Zahonek Zahonek komentáře u knih

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

Jaroš není žádný romanopisec a dost možná ani není z tohoto světa. Krásné, mnohdy hrůzu nahánějící fotky ani žádný zdlouhavý popis nepotřebují.

09.04.2020 5 z 5

Hory shora Hory shora Arnošt Tabášek

Dárek od přítelkyně k Vánocům. Kniha není žádným literárním veledílem, ono to ale ani není její snahou. Je to jen ryzí popis utrpení a dřiny při dobývání osmitisícových vrcholů, bez zbytečného přikrášlování. Ony totiž mluví samy za sebe krásné fotografie, z některých až běhá mráz po zádech. Určitě se pustím i do dalších knih tohoto horolezce.

25.01.2020 5 z 5

Rájem i peklem Rájem i peklem Otakar Batlička

Od Otakara Batličky má první knížka, četl jsem jako e-kniku. Na první pohled se může zdát 130 stran jako málo, není to ale žádný podstatný údaj. Příběh je zajímavý od prvních stran, v amazonském pralese pak velmi čtivý a dobrodružný. Čtenář není unavován zbytečnými popisy krajiny, zdozvída se jen to, co potřebuje, příběh uhání vpřed a občas nabídne od událostí odpocinek v době, kdy odpočívá i celá výprava. Za mně supr čtení.

23.10.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Knihu jsem dostal jako dárek. Protože jsem měl tu čest být na přednášce Ládíka Zibury naživo, nepřekvapil mě humorný, místy trochu přidrzlý styl, jakým je napsaná. Bavily mě doprovodné obrázky u jednotlivých kapitol. Kdo považuje cestopisy za nudu, u knih tohoto cestovatele se určitě nudit nebude.

08.10.2019 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Kniha měla trochu pomalejší rozjezd, pak už ale následoval napínavý a dobrodružný příběh do poslední stránky. Verne prostě uměl psát romány, které nestárnou.

16.09.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Uz jako dítě jsem viděl podle této knížky natočený smutný film o marném boji s osudem, ale až teď jsem se dostal k jejimu přečtení. Bral jsem to trochu jako povinnost. Psaný příběh na mne nyní asi nezapůsobil tak jako kdysi film na dětské city, to ale této malé knížce neubírá nic na kráse. Tuhle klasiku by si měl přečíst každý.

08.09.2019 4 z 5

Sám na lodi kolem světa Sám na lodi kolem světa Joshua Slocum

Moc pěkná knížka. I když autor svou samotářskou plavbu popisuje takřka deníkovou formou, nic neztrácí ze své romantičnosti. Druhá část knihy popisuje ještě jednu "podružnou" pobřežní plavbu, kterou autor vykonal jeste před obeplutím Země. Nic podružného v ní ale není, naopak je v některých bodech zajímavější než upřednostňovaná plavba kolem světa.

26.08.2019 5 z 5

Proč pláčeme při krájení cibule? Proč pláčeme při krájení cibule? Andy Brunning

Jeden z dárků od přítelkyně ke svátku. Moc zajímavá kniha, objasňující celou řadu věcí, na které při jezení narazíme, či které nás v souvislosti s jídlem napadnou. Jednoduše srozumitelné texty jsou doplněny i vzorci chemických sloučenin a jejich názorným zobrazením pro ty, kteří se do této problematiky chtějí ponořit hlouběji. Kniha tímto způsobem nenásilnou formou popularizuje chemii, která nás sice všude obklopuje, které by se ale jinak většina čtenářů vyhnula obloukem. Určitě nejde o knihu na jedno přečtení a založení do knihovny, naopak se v ní dají najít zajímavé rady hodící se běžně v kuchyni, při uchovávání potravin apod.

20.07.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Mně se to docela líbilo. Bylo to napínavé, místy mrazivé, odsejpalo to. Občas teda trochu předvídatelné, konec možná zbytečně urychlený.

