Operace Rath

David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová. Všichni tři vystudovaní a ambiciózní lékaři. Měli léčit a uzdravovat. Maskováni bílými plášti však do středočeského kraje zavlekli jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientelismus. Celé večery přepočítávali úplatky. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde. Přesto jim jejich chamtivost nedala vydechnout. Autor knihy Operace Rath více než tři roky sledoval pozadí největšího korupčního případu novodobé české historie. Shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Sestavil tak téměř dokumentární rekonstrukci kauzy, která nahlíží notoricky známý příběh z dosud neznámých úhlů. I když se kniha opírá o soudní a policejní protokoly, nejde o mechanický přepis odposlechů. Zprostředkovává unikátní pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů, kteří víc času a energie spálí bojem se šéfy a zastaralou technikou, než se skutečnými pachateli. Spis Důvěra, do nějž Rathovu kauzu uzamkli, utajovali kvůli obavám z prozrazení dokonce i před svými veliteli. Kniha popisuje i zvraty, jichž se příběh dočkal. Vyšetřující policisté se v konečné fázi případu stali sami lovnou zvěří a muž, který policisty zalarmoval a spolupracoval s nimi, si vysloužil postavení persona non grata. Text hledá i odpovědi na dosud otevřené otázky: Jak se podařilo policistům nasadit odposlechy přímo do kuchyně korupčního spolku? Kdo policejní operaci předčasně vyzradil? Kdo na lavici obžalovaných chyběl? V neposlední řadě kniha analyzuje propletenec osobních vztahů mezi ústřední trojicí Rath – Pancová – Kott. Zkouší dešifrovat jejich motivaci, odkrývá jejich plány s ukořistěnými penězi i malé lidské slabosti. Ze všeho nejvíc ovšem text dokládá, že manipulace při zakázce na opravu buštěhradského zámku nebyla ojedinělou, osamocenou akcí. Symbióza klientelistické sítě a hejtmanského aparátu dospěla ve Středočeském kraji do stádia systémové, organizované korupce, z níž se podařilo nasvítit jen úzkou výseč....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260839/operace-rath-260839.jpg 4.316
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Operace Rath

Auto999
07.05.2020

Jedním dechem přečtená kniha. Na rozdíl od Kmenty předkládá Kedroň skutečná fakta a ne jen domněnky či výmysly. Neuvěřitelná korupční mašina co Rath, Kott a spol rozjeli.

Venda32
06.01.2020

Ačkoliv o případu informovala média neustále, tak i přes poměrně velkou mediální masírku si v knize najdete spoustu informací, které se nikde neobjevili a nad kterými budete žasnout. Do knížky jsem se zakousl a četl jedním dechem.

konicekbily
15.10.2019

Autor přesně vystihl "perpetum mobile" na výrobu peněz ze stavebnictví za posledních - asi tak 25 let. V knize je popsáno, jak systém fungoval: navýšení rozpočtů, zmanipulovaná výběrová řízení, falešné faktury, vyprání peněz a dělení kořisti. V knize je naznačena zpětná vazba na orgány činné v trestním řízení u takto prováděných investic z veřejných prostředků. A oceňuji autorovu konkrétnost: patrně všechna jména jsou nezměněna!

valda
22.07.2018

Myslím, že oficiální popis knihy je celkem trefný. Kdo by neznal doktory: Davida Ratha, jeho bývalou milenku Kateřinu Pancovou a jejího aktuálního milence, bývalého boxera a slavného alkoholika Petra Kotta. Byl by hřích o tomhle trojlístku zlounů nenapsat knihu. Snad není nikdo v republice, kdo by neznal historku o tom, jak byl Rath zatčen s krabicí od vína, ve které bylo 7 miliónů korun.
Tahle kniha se skládá z velké části z odposlechů a opravdu to stojí za to. Vůbec by mě nenapadlo, v jak velkém měřítku tihle tři ty peníze hrabali. Většinou nebylo těžké peníze získat, stačilo jenom někde přidat podpis, že bylo potřeba využít konzultace nějaké firmy a milióny přitékaly. Na špinavou práci se využíval hloupý Kott, aby Rathovy ruce zůstaly co nejčistší. Pobaví, jak Pancová spoustu času věnuje v odposleších starostem, že nemá kam peníze dávat, a má obavu, že jí ve sklepě splesniví. Vážně. Skoro to vypadá, že kdyby nebylo jednoho architekta, který prostě odmítl podepsat nesmyslné navýšení ceny stavby prostě proto, že už asi měl pěněz dost, a nepotřeboval se s Rathem špinit, tak Rath ve středočeském kraji vládne dodnes. Díky za všechny lidi, pro které peníze nejsou středobodem vesmíru a není jim cizí profesionalita a poctivost.
Každopádně, jestli chcete vědět, jak to s Rathem tehdy bylo, nebo jak vypadá čistý a neředěný klientelismus, tak doporučuju.

Zuziiik
13.06.2016

Já tedy musím říct, že se mi kniha opravdu líbila. Ač člověk věděl, co se dělo, neznal nic dopodrobna. Smekám přede všemi, kteří dokázali usvědčit všechny osoby této korupční aféry. Osobně je mi na zvracení z toho, jak to chodí........A pane autore, můžu vám říci, že jsem byla tak zakouslá do čtení, že ač jsem věděla, jak to dopadne, byla jsem strašně nervozní, jestli se jim ho podaří odhalit.........prostě jste mne dostal....děkuji

knihyXXL
30.09.2015

Dokument svého druhu. Koho zaujaly knihy s podobnými tématy (Lovci lebek, Pravda o Kájínkovi, Zločin jako profese, ze zahraničních např. Drogy, peníze a zbraně), nebude zklamán. Kniha otevřeně popisuje skutečný stav různých institucí a rozebírá je na úrovni jednotlivých osob. Pozorný čtenář z knihy dovodí ledacos. Závěry, které autor nemohl napsat otevřeně. V knize mě překvapil úhel pohledu na některé osoby.

vlkodlaq
24.08.2015

Aneb kniha, která působí stres. Jen jsem nakouknul a prolistoval, nejsem cílová skupina, ale stejně, promrhat takový talent na takovém odpadu?