vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Atlas živočichů a rostlin Atlas živočichů a rostlin Frank Hecker

Vynikající příručka svého druhu, obsahově velmi bohatá a ucelená, přehled zahrnuje savce, ptáky, plazy, obojživelníky, ryby, hmyz a pavoukovce, plže, mlže, stromy, keře, květiny, trávy, kapradiny, mechy, řasy, lišejníky a houby. K dokonalosti chybí už jen stopy savců, obrysy letících ptáků a jedlost u ryb, živočichů a rostlin a byla by to ta nejlepší příručka pro všechny survivalisty, zálesáky a preppery. Zmíněné si budu postupně doplňovat (a v jednom jediném případě budu psát a kreslit do knihy) a k dokonalosti si ji tak doupravím.

27.12.2015 5 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Série dočtena, třetí díl musím označit za nejslabší, byť stále dost dobrý. Celkově bych sérii zhodnotil jako velmi čitelnou, napínavou (někdy až otravně) a styl psaní Vás nutí číst hltavě, dokonce jsem občas přeskakoval řádky. Děj je promyšlený, dobře rozplánovaný a takřka nemá zádrhele, logické chyby prakticky žádné nebo zanedbatelné. Když už tam autor vrazil tolik mrtvol (víc než v Rambovi :-) ) a násilí, mohl tam vrazit i trochu toho sexu a série by tak mohla být směle předkládána i stašímu čtenáři. Vzhledem ke zmíněnému násilí stejně není tak docela pro děti. Co se mě týče, mohli z toho klidně udělat jednu knihu, spádu by to jistě jen prospělo (odpadlo by vysvětlování ve druhém a třetím dílu).

15.12.2015 4 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Znatelný pokles oproti prvnímu dílu, přesto stále slušná čitelnost, jen autor začíná až příliš "Lostovat" (napíná až k otravnosti, pokládá mnoho otázek, na které se nedostává žádných použitelných odpovědí), v prvním dílu to bylo ještě na snesitelné úrovni. Přesto (nebo právě proto?) jsem to zhltnul jak malinu a vrhám se na díl třetí.

09.12.2015 5 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

Série Warhammer nabírá spád a druhý díl je o poznání čitelnější a živější než ten první. Nejedná se o typickou fantasy, přesto o magii a potvory není nouze. Proložím jinou knihou a pak se vrhnu na další díl.

25.11.2015 4 z 5

Průvodce táborníka Průvodce táborníka T. Edward Nickens

Mám rád tyhle tábornické příručky, hlavně ty staré a starší a jsem potěšen, že se i dnes tisknou knihy v podobném duchu. Co bych této konkrétkní vyčetl, jsou chyby (snad ani jeden obrázek uzlu není správně a kdyby se méně zkušený tramp pokoušel podle návodu uzel uvázat, neuspěl by), nedostatky v popisu a možná i malý rozsah (do knihy by se toho vlezlo klidně dvakrát tolik při zachování počtu stran), v některých návodech příliš konkrétní (pro neznalé problematiky neužitečné) a jiné zase příliš obecné. Některé jsou vyloženě blbosti. Přes nedostatky se docela mi líbí a potěšila mě, ale na "U táborového ohně" od Rogla nebo na původní tábornickou encyklopedii od Vosátky nemá ani zdaleka.
Tuto příručku psal člověk, který v životě nebyl v lese a těch pár návodů stáhl z internetu (a ještě toho hodně popletl).
Začínajícím táborníkům tuto rozhodně nedoporučuji.

09.11.2015 2 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Dobré fantasy počteníčko, žádné spletité zápletky, přímočarý děj. Jediné, o mě trochu otravovalo, byly opakující se popisy téhož.

13.10.2015 4 z 5

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Konečně se mi podařilo v antikvariátu sehnat poněkud jetý původní výtisk z roku 73 a doplnit tak další střípek do sbírky knih mého dětství. Dokonce mě baví mnohem víc, než tehdy. Parádně si tuhle knihu užívám. Přes mírně archaický styl je to pořád skvělá kniha pro každého srdcového zálesáka.
Pozor na novější vydání, jsou poněkud "upravená" a už to není ono, proto jsem tak pracně sháněl původní výtisk.

02.10.2015 5 z 5

Kočičí pyžamo Kočičí pyžamo Ray Bradbury (p)

Není to ani zdaleka tak scifi jako marťanská kronika, přesto je to velmi příjemné relaxační čtení.

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Vynikající čtení a zdroj studia pro každého preppera či survivalistu. Podle mého mohla být trochu víc trampingově zaměřená (nebo spíše rozšířená), ale i tak stojí za vlastnění.

Techniky přežití Techniky přežití Alexander Stilwell

Vynikající čtení a zdroj studia pro každého preppera či survivalistu.

08.09.2015 5 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Velice mě potěšilo, jak moc se kniha liší od filmu, který jsem shlédnul už před lety. Knihu trochu kazila americká vzdutá hruď, nebýt toho, mohlo to být o poznání lepší. JInak ale příjemné čtení, hlavně prepper si přijde na své :-)

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Příjemné, relaxační a krátké. Svět forresta Gumpa je stále tak jiný a zajímavý, že i druhý díl rozhodně stojí za přečtení a i kdyby se třeba nelíbil, opakuji, je poměrně krátký.

01.09.2015 4 z 5

Osud trpaslíků Osud trpaslíků Markus Heitz

Z této série jednoznačně nejlepší díl, nejlepší spád i děj, prostě fantasy dle mého Gusty. Velice mě však naštvalo, kolik nedořešených a nevysvětlených otázek zůstalo, skoro to vypadá na další díl, no Heitz se sice na konci knihy dušuje, že je tento poslední, ale očekávám Triumf trpaslíků a s ním i vysvětlení otevřených témat.

