zahadum zahadum komentáře u knih

Mravce Mravce Bernard Werber

Zaujímavá kniha, dve dejové línie ... jedna je o mravcoch a jedna je o ľuďoch. Dozvedel som sa kopec vecí o mravcoch ale aj o ľudí, spoločnostiach, filozofii a všetko je to písane nenásilnou formou ktorá si plynie. Záver je prekvapenie ktoré bystrý čitateľ vytuší už skoro na začiatku. Kniha ma príjemne prekvapila a hlavne núti človeka sa zamyslieť. Každý ale nech si príde na to svoje čo stojí za zamyslenie. Odporúčam !

18.01.2017 5 z 5

Smrt ve středu Smrt ve středu Petr Hájek

Kniha ktorá otvára človeku oči a núti ho aby si pozornejšie všímal svet okolo seba a nepadal do Orwellovskej pasce ktorá sa všade okolo nás nenápadne chystá. Knihu nedoporučujem čítať pohodlným ľudom ktorým k životu stačí mainstream, kerky , nové appky na jeho mobile, chodiť slepo z bodu A do bodu B bez toho aby sa zamysleli prečo. No a potom knihe nech sa vyhnú milovníci konšpirácie o tom ,že svetu vládne dobro .. pokojná nekonečná láska plná demokracie a ľudia čo milujú vojnových zločincov podľa ktorých pomenúvajú napr. letiská. Peace.

17.01.2017 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Najslabší diel z trilógie, ku koncu už dosť utekala logika. Iritovala ma Kingová doslovnosť a predvídavosť deja dosť bola na hrane. Myslím si,že King pôvodne plánoval jednotný román ale zrejme na návrh vydavateľa z toho nakoniec vznikla trilógia. Predať tri knihy a jednu knihu je trošku rozdiel :) Koniec koncov nebolo to zlé a jedna kapitola sa uzavrela.

15.01.2017 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Zrejme najlepšia pointa z dielne Agathy Christie. Záver dáva za pravdu,že pani A.CH. bola...je a bude navždy kráľovná nielen anglickej detektívky.

10.01.2017 5 z 5

To To Stephen King

Knihu som znovu čítal už asi tretí alebo štvrtý krát a som fascinovaný ako ma zakaždým dokáže dostať. Teraz som bol ešte zvedavý na premiéru knihy v slovenčine, preklad sa vydaril a môžem smelo povedať,že som s prekladom veľmi spokojný. Nemá ani veľmi cenu písať tie superlatíva ktoré sú spomenuté vo všetkých možných podobách všade na nete alebo papierových časopisoch. Je to proste Kingovo vrcholné dielo a aj keď má kniha 1050 strán tak je čítaná po stovkách a dočítať ju za týždeň nie je problém. Dokonalý znalec ľudí, ľudských pováh, ľudského myslenia a majster vo vytváraní naprosto jedinečných a originálnych charakterov tak to je majster Stephen King ! Vezmite si,že je to príbeh nielen o siedmych deťoch ale aj ich dospelých verziach, ktorým vytvoril naprosto dokonalé životné príbehy...priam puntičkársky je opísané vymyslené mesto Derry. Nielen história mesta, architektúra ale aj kopec obyvateľov ktorí takisto majú kompletné životné osudy ktoré sa viac menej prepletajú s životmi siedmych hrdinov známych ako " Klub smoliarov ". Čo strana to perla v dialógoch alebo opisu udalosti ktoré by sa uživili ako samotné mini príbehy. Kingová fantázia nepozná hranice a jeho desivé opisy sú na hranici úchylnosti ktoré ale nikdy nie sú samoúčelné a vždy dokonale zdvihnú atmosféru aj keď často do bodu mrazu a zhnusenia. Jazyk je naprosto vierohodný a neviem si predstaviť,že by tento román bol bez vulgarizmov. Priam cítite tú excelentnú "BUDDY " atmosféru aká vládne medzi priateľmi a človek by im aj závidel ako dokonale žijú bez internetu, mobilov a iných vrahov detstva ak by sme nevedeli,že ich životy sú permanentne ohrozené ....TO...šialený Henry a spol...a niektorí majú aj doma nezávideniahodné situácie. Scéna pri ktorej Beverly ako dospelá navštívi rodný dom kedy babka ktorá býva v tom dome.....je tak majstrovsky detailne a psychologicky spracovaná až máte pocit,že to si človek menom King nevymyslel ale surovo opísal z reality , hoc vieme,že sa taká vec nestala a nestane.Postava Patricka je priam učebnicový príklad opisu zrodu sériového vraha s maniakálnou analýzou. Je to Kingová najlepšia kniha vo všetkých smeroch, takto geniálne prechádzať a striedať časové úseky a skákať hravo z roku 1958 do roku 1985 a naopak dokáže len King. Nielen,že sa nestratí čitateľ v tom skákaní v čase on to často ani nepostrehne lebo bude tuho ponorený do naprosto famózne originálneho príbehu......píp-píp Richie.

