Tajemná řeka

Sean Devine, Jimmy Marcus a Dave Boyle společně vyrůstali v irské dělnické čtvrti Bostonu. Jednoho dne je z klukovských her na ulici vyrušil příjezd auta se dvěma muži, jeden z chlapců nastoupil a nechal se odvézt. To, co následovalo, ukončilo chlapecké přátelství a změnilo život všech tří navždy. O dvacet pět let později je z Davea traumatizovaný neurotik, který se snaží udržet při životě své manželství a nepouštět z řetězu démony, jichž je plný. Jimmy, bývalý trestanec, je majitelem krámku a ze Seana se stal kriminalista. Při vyšetřování brutální vraždy mladé dívky se bývalí přátelé opět setkávají na místech, kde prožili dětství. Tajemná řeka je nejen napínavý a drsný psychologický thriller, ale i epický román o lásce a věrnosti, víře a rodině, v němž lidé nevratně poznamenaní minulostí zjišťují, že se ocitli na cestě, která nevyhnutelně vede ke srážce s nejtemnějšími skrytými pravdami o nich samých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39773/big_tajemna-reka-2YN-39773.jpg 4.6130
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Doplněk

Mystic River, 2001

Kniha Tajemná řeka

martina2540
27.08.2022

Kniha pro mě nebyla čtivá natolik, že bych ji přečetla za pár dnů, ale četla jsem ji několik měsíců. Děj se mi líbil a závěr byl pro mě překvapením. Určitě na ni dlouho nezapomenu.

Mona-Lisa
09.01.2022

Mám nutkavou touhu hned zkraje podotknout, že toto je recenze veskrze chválící do nebes a hned vzápětí dodávám, že knihu jen tak neseženeš.
Boston 1975/2000
Tři nerozluční přátelé z dětství, jejíž cesty se rozdělí, aby je osud zase spojil. Ok, slyším, jak strojeně to zní a jak všechny slova, co mě napadají, nezachytí to kouzlo knihy. Ta sžíravá beznadějná bolest, ale i láska v mnoha podobách.
Od určitého okamžiku se tu táhne hmatatelné napětí a hustá atmosféra.
A ty vidíš démony na každé straně.
Hlavní linka je vyšetřování zločinu a alfou a omegou knihy je depka dvakrát podtržená.
Nicota a smutek, které si na sebe nabalíš v dětství a už je nesetřepeš -to by mohl být podtitul jak vyšitý.
Dialogy jsou opravdu filmového charakteru a není divu, že nezměněné putovaly do adaptace z rukou Eastwooda. Co to znamená?
Že si opravdu připadáš jak při policejním výslechu. Dynamika slovních přestřelek tě uhrane.
Otočíš stránku a jsi u osudové pomsty a sotva lapáš po dechu s děsivým poznáním, že už to nejde zvrátit.
Pro mě to je knížka mj. o tom, jak si je člověk v sám sobě schopný okecat i to největší zlo, aby se nezbláznil. Jak mizí poslední špetka svědomí a viny v nicotě a ty přemýšlíš, jestli v té dané postavě vlastně kdy byla.
Ty postavy tou knihou opravdu v mých očích ožily a dlouho na ně budu vzpomínat. Na vůní jablek a kluka, který utekl vlkům a dospěl.

P. S. Celou tu dobu jsem vzpomínala na první čtení Kmotra od Puza a Zelené míle od Kinga. Pro mě stejně na dřeň díla, které taky automaticky putovaly do osobní top 10.

Babo
15.04.2021

Zajímavá kniha ,emotivně napsaná . Jak osudové setkání zamíchá životy několika obyvatel Bostonu .
Tento osudový den se jako nit proplétá celým dějem až k dramatickému vyústění .
Kniha je napsaná velice čtivě a pravděpodobně .
Největší dramata vznikají nedorozuměním , nevyřčením skutečností .
Líbila se mi .

Toffee
07.02.2021

Vyborné! Drsný příběh z drsného prostředí. Událost z dětství, po které už nikdo nebyl stejný. Vyrovnávání se s výčitkami svědomí, že se dalo něco udělat, že se osudu dalo zabránit. A taky spousta tajemství a potlačovaných traumat. Postavy jsou propracované, dialogy skvělé, atmosféra temná a hlavně citlivé a velmi emotivní vykreslení rodiny zasažené ztrátou milované osoby. Tuhle knížku si budu pamatovat.

Jaruš7
23.01.2021

Temná řeka - superlativum pro zážitek drsného kalibru.
Je v něm vše,, co život poznamená jak z cituplné stránky, tak i té hořké a kruté.

Citace:" Mučil se momentkami ..viděl ji jako batole, jak mu pláče v náručí půl roku poté , co se vrátil z vězení a ptá se , kdy se vrátí maminka. Viděl jak vřeští ve vaně a jak se vrací na kole ze školy. Viděl ji usměvavou i nafrněnou, s tváří svraštělou zlostí a zase zmatkem, jak sedí na houpačce s rovnátky.. Viděl ji jak ječí a uráží se a hádá se s ním v dospívání, a přesto mu ty obrázky byly dražší než ty roztomilé, rozzářené.
Viděl Katie, Katie a zase Katie, a stejně nemohl plakat.
To přijde, šeptal mu klidný hlas uvnitř hrudi. Seš akorát v šoku.
Až to pomine, budeš něco cítit.
Už něco cítím.
To je žal, říkal hlas. To je smutek.
To není žal. To není smutek. To je vztek.
Ten budeš trošku cítit taky. Ale přejde tě.
Nechci, aby mě přešel."

Další skvělé rezonující dílo.

Lenka0007
01.09.2020

Příběh tří chlapců, jejichž životy se dvakrát osudově spojily. Nespravedlivě opomíjená kniha, která zaujme tématem, jazykem a v neposlední radě i překladem. Vyzdvihuji mistrovsky napsané dialogy, vykreslené postavy, závěr, ke kterému vše neodvratně směřuje a který nelze dostat z hlavy.

March
06.05.2020

Kniha měla velkou sílu, celou dobu co jsem ji četla mě bylo úzko, ta ponura nálada, těžká téma, únos dítěte, zneužití, vražda...no, melo to úplně všechno, nebylo zadne hluche misto na oddych. V průběhu čtení jsem zjistila, že je kniha zfilmovana. Doporučuji, nejen knihu, ale i film, který je i skvěle obsazen.

Magráta
29.04.2019

Když jsem vzala knihu do rukou a zjistila, že se jedná o detektivku, skoro jsem ji vrátila do regálu. Pak jsem ji otočila a přečetla si slova jejího překladatele Roberta Křesťana, která mě na četbu navnadila. A jsem ráda. Přestože jsem dávno věděla, jak to dopadne, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Po dočtení ve mně zůstal smutek.