ZlýJabko ZlýJabko komentáře u knih

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Další skok v kvalitě psaní? Rozhodně.
Docela komorní začátek s Roranem pěkně ukazuje to, jak rychle museli s Eragonem oba dospět. Je to vážně znát.
Politika tu dostává mnohem víc prostoru, stejně tak nezbytné základy ekonomie. Trpasličí královolba je na úrovni House of Cards, neznám fantasy, ve kterém by byly volební a zvykové postupy tak propracované jako tady. Roranovy trampoty v armádě - drž klapačku a krok a dělej, co se ti řekne. To určitě. Nepřekvapí, že mu to moc nejde.
A Togira Ikonoka... Proč vždycky musím přijít o ty dobrý postavy...
Shledávám, že mi zatím na celé sérii nejvíc vadí Arya a její nesnesitelná prudérnost. Žádný z elfů mi nevadí tak moc jako tohle sotva stoletý ptáče holedbající se tím, jak dobře si rozumí s lidmi a přitom se uráží na každém druhém kroku.

27.05.2017 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Po Eragonovi se s gustem zakousnu do dvojky a boy-oh-boy, je to pošušňání. Roranova linie? Srdcervoucí. Politika? Uvěřitelná a spletitá. Výcvik v Ellesméře? Místní magie aka programovací jazyk mě utvrdil v tom, že bych se v takovém světě neměl nikdy ocitnout coby osoba takovou mocí disponující. Je klika, že tamním kouzelníkům jsou krásy biochemie a fyzikální zákony z valné části skryty.
Začátek války je takový, jaký by měl být - brutální, neférový a tragický. Obrovský posun od relativně nevyzrálého prvního dílu.

27.05.2017 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Je znát, že tenhle příběh psal někdo hodně mladý a poměrně nezkušený, o tom není sporu. Tropy nalevo napravo, klasický puer-senex, na mysl přichází neustálé srovnávání s Lukem Skywalkerem.
Ale nevadí mi to.
Přes fakt, že je Eragon pravděpodobně nejslabší knihou ze série, se mi jeho svět zalíbil a pokud knihu beru jako součást celku, je to dobrý úvod.

27.05.2017 3 z 5