Les

kniha od:

Les https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482919/bmid_les-uHD-482919.jpg 3.2 73

Les série

1. díl >

Nejvýraznější autor české hororové scény Jan Hlubek přichází na trh s prvním slasherovým románem. Na světě existuje nespočet záhadných koutů. Někdo je nazývá geopatogenní zóny. Zóny, kde se dějí jevy překračující chápání lidského mozku. Ovšem co když je za tím něco víc? Mizení beze stopy. Nevyřešená úmrtí. Nemusíte věřit v taková místa a v jejich moc. Tahle místa věří ve vás... a možná mají hlad a žízeň! Nelidský chtíč! Během parného léta roku 1994 parta teenagerů míří do srdce Šumavy vstříc divokému dobrodružství. Nechávají strasti školy a velkoměsta za koly svého auťáku a na zřeteli mají pouze nezřízené povyražení. Jenže znají se dost dobře? Vždyť občas kdekdo z nás tají hrůznou pravdu, aniž by bylo cokoli zřejmé. Navíc nemají tušení, že lesy, do nichž jedou, skrývají odvěké tajemství, příšernější a starší než sama smrt.... celý text

Žánr:
Horory , Literatura česká , Erotika

Vydáno: , Hydra
více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 3

alastor
alastor
19.11.2023 5 z 5

Nenáročné oddechové čtení napsané svižnou rukou. Některé scény velmi povedené.

soupik2012
soupik2012
11.09.2023 3 z 5

Z celé knihy mě nejvíc zaujal autorův doslov. S tím co v něm bylo řečeno bezezbytku souhlasím. O to je pro mě podivnější, že se těchto slov příliš nedržel. Nejvíc se lekáme stínů a tajemných zvuků. Vrzající branka někde v dálce, nebo vřískot při mrouskání, sykot a prskání obyčejných koček domácích, může někdy opravdu vyděsit, až téměř k smrti. Ale nic z toho nenajdeme v této knize. Vlastně jo, jsou zde drobné náznaky, ale je toho strašně málo. V jedné situaci se v bezvětrném počasí, klátí větve stromů. Jinde je zase absolutní ticho a je slyšet pouze zvuky vlastních kroků. To jsou situace, které měl autor mnohem více rozvíjet. Místo toho, se nám hned na začátku ukáže jisté zombie, které mě nejvíc pobavilo tím, jak se vydalo na návštěvu domů. Ona to měla být pointa příběhu, která měla čtenáře šokovat, ale mně to přišlo tak hloupé a nevěrohodné i v rámci tohoto žánru, že nemohu dát víc než průměrné tři hvězdičky a to přesto, že mě v podstatě jinak příběh docela bavil. Audiokniha je načtena slušně a načetl ji pan Gustav Hašek.


Mon.CouCou
Mon.CouCou
13.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Do háje, slyšeli jste ten hlas audioknihy? Potkat teď Gustava Haška, tak se dobrovolně nadopuju Endiaronem. Jenže, k hororu? Nemohl být zvolený lepší interpret! A jo, musela jsem si do autora rýpnout a pustit si pak knihu už jen za bílého dne, protože já se bála i poctivě odchovaného komára domácího.

Píše se rok 1994 a parta přátel se vydává na výlet. Tady se nám prolíná i děj o měsíc dříve, kdy se dva lovci záhad také vydávají na po českých krajích. A aby to nebylo málo, přidáme ještě strýce Karla. Tito tři tuší, že se v tomto lese odehrává něco víc.
Kniha má docela dost postav, takže se na ten strašidelný hlas musíte sakra soustředit...
Parta výletníků je vtažena do hororu ve chvíli, kdy se jim na čelním skle rozplácne člověk.
Jo, pro někoho to může být béčkový příběh, ale autor má velmi poutavý styl a v audioverzi nabírá pořádný grády.
V knize nechybí napětí, drama, pohledy postav tak, aby čtenář pochopil jejich myšlení. Samozřejmě i spousty, fakt hodně krve a tajemného zla.
Plíživý, hororový strach byl samozřejmostí.

