vlkcz vlkcz komentáře u knih

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

Taková Okna vesmíru dokořán (pamětníci vědí) podaná pro dnešní dobu. Nevyžaduje žádné hluboké předběžné znalosti, co je třeba, vysvětlí autoři rychle, vcelku srozumitelně a relativně vtipně (přiznávám, že občas vtípky ruší, na druhou stranu v mnoha případech jsem se upřímně zasmál).
Kdybych byl cílová skupina (předpokládám teenageři, případně lidé, kteří se s fyzikou a matematikou víceméně míjejí), asi bych neváhal s 5*, osobně mi ale přeci jen konvenují spíš knihy jdoucí trochu víc do hloubky (Hawkingova Stručná historie času nebo Greenův Elegantní vesmír).

09.07.2021 4 z 5

Dybuk a ďábel Dybuk a ďábel David Jan Novotný

Skoro 5*. Ale protože jde o sbírku povídek (byť se v řadě z nich objevují stejné postavy), téhle kvality nedosahují všechny. Na druhou stranu ani jedna z povídek není úplně špatná, dokonce jenom průměrná. A to je co říct. Osobně mě nejvíc zaujal poetický Taube a vtipná Moody by se divil. Naopak mi úplně nesedlo trochu zmatené Setkání po letech a poněkud školometský Photogeist.
Autor podává všechny povídky s lehkým vtipem a nadhledem, přesto v člověku vyvolá potřebu dané téma sám promyslet.
Také je škoda chybějící korektorské práce, projevující se ve velkém počtu překlepů, nesedících pádů apod.

03.07.2021 4 z 5

Tím, že jsem nečetl Sapiense, nemohu porovnávat. Je pravda, že mnohé z toho, co autor předkládá mi přijde nedotažené, na druhou stranu tímto způsobem provokuje čtenáře k vytváření vlastního názoru. A k zamyšlení.
Takže za mě skvělá kniha. Jedna z těch, které by měl přečíst (a osobně promyslet) každý, kdo je toho schopen.

28.06.2021 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Ke čtení téhle knihy se člověk musí ztišit a zklidnit. Jinak se ztratí a zřejmě po pár stranách knihu odloží. Podobně jako K majáku nahlížíme události jednoho dne očima řady postav, přičemž autorka prakticky bez přechodu mění postavy jejichž pohledy a myšlenky se dostávají do ohniska vyprávění.
Velice zajímavé čtení, ale K majáku mi přece jen přišlo kompaktnější a propracovanější.

26.06.2021 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Napsané je to hodně dobře a tím, že kromě detektivky se v příběhu objevují i aluze na tehdejší realitu, má knížka cenu i jako výpověď o naší minulosti a asi i současnosti. Ve světle toho, co autor píše o práci tajných služeb se i řada záhadných událostí najednou nejeví tak záhadně. Např. jak to asi bylo s Procházkou a jeho půlmiliardovým lupem.
Jen je škoda odfláknuté korektury (časté překlepy), z překladu místy trčí pozůstatky slovenštiny a autorovi na pár místech úplně nesedí chronologie.
Ale na to, jak detektivky nemusím, tahle mě bavila a určitě zkusím od tohoto autora i další.

22.06.2021 4 z 5

Číše a meč, agrese a láska, aneb, Žena a muž v průběhu staletí Číše a meč, agrese a láska, aneb, Žena a muž v průběhu staletí Riane Tennenhaus Eisler

Od prvního vydání uplynulo téměř 35 let, takže v těch pasážích, kde se autorka věnuje možné budoucnosti, může už člověk srovnávat s realitou současnosti. Na jednu stranu se může zdát, že jsme se od 80. let až tolik neposunuli. Ale když člověk tu dobu pamatuje a otevřeně si přizná, že i když byl mladý, tak to v porovnání s dneškem žádná hitparáda nebyla, je ten posun markantní. Přesto mám pocit, že ten optimismus ze závěru knihy je trochu přehnaný a ta opravdová změna k partnerskému světu je pořád dost daleko.
Ale jinak skvělá kniha. Nahlíží historii z poněkud jiné, feministické, perspektivy. Ale ten feminismus není nijak militantní, zaměřený proti mužům, jen proti hierarchickým strukturám, které vytvořili. Propojuje spoustu oborů (namátkou archeologie, psychologie, ekonomie, filosofie, teorie chaosu ...) a přináší, alespoň pro mě, množství zajímavých fakt a myšlenek

15.06.2021 4 z 5

Vražedná hra Vražedná hra Colleen McCullough

Člověku chvíli trvá, než se zorientuje ve všech obětech i dalších postavách, ale pak už autorka potvrzuje, že je výborná vypravěčka. Zajímavý příběh s docela překvapivým závěrem.

