Osud trpaslíků

4. kniha série Trpaslíci. Trpaslíci naposledy táhnou do boje o osud svého národa: od úporných bojů v Černé soutěsce je však pohřešován Tungdil Zlatoruký. Draci, mágové a krutí alfové pronikají neustále hlouběji do Skryté země a zmocňují se vlády nad stále většími částmi říše. Trpaslíci bojují o holé přežití, sami však cítí, že jim nezbývá moc naděje. Potom ovšem dojde k nevysvětlitelné události: ze soutěsky se vrací válečník z rodu trpaslíků, následovaný armádou hrůzných příšer. Říká si Tungdil a Pruďas i jeho společníci ho s nadšením vítají. Brzy se však dostaví pochybnosti – je to skutečně Tungdil nebo se nově příchozí válečník drží pouze vlastního neblahého plánu? Začíná největší dobrodružství národa trpaslíků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15845/osud-trpasliku-76o-15845.jpg 4.4245

Trpaslíci 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Fantom Print

Das Schicksal der Zwerge, 2008

Kniha Osud trpaslíků

Luigi1
28.05.2020

Opět jsem rád,že jsem našel tak dobrého spisovatele

RyonMathrin
27.09.2019

Velmi povedené pokračování série. Opět akční, napínavé, plné nových nápadů. Příběh byl obohacen temnými prvky ( nově zmíněný druh trpaslíků nakažených kouzly alfů), ale to je jen dobře, dostalo to tím pádem nové možnosti. Změna charakteru Tungdila funguje taky jako nečekané koření.
Nečernobílost některých postav taky vítám. Ovšem kvůli následujícím věcem dávám jen cca 3,5*:
Pojmy oběh a cyklus mi stále přijdou matoucí, když vás to nutí v průběhu napínavé četby se vždy zastavit a zamyslet, který pojem znamená rok a který den, začne být otravné.
Dále romantická linka je fajn, ale jak už někdo zmínil, autor to rozpitvává až moc.
Ze zapřisáhlých nepřátel se mávnutím, hm... sekery stávají spojenci - budiž, ale bylo těch zvratů podle mě moc a někde jejich logika dost skřípala. V závěru je už otazníků na můj vkus příliš, mám rád trochu otevřené konce, ale pár odstavci dovysvětlit některé věci bych uvítal. Nu, možná autor nesmí ani naznačovat :-)
Každopádně pro ty, kteří sérii začali, je to báječné pokračování.

Ramilya
23.09.2019

Konec mě nechal s otevřenou pusou. Vůbec jsem nečekala takový konec, a za to jsem autorovi velmi vděčná.

Agrim
09.06.2019

Od tohoto autora,se všechno dobře čte,jeho knihy mě velmi baví.

PanKlobouk
06.03.2019

Spoiler alert!
Kniha me moc bavila az na jednu vec - neustale diskuze a hadky o Rodaria mezi Mallenii a Coirou. V kazde kapitole od zhruba tretiny knihy, kde se tyto postavy setkaly, se ty dve porad jen bavili o nem a porad se rozebirala tato romanticka linka. Ze zacatku mi to nevadilo, ke konci to vsak bylo to neskutecne otravne a nudne.

Jirkson
08.05.2018

Temný Tungdil mě bavil, zlo je silnější a silnější, nikdo si není jistý, zda ta, či ona postava dojde živá do konce knihy. Víc takových knih. Víc takových fantasy, po několika letech jsem se k fantasy vrátil a to přes Heitzovi Trpaslíky. Už mě nebavilo, že se hrdinové na poslední chvíli vzmohli a záhadně vyštrachali z kapsy kouzlo plné světel a všichni kolem popadali :D ale tady si člověk není jistý, zda vůbec má hrdina šanci, no... vlastně jich moc nemá :D

Jirka92333
14.03.2018

Heitz je geniální spisovatel!!! Jeho knihy mě asi nikdy nepřestanou bavit. Akční, napínavé, záhadné, já prostě nemám slov!! Kdyby byla možnost tak dám hvězdiček více !!! :-D:-D

Miro.slav
09.10.2017

Heitz pritvrdzuje a my máme pred sebou už štvrtý diel Trpaslíkov. "Osud trpaslíků" je trochu (alebo možno aj dosť) iný, než predchádzajúce tri časti. Za prvé tu nie je Tungdil (áno, Tungdil tu nakoniec bude, ale čitateľ nemá istotu, či to naozaj Tungdil je - bol som niekde na hrane, či je alebo to nie je on), za druhé je Skrytá zem vystavená krutovláde niekoľkých tyranov a za tretie, mám taký pocit, že odmlka troch rokov od tretieho dielu spravila svoje. Už to nie je tá typická fantasy, ale chystá sa niečo temnejšie. Niečo, čo sa naplno rozvinie v „Legendách Alfů“ a v „Triumfe trpaslíků“ – áno, mám na mysli tajomnú kastu-bratstvo-národ (vyberte si) žadárov! Odporúčam všetkým.

Markus Heitz
německá, 1971