Zajda Zajda komentáře u knih

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

I ve volném pokračování Tří mužů ve člunu se objevuje několik nezapomenutelných výjevů a typický humorných pravd lidského života. Přesto si myslím, že první díl byl o fous lepší a tak musím tento rozdíl, chtě nechtě vyjádřit odebranou hvězdičkou.

10.08.2011 4 z 5

Krvavá církev Krvavá církev Terry Goodkind

Krvavá církev je rozdělena do více dějových linií. Ta ve které vystupují sestry temnoty a císař mě tolik nebavila, proto strhávám hvězdičku. Ohlasy na další díli série meče pravdy mě trochu demotivují pokračovat v četbě, neb většina lidí je kritizuje, jelikož Terry opakuje své nápady s malou obměnou stále do kola...

08.08.2011 4 z 5

Kroniky Prydainu – kniha první Kroniky Prydainu – kniha první Lloyd Alexander

Tato série byla moje modla ve 14ti. Líbilo se mi vykreslení postav, především Monského
prince a barda Fllewdura Fflama ale i Eilonwy, kterou jsem si doslova
zamiloval. Příběh se pozvolna stupňuje aby vyvrcholil v emocemi a
myšlenkami nabitém konci. Poslední část je vskutku brilantní. Nechybí zrada,
ztracené naděje, závěrečná bitva ani loučení a umírání hrdinů. Čert ví, zda se
dá konec označit za šťastní. Lloyd Alexandr totiž napsal „Existuje, vůbec šťastný
konec?“ A právě v duchu této věty zakončil svůj nejvelkolepější příběh.

08.08.2011 5 z 5

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

Příběhy z prostředí prostituce Maupassanta zřejmě velice uchvacovali. Četl jsem od něj tři povídky a všechny byly o "lehkých děvách." Yvetta není špatná ale ani zvlášť vynikajicí. Těšil jsem se na nějákou drsnější scénu, jenže v tehdejší společnosti bylo téma sexu velké tabu, takže se autor odhodlal popsat pouze pár polibků.

V povídce mi trochu nehrály biologické faktory. Yvettě bylo kolem 18ti +/- rok, ale žádné lidské sexuální pudy ani pobláznění hormonů se u ní neobjevují. Prostě nevinnost a čistota sama v duchu rytířských (románových) časů...

08.08.2011 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

1. díl HP se ke mě dostal ve druhé třídě základní školy. Horko těžko jsem přečetl první kapitolu a knihu na pár měsíců odložil. Později jsem se k ní ani nevím proč vrátil. Co na tom, že "Dopisy od Nikoho" jsem četl jako "Dopisky od Nikiho" a měl jsem za to, že je Harrymu posílá ten had. :)) Profesorka Mcgonagalová pro mě byla profesorka Mongolová. A podobných chybiček by se jistě našlo víc. Sotva jsem knihu dočetl, začal jsem jí číst znovu. Později jsem se k ní vrátil ještě asi 3x a pokaždé se mi líbila.

06.08.2011 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem sci-fi ale asi jím začnu být.

05.08.2011

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Amíci se za 150 let vůbec nezměnili. :D

05.08.2011 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Knížka je to čtivá. Omáčka okolo mi moc chutnala. Přesto jsem ji v půlce odložil. Z popisů Edwarda jsem byl naprosto zhnusenej. Jestli stačí na zaujmutí 90% dívčího pubertálního publika pouze jeden "dokonalý" kluk, jehož rozlíčné popisi vás v knize deptají na každé druhé stránce, vážně začnu uvažovat o napsaní knihy založené na podobné postavě... ono popisovat stále "Krásu podobnou řeckým bohům" "Dokonalí jako nebesští andělé" + neustále házejicí tu svojí držku do šklebu, myslím, není nic zas tak těžkého. :)

teď mě tak napadá... znáte nějákou jinou knihu, ze které by jedno pohlaví tak neuvěřitelně šílelo blahem, a druhé zvracelo zhnusením?

05.08.2011

Stín Pavouka Stín Pavouka Lubomír Macháček

Knihu jsem po pár kapitolách odložil. Možná jsem se ošidil o geniální zápletku, příběh i pointu. Možná to vše v knize je, a já se k tomu nedostal. Avšak jen málokdy nějákou knihu (a zvlášť takto krátkou) necham nedočtenou. Prvních cca 50 stran na mě dělalo dojem "Nováckých" seriálů jak prostředím, tak postavami... divíte se proč jsem jí odložil?

04.08.2011 2 z 5

Lovci z Ohňové hory Lovci z Ohňové hory Svatopluk Hrnčíř

Tuto knihu jsem kdysi "vyhrál" v jedné literární soutěži. Překvapivě mi padla do noty. Přirovnal bych ji k Foglarovkám. Typické klučičí dobrodružství, které vás do 13ti zaujme ale od 15ti už vás pravděpodobně něják zvlášť neosloví :)

04.08.2011 4 z 5

Pochyby Pochyby Karel Kryl

Snad všechny Krylovy texty jsou naprosté top. Na této knize mě jen mrzí, že se do ní spoustu krásných písní nevešlo. Proto bych čtenářům doporučoval spíš Krylogii, kde najdou mnohem víc z tvorby tohoto "půlkacíře"

02.08.2011 5 z 5

Krylogie / Půlkacíř Krylogie / Půlkacíř Karel Kryl

Velká škoda, že Karel Kryl upadá v zapomnění. Já sám jsem o něm poprvé slyšel až od Landy a dlouho jsem si myslel, že píseň Morituri Te Salutant pochazí z dílny Landovy. Snad se ještě dostane do podvědomí širé veřejnosti. Byla by obrovská chyba zapomenout na jeho písně. Byla by obrovská chyba zapomenout, že existovala doba ve které bylo zločinem zpívat o pravdě...

