zahadum zahadum komentáře u knih

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

" Nový King " padol veľmi rýchlo...prečo úvodzovky ? lebo nie je nový..kniha je napísaná v roku 2005 a len teraz je predstavená českému a slovenskému čitateľovi. Knihu prečítate za hodinu max dve..je to až skoro len malá poviedka vo formáte malej brožovanej knižky...stála ma 9,35 €..oplatilo sa to ? knižka má veľmi ale skutočne veľmi zvláštnu atmosféru..celý čas budete mať divný pocit až mysteriózny...je zložité vysvetľovať o čom to je...je to o záhade..v ktorej si každý z nás uvidí to svoje " mŕtve telo " a uvidí to svoje...ehm riešenie...život niekedy proste nemá na všetko logické riešenia...obávam sa,že je to tak lepšie.

16.08.2017 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Dovolím si malú informáciu z Wikipédii :
Geek [gík] je spíše novodobý termín z angličtiny, označuje osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor zapálená, dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci oboru. Také se tímto termínem označují lidé se silným zápalem pro jakékoli téma nebo jsou zaměřeni na malou část nějakého oboru.

Kniha padla rýchlo ako nestabilná vláda kdesi v banánovej republike. Už viem prečo je to tak úspešná kniha a prečo si ju vzal ako svoj nový námet na film samotný S.Spielberg. Kniha je až nechutne podmanivá a dobre čitateľná. Namotá vás už od prvej stránky a nepustí až na samom konci. Knihu odporúčam čítať ľudom ktorým nie je cudzie slovo IT technológie, komiksy, staré seriály ( aj tzv. béčkové ), hry na hrdinov alebo minimálne byť milovníkom nejakej MMO hry ( postačí aj WOW ) títo ľudia budú v knihe doma keďže 80 % knihy je nabitých na tieto popkultúrne odkazy a v podstate celý dej sa pohybuje v intenciách ktoré " žerie len správny geek " :) Má to spád..má to akciu a má to aj žiaľ kopec nelogických prešľapov a niektoré bijú priamo do hlavy. Poukázať na ne sa nedá lebo všetko by to bolo prezrádzanie deja a to ja zásadne nerobím. Ak ich prehliadnete s úsmevom a nebudete sa zaoberať faktami, tak sa budete kráľovsky baviť ako autor dokázal spraviť " živú " knihu ! Niekto sa tu čudoval ako sa mohol hlavný hrdina naučiť toľko vecí ako sú filmy, seriály, komiksy a všetko o starých hrách na hrdinov ?! Niekde som čítal,že dnešný mladý človek trávi cca 30 % na sociálnych sieťach !!! Nemusíme rozoberať ako by sa dal ten čas využiť zmysluplnejšie ... a tak náš hrdina miesto zdieľania fotiek ako kaká jeho pes alebo twitovania ako zrovna raňajkuje alebo si čistí zuby sa ponoril do sveta ktorý miloval. A kniha Vám ho krásne ukáže...je to naivná jednohubka ale dobre sa číta a bola mi sympatická ..... € ako mena v roku 2045 ?:)))) dobre som sa zasmial..no však aj preto milujem sci-fi :) bavte sa !
p.s. a samozrejme v novodobom duchu je kniha politicky korektná :)