02.06.2019 5 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Super dárek od přítelkyně pro milovníka Star Wars. Nikdy bych nevěřil, že mě kniha ze světa filmového průmyslu bude tak bavit. Ale kniha je zajímavá právě tím, že Lucas se snažil z této mašinérie vymanit a dělat si to po svém. Člověk by na první pohled čekal snobský Hollywood, ale opak je pravdou. Filmy v podání George Lucase jsou dřina a souhra mnoha lidí, kteří odvedli dobře svou práci. Kniha nás poutavě přenese zákulisím vzniku filmů a popisuje všechno, co je k jejich zdárnému dokončení potřeba. Poodhalí i Lucasův život a potřebu mít až křečovitě vše pod kontrolou. V knize je i spousta informací, které nejsou běžně k mání a mnohé může překvapit, v čem všem mají George Lucas a jeho společnosti prsty. Čeho podle mně mohlo být v této biografii více, jsou fotky. Zajímavých jsou urcite mraky.

19.05.2019 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Timothy P. Mulligan

Velmi pěkně napsaný životopis. Kniha je plná historických faktů a technických záležitostí, přitom je napsaná tak čtivě a poutavě jako málokterý román. Pro milovníka U-bootů super zážitek. Bohužel se mi už nepodařilo sehnat knihu v hmatatelné verzi, takže jsem ji hltal formou eknihy.

18.03.2019 5 z 5

Pět jazyků lásky pro muže Pět jazyků lásky pro muže Gary Chapman

Zajímavá kniha pro všechny, komu nejsou lhostejné dobré vztahy v partnerském životě. A nejen v něm. Rady mohou být platné i v rodině, pro fungující kamarádství či vztahy na pracovišti.

21.01.2019 4 z 5

Poslední dny dinosaurů Poslední dny dinosaurů Vladimír Socha

Témata cestování časem a lidé mezi dinosaury nejsou ve sci-fi žádnou novinkou, přesto je Vladimír Socha podal originálně a velmi poutavě. Možná je to i tím, že většina knihy je postavena na vědeckém základě a nepůsobí tudíž jako pohádka. Naopak často udivuje právě ta vědecká pravda. Hlavně části přímo související s drtivým dopadem jsem přímo hltal. Potěšilo mne, že se v knize objevují mí oblibení srpodrapí dinosauři a hlavně nádherné kresby, které jen podtrhují dobrodružnost a jakoby živost celého příběhu.

02.01.2019 5 z 5

Všežravý stát Všežravý stát Václav Rambousek

Vcelku zajímavá knížka. Doporučuji přečíst aspoň ze zajímavosti, pro osvětlení, kam všude putují peníze daňových poplatníků. Některým možná zjištění pokazí den:)

16.12.2018 4 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Můj zájem o přečtení Gábininy biografie vznikl hlavně z důvodu negativní kritiky knihy, které byl v té době plný internet. Že vytváří lži o poměrech ve vrcholovém sportu atd. A také kvůli tomu, proč tak najednou zmizela z biatlonového vrcholu. Mě kniha až tak kritická nepřišla. Vnímal jsem to spíš jako zpověď malé rozmazlené holky, která občas neví, co chce. Trochu mi vadilo, že se kniha ne vždy drží časové linie, ale občas jsou do sebe zapleteny věci, co se udály s velkým časovým rozestupem. Jakoby stylem, že teď sice píšu o tomto, ale ještě jsem si vzpomněla tam na tamto.. Jinak je ale kniha plná zajímavých informací z prostředí profi sportu. Ať už těch negativních, o kterých se normální člověk nemusí dozvědět, tak i těch pozitivních. A nakonec jsem se dozvěděl i to, jak to bylo s tím ukončením kariéry.