Upřímně, jsem asi hodně ráda, že jsem měla v rukách audioknihu, protože pak celkový zážitek byl mnohem intenzivnější. Nechyběly dost peprné popisy a temné síly, které... si užijte už sami :-)

sgjoli
sgjoli
13.08.2023 4 z 5

Na tuto knihu, resp. audioknihu, jsem zcela náhodou narazila na Audiolibrixu, a protože mne zaujala anotace, rozhodla jsem se, že to vyzkouším. Dobrých hororů není nikdy dost, tak proč tomu nedat šanci. A nakonec se z toho vyklubalo vcelku příjemné překvapení.
Audiokniha je to vcelku krátká, takže předpokládám, že ani tištěná předloha nebude oplývat příliš mnoho stranami. A nutno říct, že na tak malém prostoru autor rozehrává docela dost napínavý a tajemný příběh, který začíná možná trochu nenápadně, ale dostává se postupně do slušných obrátek.
Českému čtenáři může být blízké to, že se to odehrává v českém, a tudíž známém prostředí, což dodává na určité autentičnosti - může to lépe vyvolat představu, že by se snad něco podobného mohlo stát i u nás. Což je docela děsivé.
Musím říct, že autor se s tím nemaže. Pointa sama o sobě je docela strašidelná, a když dochází k dějovému vyvrcholení, autor to neokecává, jde přímo na věc bez nějakých okolků a přikrášlování. Je to vcelku syrové a v určitých momentech pěkně mrazivé čtení. Musím říct, že se mi při poslechu občas svíral žaludek. Za což do určité míry může i skvělá narace Gustava Haška.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Pravda, z žánru hororů toho mám už načteno víc a mezi svými TOP příběhy mám už jiné favority. Ale tohle vůbec nebylo špatné. Mohu určitě doporučit.

wendys93
wendys93
25.07.2023 4 z 5

Asi takhle. Můžeme se bavit o tom, že je to celkem tuctová záležitost, pro někoho možná brak a kýč. Ale v rámci žánru a jeho dalšího řazení je to parádní věc, která bezezbytku splňuje požadavky, který jako čtenáři můžeme na takovou knížku. Je to dobře a poutavě napsaný, akční od začátku do konce, čtenář je neustále ve střehu a zároveň je v něm aktivně budován takový ten tichý strach z neznámého a nepoznaného. A ruku na srdce, kdo z vás by chtěl tohle zažít? Navíc...nikdo vám nikdy nezaručí, že se to děje nebo hůř, že se to stane zrovna vám.
S Honzou jsme měli právě o Lese a jeho další tvorbě stream a vydala jsem i rozhovor na blogu, tak pokud máte chuť, koukněte.

