Wolfka Wolfka komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Přečteno za noc. Skvěle popisy, navození atmosféry i postavy. Nejvíc mě bavily scény s Ilan a Vargasem, byly přirozené a uvěřitelné.
Petadvacitka je taková liga spravedlnosti nebo hanebni pancharti, ale díky poslední třetině knihy jsem ji vzala na milost i jejich "dokonalost".
Těším se na dvojku.

28.12.2021 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Pamatuji si, jak jsme ji četli cca v páté třídě... Úžasný, mrazivý příběh, který mi nedával spát. Šílená doba a šíleně činy. "Babičku" jsem měla moc ráda a pořád doufala v happy end jak Brno.

22.01.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Opět přečteno za noc (ráno bylo krušné). Začátkem jsem se musela prokousat, cca od první třetiny už dobrý. Petadvacitka mi začala být víc sympatická než v jedničce. Ilan začíná být premoudrela a v jejím chování i vyspělosti je ohromný skok (za pouhých 9 mesicu). Nicméně mne svět baví, Vargase zbožňuji, kapitán je kapitán (nečekám už žádný vývoj jeho postavy), naopak by už někdo z elitních bojovníků měl umřít - zase tak nesmrtelní být nemůžou.

Jo a plný počet nedávám kvůli stále se opakující nenávisti Ilan vůči kapitánovi a občas i petadvacitce, nicméně uvěřitelné to není v prvním dílu, natož v tom druhém.

04.01.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Kde začít...
No, aby mne kniha začala bavit na str.374, když jich má 498, to se mi dlouho nestalo.

Začátek byl neskutečně táhlý, plný vět s otazníky, prasečích řiťí a filosofování hlavní hrdinky. Pak se z toho stalo jenom prasečí řiťování a nekončící úvahy Ilan. Z petadvacitky se stala bandička na okraji společnosti, která pookřeje jen v náruči jizanskych žen (včetně kapitána) ‍️.
Z Ilan se stal spratek, který zapomněl na své "okovy", stejně jako ti, co ji z nich vykoupili.

Psala první a třetí díl ta samá autorka? To mě pri čtení napadlo snad stokrát.

Kvůli posledním cca 60 stranám dám možnost i čtvrtému dílu (až někdy bude).

Jen doufám, že všechny ty myšlenky dokáže autorka uspořádat a na konci čtvrtého dílu nebo celé série nebude "mávnutím proutkem" nebo zaklínadlo, které se může vyřknout jednou za sto let.

07.01.2022 2 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Knihu jsem mela dlouho doma a nebyla jsem schopna, si k ní v klidu sednout a přečíst si ji. Pořád bylo něco a nakonec jsem si řekla, že nemusím nic z toho, co si myslím, že musím a pustila jsem se do čtení...
Tři přerušovana odpoledne a kniha utekla jak voda.
Obě hlavní postavy Maruška i Katka byly skvělé. Oběma jsem přiřadila tváře, což se mi málokdy stává a i když se občas chovali "naivně" měla jsem obě ráda. Hodně se mi líbila i Růžena - správná babca, která určitě skvěle peče.
Chtěla bych vědět, jak dopadne rozvod vs pracovní nasazení Majky.
Za mě prostě krásná oddechovka, z pera české autorky, která nutí číst dál a dál, až je najednou konec...
Těším se, až se urvu a přečtu si další knihy .

11.08.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Moje srdeční záležitost, oddechové a dojemné. Velmi vyhovoval styl autora, akorát jak je to u všeho, přála bych si jiný konec, nicméně od samého začátku víte, že to tak bude, i když si to přejete jinak.

01.07.2020 4 z 5

Kniha by se dala nazvat i jako "Průvodce po drahých klinikach aneb jak se vyhnout "doktorům", kteří netuší, co se závislými".

Niterna zpověď o ztracené duši a nenaplneni prázdnoty i přes peníze, slávu, obdiv a neprebernych možnosti které z toho plynou.

Sonda do života člověka o kterém si kdekdo myslel jak se má báječně a skvele, očima samotneho aktera, který vše vyvrati.

Názorně uvedomeni si, že to o čem předpokládáme, že nás udělá stastnymi je často jen mylka a falesne lhaní si do kapsy. Pochopení toho, že život není pouhé zdolavani vytycenych cílů, ale hledání radostí, na které dosáhne každý bez rozdílu stavu na bankovním účtu.

Z knihy jsem necítila žádné foukání nad zpackanym osudem a nespravedlnosti světa vůči jemu samému. Naopak uvědomění si, že všichni jsme svetu jedno a je jen na nás, jak se do něj začlenime.

