zahadum zahadum komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

(SPOILER) Kde začať svoj názor na knihu ktorá je všade už tak dopodrobna a lepšie opísaná ? Prečítal som si komentár od užívateľa menom " marlowe " ktorý knihu vidí a cíti totožne ako ja. Prečítajte si jeho komentár napísal to lepšie ako to napíšem ja. Veľká krásna kniha to sú prvé dojmy keď vezmete do rúk knihu Michela Fabera a to doslova. Viac ako 900 strán, perfektné spracovanie od Arga ktoré bude ozdobou knižnice. Mám vydanie z roku 2014 s peknou grafickou štylizáciou ktorá dáva matný pocit knihy z čias minulých. Moja jediná výhrada je k tomu,že kniha sa veľmi zle drží a hľadanie sto plus jedna poloha pri čítaní tejto krásky by si zaslúžila vlastnú knihu. Takže veľký romantický román z Anglicka rokov 1874 - 76 ? Súhlasím s veľkým románom a sedí aj obdobie zvané tiež ako Viktoriánska doba. Prečo nie romantický ? lebo táto kniha je všetko iné len nie romantická. Lacno by sa dalo povedať,že predsa prostitútka ktorá podľahla mužovi musí byť romantika ako sme to videli v amerických filmoch. Ona mu nepodľahne keďže ona chce aby on podľahol jej a so všetkým " full servicom " tej doby. Prostitutka Sugar a neskoršie zvaná ako slečna Sugar má za sebou neľahkú minulosť o ktorej nám hneď na začiatku povie tajomná uvádzačka do deja. William Rackham je synom bohatého majiteľa prosperujúce ho podniku na výrobu voňaviek a toaletných potrieb. William nemá ambície prebrať žezlo spoločnosti z dvoch dôvodov, za prvé nie je starší syn svojho otca a za druhé chcel by sa stať spisovateľom. Ako uvidíme ani jedno nebude mať vplyv na to aby sa nakoniec chopil vedenia firmy a kto tuší,že v tom bude mať prsty Sugar tak tuší správne. Takže povedané prostitútka s dobrým srdcom premenila zlého muža na dobrého muža ? Nie ani náhodou, novodobým žargónom by sme mohli nazvať Sugar manipulatívnou " zlatokopkou " ale nie je to tak jednoduché. Faber to celé pojíma trošku komplexnejšie a každá postava v románe je stratená a nejaká okolnosť ju zatratí viac alebo ju nechá byť na svete s inou bolesťou. Nedá sa to presne opísať bez prezradenia deja. Každá postava má minulosť ktorá zasahuje do prítomnosti a posúva celé utrpenie románu vpred. Áno utrpenie vzhľadom na to,že Kvítek je depresívne dielo rozprávané štýlom nezúčastneného rozprávača, ktorý je chladný ako ľad. Faber ide do extrému a v každej vete a slove vnímame jeho kritiku nespravodlivej spoločnosti ktorú si dopodrobna naštudoval. Zanechajte všetky nádeje tu neprežijete Viktoriánsku dobu " ináč " tu ju prežijete bez falošných predstáv a " podľa skutočných udalostí ". Postavenie chudobného človeka alebo postavenie ženy bola neznáma nočná mora. Spoločenské etikety to je niečo raz do smiechu a raz do plaču je len na vás ako vnímate pokrútenú realitu spoločnosti. Človek svoje city musel dusiť v sebe a navonok nič neprejavovať aby seba neukázal ako slabocha a áno navyše tá spoločenská etiketa.Falošné predstavy o bohu a viere sú už kapitola sama o sebe. Kniha našťastie nie je idealistická a nedáva čitateľovi falošný pocit klamstva z toho ako túto dobu prekrucujú filmy a romány nižšej úrovne. Kvítek je kniha  miestami brutálne krutá a vyráža dych svojou surovosťou človeka.Nie je tam fyzické zlo ale je tam zlo ľudskej duše vo všetkých odtieňoch aké si viete a neviete predstaviť.Ak by túto knihu mali možnosť čítať ľudia z tej doby ani by ich neprekvapili reálie života ktoré dôverne poznajú ale tá obnaženosť ľudstva. Hrôzou by grcali celý týždeň pri predstave,že autor po roku 2000 smie  otvorene pozerať do ich vagín, análov a ich duše.Odpadávali by z toho ako ľahko o tom smie písať a ani okom pri tom nemihne. Psychológia postáv je dotiahnutá ad absurdum, vzhľadom k spoločenským rozdielom, myslenie tej doby je predsa len iné ako dnes. Faber pracuje v náznakoch vecí a chce od čitateľa aby si veci namýšľal a trpel spolu s postavami. Príkladom je Agnes ktorá trpí neznámou chorobou a pre všetkých okolo je šialená. Čitateľ ale vie akú má chorobu a pri čítaní to zohráva zvláštny emotívny element. Nie je tu zbytočná ani jedna veta aj vzhľadom na to,že to má cez 900 strán na konci som chcel ešte tritisíc a vedieť viac a rozplývať sa nad autorom ktorý ako " boh " márnotratne rozhadzuje figúrky v hre menom život. Koniec je netradične uťatý a nepovedal by som ,že som spokojný keďže to podľa môjho názoru nie je finále. Ja si myslím,že všetko čo sa deje medzi Sugar a Sofiou je v knihe nenápadne naznačené v novinách. Chce to od čitateľa byť pozorný a vnímať každý detail aj taký ktorý si myslí,že nie je podstatný a ubezpečujem vás on podstatný je. Faber postavy necháva v zlom stave a nevieme ich ďalší osud, kniha zanecháva veľa otáznikov Nakoniec sám autor uznal,že koniec knihy je pre čitateľa krutý a vydal zbierku poviedok  " Jablko " Som zvedavý či dostanem odpovede na niektoré moje otázky. Mám pocit,že dokonale opísať túto knihu nie je možné, predsa je tam milión myšlienok a do komentára to človek nedá. Môžem len smelo povedať,že je to kniha zlomová a dať tejto knihe hodnotenie " odpad " bude asi tým,že dotyčná osoba použila klystír opačným koncom. Tu aj literárny ne znalec kvalitnej literatúry kam sa radím aj ja, pozná čo za poklad drží v rukách. Opäť musím ešte vyzdvihnúť preklad ktorý musel naozaj " bolieť " všetka česť prekladateľovi p. Janišovi za to,že to nevzdal a na náš trh pomohol uviesť tento skvost. Idem teda pozrieť či " Jablko nepadá ďaleko od Kvítka "