margareth1189
margareth1189
20.07.2023 2 z 5

(SPOILER) Příběh nepřináší nic moc nového a je poměrně snadno předvídatelný, je ale celkem hezky vystavěný. Líbilo se mi postupné odkrývání a skoky v čase, to fungovalo pěkně. Poslední dvě kapitoly ale byly z mého pohledu nadbytečné. Pokud by se to cosi předávalo vždy jen z jednoho na jednoho a nešířilo by se to úplně bez omezení, pak by tam měly své opodstatnění. Byl by to hezký otevřený konec (i když by bývala stačila jen jedna z těch dvou kapitol). Takhle bylo už v kapitole 20 jasno, že les si dál bude brát, co bude chtít a netřeba to omílat dál. Škoda.
V předmluvě autor hovoří o důležitosti opravdového přátelství a o příbězích o něm. V tomhle konkrétním příběhu ale vlastně žádní přátelé nebyli. Ne nečekala bych kýčovité projevy hrdinství ve jménu přátelství. Ale taky by bylo fajn, kdyby se ti údajní kamarádi (jejichž rodiče na sebe mají od začátku jejich společného studia telefonní čísla) k sobě nechovali jako cizí. A jen tak na okraj, necítím z předmluvy inspiraci samotným mistrem hororu? Pseudonym a datace inu, dobrá.
Co musím rozhodně zmínit - dojem mi kazil použitý jazyk. Je vidět, že autor má slušnou slovní zásobu a umí ji využít. Pro tenhle žánr je ale jeho jazyk příliš vzletný. Nehodí se. Nevyvolává kýženou atmosféru, spíš naopak. Když čtu o tom, že stolek byl poctěný přítomností novin, na gauči dlela deka, počal se snášet déšť, počalo se smrákat, bylo lze zaslechnout a kdosi se snažil upokojit ničemný svár, fakt se nebojím a nemám husí kůži. Spíš mám chuť se smát. Tohle by bylo fajn, u nějakého výpravného historického fantasy, u pokusu o napodobení dobové literatury anebo v poezii. Tam bych zajásala, fakt. Sem se to podle mě ani trochu nehodí.
Krom toho mi taky přišlo, že autor nadužívá příslovce. Mnoho vět by mělo větší švih bez nich (spontánně vyplivl trochu krve, krev odporně stékala, strašně velké množství, zuřivě popadl). Závorek tam na můj vkus bylo taky zbytečně mnoho. Text v závorkách byl většinou bez valného významu, spíš jen autorovy/vypravěčovy komentáře a často jen odvedl pozornost od původní myšlenky.
V příběhu jsem zaznamenala drobné logické a věcné nesrovnalosti (kuskus na benzince v devadesátkách; doktor, co pozvracel místo činu; policajt, co jen tak někomu po telefonu vykládá závěry pitvy apod.). Taky jsem zaznamenala místy podivný slovosled a ne úplně uvěřitelné dialogy (třeba loučení Veroniky s otcem po příjezdu ke strýci, ne to dojetí tam opravdu nebylo). Speciální zmínění by asi zasloužily přirovnání, popisy a metafory. Tam jsem zaznamenala buď nudné a stokrát ohrané varianty (výskala jako malé dítě) nebo naprosté bizáry směřované skoro vždy k sexu. Obsahově by mi to ani nevadilo, ale tady mi to přišlo prvoplánové. Hodně taky byla do očí příjmení postav. Opravdu jsme je všechna potřebovali znát? Proč? A nemohla být zakomponována nějak citlivěji? Fakt nás jima musel autor profackovat hned v úvodu?
A psychologie postav? Nula. Což je velká škoda, zvlášť u podobných žánrů.
A tohle všechno dohromady kazí dojem.
Sečteno a podtrženo, tahle kniha podle mě neměla vyjít. Minimálně ne v této podobě.

Mikko
Mikko
22.05.2023 5 z 5

Parta mladých lidí míří do hustých Šumavských lesů na pořádný voraz. Bude se pít, kouřit a sexuálně experimentovat. Tak to alespoň bylo původně v plánu. V hustém hvozdu se však probouzí něco staršího, než samotný les. Něco, co má neukojitelnou žízeň a vetřelce uvítá otevřenou náručí Tahle párty se hodně nepovedla

Knihu Les od Jana Hlubka jsem měl vyhlédnutou už delší dobu, a konečně jsem měl možnost si ji přečíst. Na 176 stranách se odehrává velmi originální příběh, který má rozhodně co nabídnout.

Postavy jsou dobře napsané a jejich rozhovory zábavné. Děj knihy se odehrává v devadesátkách a z textu je to cítit což pro nás, vyrůstající v tomto období, jsou plusové body. Jedna z věcí, která mě velmi zaujala je autorova vytříbená rétorika, která z popisů prostředí udělá opravdovou baladu. Začíst se, je pak už tak jednoduché. Plnými doušky dostaneme brutální scény, sexuální akty, ale i mnou tak moc vyhledávané pocity mrazení. Pár pasáží v knize na mě působilo vyloženě nepříjemně. A to miluju.

Jak jsem již psal, kniha je útlá a přečíst se dá za jeden večer. Pokud mátě rádi slashery, určitě nesáhnete vedle. V tomto hororovém sub žánru se jedná o skvěle řemeslně odvedenou práci a podle mě, dostanete i něco navíc. Příjemná oddechovka, kterou si určitě přečtu ještě jednou při nějakém tom stanování v lese.

Fufina093
Fufina093
19.05.2023 1 z 5

Já odpad obvykle nedávám, ale tady se vážně nedá jinak. Brala jsem to jako béčkovou knihu, oddychovku, ale tady by i déčkař zaplakal. Dávám aspoň jednu za vraha.

