Křižník Artemis

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha známého anglického spisovatele strhujícím způsobem popisuje život na britském lehkém křižníku ve středomoří. Líčí průnik zásobovacího konvoje na Maltu počátkem roku 1942, který vyvrcholil bitvou u Syrty, kde skupina britských lehkých křižníků a torpedoborců převahou taktického umění odrazila útok zdrcující přesily italských bitevních lodí a těžkých křižníků. Kniha velmi zasvěceným způsobem popisuje způsob velení a řízení, vysokou profesionalitu a skvělou taktiku britského námořnictva. Uvádí i strategické a historické souvislosti této operace. Doporučená literatura pro velitele i pro manažery...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60925/kriznik-artemis-60925.jpg 424
Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , ELK - Evropský literární klub
Originální název:

The Ship, 1945


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Křižník Artemis

StarPopcorn
25.04.2020

Na mě až moc popisů a málo akce. Docela mě nebavilo přečíst 2 strany a dozvědět se jenom, že udělali pochůzku v podpalubí…

EvženČihák
12.04.2020

Dokonalý způsob popisu správného válčení na moři.


mi-380
26.03.2020

Zajímavě napsaný válečný román, podle osnovy:
1. Úvod
2. Plujeme na Maltu a představujeme členy posádky
3. Plujeme na Maltu a představujeme členy posádky
4. Plujeme na Maltu a představujeme členy posádky
5. Námořní bitva a představování členů posádky
6. Závěr
Během plavby na Maltu nás autor seznamuje s životopisy členů posádky a jejich myšlenkovými pochody, to je hlavní výplň, cca 80%. Nezbývá moc dalšího prostoru, ale pokud se najde, pak dostáváme lekce z taktiky, technického vybavení lodi, vlastností střeliva, britské statečnosti a samozřejmě vlastenectví. Poblíž stále krouží italská flotila, má převahu, osudové střetnutí je nevyhnutelné. Dramatická zápletka minimální, kniha je určena přednostně zájemcům o život na bitevních lodích a dokumentuje akci, která pomohla těžce bombardovanému ostrovu (tenkrát v roce 1942 šlo o britskou kolonii) přežít drsné válečné sousedství s fašistickou Itálií.
65 % (18 hodnotících s průměrem 81 %).

Tazz1
26.06.2018

Poutavě napsáno.

Pawlisman
15.12.2017

Tak jako? O válce a lodích minimum. Omáčka s plochým a archetypálním vyobrazením postav. Trochu mi připadá jako Hailey, ale v takovém nemastném nedobroušeném vydání. Je vidět, že C.S. Forester není spisovatel obdařen bohem a je to spíše trochu vydřené.

JiříŠkorpík
29.04.2017

Skvělý popis života na válečné lodi uprostřed bitvy.

Jodgo
24.06.2016

Dej knihy trva kratsie, nez doba za ktoru som ju precital (a to som ju dal na jeden zatah). Relativne kratky namorny stret je opisany do najmensich podrobnosti, co je na jednej strane zaujimave citanie, avsak kniha tak nema priamu dejovu liniu ani hlavneho hrdinu. To sa potom jeden zacne v tom mnozstve muzov, hodnosti a palub stracat.

woodward
19.08.2015

C. S. Forester se od Hornblowera a Africké královny posunul až doprostřed druhé světové války, a opět to nemá chybu. Je tam všechno - nejenom každodenní rutina na křižníku Jeho Veličenstva či popisy bojových činností, ale i charakteristická nevůle italských velitelů riskovat své vzácné válečné lodě ve střetu s britským loďstvem, i sílící popudlivost jejich německých spojenců, kterým nedostatek bojovnosti italských námořníků (a nejen námořníků) leze krkem. Potíž je v tom, že Italové, či jejich předkové, své velké války vybojovali už v dobách, kdy jejich germánští (a vůbec středoevropští)vrstevníci běhali po lese s holým zadkem pod medvědí kůží. A od té doby se v Římě a na celém Apeninském poloostrově vystřídalo tolik vládců, dobrých i špatných, místního i cizího původu, jakož i válečníků udatných a zbabělých, že dneska si jen málokdo dovede představit situaci, která by Taliány přiměla povstat od kafíčka či campari a jít někam běhat, střílet a vůbec podnikat věci nerozumné, nebezpečné a navýsost nepohodlné. Kdoví, třeba takhle jednou zmoudří i zbytek světa. Forester tomu neporozuměl, ale nezapomněl se o tom zmínit.

1