24.06.2020 5 z 5

To To Stephen King

Knihu som znovu čítal už asi tretí alebo štvrtý krát a som fascinovaný ako ma zakaždým dokáže dostať. Teraz som bol ešte zvedavý na premiéru knihy v slovenčine, preklad sa vydaril a môžem smelo povedať,že som s prekladom veľmi spokojný. Nemá ani veľmi cenu písať tie superlatíva ktoré sú spomenuté vo všetkých možných podobách všade na nete alebo papierových časopisoch. Je to proste Kingovo vrcholné dielo a aj keď má kniha 1050 strán tak je čítaná po stovkách a dočítať ju za týždeň nie je problém. Dokonalý znalec ľudí, ľudských pováh, ľudského myslenia a majster vo vytváraní naprosto jedinečných a originálnych charakterov tak to je majster Stephen King ! Vezmite si,že je to príbeh nielen o siedmych deťoch ale aj ich dospelých verziach, ktorým vytvoril naprosto dokonalé životné príbehy...priam puntičkársky je opísané vymyslené mesto Derry. Nielen história mesta, architektúra ale aj kopec obyvateľov ktorí takisto majú kompletné životné osudy ktoré sa viac menej prepletajú s životmi siedmych hrdinov známych ako " Klub smoliarov ". Čo strana to perla v dialógoch alebo opisu udalosti ktoré by sa uživili ako samotné mini príbehy. Kingová fantázia nepozná hranice a jeho desivé opisy sú na hranici úchylnosti ktoré ale nikdy nie sú samoúčelné a vždy dokonale zdvihnú atmosféru aj keď často do bodu mrazu a zhnusenia. Jazyk je naprosto vierohodný a neviem si predstaviť,že by tento román bol bez vulgarizmov. Priam cítite tú excelentnú "BUDDY " atmosféru aká vládne medzi priateľmi a človek by im aj závidel ako dokonale žijú bez internetu, mobilov a iných vrahov detstva ak by sme nevedeli,že ich životy sú permanentne ohrozené ....TO...šialený Henry a spol...a niektorí majú aj doma nezávideniahodné situácie. Scéna pri ktorej Beverly ako dospelá navštívi rodný dom kedy babka ktorá býva v tom dome.....je tak majstrovsky detailne a psychologicky spracovaná až máte pocit,že to si človek menom King nevymyslel ale surovo opísal z reality , hoc vieme,že sa taká vec nestala a nestane.Postava Patricka je priam učebnicový príklad opisu zrodu sériového vraha s maniakálnou analýzou. Je to Kingová najlepšia kniha vo všetkých smeroch, takto geniálne prechádzať a striedať časové úseky a skákať hravo z roku 1958 do roku 1985 a naopak dokáže len King. Nielen,že sa nestratí čitateľ v tom skákaní v čase on to často ani nepostrehne lebo bude tuho ponorený do naprosto famózne originálneho príbehu......píp-píp Richie.

08.01.2017

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Dej knihy sa odohráva približne niekedy okolo roku 2400. Ja mám ale pocit,že autor tú dobu posunul veľmi optimisticky o stáročia dopredu. Ak je človek vnímavý tak vidí..cíti..vie,že svet v ktorom sa odohráva táto krásne-smutná kniha je už pomaly aj okolo nás...ľudia ponorení do mobilov, tabletov...ľahostajnosť, povrchnosť, debilita, snaha o individualizmus, karierizmus, otupovanie zmyslov, lásky, citov, všade len povrchný sex, drogy a potreba si len chvíľkovo užívať ....kniha je krásny opis čo sa stane so spoločnosťou v ktorej toto všetko prevládne...ani nehovoriac o tom,že zanikne svet kníh. Zlomové dielo a v niečom oveľa viac aktuálnejšie ako 1984. Kniha je posledný dôkaz,že človek má rozum, city a srdce...

