vpadysak vpadysak komentáře u knih

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Príjemný bonus k Temnej veži. Knihu som čítal až po prečítaní celej série a je to taký fajn návrat do svete, ktorý sa "hnul". Je to v podstate taký matrioškový príbeh, keď parta sadne a Roland rozpráva a vie to naozaj veľmi pekne. Celé to funguje geniálne a po zopár prekvapeniach je zrazu koniec, až to človeka zamrzí.

26.02.2024 4 z 5

Hodina mŕtvych očí Hodina mŕtvych očí Harry Thürk

Studený, drsný a surový príbeh o tom, že vojna nikomu nič nedaruje a robí z ľudí iba nástroje svojích vodcov. Autor príbeh píše tak presvedčivo, že sa človeku zdá, že naozaj počuje dunenie diel z neďalekého frontu a cíti napätie a zimu v popisovaných akciách v týle nepriateľa. Popri parádnych opisoch nezmyselnej vojny a vnútorných rozpoloženiach postáv nesmie chýbať v tých časoch povinné vykreslenie "správňackej" Červenej armády. To ale ku knihám z tohoto obdobia tak trocha patrí a tiež to dáva určitý pocit autenticity. Za mňa veľmi slušné a drsné čítanie so silným koncom.

26.02.2024 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Asi každý už videl filmovú adaptáciu tejto knihy od SK. Patrí podľa mňa k tomu lepšiemu čo sa podľa jeho kníh sfilmovalo.
Čítanie Zelenej míle som celkom dlho odkladal, lebo som si myslel, že ma nebude baviť, keďže už každý školák vie, ako to dopadne.
No a práve preto sa mi kniha teraz tak páčila. Nemusel som stránky hltať, aby som zistil, ako to dopadne a naplno som si užíval každú kapitolu.
Teraz po prečítaní sa mi zdá, že film je iba taká reklama na knihu a každému doporučujem, ak aj film videl, túto Kingovku nevynechať.

27.10.2023 4 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Krátky námornícky príbeh o putovaní hore prúdom po rieke. Bez obalov a bez zbytočných inotajov autor popisuje čoho sú ľudia schopní v záujme zisku, sebauplatnenia, alebo pre získanie niekoho priazne. Kapitán Marlow postupne stretáva rôznych ľudí a čím hlbšie je v pralese, tým drsnejšie okolie nájde, až príde k cieľu svojej cesty... Tak sa postupne stáva putovanie proti prúdu rieky putovaním proti prúdu času a hlbšie do duše všetkých ľudí. Čo tam nájde závisí od toho, ako sa každý jednotlivec vysporiada s okolitým drsným prostredím a so svojím vlastným Ja. Pre mňa veľmi kvalitný, aj keď krátky príbeh.

16.10.2023 4 z 5

Hmlovina Andromedy Hmlovina Andromedy Ivan Antonovič Jefremov

Pre mňa je táto kniha, akoby zložená z dvoch častí. Vesmírna dejová línia je prekvapivo svieža, pútavá a môže sa porovnávať s modernejšími dielami žánru. Na druhej strane línia odohrávajúca sa na Zemi bola pre mňa menej záživná a ospevovanie dokonalého človeka budúcnosti, ako produktu dlhého vývoja a slúžiaceho vede a rozumu mi prišlo protivné. Skoro som knihu odložil. Vzhľadom na rok a prostredie vzniku teda aspoň za opisy skúmania okolia Železnej hviezdy tri hviezdy, ale bolo to tesné.

