vpadysak

MarťanMarťanAndy Weir

Podtitul tejto knihy by mal byt: Domáci kutil na Marse :-)
Hlavný hrdina sa nad všetkým najskôr zamyslí a so všetkým si hravo poradí.
Kniha je síce zábavnejšia ako film, ale až príliš bezstarostná a ja som ani na minútu nepochyboval, že to náš "Mek Gajver" na koniec dá. Ak by som uviazol na Marse, chcem mat túto knihu pri sebe :-)

03.02.2019

Zpěv drozdaZpěv drozdaWalter Tevis

Kniha, v ktorej Tevis domýšľa do konca, čo by sa stalo, ak by sa mal naplniť sen celej západnej civilizácie o ľahšom, pohodlnejšom a bezstarostnejšom živote.
A všetky povinnosti prenecháme Tým druhým...

Jsme prázdní lidé
Jsme vycpaní lidé
Skláníme k sobě hlavy plné slámy.
Hrůza!
A seschlý šepot jenž se z nás dere
je dutý jak vítr čeřící spálenou trávu ...

16.02.2012

SvědectvíSvědectvíStephen King

Ak chce túto celkom objemnú knihu niekto čítať len pre to, aby sa dozvedel ako to dopadne, nech ju radšej nechá v polici na neskoršie. Keď nebude netrpezlivý a vychutná si dej na všetkých stránkach.
Dej knihy je podľa mňa parádny a King si nechal dostatok času na vykreslenie charakterov postáv.
Koniec mňa bavil asi najviac, niektoré kruhy sa uzatvoria, niektoré ostávajú otvorené a je na nás, aby sme si odpovedali.
Po prečítaní mi bolo dokonca ľúto niektorých postáv, aj keď by som to nepredpokladal.
No človek sa pri čítaní dozvie aj čo to o sebe.

Bola to moja prvá kniha od Kinga ale aj keď má cez 1000 strán, ja by som vydržal aj viac:-)

15.10.2011

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Alchymistu som čítal už celkom dávno, bez akejkoľvek znalosti o autorovi, či mediálnej masáže. Príbeh je celkom jednoduchý, taká rozprávka z púšte. Samozrejme, že pri čítaní som narazil na kadečo (ako v každej knihe), s niečim som súhlasil, s niečim nie, ale aspoň ma to prinútilo urobiť si názor.

Musím povedať že nechápem názory ani tých čo knihu hádžu do odpadu, ale ani tých čo ju vynášajú vysoko do oblakov, kam nepatrí.
Mám dojem, že kniha je jedna z tých čo vyprovokuje čitateľa aby sa prejavil navonok či už pozitívne, alebo negatívne. A kniha z tých čo si ju každý vysvetlí podľa svojho vnútorného stavu.

PS ku komentárom: Mám rád vecne kritické komentáre a čítam ich ako prvé, lebo v nich sa dozviem viac o knihe ako v komentári typu - JE TO ÚŽASNÁ KNIHA - ale napísať - Coelho už nikdy více, jedině, pokud by na wc došel papír.- je podľa mňa už nad rámec akejkoľvek konštruktívnej kritiky.

PS k vykrádaniu Biblie: V Biblii sú použité asi všetky univerzálne pravdy. Ale niektoré boli známe už predtým ako sa do tejto knihy kníh zapísali a to znamená, že Biblia ich tiež vykradla? Alebo už nemôžem pravdy použiť v ďalšom texte, lebo ju vykrádam? Ja si myslím pravý opak a vždy som rád, keď sa stretnem s univerzálnymi pravdami aj v inej knihe, svedčí to o ich aktuálnosti a použiteľnosti aj v súčasnej dobe.

