Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

V indiánském zajetí V indiánském zajetí kolektiv autorů

Naturalistické vyprávění přímých účastníků bojů mezi rudým mužem a bělochy. Taktéž doporučuji všem, které zajímá tato část světových dějin.

Válka bez skalpů Válka bez skalpů Jaroslav Moravec

Prvně jsem tento kousek četl asi v patnácti letech a přišlo mi to mnohem lepší, než strýcem a tátou doporučované Mayovky. Bylo to takové tvrdší, realističtější a zbavené takové té "pohádkovosti", která mi trochu vadila na Vinnetouovi, apod.

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Skvělá kniha popisující válečné tažení z pohledu neurozeného bojovníka, jednoho z obávaných anglických lučištníků, kteří pomohli ve středověku vyhrát celou řadu bitev. V knize je vše, co jsem od ní čekal - dobrodružství, intriky, válčení - to vše na pozadí skutečných historických událostí Stoleté války. A popis finální bitvy u Azincourt, jakož i dobývání hradu, či plenění města je parádní - doslova jsem se tetelil blahem.

Osvícení Osvícení Stephen King

Myslím, že toto asi nepotřebuje větších komentářů :-) milovníci hororu určitě všichni znají a kdo tento žánr teprve zlehka ohmatává, měl by se do Osvícení rozhodně pustit a neprohloupí. Já už to četl třikrát, pokud mě paměť neklame a určitě si to přečtu znovu.

Puls Puls Stephen King

Začátek působil velmi nadějně a čekal jsem napínavou apokalyptickou jízdu, ale pak mě to postupně přestávalo bavit. Knihu jsem dočetl, ale není to přesně to, na co jsem od Kinga zvyklý. Možná by mi to sedlo více, kdyby se autor držel více při zemi. Apokalypsa způsobená něčím, co se šíří mobliní sítí - proč ne. Ale další věci, jako telepatie, levitace, to už ne.

31.12.2017 2 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Tuto knihu, jako celou sérii o kapitánu Báthorym hodnotím velmi pozitivně. Historická fantasy odehrávající se v 17.století rozhodně není obvyklá a vzhledem k tomu, že pochází z pera ostříleného matadora Juraje Červenáka jde opět o velmi kvalitní dobrodružnou jízdu s množstvím historických reálií. Oproti například poněkud jednoduchým Roganovkám mi toto přijde o dost propracovanější, zábavnější a poučnější. Je na tom znát autorův vývoj vpřed a také je vidět, že ho období válek monarchie s machometány opravdu baví. Od Báthoryho byl jen krůček k trojlístku Stein, Barbarič a Jaroš, kde autor od fantastiky v podstatě zcela upustil.

Platnéř Platnéř František Niedl

Kdo čeká od historického románu především válčení, souboje, obléhání hradů, apod. bude zklamán, protože o tom trilogie Platnéř opravdu není ( i když i zde to sem tam zařinčí železem ). Ale i tak mohu doporučit, je to čtivě napsané a příběh je poutavý. Hlavní hrdina není žádný bijec a válečník, ale právě proto mi byl sympatický. Člověk si od těch neporazitelných siláků také musí někdy odpočinout, že ano :-) SPOILER - dějem trilogie se mihne mimo jiné zajímavé postavy i Hynek Tas z Boru, známý z jiné autorovy románové řady.

31.12.2017 4 z 5

Orel mezi vlky Orel mezi vlky Simon Scarrow

Nemohu říci, že je to špatné, je to příjemná oddychovka zasazená do pro mě nesmírně zajímavého historického období. Jen jsem asi udělal tu chybu, že jsem všechny čtyři první svazky přečetl po sobě a asi jsem se "předávkoval", protože jsem při tom začal lehce zívat. Ale to bude asi tím, že když se člověk takto zahltí, tak mu to začne připadat na jedno brdo, ač se zápletky v nednotlivých knihách odlišují. Mám doma ještě pátý díl, který si přečtu až s odstupem. Ale rozhodně se nebudu prokousávat celou sérií, protože co jsem tady koukal, autor toho vychrlil ohromné množství. Jsem skeptický k tomu, že by po celou řadu udržel laťku tak vysoko, aby mě to bavilo, protože jak jsem psal výše, to mé nadšení z příběhů postupně upadá. I tak dávám čtyři z pěti.

Švábi Švábi Jo Nesbø

Má třetí a zároveň asi poslední kniha ze série o Harrym Holeovi. První jsem četl Červenku, ta se mi vcelku líbila. Druhý byl Netopýr, to už bylo horší a pak tato. Nejde ani tak o to, že by Nesbo neuměl psát, nebo tak něco, píše dobře a napínavě, ale zkrátka mi leze krkem hlavní postava románové řady. Harry Hole je pro mě vychlastaná troska a s někým takovým se nemohu ztotožnit a ani mu fandit. Nelíbí se mi.