28.12.2016 5 z 5

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Do poslednej strany skrytá osoba / osoby ktorá stojí / stoja za vraždou muža v romantickom vlaku menom Orient Expres....zločin by sa vyriešil ináč nebyť dvoch vecí...jedna je sneh..a druhá je človek menom Hercule Poirot :) zistíte sami,že to nie je dobrá kombinácia zvlášť ak chcete skryť vraždu....vždy ma dojme koniec v ktorom Poirot prejaví ..... spravodlivosť :)

15.10.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Tak a táto zaujímavá kniha padla. Dá sa povedať,že je to rozporuplná kniha..napriek asi milión plus jedna poučiek, návodov, definícii a technických údajov je to skutočne prudko čitateľná kniha! Miestami je to o hubu veriť tým všetkým náhodám a dobrým koncom ale kniha má svoje čaro skryté v hlavnom hrdinovi...v Markovi...to je osoba ktorá uviazne na Marse a zistí,že je v peknej kaši .... autor ale obdaril nášho hrdinu nielen vysokým IQ a bohatými znalosťami chémie, botaniky a šikovným rukám na všemožnú techniku....on má dar kráľovského sarkazmu...áno...každú chvíľku môže umrieť...každú chvíľu ho zrádza technika, počasie na Marse a....jeho hnevá disco :))) viacej nepoviem...bez toho by knižka bola suchá a v podstate by sa jednal o taký manuál čo všetko sa môže a nemôže na Marse spolu skombinovať aby ste prežili alebo obmedzili svoje riziká. Knihu vrelo doporučujem, nevšímajte si ten kopec nelogických vecí...bavte sa v dráme v ktorej ide o život jednému extra sympatickému chlapíkovi ktorý to čítanie poriadne okorení a spríjemní. Dobrá kniha od srdca :)

04.04.2015 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Tajomný ostrov som prečítal ako decko snáď 10 x a vždy ma fascinovala oná tajomná a záhadná atmosféra ktorou bol obklopený ostrov na ktorom uviazlo našich päť nešťastníkov. Nevzdávali sa a svojou šikovnosťou a chuťou prežiť si zriadili skutočný sen mladých chlapcov..vlastný sebestačný ostrov. Aby som neklamal..hoci boli šikovný a vynaliezavý ( Cyrus Smith ) veľmi im pomohla prítomnosť tajomnej bytosti ktorá im sprvu nenápadne ale časom razantne zasiahla do životov. Povedzte mi kto na konci knihy neoplakal majstra Jupa ?

a Alix tebou kritizované " chyby " v letopočte nie sú chybami ale je to výplod nekonečnej fantázie majstra technickej fantastiky ktorý brať vážne nepatrí k tomu čo hľadáme v knihách tohoto žánru.Iste,že je to kniha ktorá sa moc faktov nedrží a je tam chaos vo faune a flóre nehovoriac o geológii. Nie je to učebnica dejepisu ani botaniky či geológie..je to snívanie o tom čo je asi za skriňou alebo pod posteľou ... zavri oči a pridaj sa aj ty....je to ako odsúdiť šach za to,že figúrka " kôň " je nerealistická lebo skutočný kôň predsa neskáče do L.

07.01.2013 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Aj román, teda skôr dlhšia poviedka môže byť tajomná a záhadná...čo tým myslím ? to, že tento skvost sa nám skrýval až do roku 2018 kedy bol tento počin náhodne nájdený. O tom kto a ako a hlavne prečo našiel a znovu vydal tento malý horor sa dočítate v úvode útlej knižky. Samotné Ľadové peklo je verzia toho ako si autor predstavoval, že by to malo vyzerať a musím uznať, že je to naozaj vydarené dielo. Archaický jazyk a extrémna strohosť z toho robia v podstate bezchybnú záležitosť. Jedine zbytočne a veľa používaný technický popis vyznieva rušivo ale ináč by som povedal, že si to právom zaslúži byť titulované hororovým sci-fi románom svojej dekády. V dnešnej dobe si samozrejme môžeme myslieť, že je to miestami naivné a suchopárne dielo ale atmosféru to má dobrú a tá paranoidná nálada na malom priestore je naozaj skvelo spracovaná. Kto chce si môže porovnať obe verzie a kto veľmi chce môže si pozrieť aj film ktorý určite zase až tak mimo oboch verzii nejde ďaleko.