28.12.2023 4 z 5

Růžová apokalypsa Růžová apokalypsa * antologie

Super sbírka povídek, kde čeští autoři ukázali co v nich je. Zajímavé téma, které autoři pojali opravdu různorodě.

Pro mě nejlepší povídky:
Seconhand u Jerryho
Vědomí
Na počest Růženy
Černá růže
To nedáš!

Ocenila jsem zpracování knihy a ilustrace. Skvělý nápad, jak zapojit, co nejvíc autorů.

06.01.2023 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Mrazivé, napínavé ač neobsahuje akční scény ani krev. Děkuji za otevření tématu a snahu poukazovat na přehnané sdílení svých dětí na síti.

28.12.2022 4 z 5

Tři bábiny kobyly Tři bábiny kobyly Věra Mertlíková

Ano, ano, ano.
Takhle přesně si představuji knížku, která zničí čtecí blok - tlustá - boha jeho 500 str. - ale s lákavou anotací, která ve výsledku neodpovídá obsahu knihy - ta překvapí o mnoho víc.
Tři nesourodí společníci, cesta a dobrodružství před nimi, každý "slepě" za svým cílem. Pod nohy se jim připletou roztodivná stvoření od vodníka, přes rusalku až po návky. V čele příběhu a přitom trochu za ním stojí "bába" a její kobyly - prostředí mi bylo blízké, sympatičtí hrdinové - Jaško je prostě chlap po kterém tajně touží každá žena. Bojan mi připomínal Draxe ze Strážců Galaxie a Nick to byl prostě onen "hrdina", který díky příběhu dospěje.

Jsem nadšená a jak bych u jiných knížek kvetla z opakování "mám plán" tady se to stalo proměnilo v krásnou naději "Jaško je bůh aneb Aragorn křížený s Hermionou".

10.10.2023 5 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Oceňuji zvolené téma, jeho podání (ač začátek a nastěhování si Hedy, bylo na mě příliš rychlé), Xaver byl cápek, mohlo ho být ještě trochu víc :).

Ollieho jsem litovala od první stránky, seniora a Květu milovala. Heda, co k ní... Nemocná žena, které není pomocí - tady autorce vysekávám poklonu, trefné. S narcisem jsem žila a spoustu ze čtení, bylo trochu bolavé (ač situace nikdy nebyly tak hutné jako v knize) a ještě víc jsem ráda, že jsem pryč.

A co Miriam? To předpokládám, bude další nějaké pokračování Oldy a jeho příběhů.

07.04.2023 5 z 5

Dívčí hrob Dívčí hrob Jeffery Deaver

Kdysi dávno moje první od Deavera... Kvůli téhle knize jsem nakoupila další jeho dila, objevila Rhyma i jeho povídky. Dosud považuji Dívčí hrob za jeho nejlepší dílo a je to moje srdcovka.

30.10.2022 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Vanda mne někdy svým vyprávěním vytáčela do běla. Kartářce bych poklepala na čelo, ale...příběh se četl snadno, lehce a chvílemi jsem měla pocit, že by kniha mohla být i o desítky stránek tlustší a stejně by budila rozpolcenost. Téma kolem životního osudu Vandy autorka dobře zpracovala a jen doufám, že se opravdu neinspirovala skutečnými událostmi. Těším se na až najdu čas na třetí knihu od Dagmar.

10.12.2021 4 z 5

Tři cesty k smrti (zánik skupiny ZINC) Tři cesty k smrti (zánik skupiny ZINC) Jaroslav Andrejs

Pechal je jméno, které už nikdy nevymažu z hlavy. Jeho odvaha, odhodlání a bojovnost jsou snad až nadpozemske. U pasáže v cele, setkání s rodinou (pokyvaní hlavy) a to co se stalo pak - plakala jsem.
Silný příběh, škoda že zapomenutý...

14.04.2024 5 z 5

Madynka Madynka Astrid Lindgren

Moje detstvi, neskutecne vzpominky, radost i strach o Madynku a její sestru...
Milionkrat prectene, knizky od pani Lindgrenove jsou mym nekonecnym pribehem i v dospelosti.

23.04.2020 5 z 5

Synové a vojáci Synové a vojáci Bruce Henderson

Škoda toho přeskakování v časových úsecích. Jinak asi nemám co vytknout. Vybrány zajímavé osudy vojáků "ritchie boys", i když samozřejmě každý z těch zbylých 2000 by měl určitě zajímavý životní příběh. Velmi jiné nahlédnutí do druhé světové války, za mě povedené.

