yaoiyuri yaoiyuri komentáře u knih

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

Skvělá komiksová adaptace jednoho z nejlepších Lovecraftových příběhů. Kresba je nádherná, úplně z ní mrazí a nemůže za to jen zasazení do země věčného ledu a sněhu. Příběh sám se v tomhle díle zatím jen plíživě a znepokojivě "rozjíždí", ale i tak vás okamžitě vtáhne.
Jen nejsem u mangy zvyklá na pevné desky a mám neustále tendenci ji otevírat ze špatné strany a ještě vzhůru nohama. :D

02.11.2023 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Sam McBratney

Příběh jednoduchý, ba prostoduchý, ale ta kresba je tak epicky ňufíkatá!

23.10.2023 4 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Já byla při čtení jak na horské dráze a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Téma „češtinářští“, maturit a školství obecně je mi blízké, ale proboha, ta hlavní hrdinka mi místy lezla neskutečně na nervy.

Ad bossing – kdo nezažil neuvěří, takhle to fakt někde funguje, nicméně chování hrdinky mi to v mnoha ohledech neospravedlňuje. Nebyla střelená tím sympatickým způsobem, byla prostě ujetá (občas fakt šílená)... a během literárních seminářů studenty tlačila až příliš do toho, jak to vidí a interpretuje ona, jako by jiná možnost nebyla. A to neustálé lkaní na státní maturity... zatím jsem se nesetkala s lepším návrhem než NeChMe To nA šKoLáCh... což už tu i s přijímačkami taky bylo a to nebyla žádná hitparáda. Ne všechny školy jsou elitní pražská gymnázia plná nadšených, nadaných a motivovaných studentu (Bohužel? Bohudík?).

23.10.2023 3 z 5

Popeláři jedou Popeláři jedou Peter Nieländer

Takhle "promakané" leporelo už jsem dlouho neviděla. Pecka. A poučné i pro dospělé.

23.10.2023 5 z 5

Rok ve školce Rok ve školce Przemyslaw Liput

Když to srovnám s „konkurenční“ sérií Roční období – obrázkové příběhy od Rotraut Susanne Berner vychází z toho Rok ve školce o poznání hůře.

Zatímco série Roční období má navzdory stranám doslova nabytými lidičky, zvířátky, dopravními prostředky velmi promyšlenou a propracovanou kompozici se spoustou chytrých a roztomilých detailů, Rok ve školce mi přijde jako jeden velký nepřehledný bordel s hromadou balastu.

Snaha „zaplnit“ stránky co nejvíce se jeví jako kontraproduktivní, „děje“, které se na stránkách odehrávají místy nejsou ani tak hravé, jako spíš naprosto bizarní – a dětem mohou dávat dost zkreslenou představu o fungování školky. (Jasně, jasně, fantazii se meze nekladou, ale občas by neškodilo trochu přibrzdit.) Z dospělého hlediska mě prostě fascinují i ty „praktické“ věci – tolik dětí na jednu jedinou učitelku, fakt, že půlka třídy je venku, zatímco zbytek dělá bugr uvnitř, občasné dost nevýchovné chování dětí apod. Navíc ani kresba mě nijak zvlášť neoslovila.

23.10.2023 3 z 5

Břitká sonda do jednoho dne patologicky nefunkční „správné jižanské“ rodinky. Už dlouho jsem viděla tak „ukecané“ drama. Každá z postav vede prakticky monology plné svých tužeb, obav, (sebe)obviňování, přetvářky a lží. Všichni stále jen mluví a mluví, ale nikdo nikoho neposlouchá.

Do toho trocha (hodně) alkoholismu, nepochopení, jasné náznaky dobové bigotnosti, sexismu, rasismu, homofobie... a máme rodinné D-R-A-M-A jako vyšité.