05.01.2012

OutsiderOutsiderStephen King

Veľmi pekná mysteriózna detektívka. Od začiatku do konca je príbeh veľmi pútavý so sympatickými postavami. Zo začiatku sa zdá všetko jednoduché a jasné až tu zrazu príde zádrhel a všetko sa zmení. Ako sa s tým vysporiadali postavy si už prečítajte sami. Za mňa by som na konci privítal aj viac strán, ale autor sa rozhodol takto a s tým sa nedá nič robiť :-) Ale povedzme si na rovinu, nieje to jediná Kingová kniha, pri ktorej by čitateľ privítal koniec podľa seba a nie poľa majstra Kinga :-) Videl som pred knihou aj seriál a poznal som pointu, ale knihu som si veľmi užil. Určite doporučujem každému, kto má rád jemné mrazenie tam vzadu na krku :-)

05.10.2020

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Pozoruhodné na tejto knihe, okrem iného, je hneď úvodné rozprávanie AINULINDALË- Hudba Ainur o vzniku Sveta...

22.06.2011

Červené lodičkyČervené lodičkyChristina Dodd

Teraz, keď už všetci vedia kto sú lupiči, tak si tú knihu ani nemusím kupovať. Vďaka.

08.04.2012

NonstopNonstopBrian Wilson Aldiss

Ak som Aldissovi niekedy vytýkal, že využíva postavy len na to, aby mohol vykresliť prostredie v ktorom sa pohybujú, tak v tejto knihe mi to až tak nevadilo. Autorovi sa podľa mňa podarilo ako tak odhadnúť pomer medzi opismi prostredia a charakterov. Žiaľ prežívanie postáv mohlo byť popísané podrobnejšie a King by určite z ich zúfalej situácie vyťažil oveľa viac. Ale King je King a Aldiss je Aldiss.
Aj tak je kniha celkom zaujímavá a až do konca pekne stúpa vaša zvedavosť aj poznanie čo sa vlastne deje. Viem si predstaviť aj druhý diel, v ktorom by bol rozvinutý celkom rýchlo odstrihnutý záver. Príde mi to, ako keby bolo autorovi jedno čo sa stane s postavami, keď už čitateľ zistí celú pravdu o situácii a nechá ich na pospas samým sebe.
Aj tak určite doporučujem.

12.11.2012

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

K tejto knihe je môj komentár zbytočný. Dovolím si teda aspoň citovať, nech si každý urobí názor sám.:

...Více sportu pro každého, kolektivní duch, zábava a myslet se vůbec nemusí, co? Organizujte a organizujte a víc a víc organizujte skvělejší sportovní podívané. Víc kreslených seriálů do knih. Víc obrázků. Duch potřebuje míň a míň. Roztěkanost. Silnice plné zástupů, které se ženou někam, někam, někam, nikam...

...Vypisuj pro lidi soutěže, ve kterých dostanou cenu za to, že se naučí zpaměti populární šlágr, nebo hlavní města různých států, nebo kolik tun obilí sklidili loni v Iowě. Napěchuj do nich údaje, které nejsou nebezpečné, zahlť je tolika „fakty“, až se budou cítit přecpaní, ale budou mít dojem, že doslova srší informacemi. Potom se jim bude zdát, že myslí... Jenom jim nedávat nic tak ošemetného jako filozofii nebo sociologii, aby si uměli dát dohromady dvě a dvě. To je cesta k nespokojenosti....

06.01.2013

Tažení v Rusku 1941-1945Tažení v Rusku 1941-1945Léon Degrelle

Sila tejto knihy spočíva v úplne subjektívnom pohľade autora, ktorý prešiel všetkými príhodami, ktoré popisuje. Čitateľ sa dozvie čo mali v hlavách vojaci SS bojujúci na východnom fronte, teda aspoň časť z nich. Autor sám seba vykresľuje, ako hrdinu, ktorý necúvne ani ,keď sa na neho valia hordy primitívnych vojakov z Ázie. Vždy spravodlivý k zajatcom a prívetivý k civilnému obyvateľstvu.Vyzdvihuje vojenskú česť, hrdosť, kamarátstvo a sebaobetovanie v prospech svojho národa. Takto uvažuje aj o svojej skupine dobrovoľníkov z Belgicka. Otázkou len ostáva, či obraz, ktorý si o sebe a svojich druhoch v zbrani utvoril, je aspoň trošku reálny. Čitateľ posúdi, či je autor úplný fanatik zaslepený idealizmom, alebo pravý vlastenec bojujúci za slobodnú Európu.
Nech je to ako chce, história ukázala, že proti boľševizmu nebojovali len spojenci nacistického Nemecka (medzi inými aj Slovensko, aj keď sa tým veľmi nechváli), ale po ukončení druhej vojny sa aj spojenci Sovietskeho zväzu obrátili v studenej vojne proti ZSSR (teda aj proti Slovensku, pretože sme sa voľky-nevoľky medzičasom pridali na stranu nášho nepriateľa, ale po konci studenej vojny sme sa pridali zasa na stranu nášho nepriateľa z čias studenej vojny). No kto sa v tom má vyznať? A ako mohol vojak, ktorý bojoval vo vojne vlastne vedieť, kto je priateľ a kto nepriateľ, keď to doteraz nieje jasne? Dejiny píšu víťazi...
Čo som ocenil, je popisovanie príhod bitiek a prostredia východnej fronty. Autor ich opisuje, tak verne, že mi pri čítaní častí o ruskej zime skoro odmŕzali prsty na nohách...

