zahadum Online zahadum komentáře u knih

Stephen Hawking: Jeho život a dílo Stephen Hawking: Jeho život a dílo Kitty Ferguson

Bál som sa,že kniha bude venovaná hlavne súkromiu tohoto významného fyzika. Kniha je chvalabohu viac zameraná na jeho prácu...rozbor a stručná charakteristika jeho teórii, úspechov ale aj omylov na poli kozmológie. Autorka sa skutočne snažila podať zložité témy pomerne " jednoducho " ak niekto čaká životopis v ktorom je 80 % knihy venovanej súkromiu, láskam a osobným záležitostiam bohužiaľ táto kniha nie je pre neho..... v podstate cca 70 % knihy je čisto fyzika a opisy toho o čom sa snažil Hawking napriek handicapu prísť na podstatu. Hawking sa celý život venoval nájdeniu tzv. teórie všetkého...podobne ako Einstein aj Hawking priznáva,že to bude jeden z najťažších úloh ktoré stoja pred ľudstvom. A súhlasím aj s Hawkingom v tom,že ťažšie bude možno sa na našej krásnej planéte vzájomne nepozabíjať.

21.04.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Tak a táto zaujímavá kniha padla. Dá sa povedať,že je to rozporuplná kniha..napriek asi milión plus jedna poučiek, návodov, definícii a technických údajov je to skutočne prudko čitateľná kniha! Miestami je to o hubu veriť tým všetkým náhodám a dobrým koncom ale kniha má svoje čaro skryté v hlavnom hrdinovi...v Markovi...to je osoba ktorá uviazne na Marse a zistí,že je v peknej kaši .... autor ale obdaril nášho hrdinu nielen vysokým IQ a bohatými znalosťami chémie, botaniky a šikovným rukám na všemožnú techniku....on má dar kráľovského sarkazmu...áno...každú chvíľku môže umrieť...každú chvíľu ho zrádza technika, počasie na Marse a....jeho hnevá disco :))) viacej nepoviem...bez toho by knižka bola suchá a v podstate by sa jednal o taký manuál čo všetko sa môže a nemôže na Marse spolu skombinovať aby ste prežili alebo obmedzili svoje riziká. Knihu vrelo doporučujem, nevšímajte si ten kopec nelogických vecí...bavte sa v dráme v ktorej ide o život jednému extra sympatickému chlapíkovi ktorý to čítanie poriadne okorení a spríjemní. Dobrá kniha od srdca :)

04.04.2015 5 z 5

Pulp Fiction Pulp Fiction Dana B. Polan

Film Pulp Fiction je moja srdcová záležitosť a preto vždy rád uvítam dielo ktoré sa tomuto môjmu kultu venuje. Táto kniha je v podstate niečo ako veľmi rozsiahla recenzia...Autor film podrobne skúma a hľadá v ňom znamenia, odkazy, skryté aj priame na popkultúru, inotaje, dvojzmysly...pozastavuje sa prečo zrovna tento film tak zasiahol širokú divácku verejnosť....ako je možné,že Tarantino dokázal stvoriť scenár ktorý je tak krásne nechronologicky rozhádzaný a pri tom drží pohromade lepšie ako film idúci prísne v správnom časovom slede. Scenár ktorý si oscara zaslúžil. Kvalitná kniha s kvalitným informačným obsahom. Chválim výborný preklad.

26.03.2015 4 z 5

Maršál Žukov Maršál Žukov Vladimir Vasiljevič Karpov

Veľmi hodnotná a výborne spracovaná publikácia o najväčšom vojenskom stratégovi 2.svetovej vojny. Zložitý život mu nepriniesli len ťažké časy vojny ale komplikovaná spolupráca po vojne s intrigánom Chruščovom a Brežnevom. Videli v ňom skutočného hrdinu ľudu a pochopiteľne na to žiarlili a viedli voči nemu intrigy v snahe zničiť ho.Závideli mu to,že veľký vodca ľudu ZSSR, J.V.Stalin ho mal v obľube a bola to obojstranná obľuba.Svojím spôsobom sa im to aj podarilo ho zničiť. Žukov však nikdy nezmenil svoju tvár a aj napriek ľudským chybám sa jednalo o statočného, čestného a neohrozeného hrdinu vďaka ktorému v Európe zavládol v roku 1945 mier za čo mu musíme byť vďačný.