06.06.2021 4 z 5

Lord Neděle Lord Neděle Garth Nix

Nevím, ale závěr celé série mi přijde, že pro děti snad ani moc není. Já jako dospělý to, doufám, pobral, ale těch zvratů, nejen dějových, ale i myšlenkových je přeci jen dost.
Po dočtení mám trochu rozpačité pocity. Rozhodně to není hloupé, ale zároveň už z knihy nejsem tak nadšený, jako z předchozích částí. Možná to bude chtít čas na uležení.

31.05.2021 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Myslím, že takhle nějak by knihu napsal Miloš Urban, kdyby nosil sukni a na záchodě si musel vždycky sednout. Takže za mě výborný.
Pro milovníky košatých příběhů ale tahle knížka moc není. Vypravěčka popisuje své všední dny, ve kterých se toho příliš vzrušujícího neděje. Jenže uvnitř hlavy to je smršť nevšedních nápadů. Některé pocházejí ze snů, jiné z bdělého rozmýšlení. Je to jako vitráž naruby. U té člověk vnímá celkový obraz a moc si nevšímá jednotlivých sklíček. Tady mě víc zajímala jednotlivá témata, která jsou v každé kapitole jen lehce nahozena a ponechána, ať si s nimi čtenář pohraje sám. A ten příběh se tam vetřel vcelku nenápadně.
Knížka, na kterou jsem se hodně těšil a ona nezklamala, ale očekávání předčila. Takhle nadšený jsem už dlouho nebyl.

26.05.2021 5 z 5

Lepší Sobota Lepší Sobota Garth Nix

Pár dalších překvapení se objevilo, ale nějak si asi na ten svět začínám zvykat. Tenhle díl vlastně nekončí a je jasně naznačeno, že závěr začne tam kde Sobota končí. Takže hurá na Neděli.

23.05.2021 4 z 5

Magické dítě Magické dítě Joseph Chilton Pearce

Bože, jak je možné, že se tohle všechno už víc než 40 let ví a skoro všude se o tom mlčí? (Čest výjimkám jako Jarda Dušek.) Vždyť to je zločin!
Autor nás provádí vývojem dítěte. Porovnává to, jak je dítě přírodou naprogramováno a jak naše kultura jde v podstatě non-stop proti tomu. Podloženo výzkumy a studiemi mnoha osvícených odborníků. Takže žádná ezoterika. Většinu času používá odborný psychologický jazyk a analytický přístup, takže čtení není úplně jednoduché. V závěrečných kapitolách si ale dovolí být subjektivní, a pak už člověk hltá každé slovo.
Nevím, jestli se mi už někdy stalo, že po dočtení v podstatě odborné knihy, se mi draly slzy do očí, ale tady to tedy zafungovalo.

18.05.2021 5 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Za Zimní obětí mírně zaostává. Promluvy mrtvých už nejsou tak překvapivé, i když pořád mají své kouzlo. Dojem z detektivky trochu kazí závěr. Pomatený motiv možná ospravedlňuje nelogický postup vraha, ale působí trochu uměle. A hlavně pak americké vyústění.
Ale kromě detektivky jde i o zajímavé svědectví o současné době. Nejen ve Švédsku. Předsudky neúspěšně krocené pozitivní diskriminací, osudy lidí, kteří se z nějakého důvodu ocitnou na okraji společnosti, lhostejnost k ostatním a řada dalších náznaků. Takže to dobře funguje i jako psychologický román.

