Poslední dny dinosaurů

Napínavý sci-fi thriller, zasazený do jednoho z nejzajímavějších období pravěku se znaky světa moderního i prastarého. Poutavý příběh zoufalého boje o přežití v dávnověku za použití znalostí a prostředků moderní civilizace. Čtveřice lidí, sestávající z experta na přežití, astronoma, geologa a paleontoložky, využijí omezené možnosti dočasně funkčního stroje času a rozevřenou branou do minulosti projdou do světa končící doby dinosaurů. Ocitnou se však takřka bezbranní v době drsné a surové druhohorní éry, kdy je gigantický asteroid, který má tuto éru ukončit, již takřka na dohled od Země. Čtveřice trosečníků v čase tak musí napnout všechny síly a využít své schopnosti i znalosti na záchranu před nejstrašnějším kataklyzmatem, jaké dosud rozvinutý život poznal. Avšak ani blížící se posel smrti z vesmíru není nakonec tím nejvíce fascinujícím a znepokojivým objevem, který lidé před 66 miliony lety učiní......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291252/posledni-dny-dinosauru-nqg-291252.jpg 4.335
Dobrodružné, Sci-fi, Věda
Vydáno, Radioservis

Kniha Poslední dny dinosaurů

yaoiyuri
08.11.2020

(+ SPOILER) Ewww… pro mě teda největší literární zklamání z celé letošní četby, do čtení jsem se musela většinu času nutit. Sochovy odborné a populárně naučné knihy mám ráda, stejně tak jako jeho články, ale jediné, co se povedlo na téhle knize, jsou ilustrace a vše, co následuje od slovníčku pojmů.

Samotná myšlenka cesty časem do druhohor není závratně originální (zdravím Žambochovy Predátory a brakový Dinoland), ale s tím se u tohohle námětu počítá. Kostra zápletky na jednu stranu taky originalitou nepřekypuje, na druhou je fakt divně překombinovaná – začátek byl tak rychlý a motivace VYSOKOŠKOLSKY VZDĚLANÝCH postav se k výpravě v šibeničním termínu přidat tak šíleně nablblé, až jsem tomu pomalu nevěřila (a upřímně ani rozhodnutí toho klauna Archibalda vybrat zrovna tyhle 4 v kontextu všeho, co následovalo, prostě nedávalo smysl).

A v pravěku se to nelepší. Postavy většinou nepřekročí stín šablony, která jim na začátku byla přiřknuta, a když ano, jejich motivace a činy nedávají smysl (vyšinutý Robben, lacině vyšinutý de Bras, který navíc dostal do vínku naprosto stupidní konec).
Jakákoliv svižnější, akčnější scéna (a nejen ta) se utápí v balastu místy až úmorných odborných výrazů, obvykle neuměle našroubovaných do úst hlavních hrdinů, protože autor nedokáže vybalancovat správný poměr (doktorčina schopnost se erudovaně kochat naprosto vším a poučovat o tom ostatní, ačkoliv mají za zadkem raptory, T-Rexe nebo meteorit, je skutečně fascinující).
Dinosauři se jakoby mimochodem objeví, jen když je potřeba hrdiny zbrzdit nebo pošramotit, jinak jste neustále oblažování popisy křídového hmyzu, rostlin a ještěrek.

Z „nevinné“ cesty do pravěku se postupně stává zamotaná – a nedomyšlená – konspirační šílenost, které pomyslnou korunu nasadila poslední část. (Což o to, nic proti konspiracím, ale pobyt v pravěku neodkazoval k tomu, co se nám snažil nakecat konec, skoro vůbec. Kde a jak se sakra došlo k přechodu od údajných pravěkých domorodců s oštěpy k pravěké manipulaci s genomem?!)

Nemohu si odpustit ani poznámku k formě textu. Hlavně na začátku jsou extrémně dlouhé bloky, které zabírají i celou stranu a tím znepříjemňují čtení - a přitom by mohly být rozděleny na 3-4 menší odstavce.
Naprosto neuvěřitelné je opakované zvěrstvo při psaní přímé řeči – promluva každé postavy by měla být na samostatném řádku. Tady běžně na jednom řádku končí horní uvozovky, pak mezera a začínají dolní uvozovky další promluvy. To je prostě typografický hnus a zločin proti čtivosti... jinak se to nazvat nedá.