22.03.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhá kniha trilógie Milénium padla. Milimetrové napredovanie kriminálnym vyšetrovaním ktoré je neuveriteľne spomalené a rozpitvané priam do morku kosti až to pôsobí miestami skutočne ako nejaký vyšetrovací spis. O to viacej zamrzí koniec ktorý je po stovkách stranách priam chirurgicky presného a opatrného postupu ukončený na tridsiatich stranách štýlom Rambo...chcelo to podľa mňa to finále zjemniť a viesť ho v duchu Lisbethiných extrémne premyslených a opatrných praktikách. Zdalo sa mi,že aj dialógy nejak viacej šuštia papierom...čo ma ale skutočne štvalo bol zbytočný a rušivý opis v tomto duchu....ľahla si rýchlo do posteli IKEA, vošiel do garáže a sadol si do auta značky SAAB , rozhliadol sa a vzal kladivo značky PUMMER, otvoril svoj palm book s 250 GB HDD a 1 GB RAM !?!?! preboha načo tieto opisy ako z reklamného letáku ?! napriek tomu som spokojný a aj keď to bolo spomalené malo to svoje čaro keď sme pátrali v pohnutej minulosti Lisbeth. Trošku si dám pauzu a potom šup šup na trojku .... vypínam svoj PC EVOLVEO s 8 GB RAM :D

11.03.2015 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nesúhlasím,že kniha má pomaly rozbeh. Kniha je od prvej vety neuveriteľne napínavý a dokonale premyslený thriller ! Napriek tomu,že kniha je pomerne krátka je v nej množstvo vrstiev. Príbehy sú tu v podstate prepletené a zdanlivo spolu nesúvisia ale je to len zdanie. Autor si dokonale preštudoval všetko čo sa týka tém všetkých príbehov. Je to novinárska práca, finančníctvo a ekomonika, história švédskeho nacizmu, súdnictvo a policajná práca a nesmiem zabudnúť na dobré znalosti z IT a hlavne hackingu a sveta okolo toho súvisiaceho. Trošku by som súhlasil s tým,že autor viacmenej plocho a chladne opisuje postavy a ich jednanie....je to možno spôsobené prekladom....a možno je to proste severský spôsob vyjadrovania sa. Príbeh ma pohltil a bol dostatočne napínavý aby udržal moju zvedavosť. Videl som obe filmové adaptácie ako švédsku tak aj americký remake a predsa knižný príbeh bol pre mňa dôvodom aby som pri knihe sedel a stotožnil sa s tým ako to autor pojal. Som zvedavý na druhý diel ktorý už čaká na to aby som ho otvoril.

01.03.2015 5 z 5

Životopis vesmíru Životopis vesmíru John Gribbin

Životopis vesmíru....alebo vesmírom rýchlo a stručne...pokladám to skôr za taký dodatok k predchádzajúcej knihe - Pátranie po veľkom tresku...autor proste doplnil nejaké informácie. Kniha veľmi stručne vysvetľuje okolnosti veľkého tresku a vývoj hviezd, galaxii a samozrejme aj slnečnej sústavy...jedna kapitola je venovaná vzniku života vo vesmíre a záver knihy patrí dohadom ako to všetko skončí.

