vpadysak

Čaroděj a skloČaroděj a skloStephen King

Keď som začal túto knihu čítať, hovorím si. Koho zaujíma Rolandova minulosť, to radšej nech ide družina stále ďalej k zámku, ktorý svieti na obzore. Neskôr som sa troška do deja začítal a stále si hovorím. King a romantika? To akože vážne? To sa mi nechce čítať. ALE. Musím priznať, že ma King úplne dostal a zasa si so mnou zahral svoju hru.
Z romantického príbehu na začiatku sa pod vplyvom okolností stáva neskutočne pútavý príbeh a dráma, ktorá na mňa neskutočne zapôsobila. Celý zvláštny post apo westernový svet, kde sa dejú veci, ktoré by som nečakal. A stále fungujú niektoré starobylé stroje z minulosti... Dúfam sa nájde odvážny režisér, ktorý túto knihu sfilmuje.
Za mňa zasa top kniha a King sa asi postupne stáva mojím obľúbeným autorom :-)

Tajemné události před potopouTajemné události před potopouWalter-Jörg Langbein

Kniha o kadejakých záhadách sveta. Prínos takýchto kníh vidím hlavne v tom, že trocha rozčeria pokojné vody bežnej vedy a poukazujú na nezrovnalosti v oficiálnom výklade sveta. Ak by sme si mysleli, že už bolo všetko objavené a vysvetlené, to by bola potom naozaj už iba nuda.

27.12.2020

Obydlený ostrovObydlený ostrovArkadij Strugackij

Hneď od pristátia Maxima na planéte Sarakš ma kniha zaujala svojími popismi prostredia, až mi bolo čudné, že toto napísali batia Strugackí. Maxim sa zhostí svojej úlohy s vervou a s nadšením jemu vlastným. Ako dej pokračuje, čitateľ postupne pochopí, v akom prostredí žijú ľudia na tejto planéte.
Maxim sa hneď púšťa do riešenia všetkého možného a ani a veľmi nezamýšľa, či je to dobré, alebo zlé. Ďalej nenapíšem, lebo by to bol spoiler :-) Dodám len, že popisy spoločnosti, techniky a spôsoby jej vedenia autori načerpali pravdepodobne vo svojej domovine.
Je veľká škoda, že mnoho dejových odbočiek v prvej knihe už nenašlo pokračovanie v ďalších knihách. Ale pokračovanie nebolo o osudoch planéty Sarakš, ale o Maximovi Kammererovi.

06.10.2020

OutsiderOutsiderStephen King

Veľmi pekná mysteriózna detektívka. Od začiatku do konca je príbeh veľmi pútavý so sympatickými postavami. Zo začiatku sa zdá všetko jednoduché a jasné až tu zrazu príde zádrhel a všetko sa zmení. Ako sa s tým vysporiadali postavy si už prečítajte sami. Za mňa by som na konci privítal aj viac strán, ale autor sa rozhodol takto a s tým sa nedá nič robiť :-) Ale povedzme si na rovinu, nieje to jediná Kingová kniha, pri ktorej by čitateľ privítal koniec podľa seba a nie poľa majstra Kinga :-) Videl som pred knihou aj seriál a poznal som pointu, ale knihu som si veľmi užil. Určite doporučujem každému, kto má rád jemné mrazenie tam vzadu na krku :-)

05.10.2020

Za Boha a národZa Boha a národJiří Rajlich

Veľmi pekný príbeh slovenského letca počas druhej svetovej vojny na východnom fronte.
Na Slovensku je toto obdobie stále máličko kontroverzné a autori sa veľmi o toto obdobie nestarajú. V poslednom čase sa to začína pomaly meniť.
Vďaka českému autorovi ostane tento príbeh nezabudnutý.

06.08.2020

Stopy dávnej minulosti 1 (Slovensko v praveku)Stopy dávnej minulosti 1 (Slovensko v praveku)Pavel Dvořák

Kniha nabitá informáciami o minulosti územia dnešného Slovenska.
Autor veľmi dobre vedel zvoliť správny pomer medzi historickými faktami a popularizáciou histórie. Čítanie je naozaj pútavé a zaujímavé.

06.08.2020

Vlny tíšia vietorVlny tíšia vietorArkadij Strugackij

Posledný diel trilógie o Maximovi Kammererovi ma potrápil. Celkovo je to zaujímavý príbeh so zaujímavom myšlienkou, ale čítanie hlásení z vyšetrovania ma naozaj vôbec, ale že vôbec nebavilo. Príbeh sa niekde v strede knihy zasekol a odsekol sa až niekde pred koncom. Ale som rád, že som vydržal. Záver a vysvetlenie celého príbehu stojí za to.

