Zajda Zajda komentáře u knih

Zimoděj Zimoděj Terry Pratchett

Nac Mac Fígli si zamilujete. Kéž by Terry napsal příběh kde by Fíglové hráli hlavní role :)

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

1000 lidí hladovělo aby jeden jedinec bohatl. Tolik svinstva bylo pacháno ve jménu peněz! Vystěhovalci hledali domov, ale našli jen nenávist. Hodně silný román, ještě silnější výpověd tehdejší doby. Tuny broskví bezúčelně hnily před zraky hladovějicích, ale žádný si nesměl byť jedinou vzít...

V románu S.Kinga Zelená míle je charakteristika doby (do které je román zasazen) mimo jiné popsána větou. "Lidé z Oklahomy jezdili do Kalifornie česat broskve" V tomto díle je vysvětleno proč. Víc než vysvětleno...

31.07.2011 5 z 5

"A nestalo se někomu nic?"
"Ne, madam, jenom to zabilo černocha"
"To je ještě dobré, někdy přicházejí k úrazu i lidé."

Možná Twain psal tento román jako takové nenápadné dobrodružství. Možná chtěl poukázat na otřesnou nespravedlnost a nelidské postavení černochů v tehdejší Americké společnosti. Jisté je, že v románu to svědectví o tehdejším svinstvu je. Nikdy se už nesmí dopustit aby byl člověk zotročován kvůli tomu, že jeho kůže má jinou barvu než většiny.

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Nejlepší knížka mého dětství. V 6.třídě jsem ohromil mou učitelku ČJ, když jsem si tuto knihu vybral na referát. Nepředpokládala, že dnešní děti čtou Verneovky. Četl jsem jí snad měsíc ale to jen umocňovalo můj zážitek. Tenkrát jsem mnohým přírodopisným a zeměpisným poznatkům vůbec nerozuměl, přesto se mi i tyto pasáže moc líbili.

31.07.2011 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Narnie mě bavila ve 12ti, a i tenkrát patřila k tomu slabšímu co jsem četl. Osobně se mi více líbilo filmové zpracování. Což je snad jediná výjmka, jelikož v 99,99% případů je podle mě lepší kniha než film.

31.07.2011 3 z 5

Velice vtipně psaná knížka! Po přečtení jsem musel dát za pravdu autorovi, který ve své předmluvě říká, že toto dílo nevyniká nad ostatními napětím, myšlenkou, čtivostí ba ani humorem ale málokterá kniha je tolik pravdivá jako tato. :)

22.07.2011 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Kdesi jsem četl, že Prokop má být symbolem muže, který hledá ve všech dívkách pravou, čistou lásku. Na mě teda působil jako pěknej přelétavej sukničkář. Kdo ví, třeba i Casanova byl jen pilným hledačem pravé a čisté lásky. :D

22.07.2011 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Podle hodnocení a podle komentářů jsem soudil, že Zelená míle bude úžasná knížka. Přesto jsem netušil, jak moc úžasná. V momentě kdy jsem jí dočetl, mě až napadlo, jestli je důstojné číst něco dalšího. Sám jsem zvědav, jaká další kniha se vyrovná tomuto skvostu.

Balady Balady Jiří Wolker

Wolkerovy balady vřele doporučuji. Jsou minimálně stejně dobré jako Erbenovy. Je v nich síla a zároveň nejsou nějak složitě metaforované či jinak básnicky šifrované jako třeba básně Baudelaira. Obzvlášť bych vyzvednul Baladu z nemocnice a Baladu o námořníkovi.

"...Jak hvězda nebem padající
zří na něm okem mdlým
a ještě ruku líže mu
jazykem krvavým..."

Kámen slz Kámen slz Terry Goodkind

Dílo srovnatelné kompozicí i kvalitou s Písní ohně a ledu od GRRM? Možná, možná ano. Tento díl rozhodně snese nejpřísnější měřítka. Plno dějových zvratů, velkolepost bitev, protkanost historií a tajemnem. Jenže hlavní postavy Richard i Kahlan jsou takové nemastné, neslané. Kromě Zedda nevládne žádná z postav ostrým jazykem, což je velká škoda. Nicméně příběh vtáhne a nepustí. Určitě jasná Topka ve svém žánru (za již zmíněnou Písní ohně a ledu), hold ne každý autor vládne tak brilantní psychologií postav jako GRRM a kromě postav vlastně není knize co vyčíst.

