ZlýJabko ZlýJabko komentáře u knih

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Byv obdarován, nemohl jsem nepřečíst, i když mě odpuzuje už samotný název, obálka i font.
Kotletu neznám, ale Kulhánka jsem čítával na střední a tenhle pán se mu nějak snaží přiblížit. Teda přiblížit... Asi takhle, je to jako kdyby Kulhánka četl nadrženej puboš v osmičce a úporně se snažil vypotit něco podobnýho, jen do toho vrazí svoje hloupé, nezkušené masturbační fantazie (které naštěstí nikdy s nikým nezrealizuje).
Kotleta je tedy věčný mladík a já mu to přeju, ale konzistentnější obsah bych našel asi i v hajzlíku po... no, třeba po příliš dlouhé swingersparty.

07.08.2019 2 z 5

Kyselina sírová Kyselina sírová Amélie Nothomb

Našel jsem tuhle útlou knížečku v knihovničce na zastávce a coby nenapravitelný chemik ji čapnul. Světe div se, ono to bylo cvičení z etiky dotažené ad absurdum, ne nepodobné tvorbě Ayn Rand.
Jednohubka s hlubokými kořeny. Určitě si budu chtít přečíst i ostatní tvorbu autorky.

01.08.2019 4 z 5

Muži a ženy středověku Muži a ženy středověku Jacques Le Goff

Pro medievisty a historiky obecně téměř povinné "kdo byl kdo."

14.06.2019 4 z 5

Stopařův průvodce po galaxii jazyků Stopařův průvodce po galaxii jazyků Yens Wahlgren

Ten průvodce jazyky mě naštval. Má tam takový pitominy jako jazyk Mimoňů a Pingu, ale už ne docela dobře propracovanou Starší mluvu Sapkowského Zaklínače nebo jazyky z Eragona. Fail a hanba, povídám.

30.05.2019 3 z 5

Otoni Otoni Hagen Keller

Klame tělem! Na stovce stran maličké knihy se nachází pensum informací, kde je jen málo slov nadbytečných.
Takhle by měla vypadat například ideální závěrečná práce, Otoni jsou skvělá odborná literatura. Osobně bych jen uvítal drobet více map, ovšem to jen z důvodu mé geografické debility.

05.05.2019 4 z 5

Jak mám rád první knihu s Alanem, tak tahle je dost slabý odvar. Jednak se mi stýská po Alanových příhodách z 20. století (jejich absence knize hodně ubližuje), jednak si myslím, že vztah mezi Juliem a Alanem se za ten rok od poslední knihy hrubě zhoršil na to, jací kámoši byli.
Skoro mi až přijde, že je stařík téměř vedlejší postavou. Čarodějnickou linku příběhu nemá cenu popisovat, její bezobsažnost je očividná, linie s nácky a ruským špekulantstvím taktéž.

Pokud se Alan nevrátí potřetí, aby všechno konečně vyřešil, neměla tahle kniha s nemastným, neslaným koncem valného smyslu .

25.04.2019 3 z 5

Občas z médií slyšíte slovo "brutální".
Ti, kteří je používají, nevědí o čem mluví.
Tahle úhledně oříznutá kniha je koncentrovaným statisticko-historiografickým souhrnem dvaceti let šílenství, o kterém se na školách mluví jen heslovitě.

Zkusil jsem si Snyderovo dílo v podobě audioknihy a dva dny jsem nespal.

10.04.2019

Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku Wolfgang Behringer

Výborná mikrohistorická sonda, doporučuji k vlastnímu výzkumu o vnímání magie a hereze.
Spoiler: Dobré úmysly ještě nikdy nikomu nepomohly.

08.04.2019 5 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

"Uvádění výuky dějepisu základní školy na pravou míru" by byl ideální podtitul. Jako student historie vyloženě vítám Šmídův mythbusting a se závistí zírám na to, jak vtipně se dá historie učit. Jestli se někdy dostanu k výuce dějepravy, bude to v tomto stylu (OK, možná to trochu říznu Jordanem Petersonem).

22.03.2019 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Van Houten to přece jenom svým komentářem (výlevem?) trefil. Osobně si ale myslím, že kdyby kniha skončila tak, jako ta Houtenova, mělo by to na mě podstatně větší impakt.

20.03.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Emoce mají zase nabito, ale tentokrát už jsem byl připraven!
Aha, tak nebyl. Ne, ani trochu.