Doktor SpánekDoktor SpánekStephen King

Nevedel som si predstaviť, ako môže vyzerať pokračovanie takej kultovky, ako je Žiarenie. To sa nedá, to nemôže fungovať...
A ono to funguje a ešte ako. Od začiatku do konca ani jedná nudná kapitola a ani jedna zbytočná stránka.
Danny už vyrástol a po svojom bojuje so svojími démonmi, podobne, ako kedysi jeho otec.
Postupne stretáva nových ľudí, pracuje v domove pre seniorov a pomáha im odchádzať.
Všetko si ide po svojom, až kým sa v jeho živote neobjaví Abra, ktorá má podobný dar, ako on a potrebuje jeho pomoc.
Doktor spánok je moderná, svižná a napínavá kniha s nezvykle (na Kinga) dobre zvládnutym koncom.

31.05.2020

Zápisky ostreľovačaZápisky ostreľovačaVasilij Grigorjevič Zajcev

Kniha pekná a pútavá, ale nemôžem sa zbavit dojmu, že Zajcevovi s knihou niekto pomáhal, aby bol asprávne ladená. Nevadí, vyrástol som v tej dobe a viem si politické ladenie odfiltrovat.
Prečo celú knihu spomína, že bojoval na lavom brehu Volgy, ked Volgograd je na pravom brehu? To netuším :-)

05.10.2019

Válka jako pekloVálka jako pekloErhard Rauss

Táto kniha poskytuje skutočne mnoho informácií o nemeckom tažení v Sovietskom zväze.
Nemeckí generáli po vojne opísali s úžasnou presnostou všetko, čo malo vplyv na ich vojenské aktivity. Svoje skúsenosti popisujú naozaj detailne a objektívne. Cením si, že nepriatelské vojská rešpektujú a objektívne hodnotia.
Kniha je tak detailná, že doporučuje určité oblečenie, dokonca spodné oblečenie vojakov.
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o východný front a pomery v rokoch 2. svetovej vojny.

18.03.2019

MarťanMarťanAndy Weir

Podtitul tejto knihy by mal byt: Domáci kutil na Marse :-)
Hlavný hrdina sa nad všetkým najskôr zamyslí a so všetkým si hravo poradí.
Kniha je síce zábavnejšia ako film, ale až príliš bezstarostná a ja som ani na minútu nepochyboval, že to náš "Mek Gajver" na koniec dá. Ak by som uviazol na Marse, chcem mat túto knihu pri sebe :-)

03.02.2019

PriepasťPriepasťJozef Karika

Prvá polovica knihy paráda. V strede sa to trošku zadrhlo a v poslednej 3/4 som si želal, nech ten magor konečne skočí, nech už sa niečo deje.
Oživením boli spomienky na minulé prípady...
Pre mna celkom nezáživné čítanie.

26.12.2018

Správa o veciach na YucatáneSpráva o veciach na YucatáneDiego de Landa

Výnimoočná kniha popisujúca zaujímavú epochu v dejinách Ameriky.

03.01.2016

Operace BrunevalOperace BrunevalJiří Šulc

Zaujímavá kniha z prostredia britských výsadkových vojsk a tajných služieb v Druhej svetovej vojne.
Dej sa odohráva ešte pred dňom D a nieje ešte úplne jasné ako to celé dopadne.

Pre mňa je kniha napísaná krásne realisticky a uveriteľne. Až pri jej čítaní si človek uvedomí, že výsadkári nepovyskakovali z lietadiel hala-bala, ale tomuto zoskoku predchádzal rozsiahly prieskum a výcvik v zázemi.

30.04.2014

Od Atlantidy k duté ZemiOd Atlantidy k duté ZemiViktor Farkas

Autor nás od začiatku do konca doslova bombarduje tajomnými faktami, nálezmi, mýtmi a tajomstvami. Overenie týchto faktov je práca, tak na pol života... Nehovorím, že sú to všetko výmysly, skôr taký mix pravdy a fantázie, ktorý by mohol rozčeriť hladinu v dogmatických vedeckých kruhoch...

27.04.2014

Záhada Modrého vlakuZáhada Modrého vlakuAgatha Christie

Nie som veľký milovník detektívok, ale túto klasiku som sa podujal prečítať.
Fajn dej fajn zápletka a úžasný detektív :-)
Mne sa páčilo prostredie uhladených vlasov a vyberaných spôsobov, kde aj zločinci sú veľkí gavalieri :-)

Noc trifidůNoc trifidůSimon Clark

Celkom dobré pokračovanie klasiky, ktoré neurazí. Je písane modernejšie ako prvý diel, ale nie je to na škodu.
Ja som možno čakal niečo iné a viac ale ako to už s očakávaniami býva, všetcí spokojní byť nemôžu.
Určite stojí za prečítanie.

