Obydlený ostrov ekniha

Na planetě Sarakš přistane průzkumné kosmické plavidlo ze Země. Jeho posádku tvoří jediný muž, mladík jménem Maxim Kammerer. Povoláním je progresor, tedy člověk, který zkoumá vývoj jednotlivých objevených civilizací a pokud je to možné, snaží se do tohoto vývoje citlivě zasáhnout tak, aby se ona civilizace vyhnula katastrofám, jakými museli ve svých dějinách projít Pozemšťané. Jeho loď je však okamžitě po přistání zničena a on se ocitá sám na světě, který je ovládán celoplanetárním šílenstvím. Bratři Strugačtí se zkrátka také v Obydleném ostrově zabývají svou oblíbenou myšlenkou oprávněnosti vývozu revoluce či třeba jen intelektuální zkušenosti. A tak je Maxim na konci románu překvapen, že jeho počínání na Sarakši ani zdaleka nebylo tak správné a v pořádku, jak si po celou dobu sám představoval....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210008/big_obydleny-ostrov-210008.jpg 4.172

Maxim Kammerer 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: (ekniha), Triton

Обитаемый остров (Obitaemy Ostrov), 1969

Kniha Obydlený ostrov

hanak_v_exilu
30.07.2021

Ruské sci-fi v sobě mají něco z pohádek. Jednorozměrné postavy se ukvapeně rozhodují na základě povrchních dojmů, zvraty jsou vidět na dvě stránky dopředu a děj je často o boji dobra se zlem. Romány bratrů Strugackých se tomu schématu většinou vymykají, ale o tomhle to neplatí. Skrývá v sobě myšlenkovou hloubku a nemilosrdně ji ředí v přímočarém a ke konci trochu zmateném dobrodružném příběhu. Když se děj zastavil a poodhalil něco z reálií, cítil jsem v knize potenciál na skvostné filosofické sci-fi. Bohužel zůstalo jen u náznaků.

lazarus
04.07.2021

Slabší část příběhu ze světa Maxima Kammerera a Poutníků. V Obydleném ostrově jde spíše o militantní fantasy epizodu a nějak mě nekoresponduje s celkovým sci-fi vyzněním ságy. Děj je natahovaný na hranici snesitelnosti a občasné originální nápady nemají šanci udržet čtenářovu pozornost linkou celého příběhu. Tady by neškodilo zredukovat dílko na polovinu a zvýšit tak dynamičnost vyprávění. Ovšem patří to k celkovému příběhu M.Krammerera a v kontextu všech tří příběhů jsou zářnou ukázkou autorského zrání dvojice tvůrců.

Corso
03.07.2021

Mak Sim sa zjavi na cudzej planete ako prieskumnik, ale vsetko je take bezne, vsade okolo len trosku inaksi ludkovia, hned im ako tak rozumie, oni sa tiez nejak zvlast necuduju co kto sa to zjavil na ich planete. Skusam hladat prirovnania, co mi to bratia chcu podat, variaciu na Planety smrti, daco ako pocitacove Dishonored? Nedari sa mi predstavit si realie. Zaspinena priroda, nejake tie primitivne stroje, vojaci co sa zadychaju uz pri spievani pesnicky. Co mi to predkladate? Akosi sa dalo vycitit ze to je alegoria na vtedajsi Chrushchowland, ale tak zamaskovane, ze to ani cenzorom velmi neudieralo do oci. 70 stran som sa prehryzal dost hutnym tuhym skoro bez dialogov, textom bez akejkolvek zaujimavej sceny, odstavca, vety. Potom som to odlozil. Dufam ze sa Mak Sim nakoniec z tej planety dostane domov ale uz ma nezaujima ako :) Fakt sa to nedalo. Chlapik je ako Alenko v risi divov, len bez divov a bez zaujimavych postav. Nemusim mat v scifi knihe spektakl akcnych scen, ale aspon chcem mat nit ktoru sledujem a orientujem sa dejom ktory niekam smeruje.
Na zaver ...aspon jedna myslienka mi skrsla v mozgu pri citani tejto knihy. (Nedocitanej) "Tak nejak cakam a verim ze vesmir je plny zivota, dokonca inteligentneho, chobotnice, svaby, ryby, alieni, predatori,inteligentna zelatina, huspenina, hmyzie civilizacie. Mna by najviac sokovalo, az by sme objavili planetu na ktorej by boli ludia ako my!! Tak to by bola zahada ako hrom." Nedam hviezdicky, kedze som nedocital, ale poznacte si ze davam daco medzi jednou az dvoma. Toto mi nesadlo.

kolacky
06.05.2021

Místy skoro všude dost depresivní, ale hodně dobře napsané. Strugačtí jsou miláčky mého raného mládí a teď si je ráda pročítám znovu.

vpadysak
06.10.2020

Hneď od pristátia Maxima na planéte Sarakš ma kniha zaujala svojími popismi prostredia, až mi bolo čudné, že toto napísali batia Strugackí. Maxim sa zhostí svojej úlohy s vervou a s nadšením jemu vlastným. Ako dej pokračuje, čitateľ postupne pochopí, v akom prostredí žijú ľudia na tejto planéte.
Maxim sa hneď púšťa do riešenia všetkého možného a ani a veľmi nezamýšľa, či je to dobré, alebo zlé. Ďalej nenapíšem, lebo by to bol spoiler :-) Dodám len, že popisy spoločnosti, techniky a spôsoby jej vedenia autori načerpali pravdepodobne vo svojej domovine.
Je veľká škoda, že mnoho dejových odbočiek v prvej knihe už nenašlo pokračovanie v ďalších knihách. Ale pokračovanie nebolo o osudoch planéty Sarakš, ale o Maximovi Kammererovi.

knihyKeMne
16.04.2020

Nádherná nosná myšlenka, nádherná zamyšlení nad smyslem života z pohledu různých postav, hlavní hrdina prostě borec k sežrání a ten vygradovaný závěr... Režim horší než fašismus, jak je neustále zdůrazňováno, vykreslená společnost, jakou byste nechtěli zažít. Naštěstí na jiné planetě. Doporučuji všema deseti.

Peleus
27.08.2018

Pro ruskou sci-fi literaturu je příznačné, že základní myšlenka nepostrádá originalitu, avšak celkové zpracování je kostrbaté, naředěné všelijakými úvahami, monology, dialogy, putováním, hledáním, dalším rozjímáním, utápěním se v pocitech z dojmů z vlastních nápadů...

Nevyhnul se tomu ani Obydlený ostrov. I přes nápaditou pointu nepatří kniha k nejčtivějším. Chce čas. Nebo alespoň já jsem to, i přes veškerou zvědavost, jak to s mladým průzkumníkem dopadne, číst delší dobu v kuse prostě nedokázal.

Macukaze
06.06.2018

Když jsem tu knihu před desítkami let četl za hlubokého totáče, byl jsem unešen. Netypická a úžasná sci-fi, jakou umí jenom Strugačtí. Ne každému tihle autoři sednou, bo se u jejich knih musí přemýšlet. Docela se i divím, že tehdy prošla. No a film Dark Planet, co byl podle ní v roce 2008 natočen, jí taky ostudu nedělá :-)