vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Skrytá rizika kvantové démonologie Skrytá rizika kvantové démonologie Petr Heteša

Další velmi dobrá cyberpunková detektivka, jakou snad umí jen páně Heteša. Spojení astrálního světa a démonů s velmi moderním světem lidským je natolik originální, že minimálně svou originalitou velmi výrazně vyčnívá z průměru. K tomu je to velmi čtivé a poměrně slušně spádné. Takže pokud už Vám leze krkem klasická linka hrdinské fantasy a klasická linka přetechnizované budoucnosti klasické sci-fi, toto je rozhodně kniha, která má nový neotřelý nápad a už jen kvůli tomu stojí za pozornost.

04.01.2021 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Už jsem dílo jednou komentoval, ale neodolám a dovolím si ještě jednou, tato kniha a reakce na ni totiž umožňuje úžasný demografický průzkum. Dle mého názoru se opravdu nejedná o cestopis, ale o cestu do nitra duše Terezy Ramba, což její fanoušci evidentně ocení, ale cestovatele to znechutí. Jsem toho názoru, že kniha má především zavádějící název, dobrodruzi totiž mají poněkud jiný pohled na cestopis. Na knize není vskutku dobrodružného zhola nic. Pár poznámek z několika menších dovolených po těch nejzprofanovanějších destinacích, kam dobrodruh nepáchne. Zbytek jsou duševní výlevy autorky. Jako nic proti tomu, chápu, že to někoho může bavit, pouze mě irituje ta propagace coby cestopisu. Jako cestopis je to pro mě jednoznačně odpad a měním podle toho své hodnocení. Pokud by se to jmenovalo například "Mé postřehy z cest" nebo dovolených se zařazením do autobiografie nebo deníků, neřeknu proti půl slova, především proto, protože bych to nevzal do ruky.

25.12.2020 odpad!

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

"Co to žere a kde to spí" je nadupaná cyberpunková detektivka, kde jsem ale bohužel od cca třicáté strany tušil a od cca devadesáté si byl jist hlavním pachatelem. Po dočtení se má předtucha na 99% potvrdila. Přesto je to velmi čtivé, velmi spádné, z větší části originální a rozhodně to stojí za přečtení. Za onu předvídatelnost a trochu divný konec hvězda dolů. Každopádně se pouštím do démonologie.

18.12.2020 4 z 5

Oheň a led Oheň a led Erin Hunter

Je to čtivé, velmi, opravdu. Jako v málo které knize se vžívám do postav a prožívám s nimi emoce a trampoty. Je to možná tím jednoduchým sdělením, ale i celkové velmi přímočarým slohem. Co mi trochu kazí čtení podobně jako v prvním dílu, jsou zdrobněliny, ale nutno podotknout, že je jich zde znatelně méně než v jedničce, tak doufám, že to bude trendem a v dalším díle jich bude ještě méně. Přece jen díky obsahu to není úplně kniha pro malé děti, tak pro přehršel zdrobnělin, jak tomu bylo v prvním díle, nevidím důvod.

26.11.2020 4 z 5

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Hodnocení podobných knih není nikdy objektivní. Fandové Lucie Bílé jí po stránce literární i názorové ledacos odpustí, nefandové to nevezmou do ruky ani v rukavici. Navíc, nakladatelství Došel karamel napovídá, že se o žádné veledílo jednat nebude, standardně totiž produkují knihy, řekněme hlubokého podprůměru.

06.11.2020

Country kuchařka: Sám na čundru a hladový Country kuchařka: Sám na čundru a hladový Matěj Pospíšil

Jsem tramp, tulák a na čundry chodím od dětství, proto snad mohu hodnotit objektivně, že autor knihy snad nikdy nevytáhl paty z města.
Pro pobavení možná dobrá, pro skutečné vaření v přírodě hrubě nedostatečná.
Nedoporučuji.

06.11.2020 1 z 5

Rebel s hlavou v oblacích Rebel s hlavou v oblacích Tomáš Studenovský

Miloš Seifert byl pravý průkopník woodcraftu u nás. Na jednu stranu měl k dispozici nesrovnatelně více přírody, na druhou stranu být woodcrafterem tehdy bylo daleko blíž běžnému životnímu stylu, než dnes. Dnes být woodcrafterem je takový koníček, hrajeme si na přežívání (i když kdo ví, jestli se nám nebudou tyto vědomosti ještě hodit). Koupit slušný nůž je spíš otázka který si vybrat, veškerého zboží je nadbytek a možná právě o to je příjemnější jít do lesa a dokázat vystačit jen s málem. Pro mě je woodcraft I únik od moderní civilizace. Návrat ke kořenům, byť tak trochu hraný, předstíraný. Jsem rád za každou chvíli, kterou můžu strávit daleko od lidí, v lese, třeba i o samotě.
Jsem rád, že jsou u nás takoví, jako Liga Lesní Moudrosti, kteří dělají woodcraftu osvětu i s tím málem, co mají. V dnešní dobře to nemají jednoduché.

02.11.2020

Dobrodružnou stezkou I Dobrodružnou stezkou I František Alexander Elstner

Je to nejen tábornická příručka pro všechny trampy, čundráky, vandráky a zálesáky, ale i kniha o tom, jak vést správný život. Život čestný, bez lži a podvodu a vůbec tvořit svět, v jakém bych chtěl žít. Že je lež, podvod a klam druhá přirozenost moderního člověka a ještě hůř, i ten, který se snaží žít dobrý život, to považuje za normální, je smutné. Velmi smutné. Tak alespoň při četbě Elstnerovek se dostávám do světa, ve kterém bych chtěl žít. Je to krásné, ale o to bolestnější je někdy návrat do reality, kde o lidský odpad zakopáváme denně.