06.02.2017 5 z 5

Karl May - moc fantázie Karl May - moc fantázie Helmut Schmiedt

Karl May bol spisovateľ ktorý ma v mladom veku asi ako každého chlapca tej doby silne ovplyvnil. Nejestvoval internet, PC a tak sme chvalabohu voľný čas trávili čítaním dobrodružstiev o Indiánoch a potom sme sa hrávali na divoký západ. Kúpil som si slovenský krásne spracovaný životopis o živote Karla Maya. Nevedel som do čoho idem, priznám sa,že som vedel,že bol Nemec a iste veľký dobrodruh ktorý strávil svoj život po potulkách svetom pri návrate z nich potom pri písaní čerpal z bohatých zážitkov. Omyl ! všetko zle ! Karl May bol skôr ako začal kariéru spisovateľa kriminálnik..dokonca viackrát odsúdený ..teda recidivista...a boli to pomerne závažne prehrešky. Svoje knihy začal písať a písal ich bez toho,že by kedy videl Ameriku..Orient..proste všetky tie krajiny ktoré tak krásne, detailne a dobrodružne opisoval. Neskoršie vo vysokom veku absolvoval cestu na blízky východ a neskoršie aj do samotnej Ameriky ( USA ) jeho cesty ale nemajú nič spoločne s tým čo opisoval v knihách, šiel len ako turista po bezpečných miestach s zabezpečeným sprievodcom. No to ale nemení nič na fakte,že jeho knihy boli tak silne populárne..je jedno či bol egoista ktorý sa vo svojich dielach vydával za Old Shatterhanda alebo Kara ben nemsiho...dôležitý je,že milióny mladých chlapcov čítali s otvorenou pusou dobrodružstvá a v predstavách boli aj oni na chvíľku na prériách a púšti kdesi v krajinách ktoré takisto nevideli a predsa si všetko dokonalo predstavili ako May. Svoj život mal zložitý a bol sám komplikovanou osobou...záver života strávil viacmenej v súdnych sporoch a nezhodách s bývalou manželkou ale aj s vydavateľmi. Koniec knihy sa venuje odkazu Karla Maya...jednak v jeho dobe..počas nacizmu..počas komunizmu a sú spomenuté aj filmové dielá ktoré sa opierajú o jeho literárnu činnosť. Polemiky či Hitler bol alebo nebol jeho ctiteľom sú podľa mňa na hranici zdravého rozumu...Karl May umrel v roku 1912 a nijak nemohol ovplyvniť to či mal niekto alebo nemal v budúcnosti jeho knihy rád...Hitler pil vodu a dýchal kyslík a napriek tomu to robíme všetci...Zdravý racionálny človek vie,že May v knihách dával priestor širokému spektru ľudí, pováh, rás aj náboženského presvedčení. Vytkol by som knihe,že sa veľmi okrajovo venuje samotnému procesu tvorby a podstatná časť knihy je venovaná jeho kriminálnej minulosti, pletkami so ženami, jeho falošné tituly, klamanie ľudí,že nič z toho neprežil čo tak bohato opisuje a v podstate celý záver knihy je venovaný jeho súdnym procesom a hádkam o autorské práva. Napriek tomu som sa dozvedel dosť a samotná kniha je neuveriteľne krásne spracovaná v duchu dobovej čiernobielej knihy.

02.02.2017 4 z 5

Hrozno hnevu Hrozno hnevu John Steinbeck

Skutočne je to poklad svetovej literatúry a kto v tom vidí propagáciu komunizmu patrí na psychiatriu !

03.10.2016 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Kvalitná vedecká práca na tému ateizmus, boh, náboženstvo...prečo nemôže existovať boh ? prečo je náboženstvo a viera škodlivá ? prečo je v ľudstvu zakorenený strach a láska k bohu ?
Všetko toto autor bravúrne vysvetľuje moderným jazykom vedy...v knihe je veľmi veľa odkazov aby si čitateľ mohol priamo overiť tvrdenia autora.
Čo mne dala osobne kniha ? obávam sa,že nič...nie je to ale nič v zmysle,že som nič nedozvedel..to naopak...kniha je studnica vedeckých a historických článkov na tému prečo je nesprávne a nelogické veriť a podliehať bohu ( bohom ).
Nedala mi preto nič, lebo ja sám som po celý svoj život ateista....človek ktorý nechápe vieru....človek ktorému je ľúto ako stupídne a primitívne je viera..boh a všetko to okolo smiešne...krvavo...povrchne aplikované do našej spoločnosti, ktorá by bola omnoho ďalej vo vývoji ak by sme nemali túto brzdu..túto kovovú guľu na nohách...koľko storočí nám vzal náboženský fanatizmus....koľko milión obetí stál tento tmársky , bludársky omyl ľudskej rasy...tisíce rokov prešľapujeme na mieste .... vedieme zhubné vojny medzi sektami...klanmi ...blbcami ...vrahmi a vyznávačmi nadprirodzených síl ktoré rozoštvali celú planétu do žabomyších vojen v mene " mierumilovného a nekonečne spravodlivého " boha !!! Kým nepochopíme,že svet..vesmír je KOMBINÁCIA FYZIKY A CHÉMIE.....nepohneme sa z miesta a ostaneme v košiari nevedomosti, vojen, násilia...ako tie tupé ovce ktoré žerú a serú len na presne vyhradenom mieste ktoré im určí ich " pastier "..... nevediac čo je za ohradou...nevediac nič o svete bez " pastierov a oviec "

