wooloong wooloong komentáře u knih

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

Čtivá a napínavá detektivka, i když trochu průhledná.

28.07.2014 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Dobrá temná detektivka s neočekávanou pointou.

16.07.2014 5 z 5

Sešli se v Bagdádu Sešli se v Bagdádu Agatha Christie

Trochu jsem se téhle knize vyhýbala. Špionážní romány od Agathy nemám zrovna v lásce. Především díky zoufalé naivitě zápletky, smyšleným východním Absurdistánům a nepřesvědčivým jménům tamních postav. Paní Christie v zeměpise zřejmě nijak zvlášť nevynikala, kam se na ni hrabe Shakespeare se svou Zimní pohádkou. Ale nakonec musím uznat, že tahle detektivka se špionážní zápletkou je opravdu svěží, příjemná, vtipná, a díky dokonalé znalosti Iráku, kde strávila autorka několik let se svým druhým manželem, a ze které čiší i láska k této zemi, je i velmi poučná a zajímavá.

16.07.2014 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Brilantní a nápadité.

30.06.2014 5 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Tommyho a Pentličku a špionážní detektivky od A.Christie až tak moc nemusím.

30.06.2014 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Vážená paní Christie, vždy jsem si vážila Vaší práce a milovala Vaše detektivky. Po přečtení Vašeho vlastního životopisu, který jste napsala s nebývalým nadhledem, pokorou, skromností a moudrostí jste mi dala možnost pochopit mnohé z Vašeho díla, poznat Vás a mít Vás ráda nejen jako spisovatelku, ale i jako člověka. Děkuji.

30.06.2014 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Česká školní klasika. Povinná literatura někdy v sedmé třídě. Slovo povinná ve mně vždycky vyvolávalo nejvyšší odpor, takže i sebevětší literární skvost bych nedokázala objektivně ocenit. Navíc žák sedmé třídy může toto dílo těžko pochopit ve všech souvislostech.

28.06.2014 3 z 5

Pro mě povinná školní literatura. Díky tomu asi nedokážu Puškina dostatečně ocenit.

28.06.2014 3 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Komedie??? Kde???

28.06.2014 2 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Četla jsem ji kdysi jako povinnou školní četbu někdy v sedmnácti. A už tehdy mi přišla Anna prostě lehkovážná. Zamilovat se? To se občas stane, proč ne? Vyměnit syna za nezodpovědného milence? Hloupost a za hloupost se platí, děvenko.

28.06.2014 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Autorka si u mě po Vraždě s vůní mandlí od dost vylepšila reputaci. Kdo vraždí mi bylo jasné zhruba od dvou třetin knihy, není to zrovna originální, jen jsem nepochopila, proč to jako první schytal právě Magnus. Jinak silný příběh, na kterém je hodně znát, že ho píše žena.

28.06.2014 5 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Sáhla jsem po ní, protože je taková pěkně tenká. tak akorát na jedno odpoledne. Zápletka byla dost průhledná, prostě slabota.

27.06.2014 3 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Když porovnám s Pratchettovými zeměplošskými příběhy:
- Jednoznačně zajímavý a nosný námět, který ovšem nebyl ani zdaleka využit pro vytvoření zajímavého čtivého příběhu.
- Chybí správácky ulítlá hlavní postava, která jenom svou prostou existencí kolem sebe trousí vtipné situace. Jošua není ani Markoplaš ani bábi Zlopočasná či stařenka Oggová ani Elánius se svou partou podivných individuí, Ani Crowley s Arizafalem, abychom se nedrželi pořád té Zeměplochy. Je to prostě nudný patron. A jeptišky z Domova to nezachrání.
- Ani Lobsang a Ši-mi to nevylepšujíí, na Zavazadlo a spol. prostě nemají.
- Skoro žádné napětí a humoru pomálu. Když to shrnu - téměř čtyřistastránková nuda. Vlastně jsem tuhle knížku dočetla jen proto, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne. A výsledek? Ono to vlastně - nedopadlo.

24.06.2014 3 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Povídky mají kolísající kvalitu, pro mě nejlepší - Mlha, Opice, Jaunt, Prám, Obraz smrtky (líbí se mi to poeovské budování děsivé atmosféry, na tehdy osmnáctiletého kluka slibný začátek). Jinak skoro v každé povídce (i románech) je vždy něco - obraz, myšlenka, popis, postřeh, zamyšlení, kterým mě King dostane do kolen. Pan spisovatel.