KoberčaniaKoberčaniaTerry Pratchett

Na prvý pohľad sa jedná o taký jednoduchý a naivný príbeh. Príbeh národa, ktorý žije v koberci a rieši svoje každodenné radosti a starosti. Pri bližšom zamyslení však ukrýva veľké množstvo narážok a právd, ktoré sú také jednoduché, ako koberec po ktorom dennodenne šliapeme a ani na um nám nepríde, že by sme sa mali nad tým zamyslieť.

Živý bičŽivý bičMilo Urban

Pre mňa je táto kniha veľké prekvapenie.
Samozrejme som ju nečítal ako povinné čítanie v škole. Myslím, že vtedy by som ju šmaril niekam do kúta...
Ale ako to už v živote býva, dozrel čas a ja som ju po 15-tich rokoch skladovania v polici začal čítať.

Dej sa odohráva v dedinke na severe Slovenska. Ale to nieje podstatné, mohol by sa odohrávať hoci kde na Slovensku v tomto ťažkom období. Obyvatelia sú takí univerzálni, že sa mi chvíľami spájali s ľuďmi z môjho detstva.

Príbeh vykresľuje dopodrobna to čo sa odohrávalo asi všade na Slovensku, alebo vo svete. Ťažký život bežného obyvateľstva počas Veľkej vojny.
Pod nepredstaviteľným tlakom okolností padajú naučené dogmy, pravidlá a pretvárky a odhaľuje sa pravá podstata človeka.
Toto odhalenie vnútro je na jednej strane až zvieracie, pudové a násilnícke, ale na druhej strane túžiace po lepšom svete a po slobode.

Autor celú knihu pracuje s protikladmi a stavia oproti sebe bohatstvo a biedu, či krásu prírody a úbohosť ľudí. Naproti tomu v povahách ľudí nevidí len to dobré alebo zlé...

Knihu určite doporučujem. Je síce ťažšia, ale núti k zastaveniu a zamysleniu sa.

ToToStephen King

Možno budú mať miestni nadšenci tejto knihy na mňa ťažké srdce, ale mne sa To až tak veľmi nepáčilo.
Kniha je síce celkom dobre napísaná, ale ani to ma nepresvedčilo.
Na mňa asi najviac zapôsobilo úvodné šikanovanie zo strany spolužiakov a ďalej to bolo len horšie.
Postavy som si síce obľúbil, ale asi som sa s nikým nestotožnil, tak preto taký výsledok.
Ako plus je mnoho symboliky v knihe. Ak si niekedy knihu prečítam ešte raz, tak len z dôvodu jej lepšieho pochopenia.

SPOILER.
Černochovi sa zjavuje čierny vták, Dievčine krvácajúce umývadlo v kúpelni atd.
Naprieč celým dejom sa ťahajú trampoty s vodou. Najskôr je povodeň, potom chlapci stavajú priehradu, Stan sa podreže vo vani plnej vody, Vtáky sa kúpu v kupátku a nakoniecje zasa povodeň a padne na mesto vodojem plný vody. Voda tu hrá úlohu sily, ktorá vzniká práve v období, v ktorom sa hrdinovia práve nachádzajú. Najskôr sa snažia túto silu zadržovať priehradou, ale prídu veľkí chlapci a rozbijú im ju, preto sa ju snažia zadržať lepšou priehradou...Popod celé mesto je kanalizácia plná vody, ktorá roznáša po meste energiu Toho...
Ďalší symbol je sklenené spojenie knižnice pre deti s knižnicou pre dospelých. Na koniec toto exploduje a tým znemožní akýkoľvek symbolický návrat...
Posledným symbolom je vychádzanie hrdinov z podzemia obrovskou puklinou v ceste ako symbol znovunarodenia sa do noveho života.
Počas celej knihy si autor neodpustí sexuálne narážky, napríklad výzvy príšery v starom dome pri koľajniciach...náražky spolužiačok, ktoré si šuškajú, že TO nebudú nikdy robiť až po koniec príbehu, kedy hlavný hrdina šliape do pedálov na svojom veľkom bicykli... Miestami mi prídu tieto narážky až uchylácke.
Možno mal King takéto dospievanie, ale ja som takéto nemal, možno preto sa mi kniha až tak nepáči.

06.03.2014

AstronautiAstronautiStanisław Lem

Mám radu pre potencionálnych čitateľov.
Vydržte kapitolu o polyméroch, aj keď to bude ťažké, vydržte, potom to už bude len lepšie...