08.10.2023 4 z 5

Vetřelci komplet - svazek 1 Vetřelci komplet - svazek 1 Steve Perry

Ta pátá * je spíš z nostalgie. Na původních vydáních téhle trilogie s hezčími obálkami, ale místy o dost horším překladem jsem vyrůstala. Holt knižní přepisy komiksů a filmových scénářů jsou moje guilty pleasure.

Hlavní dějová linka první knihy je vyloženě prostoduchá, trochu napětí dodává jen intrikovaní bezohledných představitelů korporací, armády a vlastní agenda šíleného sektáře vedoucí k poměrně zajímavému a pro hrdiny nemilému plot twistu. Celé je to ale strašně uspěchané („vývoj“ vztahu Billie/Mitch je prostě frustrující svou plochostí), postavy jsou většinově charakterově nedomrlé, nevýrazné, nemastné, neslané a jejich skon čtenáře nijak zvlášť nezasáhne.

Druhý díl je pecka, generál Spears je prostě prvotřídní psychouš, na kterého v pustinách vetřelci okupovaného vesmíru prostě nechcete narazit. A jako správný psychouš má naprosto šílený plán.

Třetí díl je něco mezi. Frustrace z konce civilizace na Zemi, živoření na orbitální stanici, vysílání přeživších do toho další absurdně prostoduchý plán na vetřelčí likvidaci i jeho provedení, hromada nezajímavých generických postav, kteří hl. hrdinům slouží jako plot armor, ale zároveň je okrádají o „vysílací čas“. A pak Ripleyová. Na jednu stranu jste rádi, že tu je, na druhou stranu to pořád není nějak ono.

Btw. někteří první knize vyčítají, že vzpomínkové pasáže jsou jako vystřižené z druhého filmu. Well, ono to tak je, Billie se v prvním vydání komiksu jmenovala Newt a Wilks se jmenoval Hicks (: a až uvedení do třetího filmu to vlastně bylo (ne)oficiální pokračování celé ságy. Když do toho pak Fincherův počin hodil vidle, přepsaly se hrdinům jména a v knižní verzi se provedlo pár úprav, aby to víc sedělo na „nové“ postavy.

01.10.2023 5 z 5

Smrt záchranářů Smrt záchranářů Robert Lawrence Stine

Horké léto u bazénu se spoustou mladých, neklidných a nadržených plavčíků. A sem tam nějakou vraždou.
Na Stopy hrůzy celkem nadprůměr především díky střídání vypravěčů, jejichž rozdílné úhly pohledu jinak celkem banální zápletku o pomstychtivém vrahovi oživují. Nebudu lhát, plot twist s utopenou mě skoro dostal. :D Po odhalení Myši ale příběh dost ztrácí tempo, naštěstí je to už jen pár stran do konce.

(Přečteno do čtenářské výzvy.)

15.08.2023 4 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Když pominu fragmenty a útržky posbírané z korespondence, je tenhle díl nadupaný. Lovecraft už se vypsal, takže se nebojí pustit do delších, komplikovanějších a znepokojivějších příběhů, mýtus se ustaluje a nabývá jasné obrysy (kdesi ve tmách, zapadlých a polodivokých krajích a snech).
Barva z kosmu a Hrůza v Dunwichi jsou za mě TOP, na paty jim šlape Šepot v temnotách a Případ Charlese Dextera Warda. Rozhodně jeden z nejlepších svazků sebraných spisů.

02.08.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

(SPOILER) Taková pohádka pro dospělé, která se později překlopí takřka v telenovelu a ve které si autor vyzobával historická fakta a události dle libosti a nakládá s nimi všelijak. Popis domu, jeho stavby a využití v jednotlivých dobách je vskutku zajímavý, ale říkat, že právě der Glasraum je hrdinou knihy, podle mě není přesné. Je to klíčová část knihy, středobod, ze kterého se jednotlivé linky paprskovitě rozbíhají, občas protínají a občas beze stopy mizí, ale zároveň je to jen prázdná i když fascinující kulisa.