Několik zvratů / událostí jsem čekal, hlavní dějová linie kolem Benjiho byla trochu předvídatelná, ale final twist mě zase dostal, toho Backmana prostě neodhadnu. Nechtěl bych se s tím chlapem dostat do pranice (nebo na partičku pokeru). Občas těm postavám vyloženě přejete, aby je autor konečně nechal sakra na pokoji a nechal je žít a být happy, trochu si vydechnout...
Jenže to je právě ono. Dobrý spisovatel svoje postavy vždycky tak trochu nenávidí. Tím si k nim vytváříme vztahy a snáz se s nimi spřátelíme, zlidštíme je, chceme jim poradit, dozvědět se, jak jim je, bude a jak to všechno vyřeší...
A pak musíme říct sbohem.

28.02.2019 4 z 5

Demokracie, anarchie a omyly ekonomie Demokracie, anarchie a omyly ekonomie Hans-Hermann Hoppe

Otvírák očí i mysli pro všechny, kteří někdy trochu zapochybovali nad tím, jak blbě je ten či onen úřad / pošta / banka / stát veden, co s tím dělat a jak z toho ven.

28.02.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Místy rozkecané až hanba, ale kruh vyprávění, obsah i spád se mi zamlouval. Zajímavě napsaná sci... fant... detek... Histo..?
Kniha. Uf.

21.02.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Číst tuhle knížku mě fyzicky bolelo.
Ne proto, že nesnáším hokej a sport obecně, to se ještě dá (i když sportovce i sportovní fanoušky považuju za duševně choré). Konečně jsem totiž asi pochopil, jak se dlouhý roky cítila kamarádka, které někdo podobně ublížil. S tím rozdílem, že jí neuvěřila ani rodina.

Dobrá knížka se pozná podle toho, že umí vyvolat emoce - čím silnější, tím lepší. Autorovi tímto gratuluji, protože se mnou už dlouho nějaký příběh nezamával takhle moc.

21.02.2019 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Starý Zákon je takové to staré dobré domácí masakrování, kdy se s tím G ještě moc nepatlal a prostě pobil, co se dalo. Řekněme klasika.
Nový Zákon, hm... Čtyři chlápci s odstupem 30 - 50 let po skonu jejich kámoše vyprávějí, jak super ten kámoš byl, přičemž se neshodnou ve víc jak jedné až dvou věcech, které ten bájo chlápek udělal. Navíc ty jejich vachrlatý vzpomínky vydají až za další tři století.

Něco tu smrdí a ryby to nejsou.

20.02.2019 2 z 5

My ztracený holky My ztracený holky Karel Štorkán

Kniha tak nějak o ničem, tak nějak o nikom.
Ztráta času a deviz.

20.02.2019 2 z 5

Od anděliky po zimostráz Od anděliky po zimostráz Dana Stehlíková

Kniha prakticky výhradně určená pro ty, kteří se zajímají o dějiny medicíny. Dobře a přehledně zpracovaná, vhodná jako zdroj pro vlastní výzkum.

15.02.2019 4 z 5

Faktograficky je tohle dílko často pomýlené, agitka jasná a forma je vyloženě pod úrovní i těch slabomyslnějších motivačních knížek.
Své dceři raději dám ke čtení biografii Maggie Thatcher nebo Madeleine Albright a Pipi Dlouhou Punčochu než tuhle nálož "Yes, you can" bullshitu.
Pochopitelně to splňuje nároky na dnešní pro-všecko literaturu, tedy "Je to blbý, to se bude dětem líbit" a "Zamontujem do toho gender".

11.02.2019 2 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Výborná sonda do života lékaře v systému, který se kolem něj přes veškeré snahy neodvratně hroutí. Sám ve zdravotnictví pracuji a to, co se děje v Británii dříve či později nastane i u nás (vizte Mělník 2018), pokud se mnoho věcí urychleně nezmění. Vtipných historek má Adam sice plné kapsy, ovšem ani ty nesetřou pachuť po těch, které nedopadly dobře.
Chyběl mi trochu závěr, rad bych věděl jak dopadl kamarád Simon nebo jak dopadl vztah s H. a zdali tedy řehole stavu lékařského neměla ještě větší následky.

02.02.2019 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Zdrcující literatura faktu podaná vyloženě záživně, podobně jako Sérioví vrazi. Navíc proložená osobními pohledy na věc i celý fenomén fascinace těmito histrionskými zrůdami. Tleskám a děkuji autorovi za autogram.

10.01.2019 4 z 5