02.08.2011 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Vždycky jsem byl fascinován otázkou "co příjde po smrti?" Moc rád bych Eddu Morrellovi věřil. Tulák je vynikajicí kniha. Ten typ knihy, o které přemýšlíte ještě roky po jejím dočtení.

Kroniky Prydainu – kniha druhá Kroniky Prydainu – kniha druhá Lloyd Alexander

Krásný příběh o Taranovi, pasáčkovi vepřů, který volil mezí lží a pravdou, nenávistí a láskou mezi věčným životem a smrtí.

Do Eilonwy jsem se ve 14ti zamiloval! :D

Eragon Eragon Christopher Paolini

Ano, ve 14ti budete Eragonem fascinováni. Ve 20ti kdy už za sebou máte spoustu jiných, lepších děl světové literatury se z Eragona na zadek neposadíte. Měl jsem tu výhodu, že jsem jí četl ve 14ti a byl jsem tedy fascinován.

Nedivim se, že po shlédnutí Eragona zakázal Paolini natáčení dalších dílů. Rozhodně nejhorší ze všech filmů natočených podle knih jaký jsem kdy viděl.

01.08.2011 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Ať si říká každý zdejší kritik co chce. Ale ať také jmenuje jinou stejně starou knihu jako Harry Potter, kterou četlo víc lidí, a která ztropila větší humbuk?! Je to úžasná série. Žádné jiné knihy jsem nebral do ruky tolikrát. (no možná školní učebnice) Žádnou jinou sérii jsem nečetl 5x. Nikdy jsem tak neproklínal filmaře. V deseti jsem si představoval, že bych k jedenáctým narozeninám také mohl dostat dopis napsaný zeleným inkoustem. Nedostal jsem, což je jasný důkaz toho, že ani kouzelnická pošta nefunguje jak má. :D
Bylo to hezké, čekat každý rok na další pokračování příběhu, u kterého ještě nikdo nevěděl, jak to skončí. Nikdo nevěděl, o čem přesně bude další kniha a to bylo kouzelné a pro mě zcela ojedinělé. Třeba si za 30 let budu moct říct: "Byl jsem u toho, když tenkrát davy lidí (naposledy) šíleli po knize. Rozuměl jsem jim. Šílel jsem po ní s nimi."

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knihu jsem četl asi v páté třídě. Nabažen Tajuplného ostrova jsem opět očekával fantastické dobrodružství a skvělý čtenářský zážitek. Ani jedno se nedostavilo. Příliš, přespříliš dlouhé přírodopisné pasáže. Hrdina je pořád uvězněn v Nautilu. A nejhlubší dno moře, kde by mohly číchat ty nejzajímavější bytosti a nejroztodivnější tajemství, je pusté a holé jako poušť... Trochu mě mrzí že jsem knihu odložil asi 30 stránek před koncem a dodneška nevím jak to dopadlo s kapítánem Nemem...

31.07.2011 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

To je přesně ten typ knih, který zhltnete do dvou dnů, ale za celý život jí nevytrávíte. Nechce se mi věřit, že tento příběh se opravdu stal. A ještě méně se mi chce věřit, že tohle pro mnoho lidí vůbec nejsou příběhy ale zálěžitosti a skutečnosti všedního dne...

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Četl jsem zkrácenou verzi pro studenty. Vynechány obsáhlé popisy Paříže ale kladen důraz na vykreslení postav a příběch samotný. Sečteno podtrženo (nebo spíš odečteno) perfektní kniha! Až se mi nechce věřit, že nemá ani těch 80%.

Jarome Klapka Jarome napsal: "Není nic lehčího než napsat rozsáhlý popis krajiny. Není nic nudnějšího a zbytečnějšího ten popis číst" Škoda, že si to Victor Hugo nepřečetl. Nevím jak v tehdejší době ale v dnešní by se normálně náročným čtenářům líbila podstatně více bez oněch popisů :)

První čarodějovo pravidlo První čarodějovo pravidlo Terry Goodkind

Začátek knihy působí dojmem, jakoby Terry držel pero prvně v ruce. Až mi to připomínalo moje literární pokusy o fantasy ve 13ti letech. :D Nicméně stránku od stránky je Terryho styl lepší a lepší. Sledujete jak vyzrává až skoro k dokonalosti. Některé pasáže berou dech, některé drásají nervy a při některých běhá mráz po zádech.

Jen ty Čarodějova pravidla bych vytknul, né jen této knize ale celé sérii. Jsou dosti rozporuplné, 100x předtim je hrdina poruší a nic se nestane, a pak náhodou, když se to zrovna hodí, se všechno podělá...