Autor místy dokázal skvěle vystihnout atmosféru doby (i když poúnorová a normalizační doba už se mu tolik nepovedla), myšlení a některé pohnutky postav. Na druhou stranu takřka všechny ženské postavy prostě musely být při nejmenším bisexuální a dialozích řeší jen své vztahy a děti či vztahy a děti jiných. Mužské postavy jsou buď nevýrazné či jedno velké zklamání. Všude samá nevěra. Nedivím se, že rodina Tugendhat se proti knize ostře ohrazovala.

Úplně mi nevyhovoval ani styl vyprávění, ačkoliv kniha není vyloženě krátká, některé postavy a jejich linky prostě a jednoduše vyšumí - a ačkoliv asi tušíme, co se stalo, z knihy se to přímo nedozvíme. A k tomu ten kýčovitý cukrkandlový konec.

Dle ohlasů v době vydání jsem čekala něco, z čeho si sednu na zadek, ale nestalo se. Přečteno (a hlavně dočteno) vlastně jen do čtenářské výzvy.

02.08.2023 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

V něčem lepší, v něčem horší než předchozí sbírka. Příběhy začínají bobtnat a stávají se propracovanější. Nejvíce mě zaujaly Krysy ve zdech, Ti druzí bohové a V hrobce.

19.07.2023 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Je vidět, že se jedná o autorovy začátky. Mýtus je neustálený, snové říše vystupují jako nezřetelné letmé záblesky čehosi většího, zápletky (pokud už máte něco načteno) jsou celkem repetitivní a styl ještě není vybroušený. Většina příběhů vyloženě neurazí, ale pořád jim něco chybí. A do toho prosakuje (ne-vždy-tak-moc) latentní rasismus a xenofobie, kterými je Lovecraft pověstný.

Nejvíce se mi líbily povídky Celephais, Chrám a Ultharské kočky.

19.07.2023 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Až zase na Twitteru nebo kdekoliv jinde uvidím nějaké individuum hlásat, že komunismus je cesta k zastavení úpadku společnosti a její prosperitě, omlátím mu tuhle knížku o palici.

Na třech generacích žen sledujeme bouřlivou a úžasně děsivou proměnu moderní Číny. Doba za vlády Maa je jednoduše bizarní. Orwellovsky obludná. Je neuvěřitelné (a neuvěřitelně smutné), že něco tak nepřestavitelně absurdního, fungovalo tak dlouho a funguje vlastně dodnes.

26.06.2023 4 z 5

Ztracený svět Jurassic park Ztracený svět Jurassic park Gail Herman

Novelizace původního scénáře - takže je tam pár scén, které z finální verze filmu vystřihli (Roland v Africe, zasedání představenstva InGenu - jsou dohledatelné na YouTube), což je asi jediné plus.

Po "umělecké" a té "technické" stránce je to dost jednoduché (až prostoduché), rozhodně jednodušší a méně propracované než novelizace prvního či třetího dílu. Občas se tam vyskytují i překlepy. Nenazvala bych to ani jako oddychovou četbu, než se nadějete je konec, ale přesto se cítíte jaksi ochuzení a čtenářsky neuspokojení, protože ani vzdáleně to neumí navodit atmosféru podobnou filmu.

24.06.2023 2 z 5

Příběh o malé holce, která se ztratila v lese a společnost jí dělá jen walkman s rádiem (90s nostalgie) a její láska k baseballu. Problém tak trochu je, že to je víceméně všechno. Není to nijak závratně napínavé nebo akční, jasně Tisha se bojí, mrzne, hladoví a vzpomíná na komplikované rodinné poměry, ale není tam nic, co by vás přímo podrápalo po dušičce a drželo v napětí - kromě čehosi lehounce naznačeného. Jako audio dobrá oddechovka k úklidu nebo nějaké nepříliš namáhavé činnosti, ale večer pod lampičkou by mě to moc nebavilo.

