Yoh Yoh komentáře u knih

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Dlouho jsem se týhle knize vyhýbal. Anotace mi přišla nezáživná, nesrovnatelně nudnější než HP, kterýho miluju od dětství. Jenže Rowlingová je především dobrá vypravěčka a poradí si i s mudlovskou každodenností. Na knížce je skvělý, že ukazuje pohledy všech společenských vrstev. Postavy před čtenářem svlíká do naha a nebojí se popsat i jejich nejhorší stránky. Neklouže po povrchu, jde do hloubky a to je super. Za mě hodně povedenej společenskej román o dnešku. :)

22.09.2019 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Úsvit český literatury!
Svěží, neotřelý, autentický. Doufám, že tohle je teprve začátek :)

24.08.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Severní Itálie, moře, cikády a jedna velká láska, na kterou už nejde zapomenout. Krásně vylíčená jižanská atmosféra a až autobiografický popisy těch nejniternějších pocitů. Pro mě jedna z nejlepších knížek roku.

03.07.2019 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Úžasně podaná metafora o rozdílu mezi upřímnou vírou a vírou v církevní řád, který se občas může dost zle zvrtnout.
„Mnoho mužů si myslí, že do kněžského stavu byli povolání z vyšší moci, ale ve skutečnosti je tam povolal jejich vlastní vnitřní hlas, který říkal: „Je to lehké zaměstnání, v teple, pod střechou, nebo bys snad chtěl být oráčem jako tvůj otec?““ A navíc s nenapodobitelným Pratchetovským nadhledem. :D

05.10.2020 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Řeckou mytologii není lehké věrohodně převést do románové podoby, Madeline Miller to ale zase dokázala! Tentokrát tu ale místo lidských let ubíhají celá dlouhá staletí. S Kirčinou nesmrtelností si autorka skvěle poradila, takže nekonečné dny jejího života čtenáři připadají jako pouhé okamžiky. I díky tomu má kniha obrovské kouzlo. Za mě rozhodně *****

10.04.2020 5 z 5

Hrozně oceňuju, jak chytře je knížka napsaná (hlavně nenápadně vložený informace o prašivce, Siriusovi apod.), takže závěrečný vyústění najednou dává dokonalej smysl - žádný nelogický zvraty. Je to prostě skvěle promyšlený. Jediný mínus je téma cestování časem, který obecně nemusím. Podle mě je to až moc velká deus ex machina. Proto pro mě 3. díl nikdy nepatřil mezi ty nejoblíbenější. U HP to ale i tak stačí na 5* :D

05.12.2019 5 z 5

Na Moravě nekvetou olivy Na Moravě nekvetou olivy George Agathonikiadis

Silná knížka o řeckym klukovi vyrůstajícím v zemi, která tak trochu je a není jeho. O rodině, o přátelství, o lásce, o mládí i stáří, prostě o všem. Super :)

26.03.2019 5 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

pravá řecká deprese...ale krásně napsaná deprese :D

07.10.2019 5 z 5

O starém Řecku ve výtahu O starém Řecku ve výtahu Theodore Papakostas

Vždycky mě zajímalo, jaký mají současní Řekové pohled na svou vlastní antickou historii - jak vnímají tohle zlatý období, který je na hony vzdálený jejich současný realitě. A mile mě překvapilo, že ta kontinuita pořád existuje. Že jsou to v podstatě pořád ti "staří", hudrující, zvědaví a nesmírně ukecaní Řekové - a že i přes ortodoxní křesťanství spousta z nich pořád vnímá i svůj prapůvod, učí se o něm ve škole a jak dokazuje tohle dílo, čím dál víc na něho zase navazuje. Super napsaný historický výtah - pro Řeky i všechny ostatní, kteří mají pro antickou historii a kulturu slabost.

02.10.2023 5 z 5

Řecké mýty Řecké mýty Robert Graves

Nejvíc mě udivuje ta neuvěřitelná lidová fantazie starověkých Řeků. Příroda je propojená s člověkem. Mýtický stvoření, bohové, nymfy, živoucí hvězdy, daimóni, obři, duchové a příšery z podsvětí. Úžasní předchůdci dnešního fantasy :)

15.05.2019 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Hrozně čtivá knížka, možná mi jen trochu chyběl hlubší popis Simonovejch kamarádů. Je to hlavně fakt zábavný

26.03.2019 4 z 5

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Andrew Smith

Tenhle styl vyprávění mi prostě sedne :) Autentickej pohled, originální a hezky střeštěnej děj

26.03.2019 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Zase se mi potvrdilo, že u nás máme v nejmladší generaci hodně nadějný autorky. Tereza Sematomová, Anna Cima a teď i Lucie Faulerová. U všech se mi líbí hodně osobitej styl, skvělá stylistika a fajn humor. Myslím, že česká literatura se i díky nim má do budoucna na co těšit! :)

20.09.2021 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Že by dorostla nová generace českých autorů odrostlých na Harrym Potterovi a na dalších fantasy a scifi klasikách přelomu tisíciletí? Bylo by to super!
Styl, jakým Šardická píše, mi připadá víc mezinárodní, téma odvážně zvolený a dotáhnutý až do uspokojivýho konce. V prostředku mi děj přišel trochu pomalejší, ale úvod i závěr byl skvělej. Jen tak dál :)

20.10.2020 4 z 5

Svět normálních kluků Svět normálních kluků K. M. Soehnlein

Když se skloubí young adult se skvělým psaním, vznikne občas literární klenot. Svět normálních kluků je toho příkladem. 5*:)

02.09.2020 5 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Poprvé jsem Artemise četl jako malej a byl jsem z příběhu unešenej. Včera jsem jí dočetl už z pohledu dospělýho a jsem z ní nadšenej stejně jako tehdy.
A co oceňuju asi nejvíc - všechno to dává smysl, zápletky jsou dotažený do konce, každá postava má svůj hlas a je dobře rozeznatelná už podle způsobu řeči a vypravěč má dokonalý nadhled a všechno podává s britským/irským humorem. 5*

19.06.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Největším kladem knížky pro mě byla její ohromná čtivost a akčnost. Přečetl jsem to během chvilky a knihu nemohl odložit. Horší už to bylo s logikou, autor o svém světě skoro nic nevysvětlí, což je u scifi trochu škoda. Hlavní postava Emmett se chová uvěřitelně, jen mi přišel možná až moc průměrnej a nezajímavej. V knize není moc kladných postav, což může být celkem příjemný osvěžení. I když příběh nemá žádnou velkou hloubku, jako akční a zábavný čtení rozhodně obstojí.

10.04.2020 3 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Taková ta knížka, u který se na začátku leknete, co z toho asi tak může vzejít, ale pak se něco zlomí a najednou jste spokojený :D. 4*

07.10.2019 4 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Příběh má podle mě obrovskej potenciál, jen mi přijde, že se do něj autorka trochu zamotala (jakoby hlavní dějovou linku prostě vymyslela v průběhu psaní a napasovala jí tam malinko násilně), takže ne všechno do sebe zapadá a v druhý půlce už příběh působí docela šroubovaně.
Plus je pro mě určitě styl psaní a sympatickej rozjezd.

06.06.2019 2 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Od malička můj oblíbenej díl. Hrozně se mi líbí to nespecifikovaný zlo plížící se po hradě, vždycky mi to přišlo dost strašidelný. Báje o Tajemný komnatě je skvěle promyšlená, stejně jako lítající auto, Vrba mlátička, Zlatoslav Lockhart nebo geniální Oslava úmrtí, která třeba ve filmu nebyla :)

15.05.2019 5 z 5