motiv přátelství jsem si v poslední době v příbězích (ať už těch psaných nebo zfilmovaných) hodně oblíbila. Tady přátelství dvou dívek zpřetrhá tragická nehoda. Amelie se pak vydává na cestu do neznáma pro odpovědi. Věřím, že pokud jste citlivější, určitě vám při čtení nějaká ta slza ukápne. Příběh je čtiví a já si poznamenala pár myšlenek/citátů. Něco mě v dějí překvapilo - hlavně ohledně Endsleyho minulosti, ale něco jsem celkem snadno odhadla dopředu - kdo má na triku poslání limitovaného výtisku. Co bych mohla vytknout, a za co šla hvězda v mém hodnocení dolu, je určitá instantnost. Endsley i Amélie například v knize po psychické stránce udělají opravdu velký pokrok, ale nějak nevěřím, že by to v reálu šlo tak rychle a snadno - týden, vlastně ani ne, když vezmeme v potaz, že na začátku se dost dlouho oťukávali… Bezprostředně po dočtení jsem byla nadšená a viděla to na 4hvězdy, ale s menším odstupem to vidím spíš na 3hvězdy. Je pravda, že do druhé půlky knihy jsem se musela trochu nutit. Nicméně chápu, proč to lidi milujou a vychvalujou- Amélie je na začátku knihomolka srdcem a duší. Má oblíbené knihkupectví, milovanou sérii, jede na knižní veletrh,… a je velký snílek - často si tak říká, jak by daná situace vypadala v knize. Troufám si říct, že tenhle popis sedí na většinu z nás :D Při čtení Všech stránek Amelie se mi vybavil příběh Most do země Terabithia, takže teoreticky pokud ten máte rádi, tohle by vám mohlo sednout :)

klarik
08. listopadu

Tohle je tak krásná, milá, příjemná, přátelská a čtivá oddechová knížka, ve které naleznete nespočet dojmů, pocitů a skvělých myšlenek a citátů. Knížky s knižním prostředím miluji. Do takového knihkupectví, do kterého zavítala hlavní hrdinka bych se rozhodně chtěla jednou alespoň podívat. S Ameliinou povahou jsem se dokázala hodně ztotožnit a vlastně jsem si zamilovala úplně všechny postavy. Po dočtení jsem pocítila harmonii a klid a knížka se mi moc líbila.

Ellinek
07. listopadu

Čekala jsem něco trochu jiného a úplně mě to nechytlo. Autorka umí krásně pracovat se slovy, spřádá nádherné metafory, ale samotný děj a postavy toho zase tolik nenabídly. Je to krásný příběh a jeho poselství je důležité, akorát to zpracování mě tolik neoslovilo. Amelii jsem si nedokázala představit jako osmnáctiletou, čerstvou vysokoškolačku, spíše jsem pořád viděla dvanáctileté dítě, takže mi některé její hlubší myšlenky prostě k takovému předobrazu neseděly. Postavu Nolana bych si dokázala představit v nějakém delším, propracovanějším příběhu, tady se pořád zdráhám si ho...tak nějak opravdu zamilovat. Vlastně jeho příběh i postava pro mě byly naprosto super, jen mě mrzelo, že došel k takovému skokovému vývoji, porazil svoje démony a to...během asi šesti dnů, které strávil s holkou, kterou jsem pro změnu chtěla občas plácnout po hlavě? Tohle mě na tom trochu mrzelo, ale na druhou stranu, špatná kniha to určitě není a nabízí mladším čtenářům vážnější téma, což je určitě ku prospěchu. Kroniky Ormanu bych si s chutí přečetla. A klidně se tam i podívala.

Kristi_čte
01. listopadu

Všechny stránky Amelie byla další knihou, kde se hlavní hrdinka vyrovnává se ztrátou milované osoby, kterou jsem v poslední době četla. Někomu by to mohlo vadit, ale já musím přiznat, že jsem byla z téhle knihy nadšená. Ano, konec asi dokážete odhadnout celkem brzy, ale co mě úplně pohltilo, tak byl knižní svět, ve kterém se děj knihy téměř celý odehrával. To se snad musí líbit každému knihomolovi.
Samotná postava Amelie byla taky sympatická a líbala se mi její zasněná povaha.
Co se týče romantické linky, tak za mě nic nečekaného a převratného, ale celou knihu to hezky dotvářelo.
Všechny stránky Amelie jsou za mě knihou o ztrátě blízké osoby a o tom, jak se s těmito věcmi každý vyrovnáváme nějak jinak.
Díky tomu, že to bylo YA to pro mě nebylo nijak extra psychicky náročné, ale kvůli tomu, že v knize bylo moc hezkých myšlenek, tak si dokážu představit, že se k ní někdy vrátím.

