woodward woodward komentáře u knih

Bony a myš / Po stope novej topánky / Starí mládenci z Broken Hillu Bony a myš / Po stope novej topánky / Starí mládenci z Broken Hillu Arthur William Upfield

Bony a myš je Upfieldovská klasika - buš a Bonyho stopařské kvality dostanou pachatele do pastičky, z níž není úniku. Příběh o jedné botě je nezvykle "roztažený" v prostoru - zemědělský venkov, hluboký les, malé město, velkoměsto, Bony je pořád v pohybu. A Staří mládenci z Brokenhillu to je poněkud fantasmagorický příběh o městě, které na tom mladém kontinentu patří vlastně ke starobylostem. Pátrání po šíleném vrahovi - mnohem šílenějším, než by si Bony pomyslil, je únavné, dlouhé, leč nakonec úspěšné. Dobrý, pestrý výběr titulů. Pět hvězd.

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Vrcholem této knihy je bezpochyby celá kapitola popisující přípravy na vylodění a bitvu o Leytský záliv. Historka o tom, jak Halsey odplul stíhat "neškodné" letadlové lodě a nechal otevřená zadní vrátka japonskému protiútoku by si zasloužila podrobnější rozpracování - i když asi v žádném vojenském archívu nebude zcela popravdě a nestranně zazanamenáno, jak mohl Halsey udělat takovou botu, ani to, proč admirál Kurita ujel od skoro proražené clony doprovodných letadlových lodí a od svého hlavního zadání - napadnout vyloďující se jednotky.

19.08.2015 5 z 5

Bohové, hroby a učenci Bohové, hroby a učenci C.W. Ceram (p)

Jedno z "klasických" děl o historii a archeologii, určených po laickou veřejnost. Bohové hroby a učenci - a později i Zamarovský, Sabatino Moscati a další autoři ve mě vzbudili zájem o historii.

Bitva u Matapanu Bitva u Matapanu Miloš Hubáček

Hubáček je perfektní jako vždycky. Celkem vzato se dá říct, že válka ve Středomoří je v literatuře faktu pořád ještě relativně "vzácné" téma. Škoda, že Hubáčkova série ustrnula a už se nejspíš dál nepohne.

Aurelián Aurelián Louis Aragon

Aragon je velký autor, i když to není tak docela moje krevní skupina. Nicméně psát rozhodně umí, jeho knihy nelze odložit nedočtené.

19.08.2015 4 z 5

Pohádky a povídky 1 Pohádky a povídky 1 Hans Christian Andersen

Nesmrtelné čtení s nesmrtelnými ilustracemi Cyrila Boudy.

Anděl na kolečkách Anděl na kolečkách Miroslav Holub

V době, kdy Holubovy knížky o Spojených státech vycházely, to byla pro obyvatele české kotliny četba, která se vyrovnala nejdivočejším scifi. Ale i dneska je nadmíru zajímavé porovnat si tehdejší realitu s dneškem.

800 míľ po Amazone 800 míľ po Amazone Jules Verne

Od prvního přečtení téhle knihy toužím splout Amazonku z Iquitosu až do Belému; uplynulo několik desetiletí a začínám se obávat, že už to asi nestihnu.

5 x Nero a Archie 5 x Nero a Archie Rex Stout

Šílenost vrahova postupu i neuvěřitelná stopa, po níž se Neru Wolfovi podaří dospět k řešení, činí z povídky "Ne docela mrtvá" jasný vrchol téhle knihy. A to by platilo i tehdy, kdybychom v ní neobjevili hrůzyplný pohled na Wolfa ve svetru a v kanadách, jak se pokouší hubnout pomocí rychlých procházek a živí se jenom švestkami. Jako obyčejně, nebýt Archieho a jeho "svépomocného" konání, kde by byl Wolfe, o inspektoru Cramerovi ani nemluvě?

19.08.2015 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Ray Bradbury je dokonalý a tahle jeho vize mi připadá čím dál hrozivější. Stačí si přečíst některé komentáře ke knihám na těchto stránkách a je zřejmé, že spousta lidí už vůbec nechápe, co to je literatura. Od nepochopení ke strachu a nenávisti je pak už jenom krůček.

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Je to trochu slabší než druhý díl; tahle knížka slouží jenom jako předskokan velkého finále ve čtvrtém dílu.

