wendys93 wendys93 komentáře u knih

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Senzibil byl hrozně zvláštní na čtení. Tajemnej, fantaskní, hodně metaforickej a často snovej. Ale dalo se to u takový knížky předpokládat, řekla bych. Zároveň je velmi poetickej a v mnohém naturalistickej, což je taky něco, co nemusí vždycky fungovat. Tady je to ovšem kombinace přímo fenomenální.
Autorka dala život strašně zvláštnímu hrdinovi s neobyčejnou schopností, silným charakterem a osobním příběhem, který vás dostane. A dost možná i dožene k slzám a otevřenosti.

25.08.2023 5 z 5

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Vody je na Zemi všude dost. A tak nějak od vždycky se snažíme zjsitit, co je na jejím dně. Objevujeme nové živočišné druhy, korálové útesy, nové světy. Podvodní svět je kosmos sám o sobě, sám pro sebe. A dost možná, kdesi v temných hlubinách, tam, kam jsme se ještě nedostali, se rozkládá podivná říše mocného krále.
Terka takový svět sice přímo neobjevila, to určitě ráda nechá povolanějším, nicméně představu o tom, jak by mohl vypadat má dost jasnou. A tak se s ní, díky její novince Pláč němého boha, můžeme na takové místo podívat a detailně ho prozkoumat. A je to velmi intenzivní zážitek, na který se nezapomíná. Nutně potřebuju pokračování!!!

S autorkou jsem o téhle knížce a její tvorbě obecně uspořádala nedávno stream.

19.08.2023 5 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Tahle knížka byla mým prvním setkáním s autorkou a musím říct, že to bylo velmi příjemné střetnutí. Je to moc čtivě napsaná záležitost, která je promyšlená do posledního detailu, děj graduje v logických návaznostech a velmi přirozeně spěje k závěru, na který čtenář netrpělivě čeká. Což je v případě detektivního příběhu něco, co by mělo být samozřejmostí. Autorka mě docházala pro celý příběh nadchnout, udržet v něm moji pozornost, budovat postupně jeho atmosféru, nejistotu v úvahách nad tím, kdo vraždil a proč, co oběť, jaká byla... Takhle má vypadat dobrá detektivka!
S autorkou jsem nedávno pořádala stream právě o téhle knížce, takže jestli se o ní a její tvorbě chcete dozvědět víc, máte možnost.

11.08.2023 5 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Od týhle knížky sem si slibovala docela hodně, ale ve finále to bylo spíš zklamání. Těšila jsem na něco víc gothic, víc poctivou fantasy, na kterou jsem zvyklá se všemi nároky, které na tenhle žánr kladu.
Dostala jsem spíš punkovej příběh, dost absurdní v mnoha scénách, kterýmu sem nevěřila a vlastně ani jeho protagonistům. Ani styl psaní mne vyloženě nenadchl. Spíš naopak. V jistou dobu mě začal strašně štvát, děj se v jistou chvíli nikam neposouval, když autor nevěděl co s postavou dál, co by měla udělat, tak se "jen usmála/pousmála", což dělaly dost často a tahle mimika začala po chvíli působit strašně křečovitě a nepřirozeně. Zajímavá je grafická podoba celý knížky, ta fakt zaujme, ale zas to kazí všudypřítomné odsazení textu, které spíš ruší, než že by příběhu dodalo nějakou výjimečnost.
Mohlo to být lepší no...

10.08.2023 2 z 5

Dobrodružství Adama Cibulky Dobrodružství Adama Cibulky Martina D. Moriscoová

Tohle je to pravý ořechový pro všechny dobrodruhy a začínající čtenáře, kteří chtějí něco víc, než jen pohádku. Milý, zábavný, napínavý, velmi čtivě napsaný. Rozhodně by nemělo chybět v každé dětské knihovničce

09.08.2023 5 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Tak tohle bolelo. Hodně. Fyzicky i psychicky. Člověk by si ani netypnul kolik smutku a bolesti se kůže ve sci-fi knížce skrývat. No...Zuzka opět nezklamala a přišla s božím a silným příběhem, který nás nejenže přenese do vzdálené budoucnosti plné technických vymožeností, strojů, robotů a techniky, o které se nám může leda tak zdát, ale nastavuje i zrcadlo celé naší, minulé a rozhodně i budoucí generaci. Skvěle zobrazuje rozdílné kastovní systémy, rozdílnost lidských povah, používání a zneužívání moci ve prospěch svůj i pokroku a lidskou zaslepenost v případě, kdy chce jeden dosáhnout svého cíle aniž by se ohlížel na následky nebo bral v potaz city a důstojnost ostatních. Právě o důstojnost a svobodu je totiž v tomhle příběhu hlavní hrdinka připravena a degradována na to nejnicotnější s čím lze zacházet.
S autorkou jsem před lety uspořádala stream o jejích předchozích knížkách.

