Řecké mýty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V této knize naleznete všechny řecké mýty i různé variace na ně. Ke každé kapitole náleží výkladový komentář. Kniha vychází z četných příruček o řeckých mýtech z devatenáctého a dvacátého století. Soubor mýtů řeckých klasiků a zároveň základní dílo pro studium řecké mytologie. Graves uvádí a komentuje i méně známé verze mýtů. Třebaže je někdy jeho výklad překonaný, jde o soubor, který je v podstatě nepostradatelný. Kromě mýtů a komentářů obsahuje i odkazy na původní prameny – a vzhledem k tomu, že většina děl starých řeckých i římských autorů v českém překladu vyšla, jedná se o dokonale uzavřený kruh....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28334/recke-myty-E3y-28334.jpg 4.363
Žánr
Literatura světová, Mytologie, Literatura naučná
Vydáno, Levné knihy
Orig. název

The Greek Myths, 1955

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Řecké mýty

Přidat komentář
Bakana
28.12.2019

Toto není kniha řeckých mýtů, kterou by člověk četl dětem před spaním. Je to spíš studijní literatura, ale na oplátku kdo má zájem, zjistí, jak se jednotlivé mýty prolínají a navazují na sebe. Například: kde se vzalo jablko, o které se hádaly 3 bohyně tak, až je musel rozsoudit Paris? (a kvůli čemuž mj. vypukla trojská válka?)

Elea
31.08.2019

Určitě jsem již četla zajímavější a čtivější podání řeckých pověstí.


Yoh
15.05.2019

Nejvíc mě udivuje ta neuvěřitelná lidová fantazie starověkých Řeků. Příroda je propojená s člověkem. Mýtický stvoření, bohové, nymfy, živoucí hvězdy, daimóni, obři, duchové a příšery z podsvětí. Úžasní předchůdci dnešního fantasy :)

Mimir
21.01.2019

Spôsob akým Graves podáva mýty samotné získal u mňa menšie sympatie ako jemne sarkastický Zamarovský, z čoho chcem vyvodiť odporúčanie pre tých, ktorých úmyslom je oboznámenie sa s príbehmi Olympu, Tartaru, Podsvetia, či notoricky známymi heroickými bájami - doporučil by som Zamarovského. Ak je čitateľova zvedavosť neuspokojená a navodzuje otázky smerujúce k motívom vzniku, či významom mýtov pre svoj dobový kontext, potom sú Gravesove explikácie tým krokom naviac, ktorý u Zamarovského nenájdeme. Ak Graves pred erudovanosťou čitateľa v tematike neobstojí, potom snáď možno presmerovať už len na Kerényi-ho, či v prípade záujmu o všeobecnejšie uchopenie mýtu a symbolu - Mircea Eliade.

Babouš
08.07.2018

Skvělá příručka, pokud se chcete dozvědět skutečnou a necenzurovanou verzi řeckých mýtů a jejich původ, ale není to čtivé a o nějakých příbězích tady fakt nemůže být řeč. Doporučuju pouze těm, kdo už mají antické mýty a klasickou literaturu jako Ovidiovy Proměny přečtené, aby si rozšířili obzory.

Ronnie68
06.01.2018

Pěkná kniha :)

elizabeth_ba
22.06.2017

Asi v páté třídě jsem se zamilovala do řeckých bájí... Když mi pak bylo třináct dostala jsem k Vánocům od rodičů tuto knihu. Dodnes si nejsem jistá, zda to pro mě bylo vhodné a zda mě to neovlivnilo do dalšího života, ale tu knihu jsem prostě doslova "žrala" (a možná ty části o vzniku těch jednotlivých bájí byly určeny pro studijní účely, ale já si autorův názor na ně, aspoň u části z nich, přečetla ráda). Nejvíce mě zaujal příběh Afrodity, Area a Hefaista (asi proto, že z předchozích dob a těch dětských a polo-dětských knih jsem ho neznala). Jednou se snad ke knize vrátím, posléze jsem od tohoto vynikajícího autora přečetla ještě (díky stejnojmennému seriálu) notoricky známý román Já, Claudius, ale Řecké mýty zůstaly navždy první. ;-)

8130
11.04.2017

Graves a Petiška..jak se to liší a přitom spojuje....

1