14.06.2014 4 z 5

Sváteční vraždy Sváteční vraždy Daniela Fischerová

Absolvovala jsem všech šest detektivek ve dvou knihách, takže už jsem snad připravená zodpovědně hodnotit:
- Nevím, jak vám, ale mně chybí popis hlavních postav. Víme, kdo jsou, čím byly, rámcově známe jejich vlastnosti (obzvláště ty výjimečné), ale podle knížek mi místo konkrétních osob z masa a kostí před očima pobíhají jen neznatelné obrysy. Je Kristinka vysoká nebo drobná? Jakou má barvu vlasů a očí? Buď jsem byla nepozorná nebo se její (a Medardův a Silvestrův) popis jaksi v povídkách pořádně nevyskytují. Občas nějaký ten náznak. Jistou představu jsem si udělala jen o Tengizovi.
- Detektivní příběhy mají všechny dost podobný scénář a hlavní zápletka nebývá nijak složitá. Většinou se dá vyluštit ještě dříve, než se k tomu dostanou hlavní protagonisté. Mnohem víc mi vyhovuje, když mě autor trochu vodí za nos, předkládá více motivů, postupně předhazuje různé podezřelé a na konci čeká nějaké pěkné zapeklité překvapení.
- Autorka se občas dopouští vážných nelogičností. Jeden příklad za všechny (abych příliš nespoilovala). V penzionu se narodí dítě, je slyšet jeho pláč, uplyne pět šest dní, nikdo ho ještě neviděl, od té doby ho téměř nebylo slyšet, jeho matka si jen tak pobíhá po okolí a nikomu to není divné. Takovéto nedomyšlenosti dost ruší.
- Po jazykové a vypravěčské stránce nemám co vytknout, vztah hlavních protagonistů prochází postupným vývojem, každá povídka má většinou své velké téma (v případě celé této knížky to byly nechtěné a nemilované děti), občas nám autorka s nenuceností dobrého pedagoga předhodí nějakou tu zajímavou informaci, občas zpestří děj vtipným momentem.
- A z toho vyplývá, že pokud se autorka dopustí další sbírky detektivních povídek, ráda si je přečtu a budu doufat, že budou lepší a lepší.

26.05.2014 3 z 5

Tři vraždy a král Tři vraždy a král Daniela Fischerová

Tři příběhy mají formát klasické detektivky jak podle Agathy Christie. Na místě s omezeným počtem účastníků se stane vražda, postupně jsou předkládány indicie, dvojice amatérských vyšetřovatelů vytváří různé hypotézy, a jak se na konci ukáže, všechny informace k nalezení vraha nám autorka postupně předložila, a tak si můžeme brousit svůj ostrovtip spolu s Kristýnkou a Medardem. Jednoznačně kladně bych ohodnotila autorčin jedinečný smysl pro humor a většinou správně ujeté protagonisty, záporně pak přeci jen trochu křečovité a docela průhledné zápletky. Žádné oslnivé dílo ani propadák. U mě průměr.

11.05.2014 3 z 5

Duhové pohádky Duhové pohádky Daniela Fischerová

Nápadité, vtipné, zábavné.

05.05.2014 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Dala jsem to za dva dny, prostě se mi nepovedlo odtrhnout. Těch 722 stránek mě málem odradilo, ale nutno dodat, že ani jediná nebyla zbytečná. Oproti Sněhulákovi nebo Července mi ale přišlo, že motivace hlavního padoucha nebyla tak silná a "pochopitelná".

26.04.2014 5 z 5

Výlov mého rybníka Výlov mého rybníka Rudolf Křesťan

Výborná knížka plná zábavných a kouzelných fejetonů. Teda pane Křesťane, kam na ty nápady chodíte!

08.04.2014 5 z 5

Démon v krabičce Démon v krabičce Ruth Rendell

Od této autorky jsem zatím četla jen tuto detektivku, a pak povídku Jahodový strom. Zatím průměr. Obě byly dost průhledné a ani v jednom případě jsem se nedočkala překvapivého rozuzlení a dostatečného vysvětlení motivace hlavního padoucha. No, dám jí ještě šanci.

07.04.2014 3 z 5