24.02.2015 4 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Péter Bogáti

Knižka ktorú zvládnete za jeden večer....ale zanechá vám toho dosť na premýšľanie .... Robinson ( aké príhodné meno ) náš hrdina pracuje v ústave kde sa testuje nový materiál ktorý je naprosto dokonalý izolant pre všetky druhy žiarenia....pri jednom takomto pokuse Robinson zistí,že k niečomu došlo...k nejakej havárii....v celom ústave ostal len sám..všade sú kôpky ochranných odevov a neidentifikovaný prášok....Netrvá dlho a zistí,že je jediný človek nielen vo výskumnom ústave...ale aj v meste...a nielen v meste...Robinson je zrejme jediný človek na planéte...poslední človek. Ako by ste sa chovali sami na svete ? čo by vám behalo hlavou ? kam by ste šli...čo by ste chceli robiť ? autor neuveriteľne pútavo opisuje tieto otázky a ponúka veľmi verné odpovede...Robinson po čase prepadne depresiám....nájde denníky svojich priateľov a pri ich čítaní zisťuje ..... priznám sa trošku ma pasáže s denníkmi a celkovo jeho spomienky na minulosť otravovali....nevravím,že človek hľadá útechu v minulosti zvlášť keď je v takto tragickej situácii....Oceňujem snahu autora o realizmus spracovania....mal naštudované veci ktoré verne vystihujú čo sa bude diať so svetom bez ľudskej prítomnosti.
Pre súčasného čitateľa skutočne táto kniha môže nadobúdať dojem pomalého deja...je to skoro neakčné plynutie s veľkou dávkou psychologicko - filozofického bádania v tom v čom vlastne spočíva ľudská civilizácia a aká je jej krehkosť a rýchle zabúdanie. Autor do deja vsunul aj mimozemskú civilizáciu ktorá priznám sa mi prišla minimálne divná .... nepochopil som čo tým chcel autor povedať. Jeden mimozemšťan nesie meno ktoré je späté s Robinsonom a musel som sa pousmiať. Krásna scéna súvisí aj so snehuliakmi....nádherný kus romantiky s originálnym prvkom....autorov doslov beriem ako niečo čo by sa dalo nazvať - nádej.

19.02.2015 4 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

V poradí tretia kniha veľmi slávnej spaceopery - Kantos Hyperionu je narozdiel od prvých dvoch časti výsostne akčná jazda. Sledujeme postavu menom Raul Endymion, živý sa lovom a doprovodom bohatých klientov na rôzne lovecké expedície. Na jednej takejto expedícii dôjde k nešťastnej udalosti a z Raula sa stáva vrah ktorý je aj odsúdený. Po tom ako nám zomrie hlavný hrdina začína neuveriteľná akčná jazda plná napätia a blízkej smrti. Cestovanie naprieč vesmírom a časom. Naša trojica hrdinov a miestami štvorica, bude sekundy a milimetre od smrti a večného zatratenia. Je tu minimum hluchých miest..autor je priam nasiaknutý ohromným množstvom fantázie a originálnych nápadov...všetko odsýpa k záveru ktorý je plný prekvapení. Nepochválim paperbackovú verziu plnú gramatických chýb a miestami je preklad viac ako divný. Každopádne doporučujem pre všetkých milovníkov náročnej sci-fi literatúry.

09.02.2015 5 z 5

Pátrání po velkém třesku Pátrání po velkém třesku John Gribbin

Všetko čo ste kedy chceli vedieť o veľkom tresku...Gribbin dokonale s ľahkým prístupným štýlom vezme čitateľa na púť časom a udalosťami od okamžiku veľkého tresku až po teórie konca vesmíru....to všetko s minimom vzorcov a náročného vedeckého popisu....vlastním doplnené druhé vydanie z roku 1997...autor vysvetľuje čo vypustil a čo naopak pridal na základe nových vedeckých poznatkov a robí tak z tejto knihy jednu z najlepších populárno vedeckých publikácii o vesmíre menovite o všemožných teórii o procese veľkého tresku o jeho následkoch pre budúcnosť vesmíru a dokonca aj špekulatívne názory o tom či vlastne nejaký veľký tresk bol. Vrelo doporučujem všetkým tým ktorý chcú začať s kozmológiou ako vskutku ucelené a výborne spracované dielo !