08.01.2017

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Už zase sa vo vlaku stane vražda a už zase je " náhodou " blízko samotný "dar z nebesies " a pre zločincov " prekliatie z pekla "áno áno...reč je o pánovi menom Hercule Poirot. Aj teraz bravúrne a na poslednú strán..ehm chvíľu odhalí dômyselne skrytého vraha a odhalí ho pred celým svetom...teda pred nami. Rutina.

30.12.2016 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Dej knihy sa odohráva približne niekedy okolo roku 2400. Ja mám ale pocit,že autor tú dobu posunul veľmi optimisticky o stáročia dopredu. Ak je človek vnímavý tak vidí..cíti..vie,že svet v ktorom sa odohráva táto krásne-smutná kniha je už pomaly aj okolo nás...ľudia ponorení do mobilov, tabletov...ľahostajnosť, povrchnosť, debilita, snaha o individualizmus, karierizmus, otupovanie zmyslov, lásky, citov, všade len povrchný sex, drogy a potreba si len chvíľkovo užívať ....kniha je krásny opis čo sa stane so spoločnosťou v ktorej toto všetko prevládne...ani nehovoriac o tom,že zanikne svet kníh. Zlomové dielo a v niečom oveľa viac aktuálnejšie ako 1984. Kniha je posledný dôkaz,že človek má rozum, city a srdce...

28.12.2016 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tak neviem, tajomno a mystika žiadne...autor vsadil na psychiku jednotlivca a nemôžem povedať,že by to nešlo ale chýbal tomu nejaký nosnejší prvok. Určite zvládol myšlienkové pochody človeka v krajných situáciach. Kopec vecí bolo mimo logiku a koniec bol neuveriteľný chaos v ktorom sa podľa mojej mienky nevyznal ani sám autor.

21.12.2016 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Dočítal som Trhlinu a hovoril som si,že dobre tak jedna kvalitná kniha od začínajúceho mladého spisovateľa navyše na Slovensku je náhoda. OMYL !!! v obchode s knihami som listoval Strach a pristihol som sa,že som hltal stránky a začítal sa až po stránku č.33 ! vtiahlo..zaujalo..nepustilo...kúpil a bežal domov. Padla ešte v ten istý deň a bola to zase šupa.ako pozerám tak Strach bola skoršia kniha ako spomínaná Trhlina...mráz..depresia..beznádej...maximálna forma mystifikácie a ucelené vytvorenie pravdivého príbehu Vás od knihy neodtrhnú...záver je šok...spojíte si Strach, Jozef Karsky ( Karika ) a .....z tejto knihy ide nefalšovaný strach.

18.12.2016 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Poirot znovu na scéne, tentokrát bude zisťovať ako a prečo zomrela bohatá Emily. Stojí za jej smrťou jej vlastná rodina ktorá veľmi túži po veľkom majetku Emily ktorý by v prípade jej smrti dedila ? Alebo je za tým niečo a niekto iný ? akú úlohu hrá pes menom Bob a loptička ? Agátha nám zase predkladá priam dokonalú ukážku ako rafinovane vie skrývať fakty a ako bonus bude čitateľ rozumieť psom....fakt ! vždy som túžil vedieť čo znamená hav hav :)

16.12.2016 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Neveril som a bol som zvedavý. Maximálna forma fabulácie a mystifikácie ! ale tá forma teda stojí za to...hlavne záver je už mimo akúkoľvek schopnosť to komentovať ! Pán Karika máte talent a dúfam,že Vaše knihy budú rovnako originálne a pútavé ako Trhlina, moc rozpitvávať to nejdem ale od prvej stránky do poslednej je to to čítanie so zatajeným dychom kedy sa vnímavý čitateľ dostáva do inej dimenzie ktorú síce vytvoril tento zručný autor ale vy mu to "žeriete " ani okom nemihnete.

11.12.2016 5 z 5

Páté srdce Páté srdce Dan Simmons

Sherlock Holmes..čo Vás ako prvé napadne pri tomto slávnom mene ? Tajomná atmosféra, zložité rébusy, dedukčné metódy, Dr. Watson, staré dobré Anglicko...atď...iste každý z nás má rád to svoje na príbehoch so slávnym detektívom. Ani jedno z toho nehľadajte v tejto knihe, žiaľ...to čo nájdete je nesúrodý mix blábolov a filozofických rozjímaní o literárnych dielach,politike, starých hriechov a asi milión nelogických faktov ktoré bijú do očí až žasnete ako sa to dostalo do knihy od Simmonsa...Holmes je tu postava ktorá nemá ani štipku postavy zo starých príbehov...odohráva sa to v Amerike kde je Holmes ako doma ( wtf ? ) má 39 rokov a za sebou kariéru 100 ročného človeka ..všade bol..všetky reči pozná...vydal tucty kníh a pozná sa s polkou planéty a tú druhú polku má v hlave ( wtf ? ) aby toho nebolo málo tak Sherlock Holmes je na stope aj tomu či je fiktívna postava pisálka menom A.C.Doyle !!! skutočne...budú sa tu viesť reči o knihách A.C.Doyla a Sherlocka Holmesa a Dr. Watsona ...totálny chaos...do toho ešte asi traja americký prezidenti..Mark Twain...a v jednej vete sa mihne aj .....Hercule P. ( wtf ? ) anarchisti..socialisti...ovládnutie celého sveta postavou známou z príbehov Sherlocka Holmesa ktorý svoj plán na vraždy prezidentov a polovici polície sveta oznámi len tak medzi tlupami povaľačov ...ach škoda preškoda...ani vo sne ma nenapadlo,že Simmonsová kniha bude niečo také strašné,že čítať to do konca bude utrpenie :( som smutný a je mi ľúto koľko som za knihu dal € ... obal a spracovanie knihy pripomína Simmonsov klenot Terror...ten ale nemal len krásne spracovanie vonkajšku ale bola to aj super kniha obsahom, neporovnateľná s týmto paškvilom...ani nemôžem uveriť,že to písal jeden a ten istý človek.

