Tajemná řeka

Sean Devine, Jimmy Marcus a Dave Boyle společně vyrůstali v irské dělnické čtvrti Bostonu. Jednoho dne je z klukovských her na ulici vyrušil příjezd auta se dvěma muži, jeden z chlapců nastoupil a nechal se odvézt. To, co následovalo, ukončilo chlapecké přátelství a změnilo život všech tří navždy. O dvacet pět let později je z Davea traumatizovaný neurotik, který se snaží udržet při životě své manželství a nepouštět z řetězu démony, jichž je plný. Jimmy, bývalý trestanec, je majitelem krámku a ze Seana se stal kriminalista. Při vyšetřování brutální vraždy mladé dívky se bývalí přátelé opět setkávají na místech, kde prožili dětství. Tajemná řeka je nejen napínavý a drsný psychologický thriller, ale i epický román o lásce a věrnosti, víře a rodině, v němž lidé nevratně poznamenaní minulostí zjišťují, že se ocitli na cestě, která nevyhnutelně vede ke srážce s nejtemnějšími skrytými pravdami o nich samých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39773/big_tajemna-reka-2YN-39773.jpg 4.6119
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Doplněk

Mystic River, 2001

Kniha Tajemná řeka

Babo

Zajímavá kniha ,emotivně napsaná . Jak osudové setkání zamíchá životy několika obyvatel Bostonu .
Tento osudový den se jako nit proplétá celým dějem až k dramatickému vyústění .
Kniha je napsaná velice čtivě a pravděpodobně .
Největší dramata vznikají nedorozuměním , nevyřčením skutečností .
Líbila se mi .

Toffee

Vyborné! Drsný příběh z drsného prostředí. Událost z dětství, po které už nikdo nebyl stejný. Vyrovnávání se s výčitkami svědomí, že se dalo něco udělat, že se osudu dalo zabránit. A taky spousta tajemství a potlačovaných traumat. Postavy jsou propracované, dialogy skvělé, atmosféra temná a hlavně citlivé a velmi emotivní vykreslení rodiny zasažené ztrátou milované osoby. Tuhle knížku si budu pamatovat.

Jaruš7

Temná řeka - superlativum pro zážitek drsného kalibru.
Je v něm vše,, co život poznamená jak z cituplné stránky, tak i té hořké a kruté.

Citace:" Mučil se momentkami ..viděl ji jako batole, jak mu pláče v náručí půl roku poté , co se vrátil z vězení a ptá se , kdy se vrátí maminka. Viděl jak vřeští ve vaně a jak se vrací na kole ze školy. Viděl ji usměvavou i nafrněnou, s tváří svraštělou zlostí a zase zmatkem, jak sedí na houpačce s rovnátky.. Viděl ji jak ječí a uráží se a hádá se s ním v dospívání, a přesto mu ty obrázky byly dražší než ty roztomilé, rozzářené.
Viděl Katie, Katie a zase Katie, a stejně nemohl plakat.
To přijde, šeptal mu klidný hlas uvnitř hrudi. Seš akorát v šoku.
Až to pomine, budeš něco cítit.
Už něco cítím.
To je žal, říkal hlas. To je smutek.
To není žal. To není smutek. To je vztek.
Ten budeš trošku cítit taky. Ale přejde tě.
Nechci, aby mě přešel."

Další skvělé rezonující dílo.

Lenka0007
01.09.2020

Příběh tří chlapců, jejichž životy se dvakrát osudově spojily. Nespravedlivě opomíjená kniha, která zaujme tématem, jazykem a v neposlední radě i překladem. Vyzdvihuji mistrovsky napsané dialogy, vykreslené postavy, závěr, ke kterému vše neodvratně směřuje a který nelze dostat z hlavy.

March
06.05.2020

Kniha měla velkou sílu, celou dobu co jsem ji četla mě bylo úzko, ta ponura nálada, těžká téma, únos dítěte, zneužití, vražda...no, melo to úplně všechno, nebylo zadne hluche misto na oddych. V průběhu čtení jsem zjistila, že je kniha zfilmovana. Doporučuji, nejen knihu, ale i film, který je i skvěle obsazen.