16.10.2023 3 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Ak by ste si mohli odskočiť niekoľko rokov do minulosti a niečo v nej "napraviť" urobili by ste to? Je vôbec takéto naprávanie správne, alebo je to v konečnom dôsledku morálne?
Aj takýmito a mnohými inými otázkami sa táto kniha zaoberá.
Cestovanie v čase a atentát na JFK tvorí rámec k veľkolepému a silno ľudskému príbehu, ktorý presahuje čas cez mnohé desaťročia. Spolu s dokonalým, vykreslením doby chvíľu po druhej vojne, kde cesty sú skoro prázdne, jedlo a pitie chutí výborne, autá smrdia po spálenej nafte a všetci fajčia o sto šesť vytvoril King znamenitú dobovú fikciu.
Skoro osemsto strán dáva autorovi široký priestor a pre mňa ho vyplnil bez zbytočných hluchých miest. Ja by som napríklad zniesol aj viac strán a opisy škaredého a depresivného mesta Derry som si pekne užil.

21.08.2023 4 z 5

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Parádne prostredie a parádna zápletka. Autorka umiestni desať ľudí na opustený ostrov a so svojimi postavami sa zahráva, až ich dostane na znesiteľnú hranicu. A zahráva sa aj s čitateľom, ktorý nevie kto je vinník a kto je obeť, či si obete zaslúžia, alebo nezaslúžia súcit a či je to takto správne. To si musí každý zodpovedať už sám.
Geniálne vystavaný príbeh s prekvapivým zakončením. Pred knihou som videl aj filmové spracovanie, to však vôbec nezachytilo hustnúcu atmosféru a hlavne vnútorné rozpoloženie postáv. Právom kniha označovaná za najlepšiu od Agathy Christie.

31.07.2023 4 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Kniha pojednáva o období posledného odporu pôvodných obyvateľov Ameriky pod vedením Geronima. Nech bol autor akýkoľvek, napísal slušné dielo a pri jeho čítaní sleduje čitateľ márny boj Apačov za svoju existenciu. Postupne sa dozvedáme, ako sa vodilo Indiánom, po porušení všetkých zmlúv s bielymi a po tom, ako ich právny status klesol na úroveň zvierat. Celá kniha je pocta pôvodným obyvateľom Ameriky, ich boju za svoje právo a ich duchovnému spôsobu života spojeného s prírodou.

26.07.2023 4 z 5

Čtyři hodiny do středověku Čtyři hodiny do středověku Miloš Jesenský

V knihe sa na nás valí jedna záhada za druhou a jednotlivé kapitoly zanechávajú viac otázok, ako odpovedí (možno to bol jej účel). Kniha mi pripadá, ako keby niekto rozbil na márne kúsky celý svet a potom ho postupne skladal. V celej knihe je prítomný silný materializmus, ktorý sa snaží vysvetliť to, čo vysvetliť nevie a ani nemôže. Za všetky iba jeden príklad: Snaha vysvetliť napríklad vízie Jany z A. kadejakými možnými aj nemožnými spôsobmi s vylúčením tej o ktorej ona sama hovorila. Možno niekoho toto dielko osloví, ale pre mňa je doba takýchto kníh už preč.

03.07.2023 2 z 5

Kavky / Psychoanalytik / Padlý anděl / Město kostí Kavky / Psychoanalytik / Padlý anděl / Město kostí Ken Follett

Slušný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny vystriedajú moderné psychohrádky. Kniha pokračuje rodinno-romantickým príbehom a končí detektívkou z časov, keď sa vyšetrovalo pekne po starom a internet bol ešte iba budúcnosť.
Štyri úplne odlišné príbehy, ale aj tak som ich prečítal všetky za sebou, bavilo ma to a kniha funguje pekne.

05.06.2023 4 z 5

Nebeskí jazdci Nebeskí jazdci Filip Jánský (p)

Veľmi silný príbeh z Druhej svetovej vojny o pilotoch v Anglicku. Zachytáva bežný život vojakov, ale aj bojové nasadenie. Pre mňa jedno z najsilnejších protivojnových diel.

23.05.2023 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Taký jednoduchý príbeh o tom, ako to chodilo vo veľkých hoteloch. Príbeh má ľudský rozmer a to je asi jeho najväčšia hodnota. Nechýba malé prekvapenie na koniec. Také pohodové a príjemné čítanie s dobrým dojmom po dočítaní.