08.08.2023 5 z 5

Spoutej mě Spoutej mě Hope Marks

Mmmm erotický romány cíleně úplně nevyhledávám, člověk si radši užije poctivej sex v reálu než na stránkách knížek, nicméně i ty ho můžou třeba k lecčemu inspirovat nebo mu zpříjemnit pár večerů. Já jí třeba četla během menstruace, kdy sem docela při chuti, ale zas to není vyloženě období, kdy bych se chtěla opravdu s partnerem milovat. Je to vždycky dost debilní protipólní tejden. A tahle knížka mi ho dost dobře zpříjemnila a splnila účel, který splnit měla. I ten příběh mě vlastně a dost překvapivě bavil, i když ta prostřední část mi přišla trošku slabší a taková zbytečně vycpávková. Mohla mít ve vztahu k první a třetí nějakou logičtější návaznost, než takhle dramatický skok. Ale vzhledem k tomu, že jde o autorčinu prvotinu jí to budiž odpuštěno. V každém případě přišla se zajímavým nápadem, který zpracovala opravdu obstojně. Pro fanynky žánru rozhodně velký doporučení, tohle jim udělá fakt radost.
S autorkou jsem na blogu vydala i krátký rozhovor.

08.08.2023 4 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Jeden velký rodinný příběh, který kdysi svojí vnučce vyprávěli dva stříbrovlasí starouškové. Jeden velký příběh o válce, ale bez bomb, o židech, ale bez koncentráku, o bolesti, ale bez krvavých šrámů. Barbora Linke dala díky vzpomínkám svojí babičky vzniknou silnému a realisticky vykreslenému příběhu jedné z nejhorších událostí novodobých dějin. Jinak, po svém, originálně, bez kýče a mainstreamu, který knižnímu trhu teď dost vládne.

S autorkou jsem uspořadala o obou jejích knížkách stream, na který se můžete podívat i zpětně, pokud budete chtít.

05.08.2023 5 z 5

Čtvrť za Horizontem Evropa Čtvrť za Horizontem Evropa Martina D. Moriscoová

Moc milý letní čtení, který ale není tuctový, prvoplánový a hloupý. Hlavní hrdinové jsou velký sympaťáci, i když mají samozřejmě svoje mouchy a nešvary. O to víc jsou ale uvěřitelnejší a tak nějak plastičtější. Autorka vytvořila skvělý a čtivý příběh, do kterého očividně promítla i vlastní zkušenost a vypozorované okamžiky. Fakt, že sama žije v Římě, byť je to holka z Čech ji v tomhle jenom pomáhá. Díky tomu přináší do příběhu nadhled, osobitost, citlivost a mnohdy určitě i vlastní pocity a vnímání tolik odlišného světa, kultury a myšlení.

O knížce a tvorbě vůbec jsem s autorkou dělala i menší rozhovor, tak pokud se o ní chcete dozvědět víc, máte možnost.

25.07.2023 5 z 5

Dvůr vysoko v horách Dvůr vysoko v horách A. K. Mulford

Asi takhle. Nebylo to špatný, ale na prdel se z toho příběhu taky neprosadim. Jako oddechovka určitě super, nicméně už mi to přišlo jako něco, co tu bylo mockrát. Možná lehká konkurenční odpověď na sérii "Dvory" od Maasový. Takovej dost podobnej model literatury.
Hlavní hrdinka je celkem sympaťanda, i když bych taky v některých situacích reagovala jinak nebo se svým životem chtěla naložit líp a to i v jejím věku, který tomhle případě není úplně omluva.
Fanoušky žánru a ty, co si přes léto chtějí u čtení spíš odpočinout rozhodně má šanci nadchnout. Přijdou si v ní totiž na svý, protože tenhle příběh v každém případě splňuje to, co by v rámci žánru splnit měl. A o to přeci jde.

