Bony a myš / Po stope novej topánky / Starí mládenci z Broken Hillu

Bony a myš / Po stope novej topánky / Starí mládenci z Broken Hillu https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62328/bmid_bony-a-mys-po-stope-novej-topanky-s-iyt-62328.jpg 5 21 4

Austrálsky spsovateľ Arthur Upfield obohatil detektívny žáner o celý rad svojsky napísaných príbehov, v ktorých nám predstavuje originálneho inšpektora s nemenej originálnym menom Napoleon Bonaparte. Jeho detektív je zvláštny muž tmavej pleti a prenikavo belasých očí, najdúch, miešanec, bezočivý, so zmyslom pre humor, a veľmi ľudský. O svojich rodičoch vie len toľko, že matka boľa domorodka, otec beloch a že od nich zdedil dary, ktoré ho predurčujú na detektívnu prácu vysokých kvalit: od matky vrodenú intuíciu, trpezlivosť a vytrvalosť, od otca inteligenciu, logiku, kombinačné schopnosti. To, že je miešanec, určuje veľmi presne jeho sociálne postavenie a „Bony“ dobre vie, že môže obstáť vo svojej práci, len ak sa nedopustí najmenšej chybičky; čo sa prepáči belochovi, znamenalo by uňho koniec detektívnej kariéry. ja si nemôžem dovoliť pomýliť sa, hovorieva sebavedome a púšťa sa do riešenia najkomplikova­nějších záhad, ktoré sa iným nedarí rozlúštiť. A prirodzene, že ich aj vyrieši. Upfield sa už postará o to, aby jeho hrdina vždy rozmotal dôkladne pozpletané uzly zločinu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Bony and the Mouse / The Clue of the New Shoe / The Bachelors of Broken Hill , 1961

eraserhead
17.07.2022 3 z 5

Klasické detektivky si dávám jen jednou za čas, jako ozvláštnění toho, co čtu. Nejsem jejich klasický čtenář a nedokážu si je náležitě vychutnat, naopak, snad mi na nich více věcí vadí než aby mě zaujaly. Např. překombinovaný konstrukt a náhodnost (v této konkrétní knize případ druhého a třetího příběhu). Ve druhém příběhu jsem se už dost ztrácel, ve třetím prostě jen na závěr vysvětlili co se vlastně stalo. Výrazněji mě tak zaujal pouze první případ, celkově pak australské reálie (včetně sociálně-kulturních) a slovenský překlad. 2,5*

mira.k
04.02.2022 5 z 5

Staří mládenci z Broken Hillu je výborná detektivka. Česky vyšla na pokračování v 80. letech v časopissu Interpress pod názvem Travič.
Škoda, že nepřekládají další knihy. S Bonym je jich 29 a přeloženo do čj nebo sj bylo jen 13.

Naias
07.06.2020 4 z 5

Parádna exotika. Nielenže sa v apríli začína jeseň, ale aj metódy hlavného inšpektora sú neobyčajné. Aby detektív páchateľa stopoval a čo sa udialo, zistil zo šľapají v prachu, to v detektívkach nebýva zvykom. Naposledy som o tom čítala tuším vo Winnetouvi. Inak, krásny opis austrálskej prírody i jej obyvateľov. Samotný Bony ma neoslovil, na môj vkus je prehnane sebavedomý (nechcem povedať nafúkaný – zvláštne, že pri Poirotovi mi to neprekáža). Ale schopný je až roh, to hej. Vie všetko, stopovať, čapovať, krotiť kone, ošetrovať, vyzná sa v chove oviec, vie niečo o dreve, rozumie domorodcom i belochom... len tie výšky, tie výšky! Mimochodom, to tam fakt niektorí behajú bosí?? Čo tie nechvalne známe austrálske jedovaté hady a pavúky?! Mňa by na taký hazard teda nenakriatli, budem si o tom radšej len čítať.

woodward
19.08.2015 5 z 5

Bony a myš je Upfieldovská klasika - buš a Bonyho stopařské kvality dostanou pachatele do pastičky, z níž není úniku. Příběh o jedné botě je nezvykle "roztažený" v prostoru - zemědělský venkov, hluboký les, malé město, velkoměsto, Bony je pořád v pohybu. A Staří mládenci z Brokenhillu to je poněkud fantasmagorický příběh o městě, které na tom mladém kontinentu patří vlastně ke starobylostem. Pátrání po šíleném vrahovi - mnohem šílenějším, než by si Bony pomyslil, je únavné, dlouhé, leč nakonec úspěšné. Dobrý, pestrý výběr titulů. Pět hvězd.

Arthur William Upfield
australská, 1888 - 1964