Jidu
Jidu
19.05.2023 5 z 5

Kniha je malinká a má jen pár stránek, ale příběhu nic nechybí. Klasické strasti puberťáků vystřídá strach o život. Místy jsem se bála. Tyhle entity, různé nepochopitelné jevy atd. mě dost děsí, takže účel splněn! Zároveň tu máme pár nečekaných a vtipných scén, kdy jsem se upřímně zasmála. Opravdu spokojenost a krásný úvod do žánru, který jsem si nyní hodně oblíbila. Doporučuji.

LuckaLO
LuckaLO
17.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Akorát jsem knihu dočetla, a přemýšlím, co na to napsat. Horory čtu a sleduju v podstatě odjakživa, takže se mnou už jen tak něco nepohne. Tak mě ani tahle knížka ničím nepřekvapila, neohromila. Klasickej béčkovej horor, úplně živě jsem viděla pobíhat nahou ječící Lucii s padouchem v zádech. Jen škoda, že nebyla blond. Námět se mi ale líbil. Knížka je čtivě napsaná, děj hezky odsejpá, postavy padají jedna za druhou a happy end se nekoná. Taková skvělá oddechovka na jedno odpoledne. V rámci žánru bych řekla, že patří mezi to lepší.
No a obálka. Podle té sympatické slečny bych soudila, že se děj bude ubírat trochu jiným směrem, ale jinak to k žánru celkem sedí.

Verresa
Verresa
17.05.2023 4 z 5

U téhle knihy mi chvíli trvalo, než sem ji chytla do ruky a začala číst. Když už, ale byla v ruce, tak prostě nešla odložit. Děj se mi líbil, u někoho jsem byla naštvaná co si tam dovoluje a když ten dotyčný umřel, konečně jsem byla spokojená. Strachy jsem neumřela a bylo fajn to vidět i z jiných pohledů. Slupla jsem to za jedno odpoledne jako jednohubku. Co se mi akorát nelíbí je obálka. Nesedí mi k tomu a dost mě odradila, jinak super čtení.

Zvelebilova
Zvelebilova
16.04.2023 4 z 5

Já jsem v oblasti hororu nepoužitelná, protože se prostě nebojím. Ale když se kniha vezme z pohledu zombie slasheru jako oddechové čtení do vlaku, tak super!

Co bych vytkla je střídání pohledů. To je sice pro autora typické, ale vidět příběh z pohledu mamky, taťky, pumpaře a dalších x lidí je nadbytečné. Lepší by bylo, kdyby se autor zaměřil na hlavní pětici protagonistů. Na druhou stranu to bylo napsané tak, že se čtenář mohl s každou postavou sblížit a pak ji litovat, když zaklepe bačkorama, resp. se těšit na její krutou smrt.

Dále bych vytkla sazbu. Sirotci a vdovy snad na každé straně a text je skoro až na dolní spadávce, div nezakrývá číslo strany. A pak odpornost textu na titulce. Ten obrázek je fajn, ale ten font a barva, uááá! Jestli mě něco vyděsilo, pak tohle :D.

Knížku ale jinak hodnotím kladně, protože perfektně zapadá do žánru a splnila přesně to, co jsem od ní očekávala.

ParkerX
ParkerX
16.04.2023 odpad!

Knihu jsem viděl v knihovně a podle obalu jsem usoudil, že to bude nejspíše nějaká laciná jednohubka. A protože bylo léto, čas na laciné horory, tak jsem si ji půjčil a přečetl. No, nečekal jsem žádnou velkou literaturu, ale takovou sračku také ne. Tohle je fakt odpad, což už se dá poznat podle obálky. Ale jo, celkem mě to bavilo, ale je vidět, že takové knížky se zapomínají ve vlaku, aby se mohl zasmát i někdo jiný. Horory moc nečtu, tak nemám moc velký přehled, ale příště fakt raději budu knihu vybírat podle obálky.

Tereza137
Tereza137
09.03.2023 2 z 5

No, co na to říct. Já, jelikož už mam přečtené všechny možné horory, slashery, a taky žánr gore, tak k tomuto můžu říct asi jen to, že je to takový průměrný B a C (něco mezi tím) horor.

Nejvíce mě mrzelo, že zde nebylo více krve, brutality a těchto věcí. Kdyby to tam bylo aspoň o něco víc, tak by to bylo hned o dost lepší.

Co se týče postav, tak přeci jen, je to 160 stránková kniha a nemůžeme zde čekat nějaké propracované postavy o které máte strach, nebo jim fandíte atd.