Magráta
29.04.2019

Když jsem vzala knihu do rukou a zjistila, že se jedná o detektivku, skoro jsem ji vrátila do regálu. Pak jsem ji otočila a přečetla si slova jejího překladatele Roberta Křesťana, která mě na četbu navnadila. A jsem ráda. Přestože jsem dávno věděla, jak to dopadne, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Po dočtení ve mně zůstal smutek.

zahadum
09.11.2018

Čo dodať po tom všetkom čo tu k tejto úžasnej knihe sa napísalo ? Jednoznačne skvelá vec a dá sa povedať,že literárny počin dekády. Je to originálnym prepleteným námetom ktorý sa nikdy nezníži do niečoho lacného ako je účelovosť brutality, emócii alebo nejakej povrchnej nelogiky. Drží sa to kruto zemi a ľudí v príbehu ktorý je temný a studený ako už len vie byť život sám. Živé postavy ktoré vedú dokonalé dialógy so svojím okolím a čo je ešte krajšie sú tú vnútorné dialógy ktoré sú až dokonalým obratom človeka ako po psychologickej tak aj filozofickej stránke.To,že sú v knihe dokonalé dialógy svedčí aj fakt,že sú skoro v nezmenenej forme použité aj vo filmovej adaptácii. Kniha má svoje tempo ktoré si krásne odsýpa a každé slovo má zmysel a každá veta má význam k tomu aby sa to celé stretlo v ľudskej dráme ktorá má plač, bolesť, lásku a premárnené nádeje.Je dobré,že existuje taká dokonalá filmová adaptácia lebo si človek dokáže vierohodne dosadiť známe tváre do vedomia a ľahšie sa mu potom pracuje s knihou ktorá je veľmi komplikovaná ale napísaná je jasným a zrozumiteľným štýlom za čo je veľká vďaka fenomenálnemu prekladu ! Hovorový jazyk málokto dokáže vierohodne preniesť z originálu do prekladu...niekto môže mať výhrady, že je to miestami vulgárne...súhlasím..však preto ak sme v bare...v autobuse..v chudej štvrti alebo len proste na ulici nebudeme počuť Tolstoja alebo reči ako vystrihnuté z telenoviel ktoré sú " sci-fi " čo sa týka ľudskej reality. Teda klobúk dolu pred autorom knihy ! klobúk dolu pred filmovou adaptáciou ! a klobúk dolu pred prekladom ktorý knihu priniesol v nezmenenej podobe ! Knihu odporúčam.

Killingjoke
13.09.2018

Bývali to tři kamarádi, malí kluci vyrůstající v irské čtvrti Bostonu. Zdánlivou idylu dětství však narušil únos jednoho z nich a nic na tom nezměnilo ani to, že se po několika dnech vrátil domů. Démony toho dne si chlapci přenesli do dospělosti. Každý z nich, tím či oním způsobem prožívá ne zcela podařený život a jejich dětské kamarádství je dávno pohřbeno pod nánosem bahna času a tajemství. Navíc teď mezi ně vstoupila vražda dcery jednoho z nich... Dennis Lehane vyrůstal v bostonských čtvrtích a tak velmi dobře rozumí jejich obyvatelům. To ostatně předvedl ve své sérii z ranku detektivky drsné školy - Kenzie & Gennarová. V Tajemné řece se však asi víc než na detektivní linku zaměřuje na budování sociálního dramatu. Nepotřebuje žádnou zběsilou akční jízdu, nepotřebuje zbytečně prolévat krev. Lehane si vystačí s propracovanou psychologií postav a bravurními dialogy. Touto kombinací, tak spolu s prostředím nehostinných ulic, buduje neopakovatelnou atmosféru, až z toho mrazí v zátylku... Dennis Lehane je můj velký oblíbenec, spisovatel, u jehož knih cítíte, že nečtete jen další obyčejný román. Tajemná řeka rozhodně patří mezi jeho nejlepší knihy a směle ji řadím po bok své nejoblíbenější - Sbohem, baby.