woodward woodward komentáře u knih

Třikrát 87. revír Třikrát 87. revír Ed McBain

Ve své době byl McBainův 87. revír novátorským počinem. Pak ho kdekdo začal napodobovat, policejních detektivek jsou všude haldy, a tak bych si docela s chutí zase přečetl něco zbrusu nového o geniálním detektivovi, nad jehož dedukcemi policajti nevěřícně žasnou. Ale za to McBain nemůže. Patří mu pět hvězd.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Mám tu knihu rád, i když mi dlouho nebylo jasné, který z hrdinů mi je nejsympatičtější. Kapitán Nemo je "divnej" - to mi bylo jasné od začátku. Profesor Arronax je potrhlej vědátor, který ani neví, jestli by na Nautilu radši zůstal nebo z něj uprchl. Ned Land je cholerickej trotl. Takže mi nakonec vyšel jako můj oblíbenec Conseil. Kliďas každým coulem, za každého počasí. I on má své mouchy, ale z těch čtyř je jednoznačně nejnormálnější. (Poznamenávám, že toto hodnocení jsem učinil někdy ve věku 12-13 let, takže za něj nemohu být činěn odpovědným).

Tři vraždy u Wolfových dveří Tři vraždy u Wolfových dveří Rex Stout

Vrcholným okamžikem tohoto triptychu je pochopitelně začátek druhé povídky, kdy Archie zase jednou dá výpověď, odchází, a hned na schodech před domem se mu naskytne klientka. Jenže se ukáže, že je namočená do vraždy, inspektor Cramer chce mluvit s Wolfem, jenže pro toho už Archie nepracuje... Moc pěkná polízanice, přečtěte si to sami.

17.08.2015 5 z 5

Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Václav Erben

Kapitán Exner a jeho důstojníci jsou z celých čtyřiceti let bolševického nesmyslu v českých zemích jediní literární detektivové, kteří mohli vstoupit do nových časů s hlavou hrdě vztyčenou. Vlastně ne, ještě poručík Borůvka, ale to je zase jiná píseň.

17.08.2015 5 z 5

Tyhle dvě sbírky určitě patří do "top ten" české literatury dvacátého století. Příběhy o šlépějích, o bláznivé Kláře, o básníku Neradovi, jehož podvědomé asociace pomohly objasnit smrtelnou dopravní nehodu, to všechno jsou zářivé střípky nesmrtelnosti autora, jemuž v českých zemích nebylo a není rovno.

17.08.2015 5 z 5

Falešný Buddha Falešný Buddha James Melville (p)

Pan Ótani je "důležitej" ouřada a jeho žena je poslušná domácí puťka. Tak to aspoň vypadá na první pohled. Je osvěžující přečíst si kromě detektivního příběhu i něco o tom, jak to doopravdy funguje v japonských domácnostech, zvlášť když je autorem člověk, který tu zemi a kulturu tak dobře zná.

17.08.2015 5 z 5

Třikrát policejní prefekt Ótani Třikrát policejní prefekt Ótani James Melville (p)

Tyhle detektivky umístěné do současného Japonska nemají chybu. Jako obyčejně je za tím autor, který ví, o čem píše.

Veselí občané sichemští Veselí občané sichemští Ernest Claes

Bělohřívek a jeho rošťárny jsou prostě věčné.

Peklo Peklo Dante Alighieri

Je to renesance, jsou to krásné verše a ze všeho nejdůležitější je přečíst si důkladně nápis nad pekelnou bránou, protože se tam říká mj: ...Mnou dal Pán průchod spravedlnosti. Jsem z Boží moci, dílem lásky jdete, jsem sklenuta nejvyšší moudrostí. Všechno co stvořeno přede mnou v tom světě je od věků, já navždy potrvám...
Což, vzato do důsledků, znamená jen tolik, že Ďábel není zlý. Zlí jsou ti, kdo se mu dostanou do spárů.

Století detektivů Století detektivů Jürgen Thorwald

Tahle kniha mi kdysi pomohla konečně zařadit jméno Alfonse Bertillona, o němž se dr. Mortimer zmiňuje v první kapitole Psa baskervillského. Století detektivů je čtení velmi poučné a velmi zajímavé.
Zejména příběh o strastiplném prosazování daktyloskopie jako nezpochybnitelné metody přesné identifikace báječně ilustruje "kvalitu" myšlení politiků, ať už patří k jakékoliv straně, a vysokých úředníků (většinou s politickými ambicemi) ať už slouží v jakékoliv zemi. A také svědčí o tom, jak pitomě samolibá je západní civilizace ve svém přesvědčení, že zbytek světa je beznadějně zaostalý, takže se od něj nemáme co přiučit.

Útok na jižní pól Útok na jižní pól Heinrich Hubert Houben

Cestovatelé a objevitelé byli hrdiny mého dětství. Příběhy z historie zámořských objevů mám rád dodnes a Roald Amundsen, to je prostě klasa!

Študáci a kantoři Študáci a kantoři Jaroslav Žák

Dovoluji si upozornit autora úvodní anotace, že Študáci a kantoři se stali námětem především pro film Cesta do hlubin študákovy duše. I když Škola základ života vypadá jako "využití přebytečného materiálu" z prvního filmu.

17.08.2015 5 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Musím se přiznat, že ještě mnoho let po prvním přečtení Poplachu v Kovářské uličce na mě jméno Bočan působilo automaticky silně negativním dojmem - bohužel i u lidí, kteří si to fakt nezasloužili. Teď už mě to přece jenom přešlo. ;)

17.08.2015 5 z 5

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Musím přiznat, že kromě psa Baskervilského mi další "holmesovské" romány příliš k srdci nepřirostly. Mám rád povídky o Holmesovi s jasným, logickým řešením záhad, ale Studie v šarlatové, Znamení čtyř jakož i Údolí strachu mě nechávají chladným. Tři hvězdičky

17.08.2015 3 z 5

Egypťan Sinuhet byl svého času hit, na který se stály mnohahodinové fronty. Naštěstí jsem měl kámoše knihkupce, tak jsem frontu nestál. Ale zhltnul jsem to s týmž frenetickým zápalem jako všichni. Později jsem přečetl ještě pár dalších Waltariho románů a moje nadšení postupně poněkud opadlo. Ale při vzpomínce na tu vše prostupující posedlost Sinuhetem, na níž jsem byl cele účasten, nemůžu než dát pět hvězdiček.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Merle se ponořil do hrůzy až na dno a vylovil tenhle příšerný příběh. Je to mistrovsky napsáno, i když si neumím představit, že bych to chtěl někdy přečíst ještě jednou.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedno z nejparádnějších představení paní Agathy.

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Příběh o střetu moci se svobodou, V době, kdy tahle kniha v česku vyšla poprvé, bylo pro zdejšího čtenáře trochu nezvyklé spojovat si tohle téma s něčím tak nepolitickým, jako je léčebné zařízení. Tím mocněji pak výsledné poselství zapůsobilo.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Destilovaná krása nebeské češtiny. Nevím, jestli někdo jiný dovedl český jazyk jako hudební nástroj k větší dokonalosti - nebo jestli to někdo dokáže v budoucnu.

Malevil Malevil Robert Merle

V sedmdesátých letech byl pro mě Malevil bomba, dneska se k němu vracím už jen velice zřídkakdy; nějak mě všechny ty postkatastrofické vize lezou krkem. Ale napsané je to krásně, není to americká magořina a Merla mám rád i pro jiné jeho knihy. Takže pět hvězd.