No nejvíce se mi zde asi líbila podstata toho, kdo je vlastně vrah. Myšlenka dobrá, celkem zajímavá a originální.

Konec byl otevřený, který navazuje na další autorův díl. Jinak mě nějak nenadchnul, ani nepřekvapil.

Ilik
Ilik
05.03.2023 5 z 5

Velmi dobre napsana kniha, prectena za jedno odpoledne. Vyvazeny pomer strachu, napeti i trocha te romantiky :-)

B.arbora
B.arbora
01.01.2023 5 z 5

Kniha se skvěle četla. Klasický horor bu bu buuu

MarekTall
MarekTall
10.07.2022 5 z 5

Miluju tu béčkovost příběhu! Přesně mi to sedlo a zhltnul jsem to během letu z Prahy do Ammánu :-D

HollowFenrir
HollowFenrir
06.06.2022 5 z 5

Kniha se četla velice dobře a zvládla jsem ji jedním dechem. Já osobně se tomuto tématu vyhýbám. Jsem spíše na duchařské horory, ale po knize Rosie, která je výborné čtení jak pro dospělé, tak pro mládež, což je její cílovka, jsem dala šanci i Lesu. A určitě toho nelituju.

vojtech6868
vojtech6868
14.05.2022 5 z 5

Můj první kontakt s českým hororem/slasherem dopadl na výbornou. Archetypy postav jedou perfektně podle šablon, které znáte z béčkových hororů, což tady beru za jedno velké plus. Autor příběhu dodává pak správné tempo, kulisy českých lesů, mojí milované Ostravy, řádnou dávku krve a neznámého ZLA. Je to béčko jako víno, a pokud máte tohle rádi, tak tip pro vás: vezměte si knihu do vlaku - ideálně, pokud pojedete pod stan z Ostravy na Šumavu či do Beskyd. Hezké čtení všem a já se jdu kouknout na Rosie!

minimonisek
minimonisek
08.04.2022 4 z 5

Další skvělý počin od pana Hlubka, při kterém se rozhodně nebudete nudit. Od Rosie věnované spíše mladším čtenářům nyní zabrousíme přímo do hororového lesa, kde nechybí napětí a ani strach. Knihu jsem přečetla během pár dní. Trochu jsem kvůli obálce váhala, co od ní očekávat. Ale pokud máte rádi horory, tak rozhodně doporučuji. Jednu hvězdičku strhávám za poslední část v autě.

irena1638
irena1638
27.03.2022 5 z 5

Storka odsejpá od začátku do konce, ani vteřinu jsem se nenudila. Po první třetině už tu knížku neodložíte. Je tam přesně to, co od slasheru očekáváte. Vlastně do teď mám vtíravej pocit, že tam je spousta scén, který "už jsem někde viděla". Ale to je všechno způsobený jenom tím, že člověk má už něco načteno a filmů viděl mraky
pro ty, kdo horor milují, je to taková oddechovka, začátečník minimálně letos nepůjde do lesa na houby...

Neseděla mi jen jedna malinká část, ale to Vám tady neprozradím, protože tohle si MUSÍTE přečíst.

HollowFenrir
HollowFenrir
07.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím uznat, že tento druh hororu moc nemusím... vlastně mě spíš nebaví. Ale když ke krváku přidáte nadpřirozeno a temné síly, tak to je přesně něco pro mě! Děj se odehrává jen v několika málo dnech a z pohledů různých osob. Dohromady to dává obsáhlý děj plný brutality, které se samotný autor očividně vůbec nebojí a nemá ohledně těchto zrůdností žádné zábrany. Takže pokud máte strach u knih Darcy Coates, tak se na tuhle knihu nekoukejte ani z dálky!

