2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány

2001: Vesmírná odyssea Na Měsíci je objeven záhadný objekt. Důsledky nálezu jsou natolik významné, že je kvůli němu vůbec poprvé vyslána lidská posádka hluboko do Sluneční soustavy. Ale než výprava dosáhne cíle, vyskytnou se potíže, narůstající do děsivých rozměrů… Slavný román napsaný v době, kdy přistání na Měsíci bylo ještě pouhým snem, přetvořený do jednoho z nejvýznamnějších filmů všech dob, strhující, prorocký. 2001: Vesmírná odysea je příběhem o přetrvávající otázce místa člověka ve vesmíru. Rajské fontány: Rajské fontány je vědeckofantastický román Arthura C. Clarka, vydaný v roce 1979. Události odehrávající se v 22. století popisují konstrukci kosmického výtahu. Tato „orbitální věž“ jest gigantická konstrukce, která se tyčí z povrchu zemského a je propojena se satelitem na geostacionární orbitě ve výšce asi 36 000 kilometrů. Taková stavba by měla být použita pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu bez použití raket, čímž by se stala velice efektivní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72899/2001-vesmirna-odyssea-rajske-fontan-PA6-72899.jpg 4.5234

Vesmírná odysea

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Odeon

2001: A Space Odyssey / The Fountains of Paradise, 1968

Kniha 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány

danny_21
20.04.2020

A.C. Clarke a jeho fascinující a nejznámější dílo o kosmické cestě lidstva za poznáním vlastní minulosti a které se stalo inspirací pro další autory jak knižní, tak filmové v několika podobách. Společně s Stanleym Kubrickem potom převedeno i na plátno a vznikla legenda. Prvotní nalezení monolitu, Davův souboj s Hallem i finální explore cesta jsou velkým zážitkem i po tolika letech - 85 %.
V případě Rajských fontán je příběh zpočátku hodně kostrbatý, události kolem Svaté hory a okolí mě příliš nebraly a s námětem nesouvisely, ale jakmile dojde na začátky realizace transportního zařízení Země-Vesmírný prostor, přichází Clarke, jak ho máme rádi s další průkopnickou, nesmírně zajímavou myšlenkou, sám bych byl tuze zvědavý, jestli se rozháranému multi-kulti lidstvu podaří něco podobného zkonstruovat, to by byl opravdu vrchol inženýrství - 75 %. Takže dohromady mi to vychází na krásných 80 %

Metla
16.12.2019

Tak jo, připouštím a přiznávám: jsem omezenec neschopný docenit klasická díla, soudobější tvorba je mi většinou mnohem bližší. Pracuje s aktuálnějšími poznatky, hluboké myšlenky dokáže skloubit se svižným dějem, postavy ve mně obvykle vyvolají více emocí. Snažím se vrátit mozek o půl století, vcítit se do časů před mým narozením, vnímat starší knihy v kontextu doby... a bez debaty uznávám originalitu "2001: Vesmírné odysey" i "Rajských zahrad". Chápu okouzlení čtenářů zajímavými, tehdy novátorskými vizemi, a zvedám všechny čtyři palce za inspiraci pro příští generace autorů. Přesto mě nechávaly chladnou charaktery, které navzdory obtížným situacím nevzbudily účast, nezvýšily napětí (pro mne spadaly do dvou kategorií: zcela lhostejné - např. Bowman a Pool, nesympatické - Morgan). Vadily mi nedostatečné bezpečnostní mechanismy (platí pro kosmickou loď i orbitální výtah), ubrala bych na popisnosti jevů, pro jaké slova stejně nestačí, mnoho obsažených informací je pro současného člověka notoricky známých, filozofování občas sklouzávalo k patosu. A jen tak mimochodem by mě zajímalo, být sir A.C. Clarke ještě mezi námi, zda by nadále považoval Islám za osvícený, pokrokový, hodný jeho obdivu a přízně.
K rozsáhlému socialistickému doslovu si dovolím vypůjčit výrazivo mého dědy: kýbl sraček. Budovatelské žvástání pátého přes deváté však samozřejmě nemá vliv na hodnocení knihy.
Tři astry za dojmy, jedna navíc je poklonou pro autorovu nadčasovou imaginaci, která tvoří pevné základy hard sci-fi literatury.

Milonak
12.05.2019

Rajské fontány ještě o kousek lepší než Odysea. V součtu nesmírně čtivé, nikdy jsem moc k tématu vesmíru netíhl, ale tohle mě opravdu zaujalo. Váhal jsme mezi 4 a 5 hvězdami, nakonec dávám čtyři, ale to jen díky několika nudnějším pasážím, kde jsou na můj vkus až moc podrobně popisovány technické detaily. Také je nutné mít poměrně velkou představivost, občas je třeba si text opakovaně přečíst, aby čtenář pochopil, jak přesně daná věc vypadá. Moje první kniha od Clarka a určitě ne poslední.

štigina
05.04.2018

Nejlepší sci-fi, jaké jsem zatím četla(snad kromě D. Adamse)

Ramilia
04.03.2018

Vyžaduje to velikou dávku představivosti a fantazie, kterou asi nemám tak vyvinutou jako autor. Proto nejspíš nemohu na sto procent docenit všechny popisy vesmíru a techniky.
Jinak ale nemám příliš co vytknout, snad jen rozvleklé technické popisy, které mě trochu nudily a musela jsem se přemáhat, abych se přes ně dostala.

veroen
05.10.2017

2001: Vesmírná odyssea:
byla jsem nadšená, překvapilo mě, že autor v šedesátých letech měl tak ohromnou přestavivost, že i dnes po tolika letech to zní věrohodně. Už první stránky mě vtáhly do děje a užívala jsem si v podstatě každou stránku.

Rajské fontány
tato kniha, mě už tolik nenadchla, proto dávám celkové hodnocení za 4. První část je hodně technická a docela i nudná, musela jsem se donutit abych ji dočetla.

Albertos
03.10.2017

Kvalitní, ale poměrně náročná kniha. Musíte se k tomu pročíst časem. Aspon pro začínající čtenáře bude určitě těžká, náročná a možná místy nudná. Ale určitě to patří mezi knihy, které by si měl každý, koho zajímá aspoň okrajově sci-fi, jednou za život přečíst.....a proložit filmem.

Franc
20.07.2017

Jedinečná kniha, která zaslouží to nejvyšší absolutorium. Ryzí sci-fi, které oprávněně patří klenotům tohoto žánru. Ubíhající léta a technický pokrok jí stále neubral na její jedinečnosti.

2001: Vesmírná odysea v sobě snoubí všechny přednosti tohoto žánru – vesmírné dálavy, poznatky o vesmíru a jeho fungování, otázku existence dalšího života ve vesmíru, život na palubě kosmické lodi, To vše zabaleno a padáno srozumitelně a hlavně neskutečně napínavě.

Rajské zahrady pro mě představovali velké překvapení. Námět knihy, který jsem v mnoha ohledech považoval za literárně neatraktvní, se ukázal naprosto lichý. Autor opět prokázal svou genialitu a něco na první pohled tak „prostého“, jako je stavba kosmického výtahu, dokázal přetavit ve skvělé čtení, při kterém držíte autorovi všechny palce při jeho cestě za vytyčeným cílem.

O knize by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, ale já myslím, že stačí ve tři slova: Přečtěte si ji.