14.11.2021 4 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

Je smutné ak ľudia veria rozprávkam a bludom. Chápem, že slabý jedinec ktorý neverí v seba ani v svet okolo sa spolieha na nadprirodzené sily alebo bytosti. Táto určite psychologická porucha mu vytvára falošný pocit, že je silný a niečo silné ho aj chráni. Takto je to síce choré ale bola by to čisto subjektívna vec každého z nás. Horšie je, že takto postihnutí jedinci časom vo svojich zjavne chorých mysliach vidia , že okolo sú jedinci ktorí v nadprirodzené sily neveria. Vtedy začína tragédia a história ale aj súčasnosť nás presvedčili a presviedčajú čo sa deje ak choré pomätené mysle chcú svoju chorobu vnucovať iným. Preto je Richard Dawkins autorom ktorý tieto aspekty ľudstva výborne vníma a chápe a svojim brilantným jazykom vie daný stav pútavo opísať. Jeho opis je ľahký, pochopiteľný aj pre nedoukov ako som napr. ja a miestami je dokonca aj racionálne vtipný. Netlačí na nás a viem si predstaviť, že túto knihu môže čítať aj veriaci ktorí je natoľko inteligentný aby pochopil význam toho čo Dawkins vysvetľuje. V samom záveru knihy autor ukazuje aj na to, že nevieme kto sme ako ľudia a nevieme čo je vesmír ale dáva nám to priestor k tomu, že to nepotrebuje stvoriteľa.

19.06.2021 5 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Čo dodať po tom všetkom čo tu k tejto úžasnej knihe sa napísalo ? Jednoznačne skvelá vec a dá sa povedať,že literárny počin dekády. Je to originálnym prepleteným námetom ktorý sa nikdy nezníži do niečoho lacného ako je účelovosť brutality, emócii alebo nejakej povrchnej nelogiky. Drží sa to kruto zemi a ľudí v príbehu ktorý je temný a studený ako už len vie byť život sám. Živé postavy ktoré vedú dokonalé dialógy so svojím okolím a čo je ešte krajšie sú tú vnútorné dialógy ktoré sú až dokonalým obratom človeka ako po psychologickej tak aj filozofickej stránke.To,že sú v knihe dokonalé dialógy svedčí aj fakt,že sú skoro v nezmenenej forme použité aj vo filmovej adaptácii. Kniha má svoje tempo ktoré si krásne odsýpa a každé slovo má zmysel a každá veta má význam k tomu aby sa to celé stretlo v ľudskej dráme ktorá má plač, bolesť, lásku a premárnené nádeje.Je dobré,že existuje taká dokonalá filmová adaptácia lebo si človek dokáže vierohodne dosadiť známe tváre do vedomia a ľahšie sa mu potom pracuje s knihou ktorá je veľmi komplikovaná ale napísaná je jasným a zrozumiteľným štýlom za čo je veľká vďaka fenomenálnemu prekladu ! Hovorový jazyk málokto dokáže vierohodne preniesť z originálu do prekladu...niekto môže mať výhrady, že je to miestami vulgárne...súhlasím..však preto ak sme v bare...v autobuse..v chudej štvrti alebo len proste na ulici nebudeme počuť Tolstoja alebo reči ako vystrihnuté z telenoviel ktoré sú " sci-fi " čo sa týka ľudskej reality. Teda klobúk dolu pred autorom knihy ! klobúk dolu pred filmovou adaptáciou ! a klobúk dolu pred prekladom ktorý knihu priniesol v nezmenenej podobe ! Knihu odporúčam.

09.11.2018 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Normálne podozrievam M.Puza , že snád on sám bol členom nejakej podobnej " rodinky " :) takto dokonale vystihnúť svet okolo organizovného zločinu je priam nemožné … je to majstrovstvo génia ! Dokonalá knižka ktorá bola dokonale sfilmovaná

11.03.2012 5 z 5

Svět podle fyziky Svět podle fyziky Jim Al-Khalili

Pomerne dobre napísaná vedecká kniha o tom čo sme už čítali mnohokrát a mnohokrát to isté a lepšie opísané. Autor nám predstavuje všetky známe fakty o elementárnej fyzike ako aj vyššie a ťažšie témy ako je teória strún alebo M-teória a pod. Ku koncu nahliada do budúcnosti celkového vedeckého snaženia sa ľudstva. Dosť sebaisto tvrdí svoje pravdy a smery a miestami som zaznamenal ľahký konfrontačný tón ( všetci ste blbci len ja som génius ) nie je to ale nič hrozné a vzhľadom na útlosť knihy sa na malo priestore dozvieme nejaké tie novinky a podané dobrou formou. Vzhľadom na to, že na trhu je viacej podobných kníh kde je totožná tématika rozpísaná lepšiu formou dávam knihe 60 % .