02.09.2013

Válka jako pekloVálka jako pekloErhard Rauss

Táto kniha poskytuje skutočne mnoho informácií o nemeckom tažení v Sovietskom zväze.
Nemeckí generáli po vojne opísali s úžasnou presnostou všetko, čo malo vplyv na ich vojenské aktivity. Svoje skúsenosti popisujú naozaj detailne a objektívne. Cením si, že nepriatelské vojská rešpektujú a objektívne hodnotia.
Kniha je tak detailná, že doporučuje určité oblečenie, dokonca spodné oblečenie vojakov.
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o východný front a pomery v rokoch 2. svetovej vojny.

18.03.2019

RelikvieRelikvieLincoln Child

Žiaľ mňa táto kniha veľmi nepotešila.
Z celej knihy som mal dojem ako keby som pozeral film z 80-tých rokov.
Vďaka prečítanému úvodu, som sa do polovice knihy nudil, pretože to na čo v knihe všetci prichádzali som už dávno vedel.
Kniha sa trocha rozbehne na konci, ale aj tak som som sa ani trocha nebál, a to by som sa pri horore aspoň trocha mal.
Prostredie je síce celkom zaujímavé, ale neobľúbil som si žiadnú z postáv a bolo mi úplne jedno ako to celé dopadne.
Možno je to tým, že toto bol prvý diel, možno jarnou únavou, možno sme sa s takýmto žánrom minuli o 20rokov, neviem...

14.04.2012

Stroj časuStroj časuHerbert George Wells

Klasika žánru. V roku, keď bola kniha vydaná musela pôsobiť ako úplná bomba. A asi aj dlho potom.
Autor sa s využitím SF zamýšľa nad pokračovaním rozvrstvenej spoločnosti.

Zápisky lekáraZápisky lekáraIvan Hálek

Pre mňa ako rodáka z Kysúc, zaujímavé zápisky o období tohoto regiónu zo začiatku 20-teho storočia.
Miestny lekár popisuje svoje skúsenosti zo svojho pôsobenia na Kysuciach.
Zaujímavé je, že mnohé neduhy a vlastnosti obyvateľov Kysúc si ešte pamätám z detstva a to od napísania tejto knihy už pretieklo Kysucou mnoho vody :-)
Kysuckým rodákom určite doporučujem.

Noc trifidůNoc trifidůSimon Clark

Celkom dobré pokračovanie klasiky, ktoré neurazí. Je písane modernejšie ako prvý diel, ale nie je to na škodu.
Ja som možno čakal niečo iné a viac ale ako to už s očakávaniami býva, všetcí spokojní byť nemôžu.
Určite stojí za prečítanie.

Pod kupolouPod kupolouStephen King

King vo svojej knihe vytvára prostredie akejsi reality show, keď izoluje pomerne veľkú skupinu rôznorodých občanov malého mestečka Chester’s Mill neznámou bariérou.

Pod kopulou je zrazu všetko zosilnené, zvýraznené. Na povrch sa dostávajú aj tie vlastnosti a sklony, ktoré by za bežných okolnosti nikdy nenašli prostredie na uplatnenie a zostali by spiace niekde vnútri.

Jazyk celej knihy je surový, cynický a niekedy aj vulgárny, čo podtrhuje prostredie v ktorom sa príbeh odohráva.