kalinkacz

Všechny stránky Amelie jsou novou young adult heavy contemporary, která jistě hodně čtenářů zaujme svou obálkou... Příběh se věnuje přátelství, ztrátě a lásce ke knihám! Pokud milujete knihy z knižního prostředí, tak si tuto novinku zamilujete! Navíc v ní najdete spoustu krásných myšlenek… Jelikož jsem před Amelii četla knihu s podobnou tematikou, tak na mě příběh asi nezapůsobil tolik, kolik mohl… Navíc mi nesedla jedna dějová linka... Pro cílovou skupinu si ale myslím, že je to paráda!

knižníradost

Knížka Všechny stránky Amelie je moc krásná pro milovníky příběhů s nádechem knihomolství.
Přijde mi podobná svým stylem Kronikám prachu nejen tím, ale i svou slow burn linkou.
Mě ale bohužel trochu zklamala, protože mi přišla až moc pomalá. V některých částech jsem se trošku nudila a nějaké scénky mi přišly až nereálné.
Autorka sice píše fakt krásně, ale její kniha mi sedla tak nějak průměrně :).

Josefie

Všechny stránky Amelie je průměrná young adult kniha, která zaujme svojí poetičností a krásným stylem autorčina psaní. Bohužel má několik děr v zápletce.
Anotace vyvolá očekávání na romantickou linku mezi spisovatelem a jeho fanynkou. Kniha je ale hlavně o smiřování se se smrtí blízkých. Romantické linky se sice dočkáme, ta je však vážně slabá.

Mínusy
Kvůli čemu jsem knížku nazvala ,,průměrnou"? -
Po rozvodu rodičů hlavní postavy, si Amelii berou pod křídla Jenniny rodiče, které ji financují a živí.
Říkala jsem si že prostě potkala extrémně hodnou a bohatou rodinu, vždyť to se může stát i v reálném životě. Problém je když takovou hodnou rodinu potkala po druhé, a to když vejde do knihkupectví kde se setká s majitelkou Valerií. Valerie aniž by byť znala jen Ameliino jméno, ji nabídne přespání u ní doma aby nemusela do hotelu.
Celkově jsem nechápala vztahy mezi postavami, které se vybudovali až moc rychle.
Valerie se k Amelii chovala přehnaně mile jakoby to snad nebyla cizí holka, ale jenom její neteř či jiná příbuzná co přijela na návštěvu. Alex (Valeriin syn) se okamžitě ujmul role Ameliinyho staršího bráchy, kterej ji vždy ochrání. A Nolan (autor Ormanu) se po prvnim dni do Amelie zamiloval. (Aspoň podle toho co Alex Amelii říkal)

Plusy
Sem bych zařadila již zmiňovaný styl autorčina psaní.
Dále by to pak byli samotné knihy Kronik Ormanu, které jsou tam vylíčeny tak skvěle, že si budete přát aby kniha opravdu existovala.

Postavy
Nolan -
V první polovině knihy působil zvláštně. Vím kam tím bylo mířeno, měl působit tajemně a nedostupně, mezitím co Amelia ho měla pomalu změkčovat a odlupovat jeho slupky. Ale nepovedlo se. Nolan byl jenom tichý kluk, zřejmě trpějící sociální fóbií, který každého odpálkoval a bylo mu jedno že se chová drze. V druhé polovině knihy je vysvětleno proč tomu tak je, a tam najednou Nolan obrátí o 180 stupňů.
Měl tímto získat čtenářovo srdce?
Asi.
A získal si ho?
V mém případě určitě ne.

Amelie -
Společně s dalšími postavami se chovala na 13 i přesto že jsou o mnohem starší. V hlavě jsem ji kvůli tomu viděla jako malou holčičku o kterou se musí všichni starat. (A taky že starali) Takže když přišla na řadu scéna kde řídí auto, tak moje fantazie zkratovala. Nešlo přece dohromady aby takové dítě řídilo auto.

Hodnocení
Kniha mě číst bohužel nebavila, neměla jsem totiž žádnej důvod číst dál. Někdy ty důvody jsou takový, že chci vědět jak to dopadne, nebo si mě příběh chytí natolik, že se nedokážu od něj odpoutat. Ale tady nic z toho nebylo, příběh je vám tak nějak putna, do knihy se nezažerete. Prostě čtete jen ze zvyku abyste to dočetli.

3/5