26.04.2022 3 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

King zabíjal vo svojich knihách už všetkým možným, psom, autom, mŕtvolami a pod...všetko desivé veci. V tejto knihe ale zabíja pseudonym...áno presne tak ! King sa bavil keďže aj on sám mal pseudonym ktorý ale sám autor " zabil ". Preto ho asi napadla myšlienka aké by to bolo ak naopak pseudonym chce zabiť autora. Myslím si, že sa mu to celkom podarilo a Temná polovica je dokonalý názov skoro dokonalej knihy. Miestami je to krajne nechutné a rozhodne pri tom neodporúčam jesť a piť. Pomerne brutálne sú aj opisy kedy George Stark aka pseudonym, rieši problémy. Detailné opisy v ktorých sa King brodí krvou až príliš aj na neho. Knihu napísal v roku 1989 a je to teda jeho staršia tvorba ktorá sa vyznačovala, že nebol ešte tak útlocitný ako v poslednej dobe kedy nám žiaľ zostarol alebo zoženštil. Vyberte si, robte to ale rýchlo lebo vrabce už letia.

29.06.2021

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Čítal som už veľa kníh. Krásne, škaredé, ťažké, ľahké, smutné, veselé, povrchné, idúce do hĺbky, pochopené, nepochopené, nechávajúce v pamäti stopu, zabudnuté, s fľakmi kde padali slzy, ľahostajné.Dostala sa mi do rúk ďalšia kniha spisovateľa ateistu opisujúc život misionára na cudzej planéte. Sci-fi ? možno kdesi na konci. Náboženská kniha ? rozhodne nie. Tak o čom je teda táto kniha ? Myslím si,že otázka je ťažká a odpoveď je pritom tak banálna. Kniha zvláštnych nových vecí je filozofická dráma o človeku a ľudstvu celkovo. Bol som zvedavý ako sa autor - ateista popasoval s témou ako je misia. Som ateista a misie a misionári mi prišli ako násilné akty vnucovania niečieho svetonázoru niekomu inému. Často bez jeho vlastnej potreby veriť v niečo čo je jemu samému cudzie. V drvivej väčšine išlo v prvom rade o zotročenie toho či onoho národa a násilné vzatie jeho zeme do rúk dobyvateľov. Vrátim sa ku knihe. Peter je pomerne mladý muž ktorý si prešiel životným peklom narkomana a vyvrheľa spoločnosti. Nakoniec našiel svoj zmysel v života vo viere v boha a stal sa z neho pastor. Spoznal ženu Beetrice s ktorou spoločne zdieľajú vieru. Absolvoval náročné vstupné testy spoločnosti USIC a odlieta miliardy kilometrov na planétu " Oaza " kde má duchovne pôsobiť na " Oazanov ".Od momentu príchodu Petra na " Oazu " sledujeme jeho prvé kroky v neznámom svete rovnako so zvedavosťou aj my čitatelia. Spoznáva základnu USIC kde sa zoznamuje s "posádkou " a svoje dojmy posiela manželke komunikačným zariadením PAL. Sledujeme ich vzájomnú komunikáciu ktorá hlavne medzi riadkami ponúka hotové perly o životoch tam a tu. Peter sa stretne aj s "Oazanmi ". O nich sa veľa nedá toho napísať,keďže je to veľmi zvláštna a originálna forma civilizácie dosť odlišná od našej. Autor vytvára tajuplnú atmosféru pomalosti, dej priam uspáva a týmto nám ukazuje ako si prestaviť novú planétu. Ako oázu od všetkého čo človek pozná a nemyslí sa to vôbec symbolicky. Peter a Bee si píšu a kým Peter nachádza mier, pokoj v novom svete tak naopak listy od Bee nám pozvoľna a nenápadne ukazujú skazu starej Zeme. Postupne dochádza k dramatickým zmenám v meradle ktoré sa nedá opísať a ani ho nechcem opisovať. Kniha je určite dramatická a nerozumiem ak niekto píše,že je to kniha nudná alebo sa tam nič nedeje. V tej knihe sa udeje viacej ako v tisíc knihách rôzneho druhu. V knihe je pojaté kvantum odpovedí na rôzne filozofické otázky, človek si nájde aj svoje osobné záležitosti ktoré mu autor ponúka. Lacno to nazvať dráma dvoch svetov sa nedá a predsa to je asi veľmi výstižné. Feber podprahovo tak aby sa nedotkol čitateľa konfrontáciou jemne " útočí " na človeka, cirkev a náboženstvo. Odsudzuje bludárstvo a temnotu. Varuje naliehavo pred sterilizáciou ( duševnou ) človeka a sterilitou ľudstva. Každá veta, slovo, čiarka a bodka má v tejto knihe svoj význam. Faber ide so skladbou vety nad hranice a je až maniakálny v úspore vety ale zároveň je informačne bohatá. Z knihy sála ticho a chlad, zároveň je tam jemne ľudské teplo ktoré sa stráca pomedzi riadky. Pointa knihy je asi individuálna a koniec knihy nemusí byť tou pointou. Klasické sci-fi tu netreba hľadať a predsa sa človek v náznakoch dozvie úžasné veci a česť autorovi,že si veľa vecí naštudoval. Nevyrušuje opismi ale zároveň mlčky na niečo ukáže prstom a nechá čitateľa nech si to sám predstaví ako uzná sám za vhodné. Bohatá a nadčasová kniha ktorá neurazí veriacich ani ateistov ale je kritická k ľudstvu ako žiadna iná kniha. Veľká vďaka za vynikajúci preklad Viktora Janiša bez neho si neviem predstaviť,že by niekto dokázal tak jemnú krehkú pavučinu snov preniesť do knihy.