27.08.2015 4 z 5

Pomsta trpaslíků Pomsta trpaslíků Markus Heitz

No trochu se to konečně rozjíždí. Po svých nechvalných komentářích dílů předchozích jsem se přece jen pustil do trojky a čtení to bylo značně příjemnější než předchozí dva díly. Pomatené náboženské žvatlání pokračuje, ale už tak nevadí a více se tu hlásí o práva spádnější děj a lepší čitelnost. Je poznat, že je Heitz už více vypsaný a pozitivně se to projevuje i na jeho stylu (i když ty překlady jsou pořád docela ostuda, vedlejší postavy se v každém dílu jmenují trochu jinak (Boindil/Boďndil..), pořád na skoro každé stránce najdete nejaký ten překlep nebo dokonce gramatickou chybu).
Teď už jsem si čtením Heitze jistější a pouštím se do čtyřky, nový temný Tungdil zaujal a nutí číst rychleji :-)

24.08.2015 3 z 5

Operace Rath Operace Rath Radek Kedroň

Aneb kniha, která působí stres. Jen jsem nakouknul a prolistoval, nejsem cílová skupina, ale stejně, promrhat takový talent na takovém odpadu?

24.08.2015

U táborového ohně U táborového ohně Vladimír Rogl

Kniha mého dětství. Když jsem ji před cca dvěma lety chtěl sehnat, nemohl jsem si vzpomenout na autora i název, jen na obsah, obrázky a některé hlášky, řešil jsem přes antikvariáty i tady v diskuzích, googlu i eshopech, nikdo nedokázal pomoct. Dnes jsem na ni narazil v antikvariátu a slečnu knihovnici jsem málem objal. KONEČNĚ ji mám (knihu, ne slečnu knihovnici).
Človíček, který sem knihu vkládal, totiž nevložil tagy, jinak bych ji už dávno našel podle zaměření, prošel jsem je všechny.
Vynikající kniha, která i dnes má něco do sebe, skvěle podaná a dobře sestavená. Pro mě je navíc zosobněním mého dětsví, proto, když jsem na ni po dvouletém hledání narazil, neubránil jsem se zvhlnutí zraku.

14.08.2015 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Brutální. Na asfalt jsem se dlouho těšil, než jsem se k němu prokousal haldou jiných knih a takový masakr jsem opravdu nečekal. Tohle je první kniha, která ve mě vzbuzuje nepříjemné pocity a představy. Přesto čtu dál a divím se sám sobě, že na to mám žaludek.
Konec mě trochu zklamal, chybělo mi ke spokojenosti ještě pár (desítek) stránek.

26.07.2015 4 z 5

Morče - Jak na to Morče - Jak na to Katrin Behrend

Jako návod k použití morčete mohu jen doporučit. V knize je vše, jak morčeti zajistit dobré provozní podmínky a tím i dlouhou životnost, vhodný servis v případě závad a mnoho jiných dobrých rad. :-)

18.07.2015 4 z 5

Mechanismus sekt Mechanismus sekt Jean-Marie Abgrall

Vynikající kniha pro kohokoli, hlavně pro kohokoli věřícího nebo jinak lehce zmanipulovatelného. Jen je obrovská škoda, že se zaměřuje pouze na sekty a nezabírá náboženství jako celek, který funguje na podobných principech. Některá náboženství jsou třeba méně agresivní, o to déle tu však jsou a všechna bez vyjímky pracují na podobném základu: něco slíbí, něčím postraší a snadno zmanipulovatelným lidem stačí jen málo aby sebestupidnější myšlenky rychle vzali za vlastní. Tam, kde logika trpí, nastupuje tupé omílání ''pravd'', které jsou tím neotřesitelnější, čím tupěji a vehementněji jsou omílané. Jak by se nám tu žilo dobře bez náboženství a církví. S jedinným nedostatkem, bez svatých válek, křížových výprav a podobného ''šíření víry mečem'' by nás teď bylo na světě podle odhadů nějakých 9 miliard, takže z cynického pohledu to přece jen k něčemu bylo. Jen se strašně moc divím, že se lidstvo pořád ještě nepoučilo, to si vysvětluji tak, že je lidstvo stále příliš hloupé a čeká nás ještě pár tisíc let vývoje, než dospějeme do plně rozvinuté, samostatně a racionálně myslící formy.

16.07.2015

Válka trpaslíků Válka trpaslíků Markus Heitz

Znatelný pokles oproti prvnímu dílu. Vyumělkovaný příběh značně kolísá čitelností, příliš mnoho dějových linií a jmen jen zhoršuje přehled a o to míň mě to vtahuje do děje. Předvídatelné části nudí, ty neočekávané jsou jaksi proti tomu, co by člověk chtěl číst. Dočíst do konce jsem se musel chvílemi nutit. Národy (ať už lidé, trpaslíci, elfové, alfové nebo skřeti) jsou v podstatě tupá stáda neustále meloucí o tom, co ten či onen bůh chce či nechce, naprosto postrádají jakoukoli svobodnou vůli, jsou k prasknutí plní předsudků a zajetých klišé, už mi v knize chybí (možná jen zatím) nějaký náznak, že to tak má být i v našem světě a náboženským podtónem mi to nepřijde až tak odlišné od chyby tisku s názvem strážná věž. Nebýt tohohle pomateného žvatlání, hlášek a průpovídek úplně mimo mísu a logiku, bylo by to velmi příjemné čtení.

Možná se ještě pustím do třetího dílu, ale nic jiného od Heitze už jednoznačně ne, evidentně je silně věřící a tuhle svoji ''vlastnost'' předává v upravené podobě i do své tvorby, která je díky tomu mnohem méně stravitelná (a docela leží v žaludku).

16.07.2015 2 z 5