Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku

Chonrad Stoeckhlin a „noční houf“ : Příběh z raného novověku https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380233/bmid_chonrad-stoeckhlin-a-nocni-houf-pri-8yK-380233.jpg 4 8 2

V knize Chonrad Stoeckhlin a noční houf autor líčí příběh dvou pastýřů z konce 18. století, kteří si navzájem slíbili, že pokud jeden z nich zemře, přijde druhého navštívit a bude mu podrobně vyprávět o posmrtném životě. Na základě inkvizičního vyšetřování Konráda Stoecklina Behringer vykresluje svět lidové kultury a lidové zbožnosti raného novověku a barvitým způsobem zachycuje soudobé pověrečné představy o smrti a posmrtném bytí, jež se střetávají s názory proti pověrám bojujících osvícenců, či naopak jim naslouchajících náboženských dogmatiků.... celý text

Literatura světová Historie
Vydáno: , Argo

Chonrad Stöckhlin und die Nachtschar: Eine Geschichte aus der frühen Neuzeit , 1994

ZlýJabko
08.04.2019 5 z 5

Výborná mikrohistorická sonda, doporučuji k vlastnímu výzkumu o vnímání magie a hereze.
Spoiler: Dobré úmysly ještě nikdy nikomu nepomohly.

Rocker007
27.12.2018 5 z 5

Pohled na lidové tradice v oblasti švýcarských Alp někdy v 70. až 80. letech 16. století. Kdo četl příběh furleánského mlynáře Menochia (Sýr a červi, C. Ginzburg) a nebo Benandanty, ví jistě do čeho jde. Jde o ukázku dobového myšlení, o bojích dobrých sil proti špatným a interpretace tohoto boje dobovým soudnictvím.
Spoiler: Chonrad je chodící poleno.
;)

16. století pověry čarodějnictví posmrtný život lidová kultura mikrohistorie