Mágové Mágové Lev Grossman

Tahle kniha je zabředlá ve středu mezi realitou a imaginací. Autor je očividně inspirován klasikou v podobě Narnie, Pána prstenů i Harryho Pottera, je to dost blbě namíchaný mišmaš. Těmto dílům navíc sebral veškerou pohádkovost a pokusil se to nahradit syrovostí a drsností klasického světa. V době kdy jsem to četl, mě to celkem zaskočilo. Teď když mohu srovnávat s kvalitou Martinova díla Píseň ohně se jen pousměji. Podle mě se Grosman chtěl svést na vlně nadšení z Fantasy žánru, které již zmíněná díla vyvolala, a trochu si nahrabat. To se mu celkem povedlo. Napsat dobrou knihu už nikoliv...

13.07.2011 2 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Učitelka na ruštinu nám o této knize řekla, že když jí četla v 16ti jako povinou četbu, nepochopila ji. Pak se k ní o 30 let později vrátila a zjistila, že Idiot má v sobě obrovskou sílu. Člověk si musí něco proží, překonat víc problémů a celkově se dostat na své životní cestě dál aby tuto knihu pochopil.

Naprosto s tím souhlasím. Také jsem jí četl teď jako povinou četbu, a bylo to pro mě utrpení. Nechápal jsem jednaní postav. Co svým chovaním sledovala Aglaja? Co sledovala Nastasija Filipovna? Nepochytil jsem.... ale poznamenal jsem si jeden citát z knihy

"Chápeme-li příliš brzo, chápeme snad i špatně" A já tuto knihu nepochopil...

13.07.2011 3 z 5

Poklad černého delfína Poklad černého delfína Jaroslav Foglar

Pro mě byla tahle knížka naprosto zlomová v mé čtenářské kariéře. :) Dostal jsem jí na konci třetí třídy , přečetl během 2 dnů a zůstal jsem okouzlen a fascinován. Pro dobrodružné klučičí srdce to je pravý balzám, stejně jako většina Foglarových knih. Později jsem Poklad černého delfína četl ještě 3x. Když jsem se ale ke knížce mého dětství vrátil naposledy někdy v 15ti. Shledal jsem, že knížka je neuvěřitelně naivní, nepřirozená a dokonce jsem si při jejím čtení připadal "trapně" hold mě potkalo to, co spoustu Foglarových hrdinů. Přestal jsem být klukem, vyrostl jsem. I tak dávám knížce 5 hvězdiček, za to, jak mě kdysi ovlivnila, díky ní jsem přečetl skoro všechny foglarovky. Tuto knihu vřele doporučuji do nějákých 13 let. Později, pokud nejste sklaní příznivci Foglara nebo junáctví ji snad raději ani neotvírejte, možná by vás zklamala, a vy byste ji nedokázali spravedlivě ocenit.

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Typický klukovský román. Ve 12ti se vám bude hrozně líbit. Ale nejsem si jistý, že by vás zaujal i ve 20ti. Každopádně je tam plno vtipných výstupů a scén, nad kterými jsem se dokonale bavil (a později pobavil i třídu, když jsem si na tuto knihu vzal referát :D asi 5 lidí pak za mnou přišlo, jestli bych jim to nepučil :D)

Atlantida Atlantida David Gibbins

V jednom časopise řekli o Davidu Gibbinsovi že je to napůl Dan Brown a napůl Indiana Jones. Nechápu kde to vzali. Všechny vědecké teorie a hypotezy byly v knize neskutečně vyumělkovaný naprosto nepřirozený a já vůbec nechápal, jak na takový rozsáhlý teorie mohly postavy z tak málo indícií vůbec přijít. Zapadalo to do sebe asi jako kostičky lega zapadají do stavebnice merkur. Jedna z nejhorších knih, jakou jsem za poslední 4 roky četl, ne-li vůbec ta nejhorší...

13.07.2011 2 z 5

Chytám svůj život Chytám svůj život Robert Záruba

Knížka která velmi čtivým a zajímavým způsobem mapuje život jednoho z nejlepších golmanů historie. Četl jsem jí v době kdy mě hokej intenzivně zajímal. Nicméně knížka není jen o hokeji, ale také třeba o tom, jak je těžké přizpůsobit se životu v cizí zemi, prorazit mezi partou lidí,ve které nejste vítani nebo čelit tlaku médií, které dokáží z potlasku 20 000 lidí (zaplněné hali) udělat bučení a pískot stejného množství...

03.07.2011 5 z 5

Okouzlen brouky a hady Okouzlen brouky a hady Jiří Niedl

Tato kniha nic neřekne lidem, kteří se alspoň trošku a velmi amatérsky nezajímali o hmyz a nebyli fascinováni tím kolik doposud neviděných druhů lze objevit každý den na vlastní zahradě. Ve mě však svého času probudila touhu vydávat se na honbu za těmi malími tvorečky a proto jí dávám 5 hvězdiček, byť si je možná z objektivního hlediska nezaslouží.

03.07.2011 5 z 5