Kniha pekne graduje od začiatočného prekvapenia obyvateľov a nádeje, že všetko zajtra bude zasa OK. Lenže zajtra nič nieje OK a postavy, ktorých je celkom dosť, sa s novou situáciou musia vyrovnať. Vyrovnávajú sa každý po svojom a to je priestor pre vykreslenie ich vnútorného sveta.

Keď si predstavíme zhoršujúce sa životné prostredie v tomto mega teráriu, obraz je dokonalý.

Koniec knihy ako už niekto písal je zvláštny. Možno je to tak naschvál, pretože vôbec nieje dôležitý a je v knihe, lebo sa patrí aby v nej nejaký koniec bol.

20.09.2013

Živý bičŽivý bičMilo Urban

Pre mňa je táto kniha veľké prekvapenie.
Samozrejme som ju nečítal ako povinné čítanie v škole. Myslím, že vtedy by som ju šmaril niekam do kúta...
Ale ako to už v živote býva, dozrel čas a ja som ju po 15-tich rokoch skladovania v polici začal čítať.

Dej sa odohráva v dedinke na severe Slovenska. Ale to nieje podstatné, mohol by sa odohrávať hoci kde na Slovensku v tomto ťažkom období. Obyvatelia sú takí univerzálni, že sa mi chvíľami spájali s ľuďmi z môjho detstva.

Príbeh vykresľuje dopodrobna to čo sa odohrávalo asi všade na Slovensku, alebo vo svete. Ťažký život bežného obyvateľstva počas Veľkej vojny.
Pod nepredstaviteľným tlakom okolností padajú naučené dogmy, pravidlá a pretvárky a odhaľuje sa pravá podstata človeka.
Toto odhalenie vnútro je na jednej strane až zvieracie, pudové a násilnícke, ale na druhej strane túžiace po lepšom svete a po slobode.

Autor celú knihu pracuje s protikladmi a stavia oproti sebe bohatstvo a biedu, či krásu prírody a úbohosť ľudí. Naproti tomu v povahách ľudí nevidí len to dobré alebo zlé...

Knihu určite doporučujem. Je síce ťažšia, ale núti k zastaveniu a zamysleniu sa.

Operace BrunevalOperace BrunevalJiří Šulc

Zaujímavá kniha z prostredia britských výsadkových vojsk a tajných služieb v Druhej svetovej vojne.
Dej sa odohráva ešte pred dňom D a nieje ešte úplne jasné ako to celé dopadne.

Pre mňa je kniha napísaná krásne realisticky a uveriteľne. Až pri jej čítaní si človek uvedomí, že výsadkári nepovyskakovali z lietadiel hala-bala, ale tomuto zoskoku predchádzal rozsiahly prieskum a výcvik v zázemi.

30.04.2014

PriepasťPriepasťJozef Karika

Prvá polovica knihy paráda. V strede sa to trošku zadrhlo a v poslednej 3/4 som si želal, nech ten magor konečne skočí, nech už sa niečo deje.
Oživením boli spomienky na minulé prípady...
Pre mna celkom nezáživné čítanie.

26.12.2018

Zápisky ostreľovačaZápisky ostreľovačaVasilij Grigorjevič Zajcev

Kniha pekná a pútavá, ale nemôžem sa zbavit dojmu, že Zajcevovi s knihou niekto pomáhal, aby bol asprávne ladená. Nevadí, vyrástol som v tej dobe a viem si politické ladenie odfiltrovat.
Prečo celú knihu spomína, že bojoval na lavom brehu Volgy, ked Volgograd je na pravom brehu? To netuším :-)

05.10.2019

Doktor SpánekDoktor SpánekStephen King

Nevedel som si predstaviť, ako môže vyzerať pokračovanie takej kultovky, ako je Žiarenie. To sa nedá, to nemôže fungovať...
A ono to funguje a ešte ako. Od začiatku do konca ani jedná nudná kapitola a ani jedna zbytočná stránka.
Danny už vyrástol a po svojom bojuje so svojími démonmi, podobne, ako kedysi jeho otec.
Postupne stretáva nových ľudí, pracuje v domove pre seniorov a pomáha im odchádzať.
Všetko si ide po svojom, až kým sa v jeho živote neobjaví Abra, ktorá má podobný dar, ako on a potrebuje jeho pomoc.
Doktor spánok je moderná, svižná a napínavá kniha s nezvykle (na Kinga) dobre zvládnutym koncom.