04.06.2020 5 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Nie je možné aby som vraha neodhalil ! Neexistuje aby na cca 200 stranách mi ušiel nejaký detail ! Stala sa vražda v jednom jedinom dome kde nebolo tak veľa ľudí, tu sa dlho vrah neskryje ! Pozorne som čítal všetky dialógy aj tie úplne banálne, podozrieval som všetkých do jedného a nedal som sa zmiasť ničím a ..... tri strany pred koncom pani Agatha na franforce roztrhá moje predpoklady ako keby boli z vody varené....a pri tom je vrah od začiatku do konca na očiach...ach jaj..ako to tá Agatha robila , ale nabudúce jej nedám šancu a vraha odhalím ! hahaha

12.05.2020 5 z 5

Louis de Funés Louis de Funés Jiří Žák

Naozaj výborne spracovaný životopis pána herca komika ktorý bavil a stále baví celé generácie milovníkov filmu. Autor detailne a na základe faktov osobne pozbieraných vo Francúzsku u známych Funesa nám ponúka kvantum z jeho života. Pozrieme sa na ťažké začiatky žitia počas druhej svetovej vojny až po jeho závratnú kariéru vo filme. Dosť sa mi páčil opis súkromia kde autor spravodlivo píše o kladoch ale aj záporoch ľudských vlastností ktorých ako bežný smrteľník Funes mal.

03.05.2020 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Poznáte očakávania ? asi áno..každý ich má a vieme,že sú to veci ktoré prekvapia a potešia a sú častejšie kedy nenaplnia naše predstavy a sklamania.... hovorí sa,že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, nevystúpiš dvakrát na ten istý vrchol a asi ani neprečítaš dvakrát tú istú knihu..ale pekne po poriadku.
Karika, fenomén dnešnej doby dobrých kníh na Slovensku. Toľko k očakávaniu nad novou knihou po fenomenálnej trhline.
Minule nás Jozef Karika vzal do hôr menom Tribeč...začali sme sa ich báť a vyhýbať sa im. Teraz nám ukazuje ďalšie hory a zase chce od nás aby sme sa tam báli. Zase hory a zase strach. Klenot slovenskej prírody - Vysoké Tatry..problém knihy je,že chodíme po horách..ale my sa nebojíme...čo sa stalo ? v Tribeči sme sa predsa báli o dušu spasenú aj nespasenú. Tatry nič..strach nefunguje.začiatok knihy a vlastne dobrá polovica knihy je prednáška a encyklopedicky zoznam toho čo sa v Tatrách a to konkrétne v jednej doline zlé stalo. čo zlé ? no ľudia padali..zabíjali sa pádom z jednej skalnej plošiny.Máme tu aj odbornú prednášku z fóbii a vysvetlenie čo je to obsedantno-kompulzívna porucha. takže v tomto " školení " sme sa niečo nové dozvedeli a sme zato vďačný autorovi ale zabudli sme sa báť...čas nám beží..skoro polovica knihy a Kariková obchodná značka nejak neprichádza na scénu.My...teda ja sa chcem báť...nechcem si čítať o psychológii ani o histórii Tatier, na to máme nekonečne múdreho uja menom Google. Ako kniha postupuje tak sa dostávame do nejakého bahna...aby som nebol alibista napíšem presnú definíciu:
Nezáživné flashabacky naťahujú túto poviedku do nudných a nezáživných pasáži a už samotná poviedka by bola nudná ale takto z toho vzniká priam kombinácia smoly, medu a čerstvého betónu ktorý vás nie nie pustiť.Tu má tá lepkavá a brzdiaca hmota ktorá vám bráni si užívať čítanie v zdravom a rezkom duchu aj meno - sprunggeist.....sprunggeist, je na každej stránke, skoro v každom odstavci neskôr presakuje už do každej vety a na konci som mal pocit,že ...sprunggeist bolo každé jedno slovo.Musel som prestať čítať a rozmýšľal som,že Karikovi snáď niekto platí za používanie tohoto slova lebo by si celkom slušne zarobil.
Prečo poviedka ? no lebo toto je námet na poviedku o pár stranách, v žiadnom prípade toto nemal byť román. Nefunguje to, príbeh v tejto knihe je originálny a možno desivý ale forma akou nám to opisuje Karika je nudná, dlhá, plná blúznení kedy sa strácame v tom čo je realita a čo je vplyv sprunggeistu ktorý chce hádzať ľudí dole. Prečo si Karika znovu vybral tému hory je mi záhada. Tribečská záhada bola tajomná a desivá, nebolo ju vidieť a nedala sa nahmatať...len nám jemne mrazivo dýchala za golier. Stránky sme hltali...tu som to chcel mať za sebou..mrzí ma to ale ledva som to dočítal. Nudnú rozťahanú knihu ktorú čakali všetci s napätím. Autor bude musieť v novej knihe prísť s niečim fakt zaujímavým aby sme Trhlinu nepripísali len faktoru menom - náhoda.