25.01.2015 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Kvalitná vedecká práca na tému ateizmus, boh, náboženstvo...prečo nemôže existovať boh ? prečo je náboženstvo a viera škodlivá ? prečo je v ľudstvu zakorenený strach a láska k bohu ?
Všetko toto autor bravúrne vysvetľuje moderným jazykom vedy...v knihe je veľmi veľa odkazov aby si čitateľ mohol priamo overiť tvrdenia autora.
Čo mne dala osobne kniha ? obávam sa,že nič...nie je to ale nič v zmysle,že som nič nedozvedel..to naopak...kniha je studnica vedeckých a historických článkov na tému prečo je nesprávne a nelogické veriť a podliehať bohu ( bohom ).
Nedala mi preto nič, lebo ja sám som po celý svoj život ateista....človek ktorý nechápe vieru....človek ktorému je ľúto ako stupídne a primitívne je viera..boh a všetko to okolo smiešne...krvavo...povrchne aplikované do našej spoločnosti, ktorá by bola omnoho ďalej vo vývoji ak by sme nemali túto brzdu..túto kovovú guľu na nohách...koľko storočí nám vzal náboženský fanatizmus....koľko milión obetí stál tento tmársky , bludársky omyl ľudskej rasy...tisíce rokov prešľapujeme na mieste .... vedieme zhubné vojny medzi sektami...klanmi ...blbcami ...vrahmi a vyznávačmi nadprirodzených síl ktoré rozoštvali celú planétu do žabomyších vojen v mene " mierumilovného a nekonečne spravodlivého " boha !!! Kým nepochopíme,že svet..vesmír je KOMBINÁCIA FYZIKY A CHÉMIE.....nepohneme sa z miesta a ostaneme v košiari nevedomosti, vojen, násilia...ako tie tupé ovce ktoré žerú a serú len na presne vyhradenom mieste ktoré im určí ich " pastier "..... nevediac čo je za ohradou...nevediac nič o svete bez " pastierov a oviec "

Ked k nám prišli misionári, My Afričania sme mali zem a oni bibliu.
Učili nás,že počas modlitby máme mať zatvorené oči.
Ked sme otvorili oči,tak misionári mali zem a a my bibliu.

18.01.2015 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Tak horúca novinka od Kinga padla a je čas sa podeliť o dojmy :) V skratke o čo ide : Detektív vo výslužbe ktorý sedí celé dni pred telkou smutne spomína aké to bolo keď bol jeho život plný adrenalínu a mal plné ruky práce. Teraz len sedí a ruka mu pričasto zviera zbraň....všetko ale zmení zvuk padajúcej obálky cez poštovú štrbinku vo dverách. Začína sa poctivá hra na mačku a myš....netradične King rozohral vskutku dokonalú a nefalšovanú detektívku...no ale povedzme si na rovinu...bojíte sa toho čo máte pod posteľou ? alebo toho čo buchlo v skrini ? no..možno sa bojíte ale je to väčšinou len výplod vašej fantázie...prečo to píšem ? King prichádza úplne s realistickým príbehom..niet tu ani stopa po príšerách alebo duchoch...je to oveľa horšie ! na scénu prichádza ... človek...duševne chorý jedinec ktorý dokonale a nenápadne žije vo svojej komunite...je to predsa len horšia predstava ako duch alebo temné čary...toto je niečo čo sa nám skutočne môže stať. King ak by nebol slávny spisovateľ by sa mohol od hodiny uživiť ako dokonalý psychológ...znovu a zase rozohráva sondu do všetkých zákutí ľudskej duše...či je to bývalý detektív a jeho pocity beznádeje a straty chuti do života alebo jedinec ktorý v matke nevidí len matku..ktorý potrebuje k životu to aby videl, počul niekoho umierať..ktorý je nadmieru inteligentný ale jeho emočný a empatický prístup je ... nulový....King skvelo napína...odhaľuje karty lebo vie,že čitateľa zmätie o pár stránok ďalej a hlavne v závere knihy ktorý je skutočne adrenalínová jazda, nebudete možno ani dýchať...bavil som sa....King do toho príbehu zašil aj jeho typický čierny..až morbídny humor...nechutné a zvrátené činy ktoré vďaka jeho talentu znalca psychiky omnoho ľahšie sedia v príbehu. Som rád,že autor nezmäkol a nedával si servítku pred ústa...napriek tomu trošku mi prekážal jeho miestami zbytočné popisný štýl udalosti. Koniec je podaný majstrovsky....neostáva len dodať..dovidenia....