Ked k nám prišli misionári, My Afričania sme mali zem a oni bibliu.
Učili nás,že počas modlitby máme mať zatvorené oči.
Ked sme otvorili oči,tak misionári mali zem a a my bibliu.

18.01.2015 5 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Brian Greene napísal geniálnu knižku : Elegantný vesmír ktorá bola po práve bestsellerom na poli vedeckých kníh. Druhá knižka Štruktúra vesmíru je v podstate veľmi rozšírené pokračovanie Elegantného vesmíru. Autor v nej ide hlbšie do témy času, priestoru a povahy reality čo je aj podnázov tejto knihy. Opiera sa aj o najnovšie poznatky teoretickej fyziky a kozmológie. V prvej polovici knihy nám stručne vysvetlí fyziku Newtona a Einsteina a zhruba v polovici knihy pozvoľna začneme s teóriu strún a koniec knihy je venovaný viacdimenzionálnej podstaty vesmíru plus rozoberá teóriu superstrún / M-teóriu. Greene je dokonalý rozprávač a človek so schopnosťou veľmi populárnym a prístupným jazykom vysvetľovať takto zložité témy.Kniha je veľmi dobre preložená a je schválne upravená pre českého prípadne slovenského čitateľa kedy rôzne odkazy pána Greena sú prispôsobenej našej kultúre a zemepisu. Koniec knihy autor ponechal lákavým témam ako je cestovanie časom a vesmír ako hologram...obe témy sú maximálne pútavo rozpitvané bez zbytočných senzáciechtivých prvkov. V knihe je minimum matematických pojmov, autor ich nahrádza skvelou formou obrazovej prezentácie a názorných ukážok ktoré vysvetľujú skutočne aj tie veľmi zložité aspekty jeho myšlienok.

03.02.2013 5 z 5

Misery Misery Stephen King

úžasná kniha s názornou ukážkou ako má vypadať postupná gradácia deja !!! odporúčam aj rovnako úspešnú filmovú adaptáciu

11.03.2012 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Pomerne krátka kniha o neštastnej zhode náhod ktoré dajú dohromady matku a syna vs besné zviera. King obdivuhodne opisuje aj myšlienkové pochody psa a jeho postupný prerod v monštrum plné hrôzy. Kniha má iný koniec než film…

11.03.2012 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Knižka padla za jeden deň....môžem len odporučiť...všetky 4 poviedky sú super a originálne podané majstrom Kingom....každá jedna by si zaslúžila byť poriadne tučným románom. Fantázia autora nepozná medze....najviac ma oslovila asi žena ktorá sa bavila so svojim GPS v aute ... pomerne ma prekvapil aj slušný preklad do slovenčiny. Proste povinná kúpa pre obdivovateľov kráľa napínavého čítania....

03.03.2012 5 z 5

Až za hrob Až za hrob John Katzenbach

Stalker, pomätenec, psychopat a hlavne krajne nebezpečný muž. Kto ? Týka sa to Michaela O'Conella, muža ktorý raz stretol dievča menom Ashley, mysliac si, že jedna noc je láskou navždy, až za hrob.
Začína sa nefalšovaný boj o život ktorý sa netýka len Ashley. Dokonca na živote sú ohrozené aj zvieratá. Čo dokáže chorobná posadnutosť jedného duševne chorého jedinca ktorý sa napevno zafixuje na život nevinnej ženy. O tom je táto kniha od Katzbenacha. Katzenbach je autor ktorý dokáže nemysliteľné a to udržať čitateľa na 470 stranách permanentne v napätí. 470 strán mi pripadalo ako 100 strán a kniha padla za necelé dva dni. Pretože je tempo vraždiace a čo strana sa dejú nové a nové veci, máte pocit, že ste v priamo v deji knihy. Autor je dokonalý znalec psychiky a vie kedy má vygradovať napätie na maximum. Ani na okamih tak nebudete mať pocit, že by lov na človeka bol pomalý alebo mu dochádzal dych. Naopak, na konci knihy je hon už na hrane všetkého a tu sem tam dochádza k nelogickým veciam. Nie je ich veľa ale kopec neuveriteľných "náhod " prípadne nelogických reakcii trošku naštrbí dobrý pocit z tohto thrilleru.
Nie je to nič hrozné čo nevidieť u iných autorov. Katzenbach naviac perfektne prelína účastníkov štvanice a tieto krátke kapitoly vie uťať v najlepšom aby ešte viac stupňoval naše už aj tak dosť napínavé čítanie.
80 %