Jediné co mě tedy trochu mrzelo, ale zároveň se mi líbilo, bylo neobjasnění temných sil. Jestli tam bylo, tak mi úspěšně uniklo, ale pokud ne, tak jsem zcela spokojená. Proč by mělo být veškeré nadpřirozené zlo na světě objasněno? Ve většině knih to tak sice je a je to takové rozuzlení, ale nejedná se o podmínku. Musíte zde prostě použít fantazii! A proto tento konec může být unikátní. Každý si ho totiž přebere po svém, namísto toho, aby mu ho autor naservíroval až pod nos.

zuzka1973
zuzka1973
22.02.2022 5 z 5

Obálka vypadá na oko děsivě, ale ten kukuč se mi vybavil pokaždé, když v knize "zazněl hlas ZLA": Poooojď, čšššlověčše...
Obálka mi lehce připomněla moje období puberty, kdy jsem na prvních WHSkách čučela na horory typu Kořeny a pod. - vlastně též Slasher styl, jako tato kniha... Takže za mne: OK
Formát a brožovaná vazba je ideální s sebou do batůžku či klidně kabelky - vejde se a nepronese se
Doporučuji někam pod stan, nejlépe do lesa
Já měla s sebou v batůžku...
Poprvé jsem ji vytáhla v busu cestou k lékaři. Paní vedle mne pořád pokukovala a nevím proč se stáhla k oknu a po očku sem tam jukla znovu a znovu na obálku mé knihy. Jsem dobrák od kosti: natočila jsem nenápadně knihu tak, aby paní měla ten nejlepší výhled
Podruhé jsem knihu vyndala v čekárně u lékaře... Vzhledem k tomu, že to bylo na Hematologii, měla tvář z obálky konkurenci v letácích a plakátech.
Moje lékařka "upírka" se pokaždé ptá, co zas čtu nového... Tož jsem se jí pochlubila. Pravila: "no, tak doufám, že najdu dobrou žílu... jestli díky tomu nebudete dnes ten typ z toho rčení, že by se vás krve nedořezal..." Ale jo... dořezala, teda... dobodala... jehlou.
Knihu jsem držela v ruce i při čekání na bus domů, řidiče znám, tak si dovolil zažertovat: "Jestli chceš jízdenku zdarma, tak to řekni rovnou... nemusíš na mne vytahovat bubáky..."
Tak to k obálce - užily jsme si se "slečnou bubákovou" docela legraci
A když jsem večer knihu dočítala už v teple domova, se sklenkou vínka a oblíbenou tvrdší muzikou ve sluchátkách, můj muž pravil: "Když to vidím, tak už chápu, proč k tobě kocour dneska nejde..."
Teď k ději:
Předmluva jasně naznačila, CO mohu očekávat, takže: ano, pro mne to byla taková příjemná "krvavá oddechovka" - je to takový ten styl, co se čte sám, není tam žádná záludnost, která by vám vrtala hlavou, vše máte dávkováno a servírováno tak, abyste mohli v klidu číst, seznámit se s osobami a čekat, kdy přijde první kapka krve... Pokud sledujete názvy kapitol, hlavně data, tak se nemůžete ztratit ani kdybyste chtěli...
"Akční" scény mohly klidně být popsány víc do detailů, ale četla jsem v FB skupině, že autor napsal knihu za měsíc - v tom případě super, protože ta jistá přímočarost a místy lehká strohost tomu vůbec nevadí, ono by zde asi větší rozvedení nemuselo dělat dobrotu...
Z postav jsem nejvíce fandila Vojtovi... tolik jsem mu přála, aby aspoň on... A nejvíc jsem si na něj vzpomněla, když jsem po dočtení vzala do ruky putovní kámen, nalezený v Plzni cestou na bus - není sice velikosti tenisového míčku (kdo četl - chápe), ani tvarem nesedí... ale tedy to pomalování...
Z děje nic neprozradím - nesnáším spojlery a snažím se jim vyhýbat co jen to jde, ale asi mě dlouho budou strašit věty:
"Ahoj, tati" a "Kdopak chytá v pavučině, kdo?" - Ona totiž na Šumavě opravdu je oblast zvaná Pavučina... a jelikož na Šumavu to máme přes humna a často tam jezdíme, asi budu od této chvíle na šumavské smrky s respektem... Kdo to na Šumavě zná, ten ví, že šumavský smrk vypadá kapku jinak, než obyčejný smrk: těžké záclony z jehličí spuštěné k zemi... Jo: měla jsem to jasně před očima, když jsem četla pasáže z lesa... Snad šumění v jejich větví budu vnímat i nadále jako krásný projev větru a ne jako "hlas ZLA"
Konec jsem čekala podobný tomu, který v knize je použit, jen jsem nečekala na poslední chvíli ještě nové osazenstvo v seznamu postav Ale nevadí: ono to tak asi bylo lepší
Knihu bych se nebála doporučit i těm, kdo se "bubákovitějších" hororů "bojí" - zvládnou to v pohodě podle mne i slabší nátury... Pro nás, co ujíždíme i na drsnějších formách hororů je to spíše oddechovka (já vím, opakuji se, ale někdy to tak prostě být musí) a pro nás, kdo jsme vyrostli na "slasherech" filmových (s nástupem VHS kazet, s tím, pro tu dobu typickým "dabingem, se jich tehdy vyrojilo jako máku), je to poměrně fajn forma zavzpomínání