25.07.2023 4 z 5

Les Les Jan Hlubek

Asi takhle. Můžeme se bavit o tom, že je to celkem tuctová záležitost, pro někoho možná brak a kýč. Ale v rámci žánru a jeho dalšího řazení je to parádní věc, která bezezbytku splňuje požadavky, který jako čtenáři můžeme na takovou knížku. Je to dobře a poutavě napsaný, akční od začátku do konce, čtenář je neustále ve střehu a zároveň je v něm aktivně budován takový ten tichý strach z neznámého a nepoznaného. A ruku na srdce, kdo z vás by chtěl tohle zažít? Navíc...nikdo vám nikdy nezaručí, že se to děje nebo hůř, že se to stane zrovna vám.
S Honzou jsme měli právě o Lese a jeho další tvorbě stream a vydala jsem i rozhovor na blogu, tak pokud máte chuť, koukněte.

25.07.2023 4 z 5

Bolestná laskavost Bolestná laskavost Jo Browning Wroe

Jestli jsem letos četla smutnější a bolestnější knížku, tak to byla tahle. Takže ten název je skutečně víc než výstižnej. Četla jsem ji dlouho, odkládala, zas se k ní vracela. Obojí s těžkým srdcem a i přes to, že je celý ten příběh krásně napsaný. Citlivý, jemný a často i poetický jazyk tu dost silně kontrastuje s tou všudypřítomnou špínou, prachem a pachem smrti, který se člověku zažere do každého póru. Stejně jako ten příběh samotný. Před touhle knížkou se vážně sluší smeknout.
A to nejen kvůli příběhu, ale i pro její psychologickou rovinu na níž se postavy pohybují, vracejí se zpět, vyvíjejí se, prehodnocují svoje životní kritéria a hodnoty. Jako každý z nás. Jen na pozadí jiných událostí.

23.07.2023 5 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Tohle bylo skvělý čtení. Silný, emotivní, oči otvírající, naději mající, velké poselství přinášející. Navíc a přesahem, neskutečně silnou hlavní hrdinkou a příběhem, který nenechá chladným snad nikoho. Simona se Sabinou daly vzniknout hodně jedinečné knize, která plní roli nejen skvělého a čtivého románu, ale taky terapeutické knihy, která má velkou šanci pomoci těm, kterých se tohle téma týká - ať už je to oběť samotná nebo její přátelé, příbuzní, kantoři...
Kdo by se chtěl o knihe dozvědět víc, může si pustit na mém instagramu stream s autorkami. A s Jiřím Dvorským, autorem obálky jsem nedávno vydala rozhovor.

21.07.2023 5 z 5

Do morku kostí Do morku kostí Camille DeAngelis

Mmm šla sem do toho ze zvědavosti a taky proto, že jsem chystám článek o kanibalismu. Úplně jsem nečekala, že se mi to bude líbit, protože po Znamenité mrtvole jsem měla v tomhle směru docela nahoře, ale musím říct, že mě tahle knížka moc mile překvapila. Hezky se četla, chtělo se mi v ní pokračovat dál, hlavní hrdinka byla moc fajn a milá holka. Je fakt, že ohledně jedení jsem měla určitý pochybnosti, protože si moc nedovedu představit, jak by malý dítě spořádalo celýho dospělýho člověka, ale nepatřím mezi jedlíky, takže nemůžu objektivně posoudit jak to u nich v rámci trávení funguje. A jo, sice nejsem jedlík, ale jíst lidi by mi nevadilo. Každopádně...tohle bylo fajn, milý čtení, který sem si užila a hezky tak začala týdenní dovolenou.

17.07.2023 5 z 5

Letargie Letargie Antonín Mazáč

Na autorovu tvorbu jsem narazila dost náhodou, když mu teď vyšla novinka a objednávala jsem ji do práce. Anotace zněla dost zajímavě, tak jsem si řekla, že se zkusím podívat po prvním díle jeho série abych zas trošku víc prozkoumala vody českýho krimi-thrilleru. A rozhodně jsem neprohloupila, protože tohle bylo vážně hodně dobrý. Napínavý, dramatický, čtivý od začátku do konce...je pravda, že tam bylo pár scén a momentů, který mohou působit tak trochu vycpávkově, ale právě ty tak nějak dokreslují celou atmosféru příběhu, dodávají mu na autentičnosti a tak nějak vše správně dokořeňují. Za mě určitě velký doporučení. No, a kdo by se chtěl o autorovi a jeho tvorbě dozvědět víc, může kouknout na náš nedávný společný stream.