31.05.2020

MyMyJevgenij Ivanovič Zamjatin

Skvelé nadčasové dielo o tom, ako to môže dopadnúť s ľudstvom.

Trocha zamrzí, že obálka z r. 2010 už taká nadčasová nie je a vzťahuje knihu ku konkrétnym totalitám, ktoré už tu boli a nie k tým možným, ktoré ešte len môžu prísť.

21.01.2012

TerrorTerrorDan Simmons

Často sa mi stáva, a myslím, že nielen mne, že keď čítam v komentároch samé superlatívy na knihu som ostražitý a nenechám sa hneď strhnúť a pridať sa do víru nadšenia.
Práve preto som k tejto knihe pristupoval opatrne a s odstupom.
Ale hneď som zistil, že superlatívy a chvály sú úplne na mieste.

Hneď od začiatku ma čítanie posunulo o mnoho rokov naspäť, do obdobia, keď neexistovali atómove ľadoborce a plávalo sa pomocou vetra, prípadne pary.
Neexistovali ani navigačné systémy a sieť družíc okolo zemegule, pomocou ktorej sa môže ktokoľvek spojiť s kýmkoľvek v priebehu sekúnd.

A práve v takomto prostredí sa odohráva celý dej.
Posádky obidvoch lodí sú vo svete, kde si musia vystačiť len s tým čo si priviezli so sebou či už v srdciach alebo v lodiach.
Pod tlakom okolností, s postupným uvedomovaním si beznádejnej situácie sa jeden o druhom dozvedia čo sú zač a dozvedia sa to hlavne o sebe.
Ako keby námorníci nemali dosť celodennej driny, tmy a zimy, hladu a chorôb, straší ich ešte k tomu tajomná VEC z ľadu. Čerešňou na torte je podľa mňa dobre zvládnutý záver.

Ak hľadám čo by som mohol vytknúť knihe, tak snáď len to, že mi troška vadilo označenie HOROR, ale to sa dá prepáčiť, pretože akési prvky hororu tam nájdete.

Kniha je perfektnou výpravou do minulosti a čias objavovania ďalekého severu, určite všetkým doporučujem.

09.06.2012

AstronautiAstronautiStanisław Lem

Mám radu pre potencionálnych čitateľov.
Vydržte kapitolu o polyméroch, aj keď to bude ťažké, vydržte, potom to už bude len lepšie...

KoberčaniaKoberčaniaTerry Pratchett

Na prvý pohľad sa jedná o taký jednoduchý a naivný príbeh. Príbeh národa, ktorý žije v koberci a rieši svoje každodenné radosti a starosti. Pri bližšom zamyslení však ukrýva veľké množstvo narážok a právd, ktoré sú také jednoduché, ako koberec po ktorom dennodenne šliapeme a ani na um nám nepríde, že by sme sa mali nad tým zamyslieť.

Pád titánůPád titánůKen Follett

Ja a historické romány to nieje úplné štandardná situácia. Ale táto kniha je napísaná tak, aby zapôsobila na rôzne cieľové skupiny.

Príbeh sa odohráva v rôznych krajinách, ktoré sa postupnými hrátkami mocných dostanú na opačnú stranu obrovského globalného konfliktu.
Autor si nevšíma iba bojiská Prvej svetovej vojny, ale prevážne zázemie na všetkých stranách konfliktu.
Postavy sa dostávajú do blízkosti významných historických postáv, rozhodovanie ktorých píše budúcnosť a ma vplyv na osudy miliónov ľudí.

SPOILER:
Vrcholom knihy bolo pre mňa rozdávanie telegramov v baníckej dedine po predchádzajúcich popisoch udalostí na fronte.

