Potopa

Druhá, historie samostatná část historické trilogie H. Sienkiewicze Potopa (Ohněm a mečem, Potopa, Pan Wolodyjowski) zobrazuje vpád švédských vojsk do Polska v roce 1655, za vlády Jana Kazimíra.

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79931/potopa.jpg 4.6139
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Potop, 1886

Kniha Potopa

laura
09.12.2019

Spoustu let mi můj táta říkal: Tohle si přečti, je to skvělá kniha. Spoustu let jsem to odkládala, protože - bože, tolik stran? Na průklepovém papíře? To budu číst sto let :)

Když jsem se na to nakonec vrhla, byla jsem překvapená. Překvapená, jak moc se mi to líbilo, překvapená, jak moc čtivé to bylo. Jak stránky ubíhaly, jedna za druhou, jak moc se mi nakonec s hrdiny nechtělo loučit...

Ondřeje jsem milovala a tak nějak jsem ho i chápala. Byl mladý, horkokrevný, hrdý. Byl statečný. Byl čestný. A byl člověkem, který dokázal překvapit - a to nejen mě.

Tahle kniha je přesně tak skvělá, jak vždycky říkával můj táta. Je úžasná, je neopakovatelná a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla. A pokud v sobě někdy najdu odvahu znovu pokořit těch téměř tisíc stran, jo, rozhodně se budu těšit na opětovné shledání ;)

Slůník
11.03.2019

Jeden z prvních velkolepých čtenářských zážitků.

aninkah
06.12.2015

Výborný příběh. Sienkiewicze mám moc ráda a tahle kniha je opravdu extraliga. Hlavní hrdina, pan Ondřej Kmicic je opravdu sympatický. Má spoustu chyb a když se je snaží napravit, tak jen zapříčiní další katastrofu. Jak lidské a osvěžující, po těch "dokonalých hrdinech" historických románů. Dále přidejme napínavý děj- Švédové v Polsku, obléhaní Czenstochové, politické pletichy knížat Radziwillů... Nechybí ani humor, tradičně reprezentovaný panem Zaglobou. Zároveň doporučuji i toto vydání knihy. Spousta stran na tenkém papíře, ideální na cesty :-)

kalache
30.11.2015

...moje nejoblíbenější.Autor přivedl scény z boje k dokonalosti a z některých pasáží běhá mráz po zádech (zastavení Švédů v průsmyku,útok Babinicze(Kmicice)přes řeku,převzetí Tatarského čambulu,atd.).Kdo četl,ví....

Plútarchos
21.09.2015

Potopa, druhý díl Sienkiewiczovy trilogie, popisuje hrdinské činy a proměnu oršanského korouhevníka Ondřeje Kmicice na pozadí švédského vpádu do země v roce 1655. Ondřej Kmicic je mladý, vášnivý, vznětlivý, lehkovážný ale odvážný voják a čestný šlechtic. Po dlouhé době trávené mimo domov, kdy se protloukal se svou korouhví jak se dalo, se vrací zpět, aby přezimoval se svými vojáky a přihlásil se o dědictví, jehož součástí je i Alexandra Billewiczówna (Olenka) a do níž se bezmezně zamiluje. Za dramatických okolností opouští svůj dosavadní život výtržníka a snaží se získat zásluhy v očích Olenky v boji proti Švédským vojskům i zrádcům z řad polské šlechty představované zejména vilenským vojevodou knížetem Januszem Radziwillem a jeho příbuzným Bohuslavem. Na své cestě se Ondřej setkává, rozchází a opět setkává s pány Wolodyjowským, Skrzetuskými, Zaglobou.
Přestože je román Potopa čtivý a krásný, nedostavila se u mne extáze z předchozích Sienkiewiczových knih Quo vadis a Ohněm a mečem. Prostě, je to jako s láskou - první si člověk pamatuje celý život. Očekával jsem podobně silné pocity a vzrušení, avšak Potopa je nevyplavila. I když je Ondřej Kmicic zajímavá postava, chybělo mi tam více Zagloby a Wolodyjowského, líčení válečných útrap není tak barvité, Kmicicova dobrodružství tak poutavá...
"Našly se peníze, nadšení, odvaha; i nejzoufalejší duše došly k přesvědčení, že není takového postavení, takového úpadku, takové slabosti, z níž by se nebylo možno zachránit, a že tam, kde se rodí děti, nemůže umřít naděje."

woodward
17.08.2015

Mám rád celou Sienkiewiczovu trilogii, ale souhlasím s dalšími komentátory, že Potopa je asi fakt nejlepší. Mým hrdinou v těchto příbězích ale odjakživa byl především pan Zagloba - ti jeho kamarádi válečníci jsou taky fajn, ale jemu to prostě pálí. Historka o tom, jak Rochovi Kowalskému nakukal, že je jeho strýc a pak mu utek i s jeho pláštěm, šavlí a na jeho koni, aby se vzápětí vrátil a osvobodil i ostatní vězně, to prostě nemá chybu.

Skip
23.02.2014

Viz Ohněm a mečem.

Erezka
27.01.2013

Pro mě dokonce lepší než Ohněm a mečem. Překrásná romantika.