Zdeniczka Zdeniczka komentáře u knih

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Kdo by tu chytrou mršku neměl rád? Ta prostě do dětských vzpomínek patří. Jak kniha, tak večerníček jsou dokonalé. Jsem ráda, že baví dnes i moje děti. :)

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Když se řekne Ferda Mravenec, tak se mi kromě sympatického Ferdy, namyšlené Berušky, děsně chytrého Pytlíka, ploštic a spol. vybaví i básnička, kterou jsme se coby dítka (v ještě komunistickém ČSSR) bavili: "Mraveneček v lese těžkou kládu nese. Nepomáhejte mu, soudruzi a soudružky, je to rozkrádání socialistického majetku." Kde jsme k tomu přišli, to nevím, ale měli jsme z toho bžundu. :)

12.06.2020 5 z 5

Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky Vladimír Straka

Jestli mě v dětství bavil nějaký loutkový večerníček, tak to byl jednoznačně Hurvínek. I knihu jsem měla velmi ráda a dodnes má své místo v knihovně. Ty vtipné příběhy a dokonalé hlásky obzvlášť z paměti ani po letech prostě nevymizí. :)

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jedna z knížek, která musí být přítomna snad v každé knihovně. :) V r. 1988 jsem dostala modré vydání a doma ho máme doteď. Už tenkrát mě to milé vyprávění bavilo a teď baví i moje děti. Tahle kniha prostě k dětství neodmyslitelně patří. :)

12.06.2020 5 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

Další z knih, kterou můžete přečíst za život několikrát a stejně vás neomrzí. Čtení plné milých příběhů, podávaných s laskavostí, která je autorovi vlastní. Opět typická anglická krajina, aktuální lékařské (ne)znalosti a možnosti, se kterými se v rámci svého poslání potýká. Lidé, kteří své zvířecí kamarády zbožňují, a trpí, pokud jsou nemocní, kteří se po ztrátě svého zvířecího kamaráda ujmou nového, a může se tak psát další společný osud. Jamesova snaha spřátelit se s divokými kočkami u domu, která jde jen velmi pozvolna. Calumm, postavička vůbec úsměvná. Prostě další nálož příběhů, které vyjasní člověku pošmourný den, a které stojí za to číst. :)

Angelologie Angelologie Danielle Trussoni

Tuhle knihu jsem koupila už v době jejího vydání. Léta pak odpočívala v knihovně a já ji s respektem míjela a čekala, až na ni přijde ta vhodná doba. Letos zřejmě nastala a já se začetla. Kniha nutí člověka prakticky celou dobu přemýšlet. Mohlo by něco takového být? V takovémto rozsahu? Když ne s anděly, tak třeba s jinými existencemi? I když se děj dehrával v několika dějových liniích, četlo se to dobře. Ač jsem ateistka, kniha mi přišla zajímavá, ale asi k ní člověk musí vyspět. Myslím, že před těmi deseti lety by mě nezaujala. A rozhodně není pro každého, jak je patrné i z některých předchozích komentářů.

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda John Irving

Povídková kniha, u kterých už to tak často bývá, že nás některé povídky osloví více, některé méně. Ani tento počin není výjimkou.

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Tomáše Šebka sleduji už poměrně dlouho. Jeho počiny v rámci MSF, ale třeba i na ksichtknížce, kde se kromě záběrů ze sálu a vysvětlujících fotografií snaží lidi motivovat, aby se nebáli a své zdravotní problémy řešili včas, jsou prostě skvělé. Odsud je už jen krůček k tomu přečíst si nějakou jeho knihu. Nebe nad Jemenem je velmi zajímavé čtení. Žádné pohádky, syrová realita, kterou popisuje nejen jako lékař, ale hlavně jako člověk, který má nějaké názory a city. Co na tom, že všechny ty utrhnané údy nebo roztrhaná břicha viděl už mockrát, vždy to člověka zase dostane. A nedá mu to, aby nepomáhal dál. Skvělé čtení, díky, Tomáši, pořídím si i ostatní knihy.

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Opět návrat do středověké Anglie, jo! :) Tentokrát Hugh nevyšetřuje žádný případ v Bamptonu a jeho okolí, ale přímo v centru Oxfordu, někdo totiž ukradl vzácné knihy jeho příteli, samotnému Johnu Wyclifovi. A co víc, Hugh potkal ženu svého srdce, o kterou nemá zájem jen on sám. Během řešení případu a získávání své milované se dostává do řady nebezpečných situací, ze kterých naštěstí vždy vyvázne... I třetí díl se velmi dobře čte, tyhle výlety do historie se sympatickým hrdinou lékařem mě prostě baví. :)

11.06.2020 5 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

I když to není úplně můj šálek, je to docela příjemné čtení.

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

Druhý díl s mým oblíbeným mladým lékařem Hughem. Opět se dostáváme na již známá místa, potkáváme známé osoby, dozvíme se zase něco nového o tehdejší medicíně a k tomu je tu nový případ, který musí Hugh vyřešit. Příjemné čtení, i když tento díl v porovnání s prvním vnímám jako trošku slabší.

