woodward woodward komentáře u knih

Mrtvola nutná Mrtvola nutná Dorothy L. Sayers

Tady to paní Sayersová se svou zálibou v zamotaných stopách a komplikovaných pátráních fakt trochu přehnala. Ale napsané je to hezky.

19.08.2015 4 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Tuhle bláznivou knížku mi kdysi půjčili můj synovec a neteř a měli pak radost, že mě potěšila stejně jako je. Durrell je absolutně nepřekonatelný, ať už píše pro děti nebo pro dospělé.

Maryla Maryla Alois Jirásek

Docela svěží, přívětivý a nejiráskovsky stručný středověký příběh z doby, kdy Jiří z Poděbrad měl být zvolen českým králem.

Malvína z Bretaně Malvína z Bretaně Jerome Klapka Jerome

Jerome K. Jerome vždycky pohladí po duši.

19.08.2015 5 z 5

Lovci orchidejí 2 - V pralesích Ekvádoru Lovci orchidejí 2 - V pralesích Ekvádoru František Flos

Slabší než první díl.

19.08.2015 3 z 5

Křižník Artemis Křižník Artemis C.S. Forester (p)

C. S. Forester se od Hornblowera a Africké královny posunul až doprostřed druhé světové války, a opět to nemá chybu. Je tam všechno - nejenom každodenní rutina na křižníku Jeho Veličenstva či popisy bojových činností, ale i charakteristická nevůle italských velitelů riskovat své vzácné válečné lodě ve střetu s britským loďstvem, i sílící popudlivost jejich německých spojenců, kterým nedostatek bojovnosti italských námořníků (a nejen námořníků) leze krkem. Potíž je v tom, že Italové, či jejich předkové, své velké války vybojovali už v dobách, kdy jejich germánští (a vůbec středoevropští)vrstevníci běhali po lese s holým zadkem pod medvědí kůží. A od té doby se v Římě a na celém Apeninském poloostrově vystřídalo tolik vládců, dobrých i špatných, místního i cizího původu, jakož i válečníků udatných a zbabělých, že dneska si jen málokdo dovede představit situaci, která by Taliány přiměla povstat od kafíčka či campari a jít někam běhat, střílet a vůbec podnikat věci nerozumné, nebezpečné a navýsost nepohodlné. Kdoví, třeba takhle jednou zmoudří i zbytek světa. Forester tomu neporozuměl, ale nezapomněl se o tom zmínit.

Kulička a Toník Kulička a Toník Erich Kästner

Tuhle knížku už jsem nečetl hodně dlouho. Zajímalo by mě, kam se asi poděla. Erich Kastner patřil vždycky k mým oblíbencům - respektive některá jeho díla.

Konec nylonového věku Konec nylonového věku Josef Škvorecký

Danny a jeho lásky... Škvoreckého knihy by měly být zahrnuty do studijních materiálů pro výuku českých dějin druhé poloviny dvacátého století, protože kdo to nečetl, neví o té době nic.

Kobra Kobra Frederick Forsyth

No... nevím. Určitě je zajímavý načrtnutý postup, jak by se dalo skoncovat s drogovými kartely. Jenže všelijakých "ale" se nabízí tolik... Tentokrát jako by Forsytha opustila jeho jasnozřivost a schopnost vkloubit do reality příběh o tom, co se "docela dobře mohlo stát". Tohle je fakt mimo. Nicméně je to Forsyth a jak říkám, základní myšlenka není zcela nelogická. Takže dvě hvězdy.

19.08.2015 2 z 5

Klub podivných živností / The Club of Queer Trades Klub podivných živností / The Club of Queer Trades Gilbert Keith Chesterton

Jiří Suchý v jednom ze svých textů má verš ( a sám také zpívá) o panu Chestertonovi, jenž "rozsvítil mou hlavu jako lampu na plyn". To fakt sedí.

Kim Kim Rudyard Kipling

Kipling prostě nemá chybu a ať už si kdo myslí cokoliv o kolonialismu, bez dlouholeté nadvlády Angličanů by dnes Indie sotva byla tím, čím je - prudce se rozvíjející velmocí, jejíž demokracie možná není dokonalá, ale pořád je to demokracie.

Kanadské žertíky Kanadské žertíky Stephen Leacock

Souhlasím s komentátory, kteří dávají přednost Literárním pokleskům. Ale i tak jsou Kanadské žertíky dobře napsaná, příjemná legrace.

K mrakům Magellanovým K mrakům Magellanovým Stanisław Lem

Tyhle Lemovy staré klasiky už se dneska prostě nedají číst. Tři hvězdy dávám jenom z úcty k velikánovi polské i světové scifi.

Izrael: dějiny Izrael: dějiny Martin Gilbert

Zatím asi nejucelenější pojednání o dějinách Izraele aspoň z těch, co dosud vyšly česky.

Hra lišek Hra lišek Ladislas Farago

Velimi zajímavé čtení. Kdysi jsem to četl i česky, ale doma mám jenom anglické vydání a zdá se mi, jako by to české bylo dost výrazně zkrácené.

Hotel Bertram Hotel Bertram Agatha Christie

Starosvětská slečna Marplová ve starosvětském hotelu - ovšem ve zcela nových časech. Je to zajímavé a co se týče záhady a jejího řešení, paní Agatha je jako obyčejně nepřekonatelná.

Hotel Hotel Arthur Hailey

Letiště a Let do nebezpečí, to byly hity. Ale tohle už jsem dočetl jen tak z povinnosti a další Haileyho díla mě už nelákají.

Hluboké pastviny Hluboké pastviny Arthur Charles Clarke

Tohle je fakt pohodička. Mám tu knížku rád, i když se ze mě docela určitě nestane vegetarián.

Hliněný pes Hliněný pes Andrea Camilleri

Montalbano je dobrej policajt. A je fakt zábavné, jak si někteří italští autoři vyloženě libují v popisování všelijakého místního šlendriánu, který některé zápaďáky - zejména Němce a Američany tak hrozně vytáčí.

Gaidžin Gaidžin James Clavell

Zajímavé období, o to nic, ale upřímně řečeno, kam se tohle hrabe na Šóguna a Tchaj-pana. Tři hvězdy dám za znalost věci a za to, že je to Clavell.