27.02.2022 4 z 5

Iluze paměti Iluze paměti Julia Shaw

Žiaľ musím súhlasiť s ľuďmi ktorí písali, že kniha je zle napísaná. Skutočne je to veľmi nudné, nezáživné napísaná vedecká kniha. Je paradoxne o pamäti ale mal som problém si spomenúť čo bolo stranu predtým písané. Môže za to autorkin nešťastný štýl ktorým čitateľa unavuje, uspáva a odrádza od ďalšieho čítania. Tak som sa tešil na knižku od autorky ktorá sama robí vedecký výskum v danej oblasti a takto to dopadlo. Ľutujem kúpu tejto knihy.

10.06.2021 2 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Stručná publikácia ktorá informuje o histórii rôznych epidémii od čias praveku až do dnešných dní. Dozvieme sa historické súvislostí na pozadí nap. morovej nákazy, týfusu, pravých kiahni a pod. Knihu písalo viacero autorov a jednotlivé kapitoly sú pomerne krátke ale informačne celkom bohaté. Kniha má dobrý komerčný potenciál vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete kedy " zúri tzv. pandémia " ale to je už iný príbeh.

05.08.2020 4 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Kniha sa zavrela a musím povedať že výborná kniha sa zavrela. Videl som cca mesiac predtým seriál ktorý je adaptácia tejto knihy. Veľmi ma zaujal a zistil som,že je to na základe knihy ktorú som si okamžite kúpil. V prvom rade podotýkam,že je tam pomerne závažný rozdiel medzi knihou a seriálom. Nebudem písať kde a aký ale všetci čo videli a čítali to vedia. Je to samozrejme dobre lebo ma kniha prekvapila aj napriek tomu,že som vedel do čoho idem a poznal som zápletku a záver. Naozaj je to vynikajúce spracovanie tak dramatickej udalosti ako je podozrenie z vraždy vlastného dieťaťa. Čitateľ - rodič to celé samozrejme o to viacej prežíva a vie sa lepšie vcítiť do rodičov Jacoba. Je to psychologicko - citová pitva ktorú autor vystihol na jednotku s hviezdičkou. Kniha aj keď je psychicky náročná tak som nemal pocit,že by citovo vydierala alebo tlačila na strunu "slzavého údolia". Naopak som mal miestami pocit,že čítam nejakú správu úradníka a pôsobilo to celé až dokumentárne a city si človek vytvoril k čítanému textu sám. Záver knihy a pointa je niečo čo si musí každý čitateľ / divák absorbovať sám. Ja som priklonený k tomu,že autor zvolil jeden z najlepších koncov aký sa núkal. Je to krimi ? dráma ? psychologický román ? všetko a navyše kvalitný príbeh ktorý drží čitateľa do poslednej stránky v napätí.

24.07.2020 5 z 5

Petr Haničinec - Vztekloun s jemnou duší Petr Haničinec - Vztekloun s jemnou duší Jan Herget