19.08.2015 4 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Scifi je to dobrá, ale moje nejoblíbenější Clarkovy romány to nejsou. První díl Vesmírné odysseje je prostě film - i když román vznikal současně s ním. Ale je to příběh vymýšlený pro kameru, ne po čtenářovo vnitřní oko, a opravdu největší zážitek ten příběh přináší tomu, kdo ho má možnost vidět na nějakém obřím plátně. Rajské fontány jsou docela prima čtení, ale (pozor spoiler) nějak mi nesedí jak autor dlouho dopředu anoncuje smrt svého hrdiny (konec spoileru). Jak říkám je to dobrá scifi, ale tentokrát jen za čtyři hvězdy

19.08.2015

1984 1984 George Orwell (p)

Ve Farmě zvířat se George Orwell do popisu revolučního vzedmutí i všeho, co z něj vzejde, strefil dokonale, zatímco tahle apokalypsa mu moc nevyšla - i když kdoví, jednou třeba přijdou i horší věci. Ale dokud to nenastane, dávám tři hvězdy. Kdyby v titulu knihy nebylo to (prošvihnuté) datum, dal bych čtyři.

19.08.2015 3 z 5

Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Karel Pacner

Dějiny kosmonautiky jsou fascinující čtení mimo jiné i proto, že si člověk uvědomí, jakým fofrem se technický rozvoj ve dvacátém století rozběhl. Mezi prvním motorovým letadlem těžším vzduchu a prvním člověkem ve vesmíru leží pouhých třiapadesát let a do prvního přistání na Měsíci uplynulo jen dalších osm. Tak si říkám, že ve dvaadvacátém století už tyhle zkazky Karla Pacnera o prvních kosmických letech budou možná jen předmětem obskurních studií zanícených badatelů a v dějinách kosmonautiky bude celé období od Sputniku až po raketoplán námětem stručné první kapitoly, aby čtenář získal jakous takous povědomost o tom, jak to celé začalo.

Nepřirozená smrt Nepřirozená smrt Dorothy L. Sayers

Já a paní Sayersová se zřejmě shodujeme v tom, že detektivka má být především o pátrání a o logických dedukcích vzešlých ze správné interpretace faktů. Pro mě hlavní část napětí spočívá v tom, kdo je pachatel a jak se ho podaří vypátrat. Chápu, že čtenářům posedlým akcí to připadá nezáživné. Já dávám pět hvězd.

Příliš mnoho svědků Příliš mnoho svědků Dorothy L. Sayers

Mně se v téhle knížce nejvíc líbí ovdovělá vévodkyně z Denveru, když své dceři dočasně zblblé levicovými ideály s velkým šarmem a inteligencí předvádí, jak se všechny ideologické žvásty dají použít nejméně ve dvou směrech.

Dědictví Kláry Foxové Dědictví Kláry Foxové Rex Stout

Konečně jsem se dověděl, co je za Archieho poznámkou v detektivce Příliš mnoho kuchařů, kde o Wolfovi říká, že "takhle dlouho nebyl vzhůru ode dne, kdy Clara Foxová spala v jeho domě v mém pyžamu". Parádní příběh, škoda, že dvojznačný anglický titul nelze přeložit v plném významu.

18.08.2015

Na toho už zapomeňte Na toho už zapomeňte Rex Stout

Další Wolfův majstrštyk, když muže odsouzeného za vraždu ukradne "hrobníkovi z lopaty". Jedna z nejlepších knih wolfovské série.

Němý řečník Němý řečník Rex Stout

Na rozdíl od Marlowa já tuhle knížku řadím mezi nejlepší příběhy z wolfovské ságy. Úmyslné odkládání konečného řešení je jasně a uspokojivě vysvětleno, takže nemá smysl mluvit o tom, že si autor ve druhé polovině knihy nevěděl s příběhem rady. A je pro Wolfa typické, že ke svému cíli - postarat se, aby krásná Phoebe nezemřela zbytečně - spěje téměř přes mrtvoly. Inspektor Cramer málem přijde o kariéru a Archieho málem trefí šlak, když zjistí (nebo si to aspoň myslí) že jeho šéf nemá žádný záložní plán. A když Cramer osobně přijde Wolfovi poděkovat a přinese mu orchidej v květináči, nelze než souhlasit s Archieho povzdechem: k čertu se vší etikou.

Rodinná záležitost Rodinná záležitost Rex Stout

Tenhle příběh uzavírá celou Wolfovskou ságu a je dost pravděpodobné, že si to Rex Stout právě takhle naplánoval. Kniha vyšla v roce 1975 a v tomtéž roce Stout zemřel.