23.05.2023 4 z 5

Ani neviem prečo sa mi táto menej známa kniha tak páčila, možno preto, že popisuje les, alebo je príbeh taký jednoduchý, alebo iba tak, že by som sa nechcel vo veku dievčiny stratiť v lese. Dobre som si počítal a každopádne je to podľa mňa neprávom menej docenená kniha.

23.05.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Klasika a pre fanúšikov Tolkiena skoro "povinné" čítanie. Veľká vďaka pánovi Christopherovi Tolkienovi, že sa podujal túto knihu o Gondolíne vydať a príbeh v tejto forme neostal zabudnutý.

Analytik Analytik John Katzenbach

Až tak neobľubujem tento žáner, ale naozaj som začítal a bol zvedavý, ako to celé dopadne. Zaujímavé nápady a zvraty robia dej napínavý a pútavý.

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Dej ma až tak veľmi nezaujal, aj keď tento autor je môj obľúbený. Tým nechcem znižovať jej hodnotu a obsahuje celkom dosť faktov, ktoré som si však neoveeroval. Celá kniha na mňa žiaľ pôsobí, ako obálka okolo pár vyjadrení starého pána profesora.

23.05.2023 3 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Zaujímavý dobový príbeh podaný typickým spôsobom pre tohoto autora. Miestami drsnejší, ale naozaj trocha naivný. Ale zachytáva čo všetko treba zariadiť, aby mohla prebehnúť takáto tajná akcia. Pre čitateľa pútavý a aj mňa celkom zaujal. Držal som samozrejme palce naším.

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Keď som začal túto knihu čítať, hovorím si. Koho zaujíma Rolandova minulosť, to radšej nech ide družina stále ďalej k zámku, ktorý svieti na obzore. Neskôr som sa troška do deja začítal a stále si hovorím. King a romantika? To akože vážne? To sa mi nechce čítať. ALE. Musím priznať, že ma King úplne dostal a zasa si so mnou zahral svoju hru.
Z romantického príbehu na začiatku sa pod vplyvom okolností stáva neskutočne pútavý príbeh a dráma, ktorá na mňa neskutočne zapôsobila. Celý zvláštny post apo westernový svet, kde sa dejú veci, ktoré by som nečakal. A stále fungujú niektoré starobylé stroje z minulosti... Dúfam sa nájde odvážny režisér, ktorý túto knihu sfilmuje.
Za mňa zasa top kniha a King sa asi postupne stáva mojím obľúbeným autorom :-)

29.06.2021 5 z 5

Tajemné události před potopou Tajemné události před potopou Walter-Jörg Langbein

Kniha o kadejakých záhadách sveta. Prínos takýchto kníh vidím hlavne v tom, že trocha rozčeria pokojné vody bežnej vedy a poukazujú na nezrovnalosti v oficiálnom výklade sveta. Ak by sme si mysleli, že už bolo všetko objavené a vysvetlené, to by bola potom naozaj už iba nuda.

27.12.2020 3 z 5

Obydlený ostrov Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Hneď od pristátia Maxima na planéte Sarakš ma kniha zaujala svojími popismi prostredia, až mi bolo čudné, že toto napísali batia Strugackí. Maxim sa zhostí svojej úlohy s vervou a s nadšením jemu vlastným. Ako dej pokračuje, čitateľ postupne pochopí, v akom prostredí žijú ľudia na tejto planéte.
Maxim sa hneď púšťa do riešenia všetkého možného a ani a veľmi nezamýšľa, či je to dobré, alebo zlé. Ďalej nenapíšem, lebo by to bol spoiler :-) Dodám len, že popisy spoločnosti, techniky a spôsoby jej vedenia autori načerpali pravdepodobne vo svojej domovine.
Je veľká škoda, že mnoho dejových odbočiek v prvej knihe už nenašlo pokračovanie v ďalších knihách. Ale pokračovanie nebolo o osudoch planéty Sarakš, ale o Maximovi Kammererovi.

06.10.2020 5 z 5