p.s: aktualizované 8.11.2018
nebudem menovať ale písal mi jeden pán tunajší kolega...čo si čakal druhú trhlinu ? ja som nečakal druhú trhlinu ani klon trhliny..ja som čakal dobrú knihu ! dostal som podpriemernú poviedku ktorú niekto brutálne rozťahal do akože formy románu a predáva to ako KNIHU..cenou rovnakú ako Trhlina, takže človek čaká ,že ak bol naposledy maximálne spokojný,že bude aspoň spokojný a nie nasraný a podvedený ! to je rozdiel.

21.10.2018 1 z 5

Spomienky a dezinformácie Spomienky a dezinformácie Jim Carrey

Jim Carrey, komik, herec hlavne komediálnych často až absurdne streštených postavičiek ale poznáme ho aj ako dobrého herca charakterných postáv. Po pravde neviem čo si o knihe myslieť, nedokážem ju zaradiť ani dokonca hodnotiť. Buď je to veľká kravina alebo dokonalé dielo skrytého génia. Carrey v knihe opisuje život Jima Carreyho ale uvádza, že to nie je autobiografia ale kniha je plná detailov z jeho života. Myslím si, že skutočný Jim Carrey vytvoril absurdnú knihu v ktorej ústami iného Carreyho si mohol dovoliť písať slobodne čo si myslí o živote celebrity v Hollywoode.. Takto majstrovsky skĺbil fikciu s realitou a my si budeme môcť domýšľať čo je pravda a čo nie. Jim má talent na písanie a bolo by zaujímavé sledovať ak by sa rozhodol pre nejakú inú tvorbu a písal by ju len on sám. Na tejto knihe spolupracoval s Vachonom a neviem teda akou mierou prispel sám Jim Carrey. Knihu hodnotiť nebudem lebo to po pravde neviem ale zaujala ma a miestami rozosmiala, udivila, znechutila a často som sa pristihol, že sa pýtam - toto je naozaj pravda alebo si robí z čitateľa prdel ? Malá čarovná knižka o hercovi ktorý ide z kožou na trh a nedá šancu ani svojim depresiám ani kostlivcom v skrini. Proste zrejme taký výplach duše ktorý ale nemusí byť pre každého.

20.04.2022 3 z 5

Kvantechismus Kvantechismus Andrzej Dragan

To, že som starý som ľahko zistil pri čítaní tejto knihy. Ako to ? Jednoducho je to prvá kniha o fyzike ktorej autor je mladší ako ja. Andrzej Dragan je poľský fyzik a ako profesor prednáša na Varšavskej univerzite.
Od prvej vety si vás získa svojím neuveriteľne ľahkým perom, konštruktívnou iróniou ( aj sebairóniou) .
Sem tam nazrie medzi rečou aj do svojho súkromia kde otvorene hovorí o svojom stretnutí s hypnózou ale prizná sa aj k páchaniu trestnej činnosti. Pochopiteľne nič vážne a v podstate jeho "trestná činnosť " svedčila o jeho šikovnosti a inteligencii.
To prečo a ako ho fascinuje fotografia a David Lynch si môžete sami jednoducho zistiť ak do google napíšete Andrzej Dragan a David Lynch. Takisto si môžete na google zistiť či profesor fyziky a znalec kvantovej mechaniky môže vyzerať ako bežný mladý chalan navyše silne potetovaný. Môže.
Ale späť k fyzike keďže toto je kniha o fyzike.
Názov knihy je Kvantechizmus, určite ste spoznali, že to slovo pochádza od slova : kvantá a teda aj kvantová mechanika. Gro tejto malej knižky je novodobé ale aj staršie skúmanie zákonitosti a divných javov kvantovej fyziky. Dragan má síce talent ako zaujať čitateľa a ide mu to dobre ale vyžadujú sa nejaké znalosti kvantovej fyziky. Minimálne by ste mali vedieť čo je to interferencia, kvantová častica, kvantová superpozícia mať vedomie o čiernych dierach, singularitách a dôležitý je aj fakt vedieť čo je to sliepka. Naozaj, autor sliepku bude často spomínať a jeho definícia je ostro správna a samozrejme aj ostro vtipná :
Sliepka je zariadenie vyrobené vajcom a používané k výrobe iných vajec.
Takisto sa dozviete ako spolu súvisia toaleta a padajúca hviezda ( to ma dostalo )
bude hovoriť o ľuďoch ako o nahých opiciach a do filozofov ktorých mimochodom neznáša, bude hádzať vajcia.
Pripomína vám to niekoho ? Kto tipuje fenomenálneho fyzika menom Feynman je na správnej adrese ! Takže veľmi komplikované veci je schopný Dragan nielen logicky a primitívne podať navyše vás ešte rozosmeje. Darí sa mu celý čas vás držať nad knihou ktorá keby mala 500 strán by ma potešila viacej.
Ku koncu knihy autor prichádza aj so svojou troškou do mlyna a predstavuje nám aj jeho videnia a možnosti ktoré ponúka kvantová mechanika .Či je to kvantový počítač alebo kvantová kryptografia mňa zaujal aj tzv. Uhruhov jav. Kniha je to svižná, čerstvá a vtipne napísaná mladým talentovaným profesorom fyziky ktorý býva kúsok od nás čo by vajcom dohodil.