Tak snad jsem nic nezapomněla...

Dalibor1980
Dalibor1980
11.02.2022 3 z 5

Malá knižka zo žánru ktorý je už obohratý zo všetkých strán - horor. A pritom by bola veľmi veľká chyba nedať Hlubkovmu LESu šancu. Kto horor konzumuje na tony vo všetkých formách (film, knihy, poviedky, výplatné pásky), toho veľmi neprekvapí, nevystraší, ale pre sezónneho čitateľa strašideľných príbehov to bude milým prekvapením.

knihomolka_jaja
knihomolka_jaja
08.02.2022 4 z 5

Tuhle malou knížečku s půvabným obrázkem na obálce jsem otevírala se značnou nedůvěrou. Četla jsem mnoho recenzí před tím, než jsem se do dílka pustila a spousta čtenářů nebyla spokojená a cítila jsem z nich jisté zklamání. Zároveň jsem narazila na recenze lidí, kteří jásali nadšením. Podle mě jde hlavně o to, že někteří příznivci hororových příběhů nepochopili anebo nebyli dopředu srozuměni s žánrem, v němž je tahle knížka napsaná, tedy že jde o slasherový horor. Tzv. Slasher je podžánr hororu, taková pořádná vyvražďovačka a nemusí být pro všechny. Sám autor přiznává, že jde o brakovou literaturu, která má zabavit, vyděsit, znechutit a občas třeba i vzrušit. Rozhodně nic pro slabší povahy.
Příběh se mi ze začátku zdál hodně povrchní. Postavám jsem nemohla přijít na chuť, ale když jsem se začetla, přestala přemýšlet a nechala se vtáhnout, bylo to super. Napětí a děsivou atmosféru střídaly vraždy, které byly opravdu dobře popsané… takové správné chuťovky. Nepovažuji se za nějak zvlášť silnou povahu, ale tady jsem to zvládla s přehledem. A zajímalo mě, jak to skončí. Hlavně přibližně od půlky bylo těžké knihu odložit.
Takže doporučuji někomu, kdo nemá úplně slabý žaludek, kdo hledá rychlé a efektivní zabavení, a kdo se rád bojí. Doporučuji číst na samotě u lesa v nějaké pěkné dřevěné chajdaloupce. :-D

mrliš
mrliš
05.02.2022 1 z 5

Bída. Nijak mě to neoslovilo. Téma už nesčetněkrát proprané ve filmech i knihách. Autor nepřišel s ničím zajímavým. Navíc je to napsané tak, že to docela nudí. Za mě nedoporučuji. Ztráta času.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
25.01.2022 3 z 5