09.05.2021 4 z 5

Asi 4,5*. K dokonalosti této skvělé knize něco málo chybělo, i když to bude spíš otázkou mého založení. Na rozdíl od většiny zde hodnotících mi nesedla forma dopisů. Jednak pro poměrně velký počet pisatelů, takže jsem v nich občas měl trochu zmatek (pro překladatelku muselo být dost náročné vystihnout odlišný sloh každého z nich), jednak pro zpravidla krátký rozsah zprávy, který mi nedal prostor pro dostatečné napojení na ně.
Ale jinak souhlasím s většinou zde už vyřčených superlativů. Zajímavé téma trochu jiné 2. světové války v pro nás neobvyklém prostředí, podpořené originálním pohledem na vztahy okupantů a usedlíků, přesně namíchaná směs humoru, napětí a mírné melancholie.
Svým způsobem vyjímečná kniha.

08.05.2021 4 z 5

Svět jako vědomí a nic Svět jako vědomí a nic Ladislav Klíma

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na poměrně osobitou stavbu vět, archaický jazyk a určitou hutnost. Pak jsem byl okouzlen. Bohužel, s postupem času se začaly vršit protimluvy a v části Společnost už jsem to příliš nebral. Na jednu stranu individualista a egoista, na stranu druhou zestádnění ve jménu anonymního národa a válek, které musí vést, aby si uchoval čest? Nevím, asi jsem tomu ještě nedorostl.

04.05.2021 3 z 5

Doktor Kott přemítá Doktor Kott přemítá Irena Dousková

Průměrně 15stránkové jednohubky. Snad s výjimkou závěrečné Maminky zajímavé nápady, hezky vypointované příběhy. Ne vždy je vše řečeno "na plnou hubu". Někdy hořkosladké, jindy vtipné.
Na to, že na povídky moc nejsem, u těchto jsem se dobře bavil.

03.05.2021 4 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Hodně nevšední pohled na, pro nás, poněkud exotickou kulturu. Začátek, ten dětsky bezprostřední odraz hrůz totalitního režimu a války, je neodolatelný a místy mrazivý. Část po návratu už občas ztrácela drajv, ale pořád jde o nesmírně zajímavé svědectví.
Asi tak 4,5*

26.04.2021 4 z 5

Velký starý muž: Kniha o Masarykovi Velký starý muž: Kniha o Masarykovi Josef Hofbauer

Těžko se hodnotí kniha, kterou autor psal pod mračny blížící se 2. sv. v., těsně po smrti TGM. Nutně pak bude vyzdvihovat hlavně jeho demokratické poselství. Jako sociální demokrat z Masaryka dělá socialistu. Ne, že by se tak Masaryk sám občas neoznačoval. Chybějící odstup možná vedl k tomu, že autor přehlíží, jak Masaryk občas ty demokratické principy překračoval (dynastický princip, kdy si vybral Beneše jako nástupce a abdikoval až ve chvíli, kdy zákulisními intrikami pro něj získal podporu - např. amnestie pro komunistické činitele výměnou za to, že nepostaví jako kandidáta Gottwalda, případ Radoly Gajdy apod.), i když už v jeho době se o těchto intrikách vědělo. Místy je kniha až komicky apoteózní, kdo pamatuje dobu před rokem 1989, musí se smát, když si uvědomí, že stejně tehdy soudruzi adorovali Lenina nebo Gottwalda.
Jinak je kniha z velké míry složena z citací z Masarykových projevů, rozhovorů a knih.
ČV 2021 - zakázaná kniha (za okupace), příp. kniha o známé české osobnosti.

24.04.2021 3 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Na literárního Oscara to úplně není, ale jinak vcelku příjemné čtení. Jak už to u povídkových knih bývá, některá člověka chytne víc, jiná méně, ale vyložený propadák se tu nenajde. Nejvíc mě asi bavily povídky s kvartetem Anna, MDash, Steve Wong a vypravěč. Zajímavé byly i sloupky Hanka Fiseta.

20.04.2021 4 z 5

Lady Pátková Lady Pátková Garth Nix

Autorovu fantazii bych chtěl mít. Takový gejzír nápadů a ono to vcelku dobře drží pohromadě. A přitom to pořád má napětí a švih.

19.04.2021 4 z 5

Spřízněni krví Spřízněni krví Felix Francis

Tenhle typ detektivky mi sedí. Žádná zbytečná brutalita, sympatický hlavní hrdina, trochu romantiky i nezbytná tragika. Všechno namíchané ve správném poměru.

15.04.2021 4 z 5