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Historické detektivky, obzvlášť ty ze staré Anglie, mám moc ráda. Tahle série s Hughem v hlavní roli (který se navíc zná s Johnem Wyclifem :)) mě chytla hned od prvního dílu. Autor navíc ví, o čem píše, zná danou historii i medicínské poznatky (a nedostatky), což v těchto knihách velmi oceňuji. Nečekejte žádný přehnaný krvák s psychopatickým vrahem, jakých poslední roky vychází přehršle, je to prostě fajn čtení před spaním. Vřele doporučuji. :)

Buďte jako kočka Buďte jako kočka Alison Davies

Milá knížka s roztomilými kresbičkami, která nás vede k tomu, jak si vzít příklad z koček a jejich přístupu k životu. Máte-li kočku doma, máte ke knížce rovnou živé názorné ukázky. :)

11.06.2020 4 z 5

Lupiči mrtvol, nebožtíci a další duchařské lahůdky Lupiči mrtvol, nebožtíci a další duchařské lahůdky Frederick Drimmer

Tato kniha se mi velmi líbila, kombinace historie, kostí, tehdejších postojů a souvislostí mi přišla zajímavá. Nejedná se o klasický příběh, spíš soupis souvisejících témat. Ať už se jedná o lupiče mrtvol, smutné osudy lidí s různými genetickými vadami, se kterými si tehdejší věda a poznatky neuměly poradit, přístupy, které se časem velmi pozvolna měnily. Na jedné straně odpor lidí s vykradači hrobů, kteří jim často uloupili jejich blízké, na straně druhé lékaři a studenti medicíny, kteří by se bez oněch vykradačů neobešli, protože získat tělo legálně bylo kdysi prakticky nemožné. Na tato témata člověk občas okrajově naráží ve filmech nebo historických románech, tady se o problematice dozvíme opravdu hodně. Koho toto téma zajímá, tomu knihu určitě doporučuji k přečtení.

Bylo-nebylo Bylo-nebylo Václav Němec

Útlá knížečka vydaná naším sokolovským muzeem rok před revolucí. Jsem ráda, že máme tento kousek v knihovně, vydáno bylo poměrně málo kusů. Přestože stránek není moc, příběhů a pověstí ze Sokolova i okolí v ní najdeme dost, nechybí ani spousta milých kresbiček. :)

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Moje druhé knižní setkání s autistou. Tuto knihu jsem dostala od kolegyně a opět to bylo velmi zajímavé čtení. Sem tam vtipné, sem tam smutné, každopádně vždy podnětné. Práce s dětmi i dospělými je těžká, natož s těmi, kdo se od "normálu" jakkoli odlišují. Obdiv a uznání si tak zaslouží každý, kdo se těmito malými i velkými křehkými dušemi zabývá a dává tomu všechno. Kdo ví, jak to mají mezi námi těžké, kdo si umí přiznat, že zrovna dneska se mu to třeba nepovedlo, protože i o tom práce s lidmi je. Nedávno jsem na ulici míjela dvě ženy a zaslechla útržek jejich rozhovoru, kdy jedna říkala druhé: "Do každý třídy bych dala jednoho autistu nebo aspergera." Asi by to chtělo...

Divoké kosti Divoké kosti Kathy Reichs

Moje druhá s Tempe v hlavní roli a opět jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Zajímavý případ, několik událostí, které spolu určitě nějak souvisí, ale sakra jak... než si to všechno sedne. Zase jsem se dozvěděla něco nového, ať už o genetických vadách a jejích příznacích nebo třeba o pašeráctví. Skvělá kniha.

Svědectví kostí Svědectví kostí Kathy Reichs

Moje první čtená Tempe a rozhodně ne poslední. Jako malá jsem chtěla být antropoložka nebo archeoložka (ne, opravdu ne princezna, kadeřnice apod. :D). Sice jsem se tím nestala, ale zajímá mě to dodnes. A když vznikli Sběratelé kostí, byla to láska na první dobrou. :) Odtud je jen krůček ke knihám. Autorka ví, o čem píše, člověk se dozví leccos zajímavého - takové příběhy mám nejraději. Tempe je v psaných příbězích jiná, ale přesto skvělá. Kniha se čte velmi dobře, je těžké se odtrhnout. Sehnat všechny díly je trošku oříšek, ale sbírka se postupně rozšiřuje. :)

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Miluji knihy s Hughem v hlavní roli. V jeho příbězích se spojuje několik věcí, které mám v knihách ráda - detektivní zápletka zasazená do středověké Anglie, popis tehdejší doby (kdy autor ví, o čem píše), hrdina, který se potýká s nedostatky své doby, ať už to je pokrok medicíny, možnosti pátrání, předsudky apod. Prostě zase jsem si přišla na své a netrpělivě čekám na vydání dalších dílů.

11.06.2020 5 z 5

Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Marie Hrušková

Miluji knihy o stromech, sbírám je a tahle je trochu netypická. Stromy mají různé příběhy a zde se o některých z nich dozvídáme. Některé budou pravdivé, některé zřejmě ne, ale pro vykreslení osudů stromů to určitě nevadí. Nechybí krásné kresby od velmi známého J. Turka. Z našeho KV kraje tam sice není ani jediný, ale tato kniha navazuje na dříve vydanou Paměť stromů, kde se o nějakých našich pamětnících píše. Příjemná oddechovka, která vás pohladí na duši po těžkém dnu nebo vám zkrátí cestu domů z práce, pokud dojíždíte vlakem nebo busem. :)