Kopretina
23.04.2020

Knihu jsem četla svým dětem, převážně náctiletým. Myslím, že jsem byla do ní žhavější než oni, a to bylo asi dáno užíváním cizích slov a neznámých pojmů. Nejstarší syn se pořád usmíval a říkal, že autor vše moc okecává, nicméně to znělo velmi vědecky a expertně. S autorem jsme se potkali na přednášce, takže jeho kvality nám jsou známy. Jako mnohé pod mým komentářem, mě také nejvíc zaujala událost dopadu meteoritu, nikdy jsem se nijak víc o to nezajímala. Poslední kapitolka už mi přišla trochu navíc.

Kája95
21.03.2020

Měla jsem pocit, že jde o knížku spíše pro náctileté, ale nakonec jsem úspěšně dočetla

Janadvorackova
10.08.2019

Příběh, vhodný pro býložravce i masožravce všech věkových skupin, nečekaně rychle vtáhne do děje. Před poslechem audia, (načetl Josef Prokop), jsem měla dojem, že půjde spíš o matroš pro náctileté kluky, ale hodně rychle mě to začalo bavit natolik, že jsem na dnešek skoro nespala a přes noc poslouchala, (kdy jindy, když v noci predátoři spí a pro savce je na světě bezpečno) - vis. příběh.

Ten se dá rozdělit do tří rovin.
Začátek se nese v duchu shromáždění skupiny vhodné pro cestu do pravěku a seznámení se způsobem, jakým odcestují, s úkolem a podrobnostmi. Už tady máte pocit, že ne vše je odhaleno, což je super.
Následuje nejdelší a zajímavá část pobytu v čase před nějakými 66 miliony let, plus něco :). Skupina vědců řeší takovu zapeklitou situaci a samozřejmě se nevyhne kontaktu s různými dinosaury a jinými hladovými potvorami. I těmi nehladovými a prostě jenom roztomilými :).
Konec slibuje odpovědi na všemožné všetečné otázky a rozhodně ani ve třetí lince příběhu se nudit nebudete.

Je vidět, že autor rád píše a také to umí.

Zahonek
02.01.2019

Témata cestování časem a lidé mezi dinosaury nejsou ve sci-fi žádnou novinkou, přesto je Vladimír Socha podal originálně a velmi poutavě. Možná je to i tím, že většina knihy je postavena na vědeckém základě a nepůsobí tudíž jako pohádka. Naopak často udivuje právě ta vědecká pravda. Hlavně části přímo související s drtivým dopadem jsem přímo hltal. Potěšilo mne, že se v knize objevují mí oblibení srpodrapí dinosauři a hlavně nádherné kresby, které jen podtrhují dobrodružnost a jakoby živost celého příběhu.

katerina5544
15.12.2018

Vynikajici, ctiva kniha, ktera me i neco noveho naucila :-) VRELE DOPORUCUJI!!!

willovw
03.06.2018

Úžasná knížka!!

Rilian
11.11.2018

V českém prostředí rozhodně originální kniha. Samotný příběh je sice velice jednoduchý, ale vzhledem k zaměření knihy to vůbec nevadí. Na předním místě jsou zde fakta a popis pozdní křídy a jejího prostředí. Jsem zvědavý, jestli bude druhý díl, protože některé záležitosti zůstaly nevysvětlené (osud hlavních hrdinů, podivné postavy za portálem atd.). Kniha rozhodně změnila můj náhled na celkovou katastrofu k níž došlo na konci křídy. Detailní popis následků dopadu a následných změn klimatu zcela určitě zaujme a vzbudí otázku, jak je možné, že něco vůbec přežilo. K hlavní hrdince mám jenom jednu výtku - neustále mluví jako Wikipedie. Opět, chápu, že účelem knihy bylo popsat tehdejší faunu a floru, ale při čtení mě napadla otázka, jestli by současní paleontologové ze sebe sypali jednotlivé druhy rostlin a živočichů, které znají jenom z nálezů kostí a zkamenělin. Trochu mě zarazilo, že se jednotlivé popisy příliš nezabývaly šupinami nebo srstí dinosaurů. Každopádně chápu, že pro názornost to bylo nezbytné a knihu mohu všem vřele doporučit. Skvěle napsaný román vystavěný na základě autorových rozsáhlých znalostí.