ToToStephen King

Možno budú mať miestni nadšenci tejto knihy na mňa ťažké srdce, ale mne sa To až tak veľmi nepáčilo.
Kniha je síce celkom dobre napísaná, ale ani to ma nepresvedčilo.
Na mňa asi najviac zapôsobilo úvodné šikanovanie zo strany spolužiakov a ďalej to bolo len horšie.
Postavy som si síce obľúbil, ale asi som sa s nikým nestotožnil, tak preto taký výsledok.
Ako plus je mnoho symboliky v knihe. Ak si niekedy knihu prečítam ešte raz, tak len z dôvodu jej lepšieho pochopenia.

SPOILER.
Černochovi sa zjavuje čierny vták, Dievčine krvácajúce umývadlo v kúpelni atd.
Naprieč celým dejom sa ťahajú trampoty s vodou. Najskôr je povodeň, potom chlapci stavajú priehradu, Stan sa podreže vo vani plnej vody, Vtáky sa kúpu v kupátku a nakoniecje zasa povodeň a padne na mesto vodojem plný vody. Voda tu hrá úlohu sily, ktorá vzniká práve v období, v ktorom sa hrdinovia práve nachádzajú. Najskôr sa snažia túto silu zadržovať priehradou, ale prídu veľkí chlapci a rozbijú im ju, preto sa ju snažia zadržať lepšou priehradou...Popod celé mesto je kanalizácia plná vody, ktorá roznáša po meste energiu Toho...
Ďalší symbol je sklenené spojenie knižnice pre deti s knižnicou pre dospelých. Na koniec toto exploduje a tým znemožní akýkoľvek symbolický návrat...
Posledným symbolom je vychádzanie hrdinov z podzemia obrovskou puklinou v ceste ako symbol znovunarodenia sa do noveho života.
Počas celej knihy si autor neodpustí sexuálne narážky, napríklad výzvy príšery v starom dome pri koľajniciach...náražky spolužiačok, ktoré si šuškajú, že TO nebudú nikdy robiť až po koniec príbehu, kedy hlavný hrdina šliape do pedálov na svojom veľkom bicykli... Miestami mi prídu tieto narážky až uchylácke.
Možno mal King takéto dospievanie, ale ja som takéto nemal, možno preto sa mi kniha až tak nepáči.

06.03.2014

Od Atlantidy k duté ZemiOd Atlantidy k duté ZemiViktor Farkas

Autor nás od začiatku do konca doslova bombarduje tajomnými faktami, nálezmi, mýtmi a tajomstvami. Overenie týchto faktov je práca, tak na pol života... Nehovorím, že sú to všetko výmysly, skôr taký mix pravdy a fantázie, ktorý by mohol rozčeriť hladinu v dogmatických vedeckých kruhoch...

27.04.2014

Vlny tíšia vietorVlny tíšia vietorArkadij Strugackij

Posledný diel trilógie o Maximovi Kammererovi ma potrápil. Celkovo je to zaujímavý príbeh so zaujímavom myšlienkou, ale čítanie hlásení z vyšetrovania ma naozaj vôbec, ale že vôbec nebavilo. Príbeh sa niekde v strede knihy zasekol a odsekol sa až niekde pred koncom. Ale som rád, že som vydržal. Záver a vysvetlenie celého príbehu stojí za to.

06.08.2020

Obydlený ostrovObydlený ostrovArkadij Strugackij

Hneď od pristátia Maxima na planéte Sarakš ma kniha zaujala svojími popismi prostredia, až mi bolo čudné, že toto napísali batia Strugackí. Maxim sa zhostí svojej úlohy s vervou a s nadšením jemu vlastným. Ako dej pokračuje, čitateľ postupne pochopí, v akom prostredí žijú ľudia na tejto planéte.
Maxim sa hneď púšťa do riešenia všetkého možného a ani a veľmi nezamýšľa, či je to dobré, alebo zlé. Ďalej nenapíšem, lebo by to bol spoiler :-) Dodám len, že popisy spoločnosti, techniky a spôsoby jej vedenia autori načerpali pravdepodobne vo svojej domovine.
Je veľká škoda, že mnoho dejových odbočiek v prvej knihe už nenašlo pokračovanie v ďalších knihách. Ale pokračovanie nebolo o osudoch planéty Sarakš, ale o Maximovi Kammererovi.

06.10.2020