15.07.2023 4 z 5

Morituri te maturitas Morituri te maturitas Petra Štarková

Osobitý styl Petra Štarková rozhodně nezapře. A vtipem, sarkasmem a nadsázkou přistupuje nejen k životu, ale i ke svým příběhům, které se berou bůh ví odkud. Pro někoho možná mohou působit hloupě a nesmyslně, ale pravda je taková, že když k sobě necháte tyhle povídky skutečně promluvit, zjistíte, jak moc jedinečné ve svém žánru jsou.

10.07.2023 4 z 5

Esence hrůzy Esence hrůzy * antologie

V rámci žánru je tohle skvělá věc. Pestrá, poměrně čtivé a rozhodně splňující moje kritéria nejen na knihu jako takovou, ale i na horor. Nejsem fanouškem kýčů, přehnaností, potoků krve a podobných kravinek, na kterých současný horor - ať už knižní nebo filmový staví - a sem fakt ráda, že se pořád objevují texty jako tyhle. Takové, co mi naženou strach, příjemně zamrazí a navodí pocit neklidu a nepokoje, který přetrvává i pár dní po dočtení.

08.07.2023 5 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Tam tohle byla krása. Pokud se o takhle silných příbězích, které jsou plné smutku, bolesti, ale i odhodlání a bezesporu i odvahy, dá něco takového říct. I když...i ve smutku a marnosti může být jistá krása.
Každopádně kvituju autorčinu upřímnost, autentičnost, bezpozlátkovost a vlastně i brutální otevřenost, se kterou sráží romantický pohled, který na Afriku mnozí mají a ukazuje její pravou tvář. Nebo minimálně jednu z tváří, protože nikdy nic není černobílé. A o těhle povídkách to platí dvojnásob.

02.07.2023 5 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Upřímně? To kladný a óchající hodnocení fakt nechápu. Proč?
1. Knížka slibuje poetiku, ale ani kolem ní neprojela, možná jí odkudsi z velké dálky zamávala.
2. Celý text působí jako slohová práce naivní puberťačky, která má naprosto zkreslený představy o životě, lidech, světě vůbec.
3. Autorka má nejspíš buď brutálně chabou a ukrutně omezenou slovní zásobu nebo jí chybí kreativita a nápaditost. Ve všech povídkách se mluví stejným jazykem, používají se stejný slovní spojení, stejný přirovnání. A to nejen v jednotlivých povídkách, ale i ve stejných odstavcích.
Celá ta knížka není ničím zajímavá, chybí jí nápad, originalita, postavy sou jedna jako druhá - bez charakteru, vlastního názoru...suchý jak tři tejdny starej chleba.
Zkrátka a dobře. Špatný, špatný, špatný!
Nedočteno a doufám, že to byla první a poslední špatná kniha letošního roku.

02.07.2023 odpad!

Životní (s)milníky Životní (s)milníky Jitka Slavíková

Mezi námi, 3 hvězdičky jsou v mém případě dost dobrý hodnocení. Aspoň co se knížek podobného žánru týče. Tohle je výborná oddechovka na léto, kterou ve všech směrech ocení nejen holky od 25 do 35, ale i zralý ženský, který si chtějí u bazénu odpočinout u něčeho vtipnýho a nenáročnýho od svých pubertálních ratolestí.
Je to zábavný, vztahový čtení plný absurdit, lásky a viditelné rozdílnosti ve výchově i životních rozhodnutích, která mohou jakýkoli vztah buď posílit nebo zničit.
Četlo se to moc fajn, jak už sem řekla, je to oddechovka se vším všudy, ale proto nejde o hloupý, plytký text, který by krom zábavy nepřinesl ještě něco navíc. Byť to není žádná vysoká literatura, tak v rámci žánru je to rozhodně jedna z těch lepších knih, po kterých můžete sáhnout. Což se třeba o takové Couře paní Bernáškové opravdu říct nedá.

27.06.2023 3 z 5