27.02.2023 5 z 5

Od slackline k tiché radosti Od slackline k tiché radosti Anna Hanuš Kuchařová

4,5*
S citem napsaný příběh o životě "jedné" holky, která chvíli postávala na kraji skály, dívala se přes propast na její druhý břeh a věděla, že si musí vybrat - bonsaj nebo rozkvetlý strom? Udělala krok, druhý, třetí a jak život občas plyne a některé etapy v něm sotva postřehneme, ocitla ve vzduchoprázdnu a nad propastí ji držel na dva prsty široký popruh.
Autorka s tolik potřebným nadhledem provede čtenáře částí svého života. Otevřeně a bez zábran dávkuje části sebe, dobré i ty špatné. Nabízí pohled do svého nitra se vším, co k tomu patří, máte možnost se s ní radovat a usmívat se s ní nad jejími vítězstvími v životě. Občas se může stát, že začnete silně mrkat, abyste zahnali slzy :-). Stejně tak ji budete v některých částech držet pěsti, aby vše dobře dopadlo a někde si budete říkat: "Anče, rozhodni se hlavně správně."
Co považuji právě za přidanou hodnotu textu je to, že autorka nikomu nenutí svůj úhel pohledu a ani pohled na svět - co je správné a co je špatné - pokud budete její příběh číst pozorně, možná Vám na konci dojde právě ta skromná, ale přitom ohromná myšlenka: ,,Volba je pouze na mně a jen já si ponesu následky odpovídající síle rozhodnutí."

Na knihu jsem se těšila, ač jsem měla mírné obavy, aby na mne nebyla příliš duchovní a motivující. Rozprostření (emoce, fakta, myšlenky, situace) se však povedlo na výbornou a já ji slupla jako malinu během pár dní.
Fotky v knize jsou krásné, dokreslují atmosféru příběhu a nabíjí pocitem svobody už při pouhém čtení.

26.06.2020 4 z 5

Cestovatelská krev Cestovatelská krev Tereza Kučírková

Debut nadějné české autorky. Kniha nás seznami s cestovateli, Řádem a lykabety. Autorka s první akcí příliš neotalí a po pár prvních stránkách jsme v poradné honičce.
Děj pěkně ubíhá, hlavní hrdinka není žádné ufňukané dítě, rychle se vypořádá s novou úlohou a velmi rychle vyroste (na mne možná až velmi rychle, ale rozhodně to není na škodu:)). Zakončení knihy je trošku frustrující, protože máte chuť ihned sáhnout po druhém dílu (který ale zatím není).

Oblíbené postavy: Maddock (to je takový Viggo v roli Arogarna - ooou, srdcovka). Eve hlavní hrdinka je příjemná průvodkyně tohoto světa a její parťák Erik je super vedlejší postava.
Velmi výrazná a opakující se postava, která je prozatím za mne zbytečná byla Jasmina. Není pro děj prvního dílu důležitá, ale prostoru dostala habaděj. Uvidíme, co bude dál :).

Je to super sci-fi od české autorky (čtenářská základna spíš ženy a dívky 15+).

P.S. Mrzí mne, že kniha vyšla pod nakladatelstvím nikoli samonákladem a stejně kniha nedostala tu správnou péči, což neubírá na skvělém nápadu a vypravěčském stylu autorky.

4,2*

17.08.2022 4 z 5

Než se setmí Než se setmí Reinaldo Arenas

Syrové, chvílemi brutální líčení života jednoho muže. Začátek knihy jsem musela hodně kousat, na chvíli knihu odložit a až po čase se vrátit. Musím nechat, že je autor obdařen vypravěčským umem. Některé pasáže bych raději nečetla (výlet se strýčkem na koni do města, školní třída a kůň před školou). Celkove se ale autorovi podařilo zanechat silně pocity ve čtenáři a jeho podání života nutí ještě dlouho poté přemýšlet.

28.06.2022 4 z 5

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Obálka a nápad super.
Knihu jsem měla půjčenou od spolubydlící a těšila se na ni. Bojovala jsem už od prologu, ale ty já obecně nemusím, tak jsem se kousla a pokračovala. Nebyla jsem se schopná se dostat ani do poloviny - hodně jsem se ztrácela ve jménech, postavách i dlouhých popisů jednotlivostí. Když jsem začala přeskakovat celé odstavce textu, knihu jsem odložila. Třeba se k ní ještě někdy vrátím a dočtu ji. Motivací by mohlo být pokračování, ale přece jen to je už chvíle zpátky, co jsem knihu četla a zatím se mi chuť nevrátila.

21.04.2020 2 z 5