Pána Haničinca hodnotím ako herca kde nemám námietok, mám rád jeho herecký výkon a seriál Dobrá voda alebo Žena za pultom tam jednoznačne podal výkon sympatického muža.Kniha je veľmi stručná a až povrchná. Petr Haničinec v súkromí bol muž ktorý šiel od žene k žene a od fľašky k fľaške, nie menej ako ostatní ale isto viac ako väčšina. V knihe je málo informácii a všetko sa ešte k tomu opakuje. Polovica knihy je o tom ako kto okolo neho nesúhlasil s komunizmom a ako mu bolo za ťažko žiť a podobné táraniny. Paradoxne na stránke kde plače o "útlaku" je fotka Petr Haničinec v Mexiku. Ináč je to taký štandard, rýchlokvaška, niečo som sa dozvedel a niečo je len naznačené a rýchlo preskočené. V knihe oceňujem bohatú foto galériu. Autor mylne píše,že za socializmu boli byty len štátne a čakalo sa na ne roky..existovali ešte tzv.byty družstevné a tie nemali so štátom nič spoločného. O tom aký človek bol pán Haničinec svedčí aj ako získal dom v roku 1985 keď sa štvrtýkrát oženil. Využil svoje známosti s vtedajším ministrom a doslova vyhodil na ulicu právoplatnú majiteľku vily ktorá mala tú smolu,že jej manžel emigroval. Vulgárne a neomalene sa nasťahoval do domu ktorý mu nepatril. Nepekne sa zachoval aj ku kolegyni Švorcovej s ktorou strávil istú profesionálnu dobu a v roku 1989 ju odvrhol a verejne ohovoril. Iróniu osudu bolo,že aj keď sa pchal do porevolučných čias a spolkov tak ho odmietali, chodili mu výstražné listy, mal telefonáty, vyhrážanie bombou priamo do divadla a rozbité okná. Na sklonku života kedy videl,že už končí sa predsa len udobril s pani Švorcovou. Ako herec bol pán Haničinec určite talent, mal výborný hlas ktorý využil v dabingu a mal veľké šťastie na dobré filmové postavy ktoré mu sadli ako šité na mieru. Ako súkromná osoba to nebol zrovna ideál charakteru a slušnosti.

17.07.2020 3 z 5

Měsíční šachta Měsíční šachta Martin Lavay

Nič....to je odpoveď čo vám dá kniha....nedá vám nič...čo vám ale chce dať ? to je druhé....nechce písať skoro 400 strán o senzácii ktorá je zamotaná a má aj nemá reálny základ...desiatky rokov pátrať po tom istom s tým istým výsledkom ?! Autor prejde celé spektrum problému okolo záhadnej jaskyni kdesi v horách Slovenska....až maniakálne sa snaží pospájať nespojiteľné a nájsť veci, detaily, fakty tam kde čaká len nič...mýtus...legenda...poprípade v 90 % totálne vec mimo misu...Celé sa to zakladá na výpovedi nejakého Horáka ktorého sa nepodarí zaradiť, stotožniť ani dokonca zistiť či skutočne existoval...Uvedená oblasť nie je veľká...nie je to Kanada...je to malý stred malého Slovenska kde v každej dedine existuje úrad..matrika...krčma...pamätníci ..archívy....a tie mlčia lebo nič nemajú...Cením si na autorovi jeho odhodlanie, vytrvalosť ísť do vopred prehranej bitky...neviem a nechcem si predstaviť námahu, čas, zdroje a hlavne nervy ktoré do tohoto projektu investoval...dal priestor hádam každej možnej aj nemožnej stope...šiel na to vedecky, nevedecky až na hranu serióznosti kde začína lacný senzáciechtivý bulvár...nič...vyspovedal hádam polovicu Slovenska...prešiel peši druhú polovicu Slovenska...pozrel sa pod všetky skaly ....do všetkých lesov...vzal si jaskyniarov...vzal si horolezcov ...vzal si záhadologov...ufológov...fotili..kamerovali...boli u vojakov...boli u lesákov...boli u pamiatkárov..miestami ich zožrali skoro medvede....prešli celú Európu....tisícky rokov do minulosti...súčastnosti...nazrelo sa aj do budúcnosti..a ....nič....