„Nikdy je dlouhá doba, příliš dlouhá, zejména pro jednotlivce stojící proti věčnosti.“ Milo ma prekvapilo, že je to menej bláznivé, než som čakal. Jan Hlubek zasadil svoj hororový príbeh do svojráznych 90. rokov a do hlbokých, temných šumavských lesov. Znie to úžasne, však? Treba povedať, že autorsky na to má. Jeho štýl je svižný, ale nie béčkarský. Jan nepoužíva zbytočné, nikam nevedúce vedľajšie odbočky. Miestami to možno skôr pripomína filmový scenár, než „bežnú“ literatúru, ale prečo nie. Dialógy sú plus-mínus skvelé. Atmosféra lesov a starých dobrých deväťdesiatok nie je zlá. Chronologicky roztrieštený dej niekomu sadne a niekomu nie, ale aspoň čitateľ nemá nič naservírované na podnose a musí sa nad tým zamyslieť, čo je v dnešnej pohodlnej dobe fajn. Problém Lesa vidím v tom, že na to ide prirýchlo. Atmosféra lesov sa určite dala podať náruživejšie. Čiastočne ma sklamala i atmosféra obľúbených 90. rokov. Pritom stačilo málo. Napr. pri vete „mama pripravovala večeru“ napísať akú (niečo bežné pre dané desaťročie: dukátové buchtičky, mäso zapečené s eidamom a broskyňovým kompótom...). Alebo pri zmienke o osvetlení sa neuspokojiť s vetou „typická socialistická lampa“, ale detailne ju opísať. Drobnosti a pritom by perfektne splnili účel. Pri práci s psychológiou postáv som cítil záujem zo strany spisovateľa, ale pravdupovediac mi hrdinovia pripadali zameniteľní a neviditeľní. Gore a sexu nebolo až tak veľa, čo je paradoxne dobre. Úvodnému slovu vytýkam miešanie jabĺk s hruškami: Texaský masaker motorovou pílou nie je slasher. Je to hixploitation. Les by som odporúčal asi najmä mladým čitateľom, ktorí s hororom začínajú. Pre žánrovo skúsenejších to bude „len“ Evil Dead na Šumave s rýchlym tempom. Skoro z každej kapitoly som cítil, akú peknú poklonu Jan vysekol svojmu obľúbenému žánru. Lenže práve to je problém: vložil do textu veľa poklôn a málo seba. Les každopádne určite nie je zlá kniha, ale aj kebyže chcem prižmúriť oči a dať až 4*, okamžite sa mi z tmy vynoria diabolské lesné poviedky Barrona alebo Fracassiho, v porovnaní s ktorými sa Les nachádza predsa len niekde inde. Mnohým sa na Lese páči práve to, že sa na nič nehrá, ale mne by práveže po štyridsiatke vyhovovalo, kebyže sa „hrá“. Okrem spomínaného úvodného slova je súčasťou knihy i autorov medailónik a doslov.

Boboking
Boboking
24.01.2022 4 z 5

Les je skutečně slasher, horor typu krvák, který si nehraje na žádné psycho drama, ale libuje je si ve vyhřezlých mozcích, seker zaseknutých v hlavách, či drápů trhajících vnitřnosti a hlavy. Autor použil klasické "klišé" tohoto žánru, tedy skupinku nadržených a opilých studentů, kteří myslí zcela jinak, než normální člověk. A krvavá show tedy může začít... Hledat logiku, vysvětlení, zde nemá smysl, pekelná entita je tu, je nezastavitelná (ani Ostraváky), je tu věčně (asi), a buďme rádi, že se drží v temných hvozdech Šumavy. Je to bestiálnější a krvavější varianta slavnější Karikovy Trhliny. Když přistoupíte na pravidla "hry" žánru a autora, pobavíte se...

Čitateľka836
Čitateľka836
18.01.2022 5 z 5

V prvom rade musím povedať, že som nevedela, čo mám čakať, keďže tento žáner nečítam, ak neberiem do úvahy Stephena Kinga, na ktorom som prakticky vyrastala. Čakala som nejaký veľký underground, extrémny hnus a zvrátenosti, avšak kniha Les ma veľmi pozitívne prekvapila! Pokojne by som ju dala prečítať aj svojej babke, lebo bola napísaná veľmi kultúrne, plynule odsýpala, držala pozornosť, mala skvelú atmosféru ani na minútu nenudila. Páčili sa mi, ako bol dej vyvážený, striedal sa príbeh študentov na výlete a príbeh dvoch lúzrov, ktorý prišli na chatu vyvolávať duchov, len sa im to trošku vymklo z rúk. Autor má veľký talent na opisy, ktoré vám podá tak, že si viete živo situáciu predstaviť, akoby ste sa v nej sami ocitli, a to si myslím, je pre čitateľa, veľmi dôležité. Teším sa na ďalšie autorove počiny.

KadetJaina
KadetJaina
13.01.2022 2 z 5

Milá jednohubka, na které je nejstrašidelnější obálka. Čistý béčkový slasher s nádechem tajemna. Místy mi nevyhovoval autorův styl (výplňová slova a slovní omáčky), občas mě vytrhl z děje. Ale jinak je kniha čtivá a bavila.