03.12.2016 2 z 5

Päť malých prasiatok Päť malých prasiatok Agatha Christie

Môže sa objasniť vražda po dlhej dobe ? konkrétne 16 rokov ubehlo ako bol zavraždený Amyas Crale..zavraždila ho jeho žena..tak znel rozsudok súdu. V čase vraždy boli s dotyčným piati ľudia...rodina..osudové ženy..priatelia..vychovávateľka...Poirot sa zameria na päť svedkov vraždy na päť ľudí z ktorých možno jeden je skutočný vrah....Agatha Christie majstrovsky zamiešala všetky fakty a dômyselne ich zakryje domnienkami..náznakmi..náhodnými slovami...

17.11.2016 5 z 5

Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Agatha Christie

Prvá a druhá detektívka špičková a hlavne chválim prvú ktorá bola aj úspešne sfilmovaná...tretia nie je zlá ale je to zdĺhavý mix špionážno-dobrodružného románu ktorý sa naviac odohráva v dievčenskej škole. V nej až na posledných stránkach zasiahne Hercule Poirot. Za mňa celú knihu hodnotím na silné štyri *.

30.10.2016 4 z 5

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Do poslednej strany skrytá osoba / osoby ktorá stojí / stoja za vraždou muža v romantickom vlaku menom Orient Expres....zločin by sa vyriešil ináč nebyť dvoch vecí...jedna je sneh..a druhá je človek menom Hercule Poirot :) zistíte sami,že to nie je dobrá kombinácia zvlášť ak chcete skryť vraždu....vždy ma dojme koniec v ktorom Poirot prejaví ..... spravodlivosť :)

15.10.2016 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Hercule Poirot vedený rafinovaným perom Agathy Christie je ako vždy v pravý čas na pravom mieste aby nám pomerne zložitou formou odhalil vraha starej dámy v kúzelnom sídle ktorému hovoria zámok Styles.

12.10.2016 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Napriek tomu,že som túto perlu čítal minimálne 10 x a videl všetky možné filmové adaptácie a rozhlasové hry, som si ju zase pripomenul. Nestačím sa stále diviť ako geniálne a premyslene je táto malá knižka ( cca 200 strán ) napísaná. Hoc vždy viem kto a prečo je vrahom, stále nedýcham a teším sa na finále v ktorom by nikto toho svojho vraha ani najmenej nečakal.

09.10.2016 5 z 5

Hrozno hnevu Hrozno hnevu John Steinbeck

Skutočne je to poklad svetovej literatúry a kto v tom vidí propagáciu komunizmu patrí na psychiatriu !

03.10.2016 5 z 5

Geopolitika - Ako sa to robí Geopolitika - Ako sa to robí Nikolaj Viktorovič Starikov

Starikov, znalec ruského sveta a jeho vplyvu na svetové dianie opisuje históriu Geopolitiky cca 500 rokov dozadu od kedy sa zhruba tiahne snaha tzv.anglosaského sveta podmaniť si Rusko. Geopolitika je veľká " šachová hra " v ktorej nie sú dôležité " figúrky na šachovnici " ale hráči ktorí " figúrkami " pohybujú...autor na každej stránke dáva do pozornosti odkazy na knihy alebo internetové stránky na ktorých si je možné vyhľadať a presvedčiť sa o historických a faktografických skutočnostiach tejto nesmierne komplikovanej záležitosti akou Geopolitika určite je. A pridám sa k užívateľovi Divní Janko a rád by som čítal viacej preložených kníh od tohoto autora.

12.08.2016 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Krajne fundovaný odborník na danú tému, opäť potvrdil svoje kvality a vedomosti k téme. Kniha je kratšia ale viacej prepracovanejšia a doložená kvantom dôkazov a fotografii. Znovu poukazuje na zhubný až chorý vplyv západnej kultúry ako prediktora ako masových aj sériových vrahov. Vytváranie idolov z vrahov ich mediálna podpora plus seriály typu :Dexter len zhoršujú už aj tak katastrofálny stav spoločnosti.

29.07.2016 4 z 5