20.06.2021 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Nie nie...nechcem čítať Červenáka....Oslovil ma len Karika...však kto iný na slovenskom knižnom trhu stojí za zmienku ? Aký som starý taký som sprostý ! Samá náhoda ( ktorý boh ? ) mi podstrčil do rúk knihu Oceľové žezlo ktorá je len prvý diel zo zatiaľ trilógie ktorá nesie hrdé meno - Bohatier. Všetci tu už opísali všetko dobré a aj toho málo zlého čo kniha má. Príde mi to ako nosiť oslov a somárov do parlamentu. Červenák presne trafil štýl kedy fiktívne postavy žijú v skoro reálnej dobe a v skoro reálnom prostredí ..no fiktívne ako fiktívne, knieža Svatoslav je samozrejme reálna postava histórie. S určitosťou môžeme ale povedať,že mu nad hlavou nelietal drak a ani nemal v družine mocného mága ktorý za pomoci čarov a mocných zaklínadiel dokáže chrániť ale aj trestať. Povedzme si na rovinu ale vadí to niekomu ? miesto suchej historickej báchorky tú máme brutálny mix fantasy a histórie slovanstva a iných kmeňov a národov ktorá kedysi žili približne na území dnešnej Volgy. Autor nešetrí akciou, napätím, dejovými zvratmi. Nechodí ďaleko pre sprosté slovo, opisy bojov to je priam rozbor chirurgie v kocke...krv, črevá, kostí to všetko tu lieta vzduchom spolu s blatom, ihličím alebo hovnami...postavy sú zaslepené túžbou po krvi...triasť zadkami medzi stehnami žien,koristi všetkého druhu...strach neznámy pojem..jedine ak pred sto a jedným bohom / bohmi...strach z toho,že zlyhajú a nezabijú dostatočné množstvo nepriateľov..alebo strach,že vôbec boj nebude. Sledujeme jednu krvavú cestu ktorá ale nie je samoúčelná a ani sa v tom nejak nevyžíva..skôr je to cesta na ktorej si nájdeme určite niekoho komu budeme fandiť...koho budeme obdivovať alebo koho budeme od srdca nenávidieť.Sú tu strigy, zmejovia a iné bytosti z bohatých mýtov a legiend Slovanov. Postavy sú pestré a žiadna nie je vyložene taká jednostranná.V tej dobe človek ak chcel prežiť 20 rokov tak musel sekať a rúbať okolo seba ináč sekali a rúbali do neho.Kniha je dospelá, nie je síce zložitá ale je zrozumiteľne napísaná ľahkým perom. Páči sa mi prítomnosť nezvyčajných slov..slovných spojení..odvahu namiešať historický epos s hard core fantasy prvkami..vznikol z toho zaujímavý a hlavne čitateľný príbeh.

Len či sa dostanem k ďalším dielom ? ani bohovia nevedia...

02.08.2018 5 z 5

Tady, teď a tehdy Tady, teď a tehdy Mike Chen

Po pravde ťažko som sa rozhodoval a možno je to aj nefér, že som hodnotenie umelo navýšil vzhľadom na autora a jeho prvotinu. Trvalo mi dlho začať a začítať sa, fakt ubehlo až cez 100 strán než som sa " chytil " to je v podstate 30 % knihy. Paradoxne vtedy to akurát prišlo do " nudného " stredu ktorý sa fakt ďalších 100 strán nehýbal z miesta. Malo to niečo podmanivé a lákavé aby som pokračoval a dozvedel som sa ako to celé vlastne dopadne. Nedá sa hovoriť nič bližšie k deji keďže je to všetko vystavané komplikovane aj keď jednoducho. Dejová línia je v poriadku a môžeme ju smelo nazvať aj originálna. Problém je v tom, že autor používa technické opisy aj na technické opisy aj na dejové zvraty aj na rodinné omáčky aj na prejavy lásky, bohužiaľ v tomto kniha zbytočne umiera ! Stredom toho sa ale ťahá pomerne zaujímavý príbeh a kto má rád cestovanie časom ten si príde na svoje. Koniec je milo zaujímavý a je to posledných sto strán knihy :) Nesmiete od knihy ale veľa čakať, skôr tak povedzme, pre niekoho mladšieho a niekoho kto privrie oči nad nezmyslami a hlavne popretie časového paradoxu. Nejak ale nemám srdce to odbiť polovičným hodnotením ale ani tomu dávať viacej ako si zaslúži. A tak na dnes 70 %

22.05.2022 4 z 5