11.06.2023 3 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

(SPOILER) Jak mám Crichtona ráda, tak tohle mi v porovnaní s jeho dalšími díly přišlo slabé. Námět je na jedničku, ale to zpracování! Forma rekonstruovaného rukopisu s poznámkovým aparátem spíš ublížila, protože za mě razantně snížila čtivost (možná to zabil i překlad?), a ačkoliv se snaží věrně napodobit dobový styl vyjadřování, způsobila jakousi sterilitu a plochost příběhu i postav.

Akční scény jsou jaksi neakční, příchod nočního děsu pod příkrovem mlhy je... prostě "je", ale rozhodně ve mně nevzbuzoval očekávané napětí. Paradoxně jediné opravdu zajímavé pasáže mi přišly ty, které popisovaly běžný život a zvyky "špinavých" Normanů (v kontrastu s arabskou kulturou).

Všechno je jen jaksi naznačeno a nedovysvětleno, v rámci příběhu i jeho celkové premisy to má své opodstatnění, ale mě jako čtenáře to takto podané prostě neuspokojuje. Především údajní neandrtálci si rozhodně zasloužili víc prostoru.

14.05.2023 3 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Nenáročná "detektivka naruby". Žádný literární zázrak, ale jako knížka k vodě, do vlaku či jen tak na oddych dobré. Krátké kapitoly, široké řádkování, svižně ubíhající děj. Pro nás nezvyklé prostředí nigerijského Lagosu s občasnými záblesky kulturních rozdílů, jen ty postavy jsou zvláštně nesympatické a jejich chování a motivace občas naprosto nelogické či bizarní. Celá ta familie by měla investovat do psychiatra.

09.04.2023 3 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

S těmi duhovými mangami se v poslední době roztrhl pytel. Pěkná kresba, netypické prostředí viktoriánské Anglie, navíc se tu nejede v těch úplných prvoplánových klišé typických pro shonen / shoujo ai mangy.
Postavy mají *nějaký* charakter a do budoucna nejspíš i vývoj - nejde tedy jen o to, aby se "daly dohromady", řeší se tu otázky společenského postavení a především práva na lásku a svobodnou volbu ve společnosti, která něčemu takovému naprosto nepřeje - a k tomu nějaké to intrikaření a rodinné drama.

Je to zjednodušené / zidealizované a romantizované? Ano. Ale taky je to, kruciš, manga pro náctileté, ne faktografická publikace. (A příběhově je to o parník jinde než např. neméně duhový Služebník a pán.) Takže pro starší a náročnější čtenáře je to příjemná oddechovka na chvíle, kdy potřebujete vypnout mozek.

02.04.2023 4 z 5

Vyhořelí dinosauři Vyhořelí dinosauři Noemi Cupalová

Já prostě furt nevím, jestli se mi to líbilo, nebo ne.
Ale rozhodně bych to neoznačila jako literaturu pro děti a mládež.
Spíš cringe "leprelo" pro nevyrovnané a depresivní teenagery (vyjít to kolem roku 2000, mohl to být trhák v rámci emo subkultury).

01.04.2023 3 z 5

Upřímně nechápu, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Historicky je to (hádám) dost nepřesné, přidaná hodnota je někde na úrovni hollywoodského akčně-romantického bijáku, ale pamatuji si, že v pozdních devadesátkách / raných 00s tu knížku měla v knihovně velká část příbuzných.
Vypovídající bylo, že když jsem se letos ptala, o čem to je, nikdo z nich mi to nedokázal říct, ačkoliv se všichni dušovali, že to kdysi četli a že se jim to *asi* líbilo.

Taita je Mary Sue. Ukázková. Místy naprosto nesnesitelná. Nezdravě lpí na své majitelce a některé jeho myšlenkové pochody mi přišly vyloženě creepy. Je to génius a všeuměl, navíc šíleně domýšlivý. Rozhodně jsem se s ním nedokázala sžít, ačkoliv jsem na to měla víc jak 700 stran.

Na druhou stranu Smith psát uměl, ne že ne, hlavně akční scény. Proto za 3*.

01.04.2023