29.10.2020 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Je to jedna ze slabších knih s Baklym, přesto stále velmi dobrá a užil jsem si ji od začátku do konce. Závěrečná bojová scéna nebyla tak strhující jako v jiných, za to ta hvězda dolů, aby to bylo fér k nejlepším knihám.

23.10.2020 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Neucelený, neuspořádaný a notně chaotický shluk myšlenek, názorů a pozorování a snaží se tvářit jako cestopis, což není. O zemích a místech se toho dozvíte pramálo, něco více o jídle, což někoho zajímá, mě nikoliv. Pokud bych to měl hodnotit ryze jako cestopis, pak by to musel být jednoznačně odpad. Pokud ale máte rádi Terezu Rambu jako osobnost a rádi nakouknete, co se jí děje v hlavě, jistě Vás to bude bavit. Pro mě je to velké zklamání a ztráta času.

23.10.2020 odpad!

Zpěv lamie Zpěv lamie Jan Hlávka

Série X-hawk není dle mého názoru zrovna nejpovedenější, ale zpěv Lamie z ní přece jen vyčnívá. Řekl bych, že je to je zásluha především Matese, jeho hlášek a chování, které dává příběhu ono něco navíc, co většině ostatních knih ze série chybí. Humor, nadhled a sympatie. Za sebe zpěv Lamie hodnotím jako zdařilý kousek a možná se k němu někdy v budoucnu vrátím, minimálně podrobím bližšímu zkoumání další knihy páně Hlávky.

23.10.2020 5 z 5

Ahriman Mirza Ahriman Mirza Karel May

"Májovky" z muslimského prostředí mě přece jen baví znatelně méně, než ty z hlubokých lesů a širých prérií. Radši manitua než Alláha, radši hledání zlata, než vody, radši indiány, než muslimy. To není nějaký předsudek, jen jsou mi jednoduše divoký západ a indiáni mnohem bližší.

21.10.2020 2 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

Je až s podivem, že tak kvalitní literatura jako jsou právě cestopisy Hanzelky a Zikmunda tu mají tak málo hodnocení a popularity všeobecně.

21.10.2020 5 z 5

Medvědí dráp a jiné lovecké příběhy Medvědí dráp a jiné lovecké příběhy Michail Michajlovič Prišvin

Ač mám velice rád podobnou literaturu a i zde je několik zajímavých části, ruský vliv je zde jasně patrný a to natolik, že to kazí celkový dojem z knihy.

21.10.2020 3 z 5

Plastikový svět Plastikový svět Martin Buzek

Za přece jen horší čitelnost a chvílemi drhnoucí spád si nejvyšší hodnocení nezaslouží, přesto stojí za pozornost. Plastikový svět nabízí na sci-fi pozadí vcelku živý náhled na současné problémy a naznačuje "špínu v pozadí", kterou v realitě jen tušíme a občas se ukáže nějaká ta špička ledovce.
Za mě doporučuji každému čtenáři, který dokáže vnímat sdělení z nadsázky.

20.10.2020 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Severská mytologie všeobecně, a zvláště ta od Gaimana, je krásná, nápaditá, poučná a poutavá. To ta křesťanská mytologie je proti tomu vyloženě trapná, ubohá a nudná. Severští bohové jsou prostě vymakanější, mnohem starší a svými povahovými vadami mnohem bližší lidem. Pokud bych měl brát nějaké náboženství vážně, bylo by to toto. Vezmeme-li to s logickým odstupem, většina jiných náboženství je založena na strachu, z pekla, trestu, vyloučení ze společnosti atd. Severská mytologie je od základu postavená jinak a je prostě super. Ne vždy je fér a spravedlivá, ale to není nic. Stejně jako Gaimana, i mě na tom celém fascinuje ona konečnost, Ragnarok, který není jen koncem jako takovým, ale i koncem bohů, což je, oproti jiným náboženstvím, vítaná a příjemná změna, celé to dává tak nějak víc smysl a má ateistická hlava se s tím daleko snáz srovná a příběhy si tak můžu maximálně užít.
Velice pěkný přebal jako bonus.

18.10.2020 5 z 5

Atlas lidského těla Atlas lidského těla Jordi Vigué

Pro mládež a laiky výborná obrazová encyklopedie, kde je veškerý nutný základ a která nezatěžuje zbytečnými detaily, které laikovi stejně mnoho neřeknou.

16.10.2020 5 z 5

Strojírenské materiály a povrchové úpravy Strojírenské materiály a povrchové úpravy Eduard Dorazil

V dnešní době je to hotový poklad, takto rozsáhlá a kvalitní učebnice metalurgie v dnešní době neexistuje. Navíc k roku vydání 85 a nákladu pouhých 1000ks je to skutečný poklad, těžko a hádat, kolik se jich dochovalo do dnešních dnů, ale tipnul bych si maximálně desítky kusů.

16.10.2020 5 z 5

Co bys měl znát z přírodopisu Co bys měl znát z přírodopisu František Horník

Je to sice kniha primárně určená pro dorost, nicméně je vhodná právě pro ty odrostlejší, 30+ řekněme. Člověk zapomíná a není špatné si zopakovat základy.

16.10.2020 4 z 5

Poznáváme stromy v naší přírodě Poznáváme stromy v naší přírodě Joachim Mayer

Od dětství mám moc rád podobné knihy, této by se dalo vyčíst, že ke každému druhu je jen jedna fotka a to ještě pokaždé v jiné části roku. Někde je květ, u jiného druhu plod, jinde zase jen list. Chápu, že cílem tvůrců bylo vytvořit malou, přehlednou příručku, nicméně i přes poměrně malý rozsah určování druhů velmi znesnadňuje. Zase je do kapsy, vždy je to něco za něco.

16.10.2020 3 z 5