19.12.2014 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Veľmi pôsobivé sci-fi ktoré je miestami mierne naivné čo pôsobí rušivo. Má však svoje tajomno...stále budete mať pocit ako keby ste vy osobne skúmali a pátrali po veľkom tajomstve ktoré sa náhle zjavilo v našej slnečnej sústave.

14.12.2014 4 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Tak kniha padla a nebudem o tom veľa písať. keďže užívateľ steppen-wolf to spravil skôr a lepšie....fakticky presne vystihol klady aj zápory tejto knihy J.Hilla.

začnem tým,že si dovolím skopírovať jeho dodatok k jeho vlastnému komentáru, dúfam,že sa za to na mňa nebude hnevať :)

takže steppen-wolf píše : P.S. Ještě dodatek. Po dopsání komentáře mě napadlo, kde by mohl být zakopaný pes. Hill je ve svých popisech až příliš doslovný. Žádné náznaky, žádné tajemno, vše naservírováno příliš "po lopatě." Proto ten nedostatek mrazení...

perfektne ! dodám proste,že kde Hill potreboval cca 250 strán na opísanie príbehu jeho otcovi by stačilo 70-80 strán aby z toho spravil atmosférou nabitú poviedku z ktorej by šiel chlad ako z otvorených dverí márnice. Takto je to zdĺhavé a pomaly sa to vlečie do finále ktoré je naťahované a predimenzované....Skutočne Hill vám ten strach opíše tak detailne,že stratí zmysel...a je to škoda...príbeh to nie je až tak zlý...autor mal snahu udržať príbeh celistvý a malo to aj hlavu a pätu....chcelo to proste byť stručný a neplytvať slovami tam kde správny autor chce len jemne drgnúť do čitateľa a zvyšok nech spracuje jeho fantázia...však dobrý čitateľ si rád doplní miesta ktoré mu autor nechal schválne prázdne.

07.11.2014 3 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Skutočne je poznať,že syn sa poddal na otca a jeho dielo veľmi pripomína tvorbu jeho otca S.Kinga. Autor má zmysel pre gradáciu deja...pre viacvrstvové rozprávanie príbehu ktorý nie je tuctový ale ani nič prevratné. Postavy sú živé a postupne ako ich autor predstavuje od minulosti po súčasnosť skladá sa nám všetko ako mozaika do grandiózneho finále...Hill je správne brutálny a nechutný kedy si to žiada príbeh ale nikdy to nie je prehnané a účelové...surovosť a chlad príbehu je umne a s citom zviazaný s romantickou líniou ktorá je živá a uveriteľná. Knihe dávam 80-90 % a som spokojný....číta sa to ľahko...kniha vám zaberie nejaké dva dni a bol som zvedavý na koniec knihy či sa udrží celistvosť príbehu.

31.10.2014 4 z 5

Zkáza Drážďan Zkáza Drážďan David Irving

Podrobná historická štúdia jedného z najväčších veľmi smutne " preslávených " teroristických činov v ľudských dejinách.

09.09.2014 5 z 5

Tajné deníky Hitlerova osobního lékaře Tajné deníky Hitlerova osobního lékaře David Irving

Deň za dňom nám kniha podáva správu o zdravotnom stave Adolfa Hitlera, je to ale trošku vedené v " suchom " tóne a bez nejakej širšej publicity okolo danej témy. Odporúčam ale vzhľadom na tzv. zákulisné informácie z bezprostredne blízkeho okolia A.H.