Pojídači mrtvýchPojídači mrtvýchMichael Crichton

Pre mňa úplná bomba. Príbeh je postupne tak vystavaný, že sa z rozprávania Ahmada Ibn Fadlána dozvedáme o živote na severe v období okolo r.1000. Pri stretnutí s tajomnými démonmi mi naskakovala husia koža :-)
Videl som aj film Vikingovia, ale kniha je pre mňa oveľa lepšia. Jediná chybička je, že je kniha taká krátka.

Pirátská odyseaPirátská odyseaMichael Crichton

Dobrodružná kniha o korzároch a pomeroch v oblasti Karibiku. Mal som dojem, že pozerám dobrodružný film typu Čierny korzár, alebo Ostrov pokladov. Príbeh je jednoduchý, priamy ale zaujímavý.

Pád titánůPád titánůKen Follett

Ja a historické romány to nieje úplné štandardná situácia. Ale táto kniha je napísaná tak, aby zapôsobila na rôzne cieľové skupiny.

Príbeh sa odohráva v rôznych krajinách, ktoré sa postupnými hrátkami mocných dostanú na opačnú stranu obrovského globalného konfliktu.
Autor si nevšíma iba bojiská Prvej svetovej vojny, ale prevážne zázemie na všetkých stranách konfliktu.
Postavy sa dostávajú do blízkosti významných historických postáv, rozhodovanie ktorých píše budúcnosť a ma vplyv na osudy miliónov ľudí.

SPOILER:
Vrcholom knihy bolo pre mňa rozdávanie telegramov v baníckej dedine po predchádzajúcich popisoch udalostí na fronte.

Zápisky lekáraZápisky lekáraIvan Hálek

Pre mňa ako rodáka z Kysúc, zaujímavé zápisky o období tohoto regiónu zo začiatku 20-teho storočia.
Miestny lekár popisuje svoje skúsenosti zo svojho pôsobenia na Kysuciach.
Zaujímavé je, že mnohé neduhy a vlastnosti obyvateľov Kysúc si ešte pamätám z detstva a to od napísania tejto knihy už pretieklo Kysucou mnoho vody :-)
Kysuckým rodákom určite doporučujem.

22.02.2014

Slunce na útěkuSlunce na útěkuFrantišek Niedl

Prvá kniha od Niedla a mňa veľmi prekvapila. Pekné popisy prostredia a aj celkom vykreslené charaktery, zaujímavý príbeh. Možno mohol byť príbeh dlhší, ale aj taký aký je je ok.

22.02.2014

Obchod na korzeObchod na korzeLadislav Grosman

Kto by nepoznal z filmového spracovani... Zaujímavé a škoda, že veľmi, veľmi krátke

Stroj časuStroj časuHerbert George Wells

Klasika žánru. V roku, keď bola kniha vydaná musela pôsobiť ako úplná bomba. A asi aj dlho potom.
Autor sa s využitím SF zamýšľa nad pokračovaním rozvrstvenej spoločnosti.

22.02.2014

Jak přicházejí snyJak přicházejí snyRichard Matheson

Krásna kniha, s hlbokým ďalekosiahlym námetom. Snaží sa popisovať život po pozemskej smrti, bez zakalenia akýmkoľvek náboženstvom.

Pod kupolouPod kupolouStephen King

King vo svojej knihe vytvára prostredie akejsi reality show, keď izoluje pomerne veľkú skupinu rôznorodých občanov malého mestečka Chester’s Mill neznámou bariérou.

Pod kopulou je zrazu všetko zosilnené, zvýraznené. Na povrch sa dostávajú aj tie vlastnosti a sklony, ktoré by za bežných okolnosti nikdy nenašli prostredie na uplatnenie a zostali by spiace niekde vnútri.

Jazyk celej knihy je surový, cynický a niekedy aj vulgárny, čo podtrhuje prostredie v ktorom sa príbeh odohráva.

Kniha pekne graduje od začiatočného prekvapenia obyvateľov a nádeje, že všetko zajtra bude zasa OK. Lenže zajtra nič nieje OK a postavy, ktorých je celkom dosť, sa s novou situáciou musia vyrovnať. Vyrovnávajú sa každý po svojom a to je priestor pre vykreslenie ich vnútorného sveta.

Keď si predstavíme zhoršujúce sa životné prostredie v tomto mega teráriu, obraz je dokonalý.

Koniec knihy ako už niekto písal je zvláštny. Možno je to tak naschvál, pretože vôbec nieje dôležitý a je v knihe, lebo sa patrí aby v nej nejaký koniec bol.

20.09.2013