31.12.2017 2 z 5

Klasika z dětství, ke které se občas vrátím. To se to tehdy snilo o pobytu na pustém ostrově, jojo. A jak mi dnes většina lidí leze krkem, zasním se občas znovu :-D

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Naivně jsem si myslel, že co se naši přírody týče, vím už vcelku dost a hlavně ohledně stromů mě nemůže nic moc zaujmout a přinést nové informace, které by mi otevřely oči a naučili vnímat les ještě trochu jinak, než doposud. Tato kniha mě vyvedla z omylu. Dozvěděl jsem se mnoho nového a ještě jsem jí doslova zhltnul, protože je psaná velmi srozumitelným jazykem a nenudí.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Mám slabost pro hnijící, šourající se postavičky s touhou po lidském mase, takže je mé hodnocení asi dost zaujaté, ale v podstatě nemám knize co vytknout. Naopak se mi moc nelíbil film, který si vybral z předlohy jen něco a značně to překroutil, včetně konce, který mě dost otrávil. Velmi se mi líbí i způsob, jakým je kniha řešena a to rozhovory s různým typem lidí od civilistů po vojáky a z nichž každý má své osobní zážitky s průběhem zombie apokalypsy od jejího počátku a pacienta nula, až po finální vojenské tažení k postupné očistě světa a znovunastolení civilizace.

31.12.2017 5 z 5

Nesmrtelná túra do Compostely Nesmrtelná túra do Compostely Jean-Christophe Rufin

Mám duši tuláka a rád se courám krajem s báglem na zádech, takže tahle knížka se mi velmi líbila. Na stejnou Cestu, jako autor ale asi nevyrazím, protože mi to přijde v dnešní době takové moc profláknuté a populární a to nemám rád. Ale čte se to hezky :-)

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Skvělá kniha, jedna z mých srdcových záležitostí.

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

s podstatnou částí textu knihy nemohu jinak, než souhlasit - bohužel.

31.12.2017 5 z 5

Do dalšího dílu této série se už patrně pouštět nebudu, protože můj zájem a nadšení pomalu opadá. Trochu začínám ztrácet orientaci ve všech těch postavách, jak nám rodový strom postupně košatí, ale to není to hlavní. Spíše mi trochu vadí, že autor nevěnuje tolik prostoru popisu bitev, nebo jiných důležitých historických událostí. Leckdy sfoukne na pár řádcích to, co bych ocenil rozepsat na několik stran. Zato se tam tak často souloží, že mi to začíná místy připomínat středověkou červenou knihovnu. Ale tím nechci nijak tuto knižní sérii, ani autorův styl schazovat, jen se snažím vysvětlit, co mě osobně vadí. Ale kdo ví? Třeba časem sáhnu i po tom čtvrtém díle.

31.12.2017 3 z 5

SEAL Team Six SEAL Team Six Howard E. Wasdin

Poutavě napsaná kniha o výcviku a nasazení u speciálních jednotek. Hodně vyzdvihuji hlavně kritický pohled na zbabrané operace a politické pozadí událostí - např. právě nasazení jednotek v Somálsku, jak zmínil Ebon. Stejnou sebekritiku postrádám u jiných podobných knih, kde se zpravidla hlavní hrdina bije v prsa se slovy - my jsme ti nejlepší a udělali jsme vše nejlépe, atd.

Pacifik: Peklo za oceánem Pacifik: Peklo za oceánem Hugh Ambrose

Plně souhlasím s tím, co níže napsal Achilles. Tématika, jak víno, ovšem špatně podaná - alespoň pro mě. Je to opravdu takové roztříštěné a místy nudné. Autor hopsá od jednoho hrdiny a bojiště k druhému a celkově mi to přišlo takové ploché. Občas jsem se musel nutit do dalšího čtení a to by asi nemělo být.

31.12.2017 3 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Naprostá pecka. Zkoušel jsem číst ještě dvě navazující knihy z Ryhopského lesa, ale to mě moc nechytlo - hlavně Lavondyss jsem ani nebyl schopen dočíst, nebavil mě. Ovšem toto bylo jiné kafe. Je to napsané takovým stylem, že by člověk byl snad i schopen zapomenout na realitu a vydat se hledat podobný hvozd plný mýtů a zapomenutých hrdinů z dávných dob. Les mytág považuji jednoznačně za jeden z klenotů světové fantastiky.

Němci v Normandii Němci v Normandii Richard Hargreaves

Velmi zajímavá kniha. O vylodění v Normandii toho bylo napsáno dost a dost, ale málokde jsou takto detailně popsány události z "druhé strany barikády".