Epidémie v dejinách

Epidémie v dejinách https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445596/bmid_epidemie-v-dejinach-0oe-445596.jpg 4 42 9

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery. Choroby sa stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.... celý text

NoraHudecová
30.01.2022 5 z 5

Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.

Deia
19.08.2021 4 z 5

Knihu ako celok hodnotím veľmi pozitívne. Čítala sa mi dobre, kapitoly sú primerane krátke a väčšinou zaujímavé. Občas mi vadilo opakovanie informácií, ktoré je spôsobené tým, že na knihe sa podieľalo väčšie množstvo autorov. Vadilo mi to hlavne vtedy, keď nejaká kapitola končila nejakým info a ďalšia začínala presne tým istým. Pri prvých kapitolách mi takisto vadilo, že mnohé z informácii sú iba domnienky a aj keď sú akokoľvek pravdepodobné, tak niektoré sú ešte nepotvrdené. Najviac ma bavili kapitoly o tých známejších chorobách, čierny mor, týfus, cholera, španielska chrípka a škoda, že sa niekde nešlo viac do hĺbky. Niektoré kapitoly mi prišli až príliš dejepisné, na môj vkus v nich bolo veľa (pre mňa) nezaujímavých informácií. Väčšina ale obsahovala zaujímavé informácie a dozvedela som sa veľa nových vecí, napr. prečo nosili moroví doktori masku so zobákom alebo čo je to dženínsky syndróm. Tiež ma veľmi zaujali kapitoly o pravých kiahňach, hlavne tie, ktoré opisovali epidémiu na území Slovenska – tam mi prišlo najviac zaujímavé to, ako veľa ľudí bolo už vtedy proti očkovaniu (čo sa zjavne veľmi nezmenilo :D). Takisto aj čítanie o opatreniach proti šíreniu cholery ma veľmi bavilo. Veľmi zaujímavé mi prišli aj posledné kapitoly (o pandémiách v dvadsiatom storočí), ktoré opisujú aj niektoré pandémie chrípok, ktoré sa šírili z Ázie a sú tam aj informácie o vývoji vakcíny. Celkovo knihu hodnotím veľmi pozitívne a myslím, že hlavne v tomto období, by si ju malo prečítať čo najviac ľudí.

Jurajovamaka
05.02.2021 4 z 5

Kniha roka 2020 na Slovensku.
Epidémie v dejinách je výsledkom skvelej práce slovenských a zahraničných archeológov, historikov. Kniha má veľkú možnosť osloviť čitateľov, ktorí nečítajú knihy o histórii.
Dynamicky a jednoducho opisuje tie najväčšie choroby, ktoré sa premenili na epidémie a prerástli až do pandémie.
Po prečítaní knihy si odnášam nové informácie.

Corso
30.11.2020 4 z 5

Kniha, kde tazisko textu je v tych dejinach, nie az tak na epidemiach. Co tym kostrbato chcem povedat. Ze je to sumar clankov 24 historikov archeologov, ktori si pekne rozdelili postupne cele dejiny ludstva. Opisuju nam najnovsie objavy napr. ako archeogenetika zasahuje do obrazu boja sapiens a neandertalensis ,ale aj rozne dokumenty, nalezy novsej doby. Temy ako "zapricinili epidemie pad rimskej rise?", "zapricinili epidemie rozsirenie krestanstva na ukor inych nabozenstiev?". Odkial prisla ta ktora epidemia? Napisat knihu kludne s rovnakym nazvom parta lekarov, jasne ze by to bola uplne ina zbierka clankov. Kniha trosku asi vsadza na sucastnu aktualnost situacie okolo COVID-19, mozno by inak nevysla, alebo vysla ale nesla by v rebrickoch predajnosti tak nahor. Osobne som viac dufal vo viac priestoru neolitickej dobe,hoci tam toho vela nevieme. Ale mam ju rad. A je to dost popularizatorsky napisane. Skoro by som povedal ze su to clanky do casopisov ale nie tych odbornych. ALe na druhej strane, je to temou ojedinela kniha. Po precitani nadobudnete presvedcenie, ze vlastne ludstvo suzovane chorobami je prirodzeny stav a nase "relativne ciste povojnove obdobie" v nasich oblastiach je len vzacny vykyv. (Afriky a tropov sa to netyka, tie su suzovane permanentne). Pre mna kniha s dost novymi informaciami, napr. kto to mohol tusit ze vedci sa venuju mapovaniu genetickych mutacii u takej Yersinie pestis a dokazu z pozostatkov ludi zistit aky kmen ich napadol, dokonca kedy sa objavil a kedy uz z dejin zmizol. Potesil by vacsi obrazovy aparat, a kludne farebny. Aspon u ebooku kde farba cenu nezvysuje :) Trafilo sa mi to do mojich zaujmov, takze 5 laickych hviezd. Odbornik by asi mavol rukou a nenasiel by tam nic prevratneho.

NemmamSlov
22.11.2020 3 z 5

" K vylepšovaniu modelov historických pandémií môže, paradoxne, prispieť aj súčastná pandémia koronavírusu, keďže skúsenosť s rôznymi typmi odozvy v rôznych kútoch sveta nám môže pomôcť lepšie pochopiť, ako ľudia reagujú na epidemické udalosti, aké stopy a v akých množstvách za sebou zanechávajú epidemické vlny s rôznou intezitou." (Evina Steinová)

Zase trošku zo súdka vzdelávania a kedže svet znásilňuje COVID 19, tak som sa rozhodol pustiť do histórie chorôb tohto sveta. Odporúčal by som to hlavne ľuďom, ktorí si myslia, že koronavírus je len chrípka. Ľuďom, ktorí sú toho názoru, že očkovania sú pre nich škodlivé a bezvýznamné.

Netreba viac písať. Korona ovplyvňuje životy každého z nás. No netreba zúfať, lebo ľudstvo si už dokázalo poradiť aj s horšími chorobami, ako je cholera, kiahne, alebo málomocenstvo.

Martinmmm
22.11.2020 4 z 5

Veľmi som sa tešil na túto knihu, ale bol som trochu sklamaný, že jednotlivé kapitoly nešli do väčšej hĺbky. Možno stačilo zamerať sa na 5-6 najvýznamnejších udalostí a tie rozobrať viac.

Egertová
13.10.2020 3 z 5

Trochu sešité horkou jehlou, no něco se čtenář dozví.

MahtielNencon
08.09.2020 5 z 5

Pre mna,ako pre neznalca, bola táto kniha super. Vyhovovali mi krátke kapitoly aj to, že sa v knihe autori snažili znázorniť cely prierez epidémii z histórie až po súčasnosť. Takze som sa veľmi veľa dozvedela a niektoré pasáže ma natoľko zaujali, že som sa “hnevala” že nie sú spracované hlbšie.

zahadum
05.08.2020 4 z 5

Stručná publikácia ktorá informuje o histórii rôznych epidémii od čias praveku až do dnešných dní. Dozvieme sa historické súvislostí na pozadí nap. morovej nákazy, týfusu, pravých kiahni a pod. Knihu písalo viacero autorov a jednotlivé kapitoly sú pomerne krátke ale informačne celkom bohaté. Kniha má dobrý komerčný potenciál vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete kedy " zúri tzv. pandémia " ale to je už iný príbeh.