woodward woodward komentáře u knih

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Jako vždy je to napsáno s nadhledem a vtipem. Samotná pravidla pátera Knoxe mě jako milovníka detektivek moc nevzrušují. Protože první a nejdůležitější na detektivce je to, že musí být KE ČTENÍ. Pokud autor neumí čtenáře zaujmout tím, jak svůj příběh vypráví, jsou všechna pravidla na draka.

18.08.2015 5 z 5

Nevysvětlitelný příběh aneb Vyprávění Questa Firma Sicula Nevysvětlitelný příběh aneb Vyprávění Questa Firma Sicula Josef Škvorecký

Je to hříčka pana Škvoreckého, který si po dlouhých letech psaní o škaredém světě starých zlých časů očividně chtěl udělat radost. A udělal ji i mně.

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Jeden z mála detektivů zrozených za totáče, za kterého se česká literatura nemusí stydět.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Je to sranda při které mrazí - ovšem obávám se, že ti, kdo nebyli na vojně, se nasmějí mnohem míň.

Tajemství Červeného domu Tajemství Červeného domu A. A. Milne

Prima starožitná detektivka - do autora Medvídka Pu bych to nikdy neřekl!

Holubí pošta Holubí pošta Arthur Ransome

Zmačkanec, co nebyl pásovec, nemá chybu. Další nádherný příběh; ovšem tentokrát je místy třeba dost pozorně sledovat některé cesty a výpravy na vložené mapce.

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

Všechny ransomovky jsou skvělé, ale možná by bylo na čase, aby Zamrzlou loď kapitána Flinta někdo znovu přeložil - nebo spíš aby se na ni aspoň znovu podíval nějaký redaktor. Ten "Jan" nebo dokonce "Jeník" místo Johna mě tam odjakživa tahá za uši.

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Jako kluk jsem ji přečetl snad stokrát a vracím se k ní dodnes.

Poklad v jediné růži Poklad v jediné růži Ann Philippa Pearce

Zcela nenápadná, ale báječná knížka pro děti, dokazující že v tomhle oboru patří anglická literatura ke světové špičce.

18.08.2015 4 z 5

Cesta na severozápad Cesta na severozápad Kenneth Roberts

Pořád se k téhle knize vracím. Výprava proti St.Francisu je strhující, ale především je vrcholně zajímavý celý ten dokonale propracovaný obraz koloniální severní Ameriky před válkou za nezávislost, včetně objevování dosud neznámých krajů. Něco takového už člověka nepotká, pokud se nevydáme k jiným planetám a hvězdám.

18.08.2015 3 z 5

Panoptikum starých kriminálních příběhů Panoptikum starých kriminálních příběhů Jiří Marek (p)

Celá série Markových povídkových knih o panu radovi Vacátkovi a jeho mordpartě je prostě dokonalá. Je to jako listovat fotkami staré Prahy a k tomu číst dávno zapomenuté krvavé příběhy, jimž jejich věk ubral na děsivosti. Je to takové starosvětské, skoro by se dalo říct poklidné vyprávění. Pan rada i jeho detektivové znají "své" lidi a oni zase znají je, nejsou potřeba dramatické honičky ani spousta střílení.
Když si kapsář Jandejsek, kterého pan Bouše "preventivně" sebral v obchodním domě, stěžuje, že přece "i slušný člověk si může jít něco koupit do obchodu," pan Bouše mu za neustálého smrkání vysvětlí, že třináctkrát trestaný člověk už dávno není slušný. Nakonec se dohodnou a Jandejsek označí pár nováčků mezi kapsáři, kteří začali pracovat v tlačenicích v Edenu...
A přesto je v těch povídkách i napětí a pátrá se často po pachatelích skutků hrůzných i krvavých. Ale vždycky v klidu, s rozšafností a metodou. Jsou to krváky, použitelné pro léčbu nervově nemocných pacientů. Zločiny a napětí v příbězích vyprávěných s uklidňujícím úsměvem. Balzám na duši se špetkou pepře. Pět hvězd.

Dračí úsvit Dračí úsvit Anne McCaffrey

Je to napínavé, je to blboučké, ale zkusím přečíst i pár dalších dílů.

o 9 dnů později:
Zkusil jsem a opravdu to nejde. Ty tři hvězdy tu nechám, nápad je to zajímavej. Ale dál už číst nebudu.

18.08.2015 3 z 5

Odysea kapitána Blooda Odysea kapitána Blooda Rafael Sabatini

Odyssea kapitána Blooda a Ostrov pokladů jsou dvě "základní" knihy o pirátech. K oběma se vytrvale vracím i v dospělém věku.

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Mohutný úvod k rozsáhlé trilogii. Je to veliký příběh, v němž mě mimo jiné zaujala jen taková drobnost na samém začátku, kde se píše, že na Síči se dalo vždycky poznat, kdy se schyluje k rebelii, podle toho, že se kozáci po celé Síči dali do strašlivého pití...

17.08.2015 4 z 5

Potopa Potopa Henryk Sienkiewicz

Mám rád celou Sienkiewiczovu trilogii, ale souhlasím s dalšími komentátory, že Potopa je asi fakt nejlepší. Mým hrdinou v těchto příbězích ale odjakživa byl především pan Zagloba - ti jeho kamarádi válečníci jsou taky fajn, ale jemu to prostě pálí. Historka o tom, jak Rochovi Kowalskému nakukal, že je jeho strýc a pak mu utek i s jeho pláštěm, šavlí a na jeho koni, aby se vzápětí vrátil a osvobodil i ostatní vězně, to prostě nemá chybu.

17.08.2015 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jako kluk jsem Krásu nesmírnou přečetl nesčíslněkrát. Drak Gorynyč, Kostěj Nesmrtelný, překrásná Vasilisa; bylo to úžasný, navíc s nádhernými ilustracemi. Takovou chaloupku na kuří nožce jsem už potom nikde neviděl.

Severka Severka Colette Vivier

Ani v dětských letech mě tahle knížka příliš neoslovila. Ale pro jiné děti by se třeba mohla hodit.

17.08.2015 3 z 5

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Vachek i Klubíčko v nejlepší formě. A taky je v téhle detektivce "zabudovaný" vtip:
Povídá optimista: Do roka budeme všichni žebrat.
A pesimista na to: No jo, ale u koho budeme žebrat?

Bubáci pro všední den Bubáci pro všední den Pavel Buksa

Plivník sežral chleba, vypil vodu z ponožek a křepce poskakoval po světnici. Tihle Michalovi bubáci jsou fakt nesmrtelní, dokonce i ta kočka, přestože je mrtvá.

Prachy, prachy, prachy Prachy, prachy, prachy Ed McBain

Jednu z obětí sežral lev, do případu se montuje Tajná služba a za tím vším je... přečtěte si to.