23.03.2020 3 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Dávnejšie som videl vynikajúcu filmovú adaptáciu tejto knihy a tak som zatúžil po knihe aby som to porovnal. Kniha je o triedu samozrejme lepšia a vyzdvihujem hlavne perfektné dialógy ktoré sú verné prostrediu v ktorom sa tento smutný príbeh odohráva. Autor je génius v opise ľudí a prostredia kde žijú a vierohodne priam z úst reálne žijúcich ľudí nám približuje ich myslenie. Kniha je miestami drsná, vulgárna a neukazuje nám ľudstvo v dobrom svetle, či už policajtov, média a samozrejme rodičov. Je tam kopec zvráteného v podobe pedofilov. Zákony na hlavu ktoré viacej škodia ako chránia. Napriek tomu je to silne morálne dielo ale na konci knihy si musíte sami položiť svoju vlastnú morálnu otázku...

06.11.2018 5 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Veľmi dobrá kniha o perfektne detailnom opise fungovania jednej veľkej IT firmy kde došlo k sexuálnemu obťažovaniu. Crichton odborne opisuje štruktúru firmy, jej systém, vedenie..právnické veci..to všetko ma naštudované. Geniálne je to,že tie opisy nenudia..naopak poučujú a sú šikovne zakomponované do deja. Postavy sú uveriteľné a celé to pôsobí až dokumentárne realisticky. Veru v Amerike krajine falošnej pretvárky a tzv slobody si musíte sakra dať pozor na vaše správanie..sa k menšinám,deťom, ženám..atď...kniha ale výborná..film sa z ďaleka nechytá aj keď je to dobrá adaptácia.

06.03.2018 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Jozef Karika, nám tentoraz predkladá pravý horor. Žiadne príšery ani temné lesy plné neznáma. Prináša nám - človeka, sledujeme život troch ľudí ktorí sú kľúčové postavy v tejto fenomenálnej knihe. Michal, Vojtech a Denisa, ideme spolu s nimi od detstva na základnej škole. Postupne sa ich cesty rozdelia aby sa nakoniec všetci traja stretli a spojili svoje osudy v jeden. Spoločnosť ktorú opisuje Karika a obdobie ktoré všetci dobre poznáme je dôsledok nástupu dravého kapitalizmu ktorý formuje dve tváre spoločnosti. Tú " menej " agresívnu ktorá je akože svetská a nám vládne, druhú ktorú nevidíme ale všetci o nej vieme..sídli skryto v temnote - podsvetie. Autor má dar opisovať priam autentické prostredie a ak sa niekto pohoršuje,že je vulgárny a brutálny tak je vedľa. Ja viem,že autor ešte kopec vecí upravil do " jemnej " podoby a niečo zámerne skreslil. Žiaľ takto funguje organizovaný zločin vo svete voľného trhu....je nepodstatné a divné ak je to spájané len so Slovenskom, Mečiarom, HZDS a SIS.....Mafia..organizovaný zločin je prítomná v minulosti, v súčasnosti a bohužiaľ uvidíme ju aj v buducnosti....kdekoľvek aj vo vesmíre...človek je netvor túžiaci po moci, majetkoch druhých, živote druhých ...kniha je verný opis vzostupu jedného muža ktorému sa raz život zastavil...ku koncu Karika už trošku nereálne rozohral hru do miernej absurdity ale ja mu to odpúšťam keďže ma z jeho knihy mrazilo a ešte nejakú chvíľku bude.

06.02.2018 3 z 5

Lovcom v tajge Lovcom v tajge Jan Kozák

V detstve moja veľmi obľúbená knižka, plná fotografii a zážitkov z jedného z najkrajších miest na svete ale ktoré má zároveň extrémne životné podmienky. Cestopis ktorý sa číta ako dobrodružný román :)

08.09.2017 5 z 5

Uzavrela sa jedna kapitola. Autor doviedol príbeh do pomerne zdarného konca. Na konci knihy už poriadne upustil od logiky a kopec vecí bolo mierne povedané " mimo realitu " ale celkovo je to špičková kniha ktorej nechýba hlavne napätie a kopec zaujímavých postáv. Lisbeth bola postava ktorá ma zaujala a od prvej knihy som jej proste fandil. Keďže žiaľ autor umrel po napísaní tretej knižky už sa nikdy nedozvieme ako by sa Lisbethin život vyvíjal a je to veľká škoda. Preto si nekúpim a nechcem čítať tzv. 4. diel ktorý napísal niekto iný. Cítim,že by som si pokazil dobré dojmy z trojdielnej edícii od dobrého autora.

15.08.2017 4 z 5