02.09.2014 4 z 5

Proč máme rádi sex? Proč máme rádi sex? Jared Diamond

Jasné,že som nečakal pornografiu alebo nejaké pikatné návody na erotické triky a pod....je to čistá suchá vedecká práca na tému....no a teraz neviem....autor asi 80 % knihy venuje živočíšnej ríši ... prečo vtáky tak...prečo orangutany onak....pripadalo mi to ako skôr ako kniha o pohlavnom živote zvierat než kniha o ľudskej sexualite...a ak sa aj autor zmienil o ľudoch tak to bola dlhá téma na tému " mužskej laktácie "...áno fakt :) prečo aj muži môžu kojiť :) a aké sú k tomu predpoklady biologického charakteru a samozrejme hneď autor porovnal s capmi ktorý vraj tiež majú mlieko :))) proste táto kniha má čo ponúknuť ale pozor na to či ste človek alebo zvieratko :)

28.08.2014 3 z 5

Rommel: Liška pouště Rommel: Liška pouště David Irving

David Irving - autor ktorý dejiny nevytvára ani neprispôsobuje dobe alebo určitým skupinám ľudí napísal obsiahle dielo o živote Erwina Rommela.....Kto to bol Erwin Rommel ? v prvom rade musíme trošku poopraviť veľmi nafúknutú povesť ktorá sprevádzala Rommela už za jeho života a bola dosť zveličená po jeho smrti. Rommel bol vskutku obdivuhodný stratég a vojak ktorý rozumel svojmu remeslu ako málokto....vedel o poslednom svojom vojakovi a vedel kde ho má poslať vzhľadom na to,že on sám často stál v prvej línii vojnového konfliktu. Rommel bol človek ktorý bol až nedbalo odvážny a tu chcem podotknúť,že v podstate často mal viacej šťastia ako vojnovej stratégii...proste sa hrnul vpred hlavne z dôvodu osobnej prestíže a propagandy.....na život nejakého toho vojaka moc vtedy nepozeral...aj keď to bol ľudomil a rozumel si veľmi dobre hlavne s radovým a bežným vojakom....viac ako s vojnovým vedením ktorému bol terčom závisti a intríg.....ktorého nakoniec aj priviedli na smrť....bol veľmi naivný a dôveroval ľudom...a toho stálo život...Hitlerovi veril a bol mu verný do poslednej chvíľky.

11.08.2014 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

King netradične použil ako formu rozprávania príbehu - výsluch na policajnej stanici...celá kniha je vlastne ústna výpoveď Dolores Claiborneovej o tom čo spravila kedysi dávno a čo nespravila včera. Ostatné postavy na policajnej stanici sú len autorov chytrý ťah ako robiť malé prestávky a odbočky v príbehu. Samotný príbeh ktorý Dolores rozpráva je jedným slovom úchvatný....King zase bravúrne zvláda vstúpiť do mysli niekoho druhého a vidieť jeho život jeho očami....a ide mu to dokonale ! Dolores má svojrázny jazyk a formu prejavu ale nemožno jej uprieť to ako " pláva životom " na hrane....na hrane ducha a schopnosti vidieť svet jej rodiny ktorá si prežila hrozné veci a svet vdovy Very Donovanovej...postupne tie dve ženy ktoré sú si na začiatku príbehu vzdialené sa spoja priam do jednej osoby....komu by prekážal Kingov typický duchovno-mysteriózny jemný odtieň ktorý sa nenápadne vinie príbehom tomu vrelo doporučujem skvelé filmové spracovanie : http://www.csfd.cz/film/4062-dolores-claiborneova/
Drží sa viacej pri zemi a miestami je všetko zrozumiteľnejšie podané. Každopádne kniha je výborná a doporučujem ju....tie dve stovky strán vám utečú ako .... no predsa ako výsluch na polícii.....

30.07.2014 5 z 5