05.11.2018 4 z 5

Jurij Gagarin: utajená pravda Jurij Gagarin: utajená pravda Vladimír Liška

Knihu jsem dostal jako dárek od kamaráda před pár dny a tak mě zaujala, že jsem se do ní po předběžném prolistovávání začetl. Zprvu mě trochu děsilo, že knihu napsal záhadolog, čekal jsem samé fantastické teorie a ufo. To se nakonec nepotvrdilo, i když ufo přece jen bylo, ale v nenásilné formě:) V knize byl hlavně popsán ruský vesmírný program a Gagarinova úloha v něm. Úspěchy programu, i jeho tajné neúspěchy. Trocha z Gagarinova života. Určitě zajímavé čtení.

06.05.2018 5 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Hej, je nějaké téma, o kterém Irving nedokáže psát? Tahle kniha fakt nepotřebuje další komentář.. Prostě super.

03.01.2018 5 z 5

Dinosauři v Čechách Dinosauři v Čechách Vladimír Socha

Velociraptor je cool, slepice nikoliv! Po přečtení této velmi zajímavé a poučné knihy si ale přece jen našeho kohouta vážím o něco víc:)

30.10.2017 5 z 5

Všeník Všeník Daniel Landa

Tohle určitě není čtení pro každého. Po slohové stránce by tohle mohlo klidně napsat i desetileté dítě, po stránce obsahové jsme ale úplně někde jinde.. Šel jsem do toho hlavně kvůli Danovi, kterého od určité doby začali zatracovat i "skalní" příznivci. Ne všechno, co Dan dělal - nebo dělá - úplně chápu, proto místo odsuzování, jsem si radši pořídil tento jeho deník. Něco se mi osvětlilo, něco vůbec, přibilo pár otázek.. Dan bude asi velký snílek a svět v jeho hlavě je svým způsobem nádherný. Plně chápu. Taky mám v hlavě nádherný svět, který se od toho reálného výrazně liší, liší se i od toho Danova. Nějak takhle by měl podle mě vypadat věřící - či lépe řečeno - duchovně založený člověk. Upřímně respektuje božstvo, či jinou vyšší moc, má rád přírodu a pokorně uznává její obrovskou moc a sílu vše vytvořit nebo zničit. Je to vlastně láska, protože přírodu nemáme rádi pro svůj prospěch, prostě ji buď rádi máme, nebo nás nezajímá. Řídit se morálními pravidly a ne jen hloupě jako kolovrátek odříkávat v kostele modlitby a přitom myslet na něco úplně jiného. Skutečná víra žádná pravidla, zákazy, zákony ani podmínky nepotřebuje. Stačí víra samotná.
"Co si ale hlavně myslím, že se žádnému opravdovému bohu nemůže líbit, když je někde jeho jménem popírána lidskost nebo v jeho jménu či zájmu prolévána krev jakékoliv bytosti. Lidi si to umí krásně zaonačit, a když si zrovna potřebují odůvodňovat mocenské i jiné prasárny, jsou schopni je zahalovat těmi nejušlechtilejšími jmény. A bude to veliká nebeská sportovní událost a podívaná, až jim bude po jejich smrti přímo Ten, jehož jménem celý život šermovali, s pořádným rozběhem nakopávat prdele".

15.10.2017 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Další z řady knih, kterou jsem dostal k narozkám, tentokrát vybírala kámošova přítelkyně. I když jsem měl o knize jakýstakýs pojem, že jde o humor, šlechta mě moc nebere, takže bych si ji asi hned tak nepořídil. Protože jsem ale odsunul do pozadí své rozečteninky a ráčil se pustit do používání nadělených dárků, začetl jsem se do Poslední aristokratky, hned po dárku předchozím. A musím se přiznat, že jsem se zasmál hned na první straně příběhu. To mě navnadilo, a tak jsem se čtení věnoval co to šlo. Pak už jsem se smál prakticky pořád. V knize jsou použity opravdu originální slovní obraty a přirovnání. Obsah sprostých slov je nadprůměrný, do jednoho jsou ale umístěna naprosto trefně a bez nich by text přišel o hodně své šťávy. Určitě si přečtu i díly navazující, děj totiž v prvním dílu skončí neuzavřen.

30.08.2017 5 z 5