Třikrát Napoleon Bonaparte

Třikrát Napoleon Bonaparte https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45138/trikrat-napoleon-bonaparte-45138.jpg 5 53 10

Tři detektivní příběhy z exotického prostředí australského vnitrozemí: Vdovy z Broome Zlověstné kameny Bony kupuje ženu Autor ve svých příbězích neposkytuje čtenářům jen zajímavou a dramatickou detektivní zápletku, ale osobitým způsobem evokuje australskou přírodu i celkovou atmosféru kontinentu, kde technická civilizace hraničí a prolíná se s divočinou. Upfield ve svých knihách stvořil dalšího z klasických, i když v Evropě méně známých, detektivů – inspektora Napoleona Bonaparta. (Jméno získal od pečovatelek v dětském domově podle objemného životopisu vojevůdce, který chtěl jako batole sníst.) Bony je tmavý míšenec, v kterém se snoubí aboriginské znalosti buše a civilizovaná kultura bílých přistěhovalců, díky čemuž vyřeší každý zapeklitý případ…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Odeon

The Widows of Broome/ Cake in the Hat Box/ Bony Buys a Woman , 1972

jarin58
01.01.2023 4 z 5

Až na Bony kupuje ženu skvělé.

Lastodont
25.04.2022 5 z 5

Kromě zajímavých příběhu je zajímavé i pro nás nezvyklé prostředí Austrálie. V podstatě jsem se z Upfieldových detektivek dozvěděl poutavou formou o Austrálii, její geografii, klimatu, domorodcích a jejich tradicích více než za celou školní docházku.

ber-tram
22.11.2021 4 z 5

1. Vdovy z Broome: Magnet a piliny, Hranice dříví... názvy prvních kapitol zní až odtažitě alegoricky...?! A přitom jde o rutinní detektivku, nekonvenční snad jen australským kontinentem. Ledaže by tím magnetem byl zločin a pilinami sebejistý detektiv, kdežto hranicí dříví podnět k vyšetřování...? Je fakt, že se ho aktivně účastní málem celá místní pospolitost. 22/21

2. Zlověstné kameny: Jakoby se autor snažil spolu s detektivní zápletkou prodat kus australské exotiky. A jelikož průběžně koukám do mapy se zájmem, kde se to celé odehrává, skutečně se mu daří. Překladatel pro změnu zkusil vyfabulovat napínavější název. Ale i kdyby otrocky přeložil originál na »Dort v krabici na klobouky«, obsah by neutrpěl. Centrální průsečík detektivky s exotikou se totiž týká samotných pátracích metod – exaktních civilizovaných (importovaných), jimž konkurují intuitivní divošské (domorodé). 20/22

3. Bony kupuje ženu: Také mám rád shody počasí: tady i tam momentálně vedro a sucho. Ovšem nástrahy Eyerova jezera plného optických klamů sotva co a kdo překoná. Leda detektiv na stopě vraha. 26/22

vodovodnice
28.09.2020 5 z 5

Knížku jsem přečetla celkem rychle i přes její větší objem.
Musím říct, že na rozdíl od předchozích detektivek (třikrát ...) co jsem zatím četla, se tyto tři detektivky hodně liší.
Všechny jsou z prostředí Austrálie.
První detektivka z malého městečka, ale máte dojem westernu :-) je to doba krátce po druhé světové válce.
Druhé dvě detektivky jsou přímo z Australského venkova, z divočiny, kde nejbližší soused je 180 km daleko a večer s ním kecáte vysílačkou. I tyto dvě detektivky, příjemně voní westernem, májovkami divočinou.
Jsou to hodně netradiční detektivky, velmi napínavé, dobře se to čte.
Po zklamání s: Třikrát strážmistr Studer, je to pro mne skvělé čtení. Moc jsem si knížku užila.

85098211
14.10.2019 5 z 5

Kniha je dobře napsaná, příběhy se odehrávají v pro nás neobvyklém prostředí, Bony je sympaťák každým coulem - co si tedy přát víc? ;-) Vyšetřování jako takové je spíše poklidné, bez nějakých zásadních zvratů či násilných scén. Líbily se mi všechny tři případy, protože každý měl něco do sebe a byl svým způsobem originální. Samozřejmě je jasné, že něco takového by se v evropské civilizaci odehrát nemohlo, proto má Bonyho přítomnost a jeho funkce svoje opodstatnění. Pokud si tedy chcete přečíst poněkud zvláštní a jinou detektivku, než na co jste byli doposud zvyklí, můžete zkusit sáhnout po této knize. Snad vás zaujme stejně jako mne :-).

Pavelpi
27.03.2019 3 z 5

Čte se to dobře,děj má také spád,ale dvakrát to číst nemusím.

Finn69
08.08.2018 4 z 5

Tři detektivní příběhy z australského vnitrozemí padesátých let, pěkné čtení na léto.
Nejzajímavější je právě prostředí - pohybujeme se na okraji nebo i za okrajem civilizace, na stanicích kde je nejbližší soused stovky kilometrů daleko a kde žije víc domorodců než bílých osadníků. A to jak těch částečně civilizovaných misijními školami, tak těch dosud "divokých". A právě mezi domorodci se inspektor Bonaparte hlavně pohybuje a je jasné, že jeho metody musí být velmi odlišné například od rutiny 87. revíru...

moničina
30.06.2017 5 z 5

Vdovy z Broome je skvelá napínavá detektívka od začiatku až do konca o sériovom vrahovi, ktorý zabíja ženy, ktoré v mestečku niečo znamenajú. Tento príbeh som prečítala za deň, pretože som bola nedočkavá, kto z mestečka je páchateľ. Mnohokrát sa u detektíviek stáva, že na začiatku napínavý dej je ku koncu taký urýchlený a akoby odfláknutý, čo však nie je tento prípad.

woodward
20.06.2015 5 z 5

Arthura Upfielda mám moc rád už proto, že jeho knihy jsou v podstatě velkým průvodcem po Austrálii. Dočetl jsem se někde, že svého času vedl dokonce výpravu geografů do pouště, aby ohledali a popsali místo dopadu velkého meteoritu (to místo později využil v románu Vůle kmene, který u nás pokud vím vyšel jenom slovensky).
Bony je zábavný, zápletky a řešení záhad mají logiku, všechny ty příběhy čtu hrozně rád, ale jak říkám, hlavní roli všude hraje australská příroda a rozličné způsoby života lidí, kteří v ní žijí a jsou s ní nějak spjatí, hlavně skrze svá povolání. Chovatelé dobytka, letci, dřevaři, prospektoři, ti všichni se tak či onak musí popasovat se zvláštnostmi a někdy nebezpečnými úskoky buše, pouští, pastvin a hor v australském vnitrozemí. Tohle všechno pan Upfied důkladně a důvěrně zná, a jeho Napoleon Bonaparte nás ve svých příbězích uvádí do dalších a dalších krajů té podivuhodné země. Dávám pět hvězd za všechny zde uvedené Upfieldovy detektivky i za ty, které se na tyto stránky ještě nedostaly.

vitavita
09.03.2012 4 z 5

Detektivní inspektor Napoleon Bonaparte, australský míšenec je obdivuhodný.

Austrálie westerny detektivky 3x

Arthur William Upfield